Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jaký použít router

Dotazy od zákazníků týkající se internetových přípojek nebo čehokoliv souvísejícího s Internetem.
pawelm
Příspěvky: 4
Registrován: 4 years ago

Jaký použít router

Příspěvekod pawelm » 4 years ago

Dobrý den, chtěl bych poprosit o profesionální názor. Mám wifi připojení od místního poskytovatele. Na střeše mám anténu Ubnt. Nyní mám na ní nastavenou funkci
routeru a z routeru Tp-link Archer c6 doma jsem udělal v podstatě access point, do kterého mám zapojený mj. NAS a kamery. Můj dotaz, je to takto v pořádku, nebo bylo lepší
z atnény na střeše udělat bridge a "routovat" to všechno z TP-linku doma? Ptám se spíš jak by to mělo správně být (výkonnost antény vs. routeru doma). Moc děkuji
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Z hlediska nějakého výkonu je to fuk.
Ale na to rádio nejspíš nemáš přístup. Také tam toho nastavíš přeci jenom méně, než na tom tp-linku (i když to je otázka do pranice).

Možné a správné jsou obě varianty (neoptimální je pouze varianta, kdy by obě zařízení dělala NAT). Ale pokud bych měl vlastní router, přes který jde všechno, chtěl bych rádio jako bridge.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Archer C6 je slušný router s dobrou wifi, ale to UBNT ten NAT zvládá taky dobře. Pokud nemáš problém, že některé věci nemůžeš nastavit, protože do UBNT nemáš přístup, nic bych s tím nedělal.

Taky by se v UBNT mohli zamyslet a přidat uživatelský přístup (možnost konfigurovat LAN stranu).
0 x

sinda
Příspěvky: 22
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod sinda » 4 years ago

Z pohledu bezpečnosti rozhodně není dobrý mít lokální síť s NASy a kamerami přímo dostupnou ze zařízení poskytovatele bez ohledu na jeho konfiguraci. Takže jednoznačně z UBNT bridge a zbytek vyřešit na Archeru.
0 x

pawelm
Příspěvky: 4
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod pawelm » 4 years ago

Moc děkuji za názory. Do UBNT mám přístup ;-) (vím, je to nestandardní) takže se mohu rozhodnout. Také mi přijde logičtější mít ale vše uvnitř. Takže půjdu do varianty, že anténu dám do módu Bridge.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

klientský CPE v modu bridge?.... u nás by si letěl.
3 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 4 years ago

proč letěl? Pokud má NAT na zařízení následném, ví co dělá, tak co. To, že znalý uživatel může mít něco navíc ohledně práv a přístupů vidím jako pěkný a snad běžný benefit malých ISP. Ale klidně si můžeš hrát na Cetin, pokud na to máš :).
2 x

pawelm
Příspěvky: 4
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod pawelm » 4 years ago

hapi píše:klientský CPE v modu bridge?.... u nás by si letěl.


Mohu poprosit o vysvětlení co je na tom špatného? Pokud jsem si zaplatil veřejnou IP, tak jak bych mohl jinak udělat Port forwarding na NAS atd., když do antény
nemám mít podle všech teoreticky přístup? U jiného poskytovatele na jiném místě mám v UBNT bridge automaticky.
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

Taky v bridge režimu nevidím problém, hlavně u náročnějších klientů a u přípojek s veřejnou IP, kde chce zákazník mít IP na svém zařízení ...

Co se týče domácí přípojky, tak je víceméně jedno jestli routuje ubnt, nebo tp-link. Vzhledem k tomu, že dotaz směřuje na tak základní věc, tak tazatel asi neplánuje nějaké složitosti s kterýma by ubnt mohlo mít problém.
0 x

pawelm
Příspěvky: 4
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod pawelm » 4 years ago

Sidi píše:Taky v bridge režimu nevidím problém, hlavně u náročnějších klientů a u přípojek s veřejnou IP, kde chce zákazník mít IP na svém zařízení ...

Co se týče domácí přípojky, tak je víceméně jedno jestli routuje ubnt, nebo tp-link. Vzhledem k tomu, že dotaz směřuje na tak základní věc, tak tazatel asi neplánuje nějaké složitosti s kterýma by ubnt mohlo mít problém.


Spíš mi přijde, že jak jsem vypnul HDCP u routeru doma a všechno směřuji nyní do UBNT, tak jsou kamery při on-line náhledu pomalejší... Abych to dovysvětlil, nově jsem pořizoval
NAS, kde chci přístup z venčí, proto jsem musel zřídit veřejnou IP. Proto jsem začal vše směřovat do antény, kde mi veřejná IP končí. A proto ten dotaz zda neudělat bridge a routovat přímo z TP-Linku.
0 x

jopo
Příspěvky: 280
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod jopo » 4 years ago

U nas je kazde UBNT CPE ako router s NAT. A ten kto ma verejku, tak nema CPE ako router, ale ma dotiahnutu cez VLAN do CPE verejku bez dalsieho natovania niekde na hlavnom gw, a tu si moze dat u seba na ake zariadenie chce.
To mi pride najjednoduchsie riesenie. A nemusim sa bat, ze nejaky zakaznik si daco doma poserie a pusti mi do siete DHCP server alebo co.
0 x

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 4 years ago

hapi píše:klientský CPE v modu bridge?.... u nás by si letěl.

Nevim no nekdy proste potrbujes dostat verejku az na rtr tak proc ne bridge :( Vim o spouste ispku ktery davaj i Tika v bridge modu a ipcka davaj az na CPEcko :)
0 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

U nás by jsi s anténou v bridge a tplinkem(nebo jiným tupým routerem) s veřejnou na WANu taky nepochodil.... buď poridis mikrotika s pořádným firewallem a nebo proste antena ve station módu...
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

pawelm píše:
hapi píše:klientský CPE v modu bridge?.... u nás by si letěl.


Mohu poprosit o vysvětlení co je na tom špatného? Pokud jsem si zaplatil veřejnou IP, tak jak bych mohl jinak udělat Port forwarding na NAS atd., když do antény
nemám mít podle všech teoreticky přístup? U jiného poskytovatele na jiném místě mám v UBNT bridge automaticky.


Problém je na tom to, ze veřejná adresa na takový "router" nepatří, což vlastně ani na tu ubnt antenu. Chceš verejku=porid si poradny router a nastav ho tak, jak to má být (nebo si to zaplat).
0 x

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 4 years ago

Nedavam nic jinyho nez mk takze v tom problem neni. ;)
0 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!