Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

UFiber - GPON od Ubiquiti

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
LadaP
Příspěvky: 113
Registrován: 18 years ago

Re: UFiber - GPON od Ubiquiti

Příspěvekod LadaP » 6 years ago

rsaf píše:A nevadí ti, že tě klientská strana (a to ještě na 100Mit) stojí minimálně o 1000Kč více než ONT od Huawei s wifi routerem a gigovým portem?


Features

WAN:
(1) GPON Port

LAN:
(1) Gigabit Ethernet Port
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

To ano, ale Mikrotik je 100MBit (a nebo stojí ještě další skoro tisícovku).
0 x

Uživatelský avatar
cz_ranger
Příspěvky: 180
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cz_ranger » 6 years ago

Za UBI GPON jedině UBI kostka ;-)
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

UFiber ONT 1220Kč
AirCube 1570Kč
Mikrotik hAP ac2 (ještě se neprodává) 1060Kč
Mikrotik hAP Lite 350Kč
Tedy nejlevnejší varianta jen na 100MBit vyjde na skoro 1600Kč. Varianta, která umožní klientovi v dohledné budoucnosti dát tarif překračující 100MBit bude stát od 2300Kč.

HG8546M (1xGE, 3xFE) 740Kč. Má to wifi, má to gigový port, takže můžu klientovi dát víc jak 100Mbit (a v dnešní době ten jeden gigový port asi stačí, 90% zařízení mají lidi stejně na wifi, kdo má trošku větší síť, dá si tam switch. Na IPTV ty stovkové porty jsou OK.
Náročnému klientovi můžu dát HS8546V byť je to dost Čína, ale má to AC wifi... a vyjde to na tisícovku.

Jediná výhoda UFiberu může být POE napájení... Ovšem pokud se dělá nová instalace, tak za tu tisícovku navíc tu optiku (patchcord od zásuvky) až někde do pokoje natáhnu. Nehledě na to, že to je o zařízení méně = méně poruch.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

nevadí. Vyhovuje nám to. Chceme u klientů mikrotiky. S novým hap ac wave2 je tu dokonce i levná gigová verze routeru s full wifi (2x2 2+5Ghz), do teď dáváme hap lite ac. Jo jenom 100Mbit ale komu to vadí? zase může napájet onu přes sebe. Je snažší pro nás za dveřmi udělat krabičku se zakončením optiky, vedle namontovat onu od ubnt a nechat ho napájet po kabelu a normální běžnej utp kabel natahnout po bytě až kam je třeba a tam pak umístit wifinu. Chceme plnou kontrolu nad apčkem u klienta doma. Nesnášíme situace kdy někdo zavolá a já mu řeknu "noo ale já se na vašeho tplinka ve wanu nemůžu dostat" a když se tam dostanu tak k čemu mi to je když neukazuje signály ani rychlosti klientů a o logu si můžu nechat zadát.

Máme jiný priority.

Navíc to onu od ubnt se má údajně dost zlevňovat.

Nechci huawei.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
cz_ranger
Příspěvky: 180
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cz_ranger » 6 years ago

A taky bude Loco verze ...
0 x

JirkaK
Příspěvky: 90
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod JirkaK » 6 years ago

Tak LOCO verze (bez displeje) je jiz v CR.
Mam otazku na vas kteri UFiber pouzivate. Je to spravovatelne bez UNMS (tzn pres web/ssh/local terminal)?
Nebo je UNMS, ktere je stale v betaverzi, nutnost.

JK
0 x

Ivan Bruna
Příspěvky: 108
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Ivan Bruna » 6 years ago

UNMS není potřeba, je to spravovatelné přes web OLT.
Co se týče Loco verze, čekal jsem nižší cenu :(
0 x

Uživatelský avatar
cz_ranger
Příspěvky: 180
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cz_ranger » 6 years ago

A jaká je cena ?
0 x


Uživatelský avatar
cz_ranger
Příspěvky: 180
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cz_ranger » 6 years ago

Pravda, není to úplně "disruptive", ale me se líbí .....
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Přepočtem list price a porovnáním ceny Loco a NanoG mi vychází, že by Loco mohlo jít ještě přibližně o stokorunu níže.
Podle mě má UBNT smysl jen v případě, že ISP chce ONT dávat hned ke vstupu kabelu do domu/bytu, napájet ho přes POE a router mít až někde dále, případně router nechat zcela v režii zákazníka. V ostatních případech dává smysl spíše Huawei (srovlatelné ONT je kolem 500kč bez)
0 x

Ivan Bruna
Příspěvky: 108
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Ivan Bruna » 6 years ago

Vycházel jsem z poměru cen Nano/Loco na UBNT Store, ale budiž.
Skoro u toho nemusel být ten zdroj, který to zbytečně prodražuje.
Stejně to asi všichni budeme napájet přes PoE.
U Nano verze je zase PoE zdroj, ale slabej na to, aby utáhl i AirCube.
Takže bude potřeba dokupovat (PoE) zdroje. :(
0 x

JirkaK
Příspěvky: 90
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod JirkaK » 6 years ago

A co sprava pres ssh? Je mozna?
A co podpora snmp? Podporuje snmp a existuje MIB?
Maji i jednotlive UNU web/ssh managemant nebo je jen centralne pres OLT?

Existuje nekde manual k UFiber OLT. V Quick Start Guide nic k managemnatu neni :(

JK


Ivan Bruna píše:UNMS není potřeba, je to spravovatelné přes web OLT.
Co se týče Loco verze, čekal jsem nižší cenu :(
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

rsaf píše:Přepočtem list price a porovnáním ceny Loco a NanoG mi vychází, že by Loco mohlo jít ještě přibližně o stokorunu níže.
Podle mě má UBNT smysl jen v případě, že ISP chce ONT dávat hned ke vstupu kabelu do domu/bytu, napájet ho přes POE a router mít až někde dále, případně router nechat zcela v režii zákazníka. V ostatních případech dává smysl spíše Huawei (srovlatelné ONT je kolem 500kč bez)


přesně tak to děláme a s cenou za litra je to cena jak na "disc lite5 ac" tedy jako standardní wifi přípojka takže se aktuálně už neliší připojení na gpon nebo wifi. Super.

Očekávál sem že loco bude s fast ethernetem ale toho jsme se naštěstí nedočkali takže paráda. Samozřejmě paráda zase neni vše protože nový hap lite ac wave2 zase nemá na posledním portu poe-out takže zase problém.
2 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků