Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Zafukovačka

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Re: Zafukovačka

Příspěvekod helapc » 5 years ago

asdfgh píše:máte někdo praktické zkušenosti s těmi koncovkami na kabelu při zafukování?

Jestli jsou to ty mosazný, tak ano.

Není to špatný, je to drahý, někdy to může spíš ublížit, není to nutný.

Problém je, že to zvětší průměr kabelu. Jak psal Basty, jde to nahradit zapalovačem. Nepoužívám izolačku, jen natavím konec, aby neměl ostrou hranu. Není to můj zlepšovák, jen jsem si nechal poradit. Dodatečně děkuji autoroj.
1 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

vyrabeli jsme si to z koncovek na bovdeny, ale davame tu izolacku ted jak na spunt, tak aby byla vetsi spice a funguje to stejne a je to 100x jednodussi
0 x

Uživatelský avatar
douby
Příspěvky: 475
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Olomouc/Litovel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod douby » 5 years ago

špičky máme v kufru, ale zatím jsme si vystačili vždy se zapalovačem.
0 x
Bc. Martin Doubrava
http://www.doubrava.net
- Internet Olomouc, Litovel, Uničov, Šternberk a široká okolí

Miek
Příspěvky: 22
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Miek » 5 years ago

basty píše:Zajímavý, já jsem hodně krát foukal 3mm do 14/10 podobný trasy tímto: AIRCRAFT Airboy 261 E tlak vždy max 1-2bar a vždy to jelo krásné a jelo by to dál i za 500m

Myslím že je hodne důležitá stálost průtoku... Byť i menšího.


To mně nějak nesedí. My když dělali zafukovací pokusy (zafukováním se to zatím nazvat nedá), tak pokud 200m dlouhou mikrotrubičku (to byla myslím 10/6) na začátku nenatlakujeme na 4-6 bar, tak ní vpodstatě žádný vzduch neprotíká. Když jsem za tuto trasu spojknul ještě dalších 150m mikrotrubičky 10/8, tak to maličký kompresor (300l / min) natlakuje na 8 bar a vypne se, čeká až to konečně trošku ufoukne a zase se zapne... O nějakém proudu vzduchu do 500m dlouhé mikrotrubičky s tlakem 1-2 bar vůůůbec nemůže být řeč, při tak malém tlaku to prostě vůbec neprofukuje.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Je to zvlastni. Ja to tak mam vyzkousene a foukame to tak... Mame tvrdy kabel 2,8mm z mafie do trubky 14/10. Na zacatek udelame z izolepy valecek o velikosti cca 5mm. Trubku namazeme predtim prelube 5000, pak to chce aspon 2-3x houbicku, foukat ne vlhky nebo moc studeny vzduch, foukacku mame klasiku z CO... realny usek je cca 400m. Letos nas ceka 612m, tak uvidime...
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

3,2mm kabel do 14/10 je "luxus" - v trubce zbývá dostatek prostoru na proudění vzduchu kolem kabelu. Mám kompresor, který dává cca 600l vzduchu a tlam kolem 10bar. a ze zkušebního foukání do 14/10 trubky mám výsledky následující:
- při připojení cca 120m prázdné trubky se tlak na začátku držel kolem 2,5bar
- při připojení cca 550m prázdné trubky se cca za minutu tlak ustálil řádově na 4bar
- postupně při plnění trubky 3mm kabelem (v naplněné trubce je méně místa pro proudění vzduchu) se tlak zvyšoval, při celé zafouknuté trase už bylo na začátku těch 10bar.

Podle mého názoru se nejdelší trasa dá zafouknout bez jakéhokoliv "pístu" na začátku kabelu (tah není příliš žádoucí neboť zvyšuje tření o stěny trubky). U krátké trasy a při nedostatku vzduchu to ale může pomoci. Kluzné parametry (typ trubky, lubrikace, čistota, vlhkost a teplota vzduchu, plášť kabelu a jeho znečištění) ovlivňují dosažitelnou délku poměrně zásadně.
0 x

Miek
Příspěvky: 22
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Miek » 4 years ago

basty píše:foukat ne vlhky nebo moc studeny vzduch

...a s tím máme taky docela problém, náše oba kompresory plivou do trubičky docela dost vody, nějaký kondenzát asi, to tomu pohybu kabelu pak asi moc nepřidá :-(
Jsou na to nejaky udelatka, od hracek za 2 stovky https://www.naradi-vzduch.cz/levnekompr ... ltrem-Mini po drazsi hracky https://www.naradi-vzduch.cz/levnekompr ... tu-1-20bar
Mate s tim nejake zkusenosti, resite to nejak a nebo to resit netreba? Nebo foukate jen kdyz neni vzdusna vlhkost a voda se neobjevuje? :-)
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

Mám na to udělaný odlučovač. Taková malá lednička. Voda bude dle mě problém, když bude v MT málo místa. Např. MT 3.5 a kabel 2,4mm, nebo MT 8 a kabel 6mm.
To co zafukuje Basty bych normálně zafukoval do 10/5,5mm, ale on to má vhodně zvoleno z ohledem na svůj kompresor. Ten špunt na začátku mu zajistí, že se ten kabel nemá snahu do MT naskládat.
2 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

Už jsem to sem psal, foukali jsme 470m 14/10 2,8mm v prosinci, komp. Venku. Foukli jsme 100m a hotovo, nešlo nic.
Pak jsme profoukli 3 houbičky a kompresor dali do vyhrateho auta a ejhle už to jelo až do cíle bez zaváhání. To stejné když jsme foukali 400m a kompresor byl ve sklepě. Po 100m cca konec. Pak jsme jej dali ven kde bylo léto a jelo to zase v pohodě.

