Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Obecni opticka sit ..

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: Obecni opticka sit ..

Příspěvekod raven-il » 14 years ago

Nick_xx píše:
sodar2 píše:jo no, tak nejak by to bylo idealní, už jen přetrpět jednání s městem.. :-)

Před prázdninami jsem řešil stejný problém. Podle informací zde to vypadalo, že je to jen "hele díra, šup tam s chráničkama". Souhlas od obce by byl (sami o tom přemýšleli), ale pak jsem se na to ptal ještě kamaráda, který se pokládáním sítí živí a ten mi radost trochu pokazil. Síť musí být zanesená v projektu dřív, než se začne kopat. Jinak si to prý nikdo nevezme na triko. Kdyby tam někdo potřeboval kopat a objevil tam kabel, který není v projektu (třeba se to ještě nestihlo zakreslit), nechá mě všechny kabely vykopat :| Možná trochu extrémní názor, ale něco v tomto smyslu mi říkali dva lidi nezávisle na sobě a nebyli ochotni se mnou do toho jít.


Vy jste sdruzeni, nebo telekomunikacni sit ?
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

sodar2
Příspěvky: 45
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Napajedla
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sodar2 » 14 years ago

sdruzeni nejsme
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 14 years ago

sodar2 píše:sdruzeni nejsme


Pokud mate alespon trochu slusny vztahy s mestem, tak se s nima domluvte a zaknihujte to posleze. Pokud nemate a jste verejna telco sit, domluvte se se stavbyvedoucim a zaknihujte to posleze, akorat pocitejte, ze to vase vztahy s mestem nezlepsi ;)
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

sodar2
Příspěvky: 45
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Napajedla
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sodar2 » 14 years ago

Zatím to tak oťukávám po známých, co mají co dočinění s radnicí. Každopádně dám vědět, jak to dopadlo.
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 14 years ago

1. kdyz se bojite investovat polozte zatim klasicke chranicky 40/33, ty se v nejhrorsim daji vzdycky nekomu prodat
2. foukani se nebojte, povetsinou neni ani potreba, do 300m nebyva problem ten kabel zatahnout, pokud se jedna o delsi usek, udelejte si tam nekde odbocky do zelenyho, at se to da jednoduse vykopat ke spojce a tahat na 2x. V pripade tech domecku bych zvazil ulozeni trubicek (http://www.duraline.cz/index.php?mod=so ... k_duraflat)
3. papiry nereste, udelejte si dohodu o ulozeni tech vasich kabelu do jejich ochranneho pasma a az potom dodelejte uzemko. Uz jsem to takhle delal nekolikrat v ruznych obcich a jeste s tim nebyl jediny problem; tezko nekdo prijde a bude to rozkopavat, aby zjistil, ze tam ten kabel je...
4. samotny papiry nejsou zadny masakr, budto to nech udelat nekoho, kdo to dela (uz tady padl mtel.cz), nebo si to udelej s nejakym projektantem, co dela liniove stavby. Na tom v podstate nic neni, teda aspon pokud jsi drzitel osvedceni verejne site, v ostatnich pripadech nevim, jak to jde.
5. netusim, jaky je vas plan rozvoje, ale my tady kopeme optiky i pro barak s 10ti lidma, takze investice pro 300 lidi bych se nebal. A ze to jsou domecky? Udelejto to formou FTTh, misto 3000 za bezdrat bude klient platit 4000 za zrizeni bodu ...

Podotykam, ze neznam vasi situaci, je to jen nazor...
0 x
Lukas Kristek

miract
Příspěvky: 1312
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod miract » 14 years ago

Jaky kabel jsi pouzival pro zatazeni na 300metru? ja ted resim 200metru a nevim nevim, jestli to pujde bez zafouknuti.

Mira

lukas píše:1. kdyz se bojite investovat polozte zatim klasicke chranicky 40/33, ty se v nejhrorsim daji vzdycky nekomu prodat
2. foukani se nebojte, povetsinou neni ani potreba, do 300m nebyva problem ten kabel zatahnout, pokud se jedna o delsi usek, udelejte si tam nekde odbocky do zelenyho, at se to da jednoduse vykopat ke spojce a tahat na 2x. V pripade tech domecku bych zvazil ulozeni trubicek (http://www.duraline.cz/index.php?mod=so ... k_duraflat)
3. papiry nereste, udelejte si dohodu o ulozeni tech vasich kabelu do jejich ochranneho pasma a az potom dodelejte uzemko. Uz jsem to takhle delal nekolikrat v ruznych obcich a jeste s tim nebyl jediny problem; tezko nekdo prijde a bude to rozkopavat, aby zjistil, ze tam ten kabel je...
4. samotny papiry nejsou zadny masakr, budto to nech udelat nekoho, kdo to dela (uz tady padl mtel.cz), nebo si to udelej s nejakym projektantem, co dela liniove stavby. Na tom v podstate nic neni, teda aspon pokud jsi drzitel osvedceni verejne site, v ostatnich pripadech nevim, jak to jde.
5. netusim, jaky je vas plan rozvoje, ale my tady kopeme optiky i pro barak s 10ti lidma, takze investice pro 300 lidi bych se nebal. A ze to jsou domecky? Udelejto to formou FTTh, misto 3000 za bezdrat bude klient platit 4000 za zrizeni bodu ...

