Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Povolené kanály na 5GHz

Dotazy od zákazníků týkající se internetových přípojek nebo čehokoliv souvísejícího s Internetem.
TAEs
Příspěvky: 10
Registrován: 5 years ago

Povolené kanály na 5GHz

Příspěvekod TAEs » 5 years ago

Zdravím,
Někde se dočtu, že v ČR je povoleno 5500-5700, jinde 5480-5700. Mikrotik mi v nastavení pro ČR nevypisuje 5480. Jak to tedy je? 5480 je u mě čisté a proto zvažuji jeho využití. Výkon plánují legál, DFS mi kromě počátečního vyhledávání funguje, rozpojilo mě to 1x za poslední rok. Co mi hrozí, když si dám superchannel, výkon do legálu a frekvenci taky legál? Děkuji všem
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

TAEs píše:Zdravím,
Někde se dočtu, že v ČR je povoleno 5500-5700, jinde 5480-5700. Mikrotik mi v nastavení pro ČR nevypisuje 5480. Jak to tedy je? 5480 je u mě čisté a proto zvažuji jeho využití. Výkon plánují legál, DFS mi kromě počátečního vyhledávání funguje, rozpojilo mě to 1x za poslední rok. Co mi hrozí, když si dám superchannel, výkon do legálu a frekvenci taky legál? Děkuji všem

pokud budes mit na 5480 10mhz kanal tak je to ok.
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 5 years ago

5480 pouzivat muzes, riziko je stejne jako u jakekoliv jine frekvence mimo pasmo, kdyz ti na to prijdou tak je to pokuta. Dle meho je tato frekvence mimo.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

K3NY píše:5480 pouzivat muzes, riziko je stejne jako u jakekoliv jine frekvence mimo pasmo, kdyz ti na to prijdou tak je to pokuta. Dle meho je tato frekvence mimo.

Skor sa pocita s presahom od 5500 kedze ta wifi nebude mat moc dobru kanalovu masku, skorej preto. U nas je tiez spodna hranica 5470 ale kanal 5480 sa neda nastavit standartne.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

A 5485 Mhz? :)
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

honzam píše:A 5485 Mhz? :)

Ked si myslis, ze obycajna wifina vyleze len 5MHz mimo tak prosim ale realita je taka, ze podla cipsetov sa mozes dostat mimo aj o viac ako 20Mhz alebo v pripade starych rocketov aj o 100mhz a rusis uplne tam kde nemas co hladat :D
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Jasný, pokud je výkon na default tak ano. Na spektráku jsem to neviděl. Ale pokud je to zregulováno například pod 13dB tak to leze z masky kolik?
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

honzam píše:Jasný, pokud je výkon na default tak ano. Na spektráku jsem to neviděl. Ale pokud je to zregulováno například pod 13dB tak to leze z masky kolik?

Ano ked je to zregulovane tak sme inde ale kolko lam reguluje ? :D Musis pocitat len najhorsi scenar :D
0 x

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 5 years ago

povolene frekvence jsou od 5470 az do 5725 , dale jsou povolene frekvence 5725 az do 5875 se snizenym vykonem max 25mW
2 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

Hatatitla
Příspěvky: 481
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Hatatitla » 5 years ago

V prvom rade si treba uvedomiť , že kanál ktorý si nastavujete v MK,UBNT,... je stredná frekvencia . Ak máš 20 Mhz kanál tak si odpočítaj -10Mhz na jednu stranu pripočítaj +10 Mhz na druhú . Navyše treba brať do úvahy aj spektrálnu masku viac napr tu : https://www.cwnp.com/spectral-masks-and-inteference/
1 x

aaakecal
Příspěvky: 56
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod aaakecal » 5 years ago

reset píše:povolene frekvence jsou od 5470 az do 5725 , dale jsou povolene frekvence 5725 az do 5875 se snizenym vykonem max 25mW


Pěkná blbost, snížit výkon nestačí, je NUTNÉ mít od výrobce/dodavatele k danému zařízení prohlášení o shodě, kde je vypsaná norma EN300440. Pokud to nemáš a někdo na to přijde, budeš mít problém.
0 x

arrabbella
Příspěvky: 139
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod arrabbella » 5 years ago

reset píše:dale jsou povolene frekvence 5725 az do 5875 se snizenym vykonem max 25mW

Taky jsme to tak brali a občas použili na p2p. V lednu ale přišel dopis od ČTÚ co nám kde naměřili a brali to úplně stejně jako vysílání pod 5500. Nechtěli ani doložit papíry, chtěli to prostě ihned opravit. Myslím, že v nějaké té nové specifikaci je kromě malého výkonu i vyloučen přenos obecných dat - internetu.
0 x

felix
Příspěvky: 65
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod felix » 5 years ago

aaakecal píše:
reset píše:povolene frekvence jsou od 5470 az do 5725 , dale jsou povolene frekvence 5725 az do 5875 se snizenym vykonem max 25mW


Pěkná blbost, snížit výkon nestačí, je NUTNÉ mít od výrobce/dodavatele k danému zařízení prohlášení o shodě, kde je vypsaná norma EN300440. Pokud to nemáš a někdo na to přijde, budeš mít problém.


Norma EN300440 je potřeba jen na 5725 - 5875.
0 x

felix
Příspěvky: 65
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod felix » 5 years ago

arrabbella píše:
reset píše:dale jsou povolene frekvence 5725 az do 5875 se snizenym vykonem max 25mW

Taky jsme to tak brali a občas použili na p2p. V lednu ale přišel dopis od ČTÚ co nám kde naměřili a brali to úplně stejně jako vysílání pod 5500. Nechtěli ani doložit papíry, chtěli to prostě ihned opravit. Myslím, že v nějaké té nové specifikaci je kromě malého výkonu i vyloučen přenos obecných dat - internetu.


Používám spoje 5725 - 5875 upravené od KPE s prohlášením o schodě s normou EN300440 a kontrolou jsem prošel. Musí sedět MAC co je na papíře s anténou.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

není tam posazeno to mýto na silnice?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...