Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Velký utlum sváru

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Velký utlum sváru

Příspěvekod hocimin1 » 7 years ago

Mám svářečku Inno Instrument IFS-10 a vetšinou vařím dropy samsung nebo Raiser kabely. Má za sebou něco pres 800 sváru.

Ale poslední dobou se mi děje, že svařím vlákna. Červený světlo projde, 1310 projde, ale 1550 už neprojde.

Posledni kabel co jsem vařil 150m samsung drop, ložený v mikrotrubiččce, pigtaily 8x LC. A stejnej problém. Udělal jsem test a na 1310 mám útlum 16db,18db,24dB,16db (to už mě je divné) a na 1550 ani nezměřím.

Je možné, že by to dělala svářečka ?
0 x

disk
Příspěvky: 323
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod disk » 7 years ago

Zmer to otdr a uvidis kde presne mas problem.
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 7 years ago

Měříš přímo přes navařený konektor, nebo přes spojku a další patchcord? Když blikneš skrz, svítí svár nebo ne?
0 x

Laras
Příspěvky: 3
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Laras » 7 years ago

Oprevdu jedine OTDR. Mame zkusenost, ze tak velky utlum nam delala svarecka (pomohla kalibrace elektrod). Jindy pro zmenu jak se odvíjel kabel tak se prekroutil - vysoky utlum byl pouze na 1550 nm. Na 1310 to bylo v poradku.
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 7 years ago

Mě se něco podobného stalo, když jsem nedostatečně vychladlou ochranu strčil do špatně vylisovaného držáku ochran v kazetě. Ochrana se viditelně ohnula a svar praskl. Útlum byl asi 10dB - stalo se to asi u 5 svárů z tisíce. Když se do toho posvítilo opravdu intenzivním laserem z příručního OTDR, tak se prasklý svar úplně rozsvítil.
Případně to udělá, když je opotřebovaný břit lámačky a nechává to v jednom místě otřep. Svár sice projde, ale při smrštění taky praskne. Takže pootočit kolečko v lámačce.
Nebo máš elektrody na hraně životnosti. To se stane, když nepoučená obsluha dá bezdůvodně stabilizaci oblouku - to sežere docela dost.
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

Uživatelský avatar
Tomáš Mrázek
Příspěvky: 27
Registrován: 7 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Mrázek » 7 years ago

Dobrý den,

dle Vašeho popisu to vypadá spíše na nějaký ohyb v kazetě (nebo někde na kabelu), protože vyšší vlnové délky jsou více náchylné na ohyby. Proto Vám neprosvítí @1550 nm. Pokud by byla chyba ve svaru, projevovalo by se to spíše na 1310 nm. Vypadají provedené svary normálně? Pokud by svářečka svařovala takto špatně, musel by ste vidět "neskutečné" svářecí defekty na LCD hned po dokončení svaru.

Uvedené hodnoty jsou celkový vložný útlum trasy? Používáte teplem smrštitelné ochrany svaru nebo krimpovací ochrany? Ideálně změřit pomocí OTDR, abyste viděl, kde se závada nachází.
0 x
Tomáš Mrázek
PROFiber Networking CZ s.r.o.
tomas.mrazek@profiber.eu
http://www.profiber.eu

Svářečky optických vláken FITEL
https://www.profiber.eu/svarovani-vlake ... ch-vlaken/