Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

UFiber - GPON od Ubiquiti

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Re: UFiber - GPON od Ubiquiti

Příspěvekod helapc » 6 years ago

HG8245C2
Nákupy různě ISPA, ASPA, CDR ...
0 x

Uživatelský avatar
cz_ranger
Příspěvky: 180
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cz_ranger » 6 years ago

rsaf píše:Co vás vede k nákupu UBNT GPON když jsou na trhu věcí jako Huawei/ZTE s celkem srovnatelnou cenou OLT a výrazně levnějšími ONT? Neověřená rychlokvaška vs. telco standard s miliony provozovaných ONT...

Naposledy když jsem se díval na Huawei, tak ceny byly pdoobné, akorát u H v dolarech... a nejmenší H je na řadu lokalit zbytečně velký....
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Nejmenší Huawei je zbytečně velký pro značnou část malých ISP (teoreicky 32 gpon portů). Navíc nejmenší není zároveň nejlevnější ;-)
0 x

edusko
Příspěvky: 130
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod edusko » 6 years ago

treba skusit cinsky gpon ja osobne mam dva epony a ani o nich neviem idu bez problemov samozrejme aj hua ide dobre len to menu telnetove :)
0 x

loopie
Příspěvky: 66
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod loopie » 6 years ago

Hezký den,
nedávno jsme začali s GPONem a nejtěží bylo prokousat se hromadou nesmyslů a dezinformací, které člověk najde po různu na internetových fórech. Máme jednu malou lokalitu, takže nám stačí malé OLT. Nejmenší OLT od hua je pokud vím MA5608T - 2U chassis, možnost osazení dvou GPON (8 portových) a dvou uplink karet. Vzali jsme ho v nejmenší funkční konfiguraci s jedním zdrojem, jednou uplink a jednou GPON kartou. Z krátkého provozu mám zatím několik zkušeností.

1) Konfigurace přes CLI - neměl jsem s tím problém, všechno potřebné jsem našel na stránkách gponsolutions.com
2) Dohled nad ONT a jejich konfigurace z OLT je bezproblémová, k dispozici je opravdu hodně diagnostických informací. Používáme pouze HG8245, tedy gigový router s wifi.
3) Spotřeba nebude příliš dramatická. Mám k tomu 65W meanwell, kterým napájím ještě pár wifin a jeden switch.
4) Předvídatelné chování - pouze připojujeme ONT, jinak o tom nevíme. Tohle je pro nás priorita, protože je pro nás optika nová.
5) Pokud porovnám cenu hua a stejně osazeného ubnt, tak je obnt cca o 30 procent dražší. Cena ONT už tady byla zmíněná.

Za nás zatím s výběrem spokojenost. Teď už nezbývá než si přát aby se snížily ceny za pokládku... :-)

Jarda
2 x

LadaP
Příspěvky: 113
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod LadaP » 6 years ago

tak co, už jsou nějaké další zkušenosti s UFiberem? Máte někdo nějakou větší instalaci ?
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 6 years ago

My máme také Huawei, 4 měsíce a dělá to přesně co má. Bez záseku a jediného problémů.
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 6 years ago

loopie píše:Hezký den,
nedávno jsme začali s GPONem a nejtěží bylo prokousat se hromadou nesmyslů a dezinformací, které člověk najde po různu na internetových fórech. Máme jednu malou lokalitu, takže nám stačí malé OLT. Nejmenší OLT od hua je pokud vím MA5608T - 2U chassis, možnost osazení dvou GPON (8 portových) a dvou uplink karet. Vzali jsme ho v nejmenší funkční konfiguraci s jedním zdrojem, jednou uplink a jednou GPON kartou. Z krátkého provozu mám zatím několik zkušeností.

1) Konfigurace přes CLI - neměl jsem s tím problém, všechno potřebné jsem našel na stránkách gponsolutions.com
2) Dohled nad ONT a jejich konfigurace z OLT je bezproblémová, k dispozici je opravdu hodně diagnostických informací. Používáme pouze HG8245, tedy gigový router s wifi.
3) Spotřeba nebude příliš dramatická. Mám k tomu 65W meanwell, kterým napájím ještě pár wifin a jeden switch.
4) Předvídatelné chování - pouze připojujeme ONT, jinak o tom nevíme. Tohle je pro nás priorita, protože je pro nás optika nová.
5) Pokud porovnám cenu hua a stejně osazeného ubnt, tak je obnt cca o 30 procent dražší. Cena ONT už tady byla zmíněná.

Za nás zatím s výběrem spokojenost. Teď už nezbývá než si přát aby se snížily ceny za pokládku... :-)

Jarda


Taky přeji hezký den. Zajímalo by mě více podrobností v četně ceny, jestli bych Vás mohl poprosit. Stačí PM.
A všeobecná otázka, od kolikati klientů se vyplatí dělat GPON. Mám malé hnízdo s bytovkama s celkem 50 byty. Má cenu zde uvažovat o GPONu? Nebo udělat PtP - děkuji za reakci.
0 x

edusko
Příspěvky: 130
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod edusko » 6 years ago

urcite by som isiel do eponu
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Jaky rozumny vyrobce dela epon hardware?
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 6 years ago

loopie píše:Hezký den,

Taky přeji hezký den. Zajímalo by mě více podrobností v četně ceny, jestli bych Vás mohl poprosit. Stačí PM.
A všeobecná otázka, od kolikati klientů se vyplatí dělat GPON. Mám malé hnízdo s bytovkama s celkem 50 byty. Má cenu zde uvažovat o GPONu? Nebo udělat PtP - děkuji za reakci.


urcite GPON

na aktiv budes potrebovat SFP switch/switche a ten na neco vyjde (to same te bude stat olt huawei). Potom budes potrebovat SFP moduly, ty na neco taky vyjdou (oproti tomu smesna castka za spliter 1:32 nebo 1:64) .

od 25 klienta se uz vyplati GPON.

NA jeden port na OLT pripojis az 128 lidi VS jeden port na switchi pripojis jednoho zakaznika

Na olt vis vsechno o zakaznikovy, diagnostika a podobne. NA switchi to nevys (vis, ale SFP moduly budou drazsi)

asi nesezene primo wifinu na SFP. Takze budes muset davat prevodnik a pak wifi.
1 x

edusko
Příspěvky: 130
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod edusko » 6 years ago

ja mam 2 uplinky s cdr a odkedy su nahodene o tom neviem
clienty s wifi stoja asi 20€
0 x

LadaP
Příspěvky: 113
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod LadaP » 6 years ago

držte se prosím tématu. Hapi a Julian k tomu nic nemají ?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

s poslednim upgradem o tom nevim. Nám to vyhovuje. Máme to v kleštích mikrotiku (master router na uplinku, home ap za onu) a ubnt gpon používáme jenom jako L2. Pohoda, lahoda.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

A nevadí ti, že tě klientská strana (a to ještě na 100Mit) stojí minimálně o 1000Kč více než ONT od Huawei s wifi routerem a gigovým portem?
0 x