Ano prostě na páteře pro splity dáváme 14/10. I třeba pri nějaké změně se tam dá fouknout 5mm kabel atd.

Uvidíme až budem těch 600m zda to pojede pořád bez problémů.

Myslím že je to i dost znát tím stabilním průtokem. A to že když je ten tlak malý tak je po celé trubce stejný a stabilní průtok než když bych navalil 15bar na začátku..
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

Staly průtok je daný množstvím vzduchu, který dokáže kompresor stlacit za minutu a celkovým objemem MT.
Moje zkušenost je mit tlak větší než 8barů.
0 x

Uživatelský avatar
douby
Příspěvky: 475
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Olomouc/Litovel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod douby » 4 years ago

Je také zajímavé pozorovat tlačnou sílu na zafukovačce nemsat a jak to ovlivňuje množství vzduchu(tlak) z kompresoru a to v různých stádiích záfuku.

Jinak my máme možnost jít až do 16bar :sunglasses: když je trasa na houby tak se to už parkrát hodilo.

Vysousečka vzduchu také dosti pomáhá, hlavně na delších trasách. Dále doporučuji jednou za X vylit vodu z nádoby kompresoru - bývá tam na to šroub.
2 x
Bc. Martin Doubrava
http://www.doubrava.net
- Internet Olomouc, Litovel, Uničov, Šternberk a široká okolí

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

A na jakej tlak jsou konstruovány trubičky a spojky?
0 x

ocior
Příspěvky: 481
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ocior » 4 years ago

Vyrobci obvykle udavaji 15-16 bar jako pracovni tlak. Destrukcni bude vyrobce od vyrobce, ale vetsinou jsou to cisla nad 25 bar.
Plumettaz ma pojistky na zafukovackach na 16 bar, tam bych veril tomu, ze vedi, kdyz si to cele vymysleli :-)
0 x

Uživatelský avatar
douby
Příspěvky: 475
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Olomouc/Litovel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod douby » 4 years ago

Někdo nás kdysi strašil, že nad 10bar nám vyskáčou spojky MT. Není to pravda. 16bar je i na spojkovaných trasách OK. (samozřejmě nesmíte mít spojky jako HelaPC od DuraLine :-) )
1 x
Bc. Martin Doubrava
http://www.doubrava.net
- Internet Olomouc, Litovel, Uničov, Šternberk a široká okolí

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 4 years ago

basty píše:Už jsem to sem psal, foukali jsme 470m 14/10 2,8mm v prosinci, komp. Venku. Foukli jsme 100m a hotovo, nešlo nic.
Pak jsme profoukli 3 houbičky a kompresor dali do vyhrateho auta a ejhle už to jelo až do cíle bez zaváhání. To stejné když jsme foukali 400m a kompresor byl ve sklepě. Po 100m cca konec. Pak jsme jej dali ven kde bylo léto a jelo to zase v pohodě.

Ano prostě na páteře pro splity dáváme 14/10. I třeba pri nějaké změně se tam dá fouknout 5mm kabel atd.

Uvidíme až budem těch 600m zda to pojede pořád bez problémů.

Myslím že je to i dost znát tím stabilním průtokem. A to že když je ten tlak malý tak je po celé trubce stejný a stabilní průtok než když bych navalil 15bar na začátku..


Jak už někdo psal, je důležité aby kompresor dával dostačné množství vzduchu, pokud bude malé množství vzduchu, tak kabel v té trubičce "nepojede" a může tam být tlak jaký chce. Když v trubičce nebude proudit vzduch, tak se kabel zastaví a nepojede dál. Maximálně ho do trubičky bude na sílu tlačit foukačka.

600m bych se nebál, pokud jsou dobře udělané spojky, a kompresor bude dávat dost vzduchu, tak to zafouknout půjde v pohodě. Foukali jsme necelý kilometr, myslím že to bylo 980m, trubička 12/10 a žádný problém nebyl a to nebyla rovná trasa, bylo tam poměrně hodně zatáček jak jsme přecházeli ze země na energo mosty a zpátky.

Pak jsme třeba foukali cca 150m a dělali jsme to na 3x protože se to 2x seklo ve spojce, ve které nebyla trubička dotlačena úplně do konce.

Takže základ je dobře udělaná trasa a pak je to dlouhej kouř a pohoda jazz.... :sunglasses:
0 x