Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

FTTx na vesnici

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
Robotvor
Příspěvky: 803
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

FTTx na vesnici

Příspěvekod Robotvor » 7 years ago

Může mě někdo vysvětlit jakým stylem se dělá optika na vesnici ? Tady unás v jedné vesnici začala výstavba sítě a firma se chlubí že chtějí pokrýt celou vesnici ale ve výkopu vydím jen jednu mikrotrubičku což nechápu.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 7 years ago

tak to zjevně bude FTTna náves a ne FTTH... takže je to optika do vesnice a ne do domu...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 7 years ago

Záleží kde ten výkop je? Co propojuje? A jaký průměr MT?
Jen pro představu do 7/3.5 dáš 12vl. A jedno vlákno můžeš rozsplitrovat na 128 klientů. Což už je slušná vesnice.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 7 years ago

Pošli foto. Co je to za vesnicí?
0 x

cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod cmgn » 7 years ago

Taky jsme se odhodlali k trochu větší výstavbě a že bychom někde tahali HDPE 40, to už fakt ne. Maximálně do protlaků, všude jinde jen mikrotrubičky. Nic divného. Nejsou to čirou náhodou Velké Bílovice? :-)
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 7 years ago

Mě by zajímalo na kolik to vyjde?
Na 400m projekt mi zatím nacenil projektant na 70k + 20k úřadu. A když k tomu připočtu břemeno za stejnou cenu, tak jsem na 160k a ještě jsem nehrábnul. To mi pak vycházi 350 za metr bez materiálu a výkopu.
A materiál je ta nejmenší položka.
0 x

cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod cmgn » 7 years ago

Počkej, za co dáš tedy těch 70k, když to máš bez materiálu a výkopu?? Jen za práci projektanta?
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 7 years ago

cmgn píše:Počkej, za co dáš tedy těch 70k, když to máš bez materiálu a výkopu?? Jen za práci projektanta?

Ano. To mi prijde hodne. Premyslel jsem, ze si to do katastralni mapy zakreslim sam. A predam stavebnikum, ale nejspis to tak nejde. Za ÚR chapu ze si neco vezme. To obehavani a razitko fakt nemam.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 7 years ago

nevím já bych se na to vykašlal a dělal si to sám, normálně komunikovat s obecním úřadem a přesně jim říci co chci dělat a oni řeknou co bude potřeba a i pomohou, když vědí že seš na to sám, mají k tomu prostě trochu jiný přístup než když to dělá nějaká profi firma...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 7 years ago

Laibir píše:
cmgn píše:Počkej, za co dáš tedy těch 70k, když to máš bez materiálu a výkopu?? Jen za práci projektanta?

Ano. To mi prijde hodne. Premyslel jsem, ze si to do katastralni mapy zakreslim sam. A predam stavebnikum, ale nejspis to tak nejde. Za ÚR chapu ze si neco vezme. To obehavani a razitko fakt nemam.


70 za projekt je hodně, nicméně není to jenom o zakreslení do katastrální mapy a kulatém razítku, je potřeba udělat vyjadřovačky, podle nich je potřeba to zakreslit, vyřídit souhlasy a to celé to předat a stavební úřad. Pokud to bude dělat firma, tak si dovedu představit že si může říct takovo cenu, projektant živnostník bude levnější, odhadoval bych to tak na 30-40.000,- Pokud si souhlasy a vyjadřovačky vyřidíš sám, tak to bude opravdu jenom o tom zakreslení a kulatém razítku, takže ještě levněší.
0 x

cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod cmgn » 7 years ago

Já na to šel od lesa s tím - ano, bude to chvíli trvat, ale všechnu tuhle byrokracii si obíhám osobně. Stejně s těmi lidmi potřebuju jednat, stejně s nimi musím být v kontaktu a ušetřené peníze investuji na potřebná místa. Břemena máme většinou zdarma, takže v tom problém taky není, vyjadřovačky jsou v pohodě, souhlasy jsou to nejmenší. Tohle dám svému člověku, ten mi to zakreslí do mapy, což zatím sám neumím a ani se to učit nechci a pak hurá za tou správnou osobou na správný úřad. Jestli to s optikou myslíš vážně, je dle mého názoru lepší si tímto projít, ať v tom umíš chodit.

Za 70 se na to vykašli.... Četl jsem tady na fóru, že projektanti si berou 20-50 korun za metr projekce, což bych tak nějak bral. Nevím teda, jestli to máš jen "rovnou" trasu nebo klasické FTTH, ale 70 je prostě moc.
1 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 7 years ago

Pro takové stavby se vydává územní rozhodnutí a pokud vím, tak má projekt své náležitosti podle zákona, kulaté razítko projektanta je nutnost... Nebo jsem něco přehlédnul?

My si to z části chystáme sami (máme v GISu natažené vyjadřovačky a dokreslujeme tam naše čáry), toto pak předáváme projektantovi, který to přetaví do podoby projektu pro ÚR.
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 7 years ago

rsaf píše:Pro takové stavby se vydává územní rozhodnutí a pokud vím, tak má projekt své náležitosti podle zákona, kulaté razítko projektanta je nutnost... Nebo jsem něco přehlédnul?

My si to z části chystáme sami (máme v GISu natažené vyjadřovačky a dokreslujeme tam naše čáry), toto pak předáváme projektantovi, který to přetaví do podoby projektu pro ÚR.


K těm vyjadřovačkám – pošlou ti všichni data konkrétní ulice? Pořád nevím v jakém programu to keslit...osobně umím akorát grafické programy. Tohle bude nějaký CAD ne?
0 x

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 7 years ago

Taky jsme se odhodlali k trochu větší výstavbě a že bychom někde tahali HDPE 40, to už fakt ne. Maximálně do protlaků, všude jinde jen mikrotrubičky. Nic divného. Nejsou to čirou náhodou Velké Bílovice?

Velké Bílovice to nebudou. Ty právě stavíme my. A ten popis neodpovídá našemu technologickému schématu... Ale jinak "OPTICE ZDAR!"
0 x

cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod cmgn » 7 years ago

mena píše:
Taky jsme se odhodlali k trochu větší výstavbě a že bychom někde tahali HDPE 40, to už fakt ne. Maximálně do protlaků, všude jinde jen mikrotrubičky. Nic divného. Nejsou to čirou náhodou Velké Bílovice?

Velké Bílovice to nebudou. Ty právě stavíme my. A ten popis neodpovídá našemu technologickému schématu... Ale jinak "OPTICE ZDAR!"

No právě jsem chtěl pochválit technologii výstavby. Já jsem právě vaši práci viděl při výstavbě v Milovicich a popis od Robotvora by tak plus minus na vás seděl.
0 x