Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Rovnoměrné rozdělení šířky pásma - IPv6

Dotazy od zákazníků týkající se internetových přípojek nebo čehokoliv souvísejícího s Internetem.
TAEs
Příspěvky: 10
Registrován: 5 years ago

Rovnoměrné rozdělení šířky pásma - IPv6

Příspěvekod TAEs » 5 years ago

Zdravím zkušenější,
mám doma síť pro návštěvy a internet 100/100Mbps. Pro hosty jsem si pomocí https://socl.cz/mikrotik-rovnomerne-rozdeleni-sirky-pasma návodu zařídil rovnoměrné rozdělení rychlosti mezi všechny zařízení (15Mbps pro download a 10Mbps pro upload). To funguje bez problémů, ale protože mám od ISP přidělené IPv6 /48, chtěl jsem ho zavést do sítě pro hosty, což není problém. Problém je to, že hostům to jede přes IPv6 plnou rychlostí a to potřebuji napravit.
Je nějaká možnost toto nastavit na MikroTiku? Verze 6.43.8

Děkuji, T.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

A vyzkoušel jsi markovat IPv6 stejným způsobem?
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

TAEs
Příspěvky: 10
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod TAEs » 5 years ago

Je toto správně ? (Místo IPv6 bude samozřejmě IP adresa)

Kód: Vybrat vše

/ip firewall mangle add chain=forward src-address=IPv6 \
   action=mark-connection new-connection-mark=navstevnici-spojeniV6
/ip firewall mangle add chain=forward connection-mark=navstevnici-spojeniV6 action=mark-packet \
   new-packet-mark=navstevniciV6

/queue type add name=pcq-downloadV6 kind=pcq pcq-classifier=dst-address
/queue type add name=pcq-uploadV6 kind=pcq pcq-classifier=src-address

/queue tree add name=Nav-Download parent=NavstevaBridge max-limit=20480000
/queue tree add parent=Nav-Download queue=pcq-downloadV6 packet-mark=navstevniciV6

/queue tree add name=Nav-Upload parent=ether1 max-limit=10240000
/queue tree add parent=Nav-Upload queue=pcq-uploadV6 packet-mark=navstevniciV6


Samozřejmě /queue tree add name=Nav-Download parent=NavstevaBridge max-limit=20480000 a /queue tree add name=Nav-Upload parent=ether1 max-limit=10240000 vypustím, už to tam mám.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

/ipv6 firewall

Ani pro IPv4 to neděláš pro každou IP zvlášť. Je to na celou síť. Stejně to udělej i pro ipv6, na síť. A dej tomu stejný značky, podle mě nemusíš duplikovat queue tree (změnit to pak můžeš asi vždy ...). V tom příkladu jsou PCQ fronty - a ty už to dělí dle IP adresy (a IPv6 umí).
1 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

TAEs
Příspěvky: 10
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod TAEs » 5 years ago

Omlouvám se, samozřejmě jsem nemyslel jen 1 IP adresu, ale celý rozsah sítě. Hrál jsem si s tím a už mi to funguje, takže díky za rady.
0 x