Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Zafukovačka

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
halamicek
Příspěvky: 248
Registrován: 11 years ago

Re: Zafukovačka

Příspěvekod halamicek » 4 years ago

douby píše:Někdo nás kdysi strašil, že nad 10bar nám vyskáčou spojky MT. Není to pravda. 16bar je i na spojkovaných trasách OK. (samozřejmě nesmíte mít spojky jako HelaPC od DuraLine :-) )

Můžu se zeptat jaký je problém se spojkami z Duraline? Používám roky (pár tisíc jich bude) a žádné problémy nemám.
0 x
Halamíček Jakub

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Můžeš mít třeba kompresor, který dává 5000l/min ale pokud dá jen 7bar, tak se do dlouhé hodně zaplněné mikrotrubičky nechytáš - potřebuješ velký tlak, aby se tím malým prostore protlačil dostatečný průtok.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

Duraline měl vadnou sérii.
0 x

halamicek
Příspěvky: 248
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod halamicek » 4 years ago

basty píše:Duraline měl vadnou sérii.

Tak to sem měl štěstí asi
0 x
Halamíček Jakub

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

http://www.weha.cz/kompresor-wfk-9-poji ... kup703.php

Tohle vypadá jako hodně zajímavý kompresor cena/výkon. Nema jej někdo z vás?

Diky
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Máme ho někdy od podzimu ale moc jsme s ním ještě nefoukali, už jsem o něm někde tady psal... Na MT řekněme do 500m je to podle mě v pohodě (vzduchu dost, u dlouhé+tenké+hodně obsazené trubičky by to chtělo vyšší tlak než těch cca 9bar). Použitelné i s raketou GRUNDOMAT45 kde je to tak na hraně (pokud si správně pamatuju, udrželo to tlak kolem 6bar, což je maximum pro tu raketu).

Funguje to trošku podobně jako elektrický kompresor - po dosažení nastaveného tlaku otevře "tlakový spínač" ventily ve válcích kompresoru, takže kompresor netlačí a zároveň to (mechanicky) stáhne plyn motoru na volnoběh. Po klesnutí tlaku proběhne opačná záležitost (přidá se plyn a zavřou se ventily) a kompresor začne tlačit. To u foukání do tenké/dlouhé/zaplněné MT způsobuje kolísání tlaku - při dosažení např. 10bar to vypne a zapne po několika sekundách při poklesu třeba na 8bar).
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

Mám podobný, se stejnými parametry a stal mě použity 50tis.
Na foukání MT supr, na HDPE to nemá. Raketu to utáhne tak tak. Ta moje má pracovní tlak 6,7bar.
0 x

Uživatelský avatar
douby
Příspěvky: 475
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Olomouc/Litovel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod douby » 4 years ago

12vl. 2.8mm do MT12/8 - 532m za necelých 13minut, 2 kolegové se střídali v odvíjení jak to letělo

https://www.facebook.com/Doubravanet/vi ... 723688896/

PS: V cestě 4 protlaky pod komunikací, 1x řeka, 13x zatáčka 70-90st.
1 x
Bc. Martin Doubrava
http://www.doubrava.net
- Internet Olomouc, Litovel, Uničov, Šternberk a široká okolí

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 4 years ago

To je pěkný výsledek ne?
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

Pěkný, ale na rovinu s tímhle průměrem kabelu to nevidím jako problém. Mám několik 600m úseků, jen jsem si počkal o 9min déle. Co ti ty kluci udělali, že museli točit se špulkou? Špulku dám na kozu a zafukovačka si ji tahá sama. Zafukujeme ve dvou a to jsem už přemýšlal jak si dát na konec kameru, abych byl sám :)
0 x

Uživatelský avatar
douby
Příspěvky: 475
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Olomouc/Litovel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod douby » 4 years ago

Já jako třetí tam byl náhodou, seděl jsem na obědě s Davidem Kopkou a pak jsem se šel kouknout na kluky jak jim to jde, jinak foukáme taky ve dvou. Na videu to není poznat ale ta špulka je rozbitá při přepravě a všelijak se kroutí a sjížděla z válců. Samoodvijení nemám rád, mám pocit že kabel můžeš poničit.

