Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Optický kabel na komín - jak se to nemá dělat

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Optický kabel na komín - jak se to nemá dělat

Příspěvekod helapc » 7 years ago

Mám za sebou zkušenost, která mnohým přijde úsměvná a někomu snad pomůže.
Použil jsem svůj oblíbený optický kabel, A-D2YT, Flat DROP, 12 vl., 9/125, 1550N, plochá konstrukce na 120m komín. Po cca 1/4roce se komunikace přes kabel umlčela. Zjistil jsem, že nahoře chybí cca 30cm na všech vláknech. Kabel (a určitě to má ve specifikaci uvedeno) není vhodný na vertikální instalaci, vlákna v baferu se volně pohybují a v tomto případě směrem dolů.
0 x

disk
Příspěvky: 323
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod disk » 7 years ago

Mam vertikalne 160m a 4roky bez problemu.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 7 years ago

Máš nějak fixovaný vlákna? Dovedu si představit smotanou velkou rezervu nahoře tím by se vláknům zvýšilo tření a nemohli by sjet dolů, nebo to tam prostě nechat chvíli vyset a svařovat až si to sedne.
0 x

Hatatitla
Příspěvky: 481
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Hatatitla » 7 years ago

U nás ked začínal Orange so svojím fibernetom (FTTH) ťahal stupačkami gélové káble. Po čase im všetok gél z bufrov stiekol dole do krabice so splitrami a potrhal vlákna . A to máš maximálne 30m vertikálne preí 12 poschodákoch.

Vertikálne jedine suchý kábel.
0 x

misif
Příspěvky: 20
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod misif » 7 years ago

Děkuji, děkuji, děkuji, právě jsem uvažoval, že jej použiji na podobnou instalaci, nenapadlo by mě to, ale je to jasné, trubička na stojato s tekutinou :shock:
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 7 years ago

Pověs ho tam na 1/4 roku a až pak svař :)
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 7 years ago

To se snad řeší kompenzačními smyčkami=kabel jde rovně nahoru pár desítek metrů, pak se párkrát obtočí kolem bubnu a jde zase nahoru dál. Potřebná vzdálenost smyček a jejich délku by měl být schopen sdělit výrobce. Niméně pro kabely s gelem to stejně moc není, pořád to je kapalina, která má nějaký hydrostatický tlak a vysoký tlak je svině v kabelu i cévách...
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 7 years ago

My máme na komíně Samsung drop a úplně bez problémů. Tedy až na to, že ho v létě prekloval papoušek kakadu, co uletěl mistnimu chovateli :)
1 x