Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Zafukovačka

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
asdfgh
Příspěvky: 97
Registrován: 12 years ago

Re: Zafukovačka

Příspěvekod asdfgh » 5 years ago

taky to chceme ted vyzkoušet. máme zatím na 1.7mm kabel.
0 x

asdfgh
Příspěvky: 97
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod asdfgh » 5 years ago

ocior píše:
asdfgh píše:Máte někdo zkušenosti se zafouknutím cca 1km kabelu 5,7mm do 14/10? Foukal jste to někdo?

Do 10/8 jsme foukali kabel 5,6mm (microjet 196 a kaeser m17) cca 800 metru bylo maximum, kdy to jeste davalo smysl, ale delka trasy byla 900m. Po rozpojeni na 740m se to rozjelo a zbytek se prefoukl dal.
Mit minijet, kde je celkem jistota, ze ten kabel neznicim, tak bych to dotlacil.
Mas o 2mm vetsi prumer trubicky, takze vic vzduchu, v tomhle bych tomu veril. Ale nase trubicky byl svazek v 40mm chranicce, kde nehrozi velke ohyby, ktere udelaji nejvetsi paseku.

Pokud mas moznost to rozdelit, tak to rozdel. Usetris hromadu casu, i kdyby to nebylo nutne delit.


pouzivame taky microjet 196 a kaeser m17, ale nyní uvažuji nad něčím co má pásy - např. NEMSAT a Kaeser M31. Nám se občas stalo u micojetu, že to proklouzlo v kolečkách.
0 x

ocior
Příspěvky: 481
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ocior » 5 years ago

asdfgh píše:pouzivame taky microjet 196 a kaeser m17, ale nyní uvažuji nad něčím co má pásy - např. NEMSAT a Kaeser M31. Nám se občas stalo u micojetu, že to proklouzlo v kolečkách.

Nemsat ma sice pasy, ale je hrozne pomalej a sila taky nic moc. Ta rychlost posuvu ma vliv na dosazenou vzdalenost.
V tomhle vyhrava minijet, ale ta cena...
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Určitě 1,7 i když to je dost na hovno kabel na práci. Ale bude to porod těch 350. Měli jsme 150m v arote a 7/4 a 2,8m a posledních 50m bylo dost Krušných.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

dagus píše:A co 1.7mm do 7/3.5 na 350m, je to reálné? Nebo raději jít do 2.8 do 3.5mm trubičky? A co používat "novinku" patronu na začátek vlákna pro větší tah vlákna? Zkouší to někdo?


Kabel 1,7mm na 350m je reálný, pár jich mám. Rozhoně je reálnější než kabel 2,8mm ten tam nedostaneš určitě. Do MT 3.5mm max kabel 2.5mm
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

K té délce a tlaku. Foukal jsem 3mm kabel do 550m trubky 14/10 (takže hromada místa) s kompresorem co dává cca 10bar/790l. Dokud kabel nebyl v trase, jel kompresor naplno a na začátku jsem měl tlak kolem 6bar, postupně ale jak trubka plní kabel se snižuje volný průřez stoupá tlak a klesá průtok. Ke konci foukání už byl tlak kolem 9bar a kompresor občas vypínal (trasa si při 9bar nevzala dost vzduchu). Trasa prošla v pohodě ale pro delší trasu by se asi hodil větší vstupní tlak.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Zajímavý, já jsem hodně krát foukal 3mm do 14/10 podobný trasy tímto: AIRCRAFT Airboy 261 E tlak vždy max 1-2bar a vždy to jelo krásné a jelo by to dál i za 500m

Myslím že je hodne důležitá stálost průtoku... Byť i menšího.
0 x

asdfgh
Příspěvky: 97
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod asdfgh » 5 years ago

máte někdo praktické zkušenosti s těmi koncovkami na kabelu při zafukování?
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Dáváme tam izolacku kterou někdy opalime.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

basty píše:Zajímavý, já jsem hodně krát foukal 3mm do 14/10 podobný trasy tímto: AIRCRAFT Airboy 261 E tlak vždy max 1-2bar a vždy to jelo krásné a jelo by to dál i za 500m

Myslím že je hodne důležitá stálost průtoku... Byť i menšího.

Já netvrdím, že by to nejelo dál, jelo to celou cestu bez problémů a po 550m ta trubka prostě končila ;-) Chtěl jsem se jen podělit o svou zkušenost, že postupné plnění trubky snižuje i průtočnost vzduchu (a zvyšuje tlak) a pro udržení stále stejného průtoku je prostě třeba mít na začátku vyšší tlak. Nikdy jsem to nedělal a neviděl, ale s 13bar na začátku si umím představit že se fouknou i 2km. Jinak před foukáním jsme tuto trasu čistili a mazali.
Jednou jsme foukali 3mm kabel do 10/5.5 na asi 80m, technici tam toho mazadla nalili moc (neviděli předtím jeho cenovku) a kabelem se po zafouknutí dalo v trubce pohybovat dvěma prsty jako lankem v bowdenu.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 5 years ago

A čímpak jste mazali?
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Ano moc mazadla je problém, řešili jsme několikrát. Chce to namazat a houbičku tak 3x. Taky chce foukat ne když je moc zima. My jsme foukali 500m v prosinci a za 150m konec. Pak jsme protáhli 2 houbičky a kompresor dali do vyhrateho auta a už to jelo jak z praku.
0 x

asdfgh
Příspěvky: 97
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod asdfgh » 5 years ago

kde kupujete houbičky? Za kolik Kč?
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Duraline. My je sbirame a pouzivame opakovane, tak neresim cenu. Ale nekdo tu na foru si je vyrabi za zlomek ceny.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

dagus píše:A čímpak jste mazali?

Prelube 5000. Pokud si nepřečteš návod a neznáš cenovku, stříkáš to do trubky jakoby to byl mazlák za pětistovku sud. Když zjistíš, že to je pětistovka za 240ml flašku tak tě to trošku přejde ;-)
0 x