Teoreticky kdybych si dal na konec odpovídající rezervu MT s “děravou” koncovkou tak bych mohl foukat s nemsatem a jeho ochranou max. tahu sám, někdy to prubnu.

Jinak průměry kabelu a MT volíme tak aby problém nebyl to je snad základ. Za nedlouho budeme foukat cca 800m 5,7mm do 14/10. Tak pokud bude zájem můžu se tam zase skočit podívat a natočit více ...
1 x
Bc. Martin Doubrava
http://www.doubrava.net
- Internet Olomouc, Litovel, Uničov, Šternberk a široká okolí

Lee Coil
Příspěvky: 25
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Lee Coil » 4 years ago

Kuci všichni to foukáte pár vláknový 3mm kabel do 10mm trubiček apod. Foukáte někdo páteřní 96/144/192 kabely do 12/10?
My jo, třeba 144vl. 8,6mm do 12/10, 96vl. 6,6mm do 10/8 apod.....vše kolem cca 500m se zatáčkami 10-20ks 90 stupňů, zafukovačka klasika z CO. Houbičku jsme ještě nedávali, jen prelube od oka.
Kompresor máme jen za auto 9bar, 3000l/min. foukáme s ním i MT do HDPE40 (zatím 4×12/10 cca 500m bez problémů vkuse 15 zatáček), čeká nás zkouška 2km se šachtami asi po 500m sestava MT 2×14+2×12 což je nad hranici možností, ale půjde to. Škoda toho pohonu že není :) Jinak máme vymrazovač (ledničku) s kapacitou taky 3 kubíky/min. Kompresor nemá dochlazovač, takže to chladí lednička na nějých cca 40 stupnů.


Trubičky využíváme na maximum, pokud chceme foukat 3mm kabel, tak určitě nevyplácáme trubičku 12/10 ale, raději foukneme dvě menší trubičky. Foukáme převážně jen do HDPE40, takže efektivní využití poměru velikosti kabel/trubička je dost důležité.


Tak se ptám, jak velký kabel jste dokázali nacpat do MT :D
1 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

Pro nás je to jednoduší to dělat takto. Děláme vesnice takže max 48vl. a to jen zřídka. Obecně rači dám větší trubku než se pak víc drbat se zafukováním. Proto nám na všechno foukáni stačí kipor 2600 a airboy 261E
Ale dobrý čísla máte...

No 160m 2,8mm 7/4...konec už jsme počítali milimetry.
0 x

Uživatelský avatar
douby
Příspěvky: 475
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Olomouc/Litovel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod douby » 4 years ago

Myslím si ze je to dnešní dobou a použitou technologií GPON, že není taková potreba foukat mnohovlákna.

Jinak nejvíc jsme foukali 144vl. do 14/10, ale to už je asi tři roky zpět. 48vl. 5,7mm běžně do 12/8.

Teď montujeme páteř pod centrem města a tam to bude min. 96tka do 12/10 v HDPE. HDPE 40tku ve vlastní síti dáváme spíš vyjímečně.

Houbičky dáváme vždy automaticky hned po kalibru, je to osvědčený pracovní postup.
1 x
Bc. Martin Doubrava
http://www.doubrava.net
- Internet Olomouc, Litovel, Uničov, Šternberk a široká okolí

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

My teď nedávno foukali do MT 7/4 2x330m, 2x230m, 200m, 160m a 80m 1.7mm 4vlákno s polskou BDJ mini a kompresor plivátko scheppach HC 52 a taky se to dalo. Spíš než o posunu to je podle mě o vzduchu. Respktive posuv je třeba na těžký kabely. Na 7/4 je už 8atm asi málo. Do 12/8 jsem s tím foukal 4.2 a 1.7mm kabely a to šlo samo. Respektive ta 1.7 šla prvních 150m úplně sama ani nebyl třeba posun. Lubrikujeme poctivě, naposledy se osvědčil prelube 5000.
0 x