Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

PoE UPS

Napájecí zdroje a vše týkající se elektrické energie.
mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Re: PoE UPS

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Tohle mi vykouzlilo na tváři úsměv. Vždyť informaci o výpadku snad potřebuje každý. A to zařídí kterýkoliv lepší mikrotik odesláním SMS zdarma. A pozná ji jednoduše podle poklesu napětí do RB, který je zvláště markantní při tomto "diodovém" řešení. A pak posílá po 15 min. stav baterie kvůli odhadu konce. A po naskočení EONu pošle zdarma SMS o naskočení. Co je na tom specifického? mpcz, 15dec2019
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Jsi schizofrenik? Pokud to budu napájet z té UPS kterou odkazuješ, tak se pokles nekoná. I proto to diodové řešení.
A dioda i kvůli spoehlivosti - pokud zdechne čínská ups, měnič... tak by to chcíplo celé, takhle to pojede v podstatě přímo na zdroj (v mém případě pravděpodobně ubnt 24V poe)
0 x

homer
Příspěvky: 59
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod homer » 4 years ago

rsaf píše:Pokouším se o vlastní konstrukci, jak to dopadne se uvidí:
- vstup bude 24V (z poe extractoru), přes diodu připojeno na výstup
- dále se ze vstupu bude napájet CC/CV regulátor nastavený na parametry vhodné pro připojenou 5S baterii https://www.aliexpress.com/item/32833398924.html a na něj 5S baterie s BMSkou s ochranou proti vybití
- baterie bude opět přes diodu připojena na výstup

Takže pokud bude přivedeno 24V zvenčí, pojede připojené zařízení z tohoto napětí a zároveň se přes regulátor bude dobíjet baterie (která bude mít za všech okolností napětí nižší než 24V). V případě výpadku napájení se to bude napájet z baterie. Pokud bude připojené zařízení mít monitoring napětí, tak se i pozná na který zdroj to jede (a při výpadku orientačně stav baterie).

Stavel jsem takto také z čínských modulu.
Jen s tím, že jsem dal olovenou Aku 12v a zvyšující měnič. Přes diodu na výstup. Nastaveno napětí menší než z přímého zdroje. Podle napětí lze poznat z čeho se to napaji.
Nevýhoda je, že nelze merit napětí baterie přímo rbckem.
Ve většině případů tuto informaci lze nahradit výpočtem (i ve skriptu).
Jen některé moduly mají problém s propojenim zemí, vstup a výstup.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

rsaf píše:Jsi schizofrenik? Pokud to budu napájet z té UPS kterou odkazuješ, tak se pokles nekoná. I proto to diodové řešení.
A dioda i kvůli spoehlivosti - pokud zdechne čínská ups, měnič... tak by to chcíplo celé, takhle to pojede v podstatě přímo na zdroj (v mém případě pravděpodobně ubnt 24V poe)

Děkuji za radu, nevím co je to schizofrenik, ale něco mi říká, že to s problémem nijak relevantně nesouvisí. Dokonce mám podezření, že nejsem sám, kdo to neví.
K té UPS: při výpadku EONu i u té doporučované UPS DOJDE k diagnostikovatelnému poklesu v RB. RB tedy může a také odešle SMS o výpadku. Není však informace o průběhu vybíjení baterie. Diodový systém s měničem jsem používal k maximální spokojenosti léta. Po mnoha letech laborování i provozování se cítím býti docela kompetentní k této problematice něco říci.
to Homer: pokud chceš mít informaci o stavu baterie, což je samozřejmě výhoda, je nutné použít jinou variantu. Napětí z původního zdroj je zavedeno na výstup přes diodu. Na vstup DC je připojen měnič, ale ne BOOST, ale BUCK s verzí CC a CV. Napětí nastav na koncové nabíjecí napětí akumulátoru (cca 13,3V na každých 12V jmenovitých + teplotní kompenzace pro horké dni) a CC na max. dobíjecí proud (zpravidla kapacita v Ah/10 max.). Pozor, vstup měniče je dobré připojit přes diodu. Dobíjenou baterii připoj na výstup také přes diodu. Toto řešení umožňuje číst na RB aktuální napětí baterie, ale nevýhoda spočívá v tom, že je nutné používat 3x6V baterie, tj. 18V. Popř. jen 12V. Je to z toho důvodu, ža originální zdroj 24V by 2 ks 12V AKU nebyl schopen správně nabíjet a zvyšování napětí by již olizovalo povolenou horní napájecí hranici napětí RB.
Problém s propojenou zemí vstup - výstup jsem nezažil. Pokud ovšem nemáš na mysli to, že přestane fungovat regulace konstantního proudu nebo omezovač proudu, což je ovšem logické, protože v mínusové větvi bývá vřazen rezistor, na kterém se měří výstupní proud. mpcz, 15dec2019
0 x

czatlantis
Příspěvky: 316
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod czatlantis » 4 years ago

Není to sice UPS, ale na všechno možný mobilní použití používám Powerbanku co umí power delivery a quickcharge a s plošňákem z ali z toho mám zdroj 5/9/12/15/20V a až 45W

"PD trigger"
https://www.aliexpress.com/item/4000124858649.html

Powerbanka Xiaomi
https://www.aliexpress.com/item/4000342898005.html
1 x