Podotykam, ze neznam vasi situaci, je to jen nazor...
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 14 years ago

AKSH 12F. Ten pouzivame jako strunu, na nej pak navazem ten, ktery potrebujeme. Nebo si kup primo zatahovaci pero, navijak s 300m stoji kolem 15tis., coz je rozhodne levnejsi, jak to vsechno foukat. Tim protahnes snad cokoli.

Doporucuju ten kabel prvni namazat, by clovek neveril, jaky to dokaze delat divy.
0 x
Lukas Kristek

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 14 years ago

myslim ze zarizeni na zafouknuti by sikovny clovek vyrobil mnohem levneji ;)
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 14 years ago

To jo no, uz jsem kdesi cetl, ze to delali vysavacem a orezanou PET vlaskou, jenze jde o to, ze timto způsobem udelas jen par desitek metru a metraz, kdy ma zafuk smysl je tak 600 a vic, cimz se to stejne stava nepouzitelne ... 600 ti udela ten, kdo ma nejakou zatahovaci tyc...
0 x
Lukas Kristek

soucez
Příspěvky: 845
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod soucez » 13 years ago

V jedné obci když dělali plyn, tak roztahali HDPE trubku "do kruhu" od jednoho domku ke druhému. Je to možná nešikovná topologie, vhodná spíše pro GPON, ale zeptám se na názor.
Jak by jste řešili zaoptikování všech domků? Obec má cca 40 domků. Táhnout z centra několik "vícežilových" optokabelů a postupně je odbočovat k jednotlivým domůmkde by končily u HUP? Odbočení potom u HUPky naspojkovat a nějakou mikrotrubičkou pokračovat do domu?

Jak by jste to řešili?
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 13 years ago

Asi bych zafoukl svazek trubicek a ty bych v Tcku odbocoval. Tezko rict, popis neni dostatecny.
0 x
Lukas Kristek

soucez
Příspěvky: 845
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod soucez » 13 years ago

Topologie je jednoduchá. začne se na obecním úřadě a trubka jede okolo každého domu, vyleze u HUP, je přeříznutá, druhý konec jede k dalšímu domu, tam je zase u HUP přeřínutá a jede k dalšímu domu. Takhle je to v kruhu po celé dědině. Vnitřní průměr trubky cca 4cm možná 5cm maximálně. tloušťka stěny trubky asi 0,5cm...
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 13 years ago

No tak kdyz je to smyckovany do HUPu, tak bych se na cely trubicky vykaslal a normalne bych tam nafoukal kabely a mezi sebou je provaril do hvezdy. A hotovo, jednoduche, zprovozneni otazkou par tydnu, zavidim ... Mozna bude trosku problem s tou trubkou, vnitrni prumer 40-50, to budou takovy ty plynarensky. To jako pouzit jde, uz jsem to videl, ten kabel tam ale nejde tak ochotne jako do lubrikovane a je potreba mnohem vic vzduchu, ale jako pujde to no. Dobrej kompresor a redukci, nebo firmu, co to udela na zakazku, vy si udelate akorat indoor.
0 x
Lukas Kristek

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 13 years ago

lukas píše:No tak kdyz je to smyckovany do HUPu, tak bych se na cely trubicky vykaslal a normalne bych tam nafoukal kabely a mezi sebou je provaril do hvezdy. A hotovo, jednoduche, zprovozneni otazkou par tydnu, zavidim ... Mozna bude trosku problem s tou trubkou, vnitrni prumer 40-50, to budou takovy ty plynarensky. To jako pouzit jde, uz jsem to videl, ten kabel tam ale nejde tak ochotne jako do lubrikovane a je potreba mnohem vic vzduchu, ale jako pujde to no. Dobrej kompresor a redukci, nebo firmu, co to udela na zakazku, vy si udelate akorat indoor.


Taky tise zavidim :)
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

soucez
Příspěvky: 845
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod soucez » 13 years ago

lukas píše:No tak kdyz je to smyckovany do HUPu, tak bych se na cely trubicky vykaslal a normalne bych tam nafoukal kabely a mezi sebou je provaril do hvezdy. A hotovo, jednoduche, zprovozneni otazkou par tydnu, zavidim ... Mozna bude trosku problem s tou trubkou, vnitrni prumer 40-50, to budou takovy ty plynarensky. To jako pouzit jde, uz jsem to videl, ten kabel tam ale nejde tak ochotne jako do lubrikovane a je potreba mnohem vic vzduchu, ale jako pujde to no. Dobrej kompresor a redukci, nebo firmu, co to udela na zakazku, vy si udelate akorat indoor.


Čili pokud tomu rozumím dobře. Představme si že jsou ty domky jakoby v jedné řadě zasebou. Vezmu kabel kterej bude mít tolik vláken kolik je domů krát 2 (pro TX/RX) a potom v jednotlivých HUPkách by se kabel napáral a vyhodily by se dvě vlákna... atd..
0 x