Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

aky PtP spoj

Dotazy od zákazníků týkající se internetových přípojek nebo čehokoliv souvísejícího s Internetem.
janci11
Příspěvky: 15
Registrován: 5 years ago

aky PtP spoj

Příspěvekod janci11 » 5 years ago

zdravim, ja ako zakaznik riesim PtP spoj na cca 1.8km , ake zariadenie by ste odporucili ? Pozeral som po PowerBeam AC gen2 (PBE-5AC-GEN2), rad by som sa zmestil do tych 250-300€, ake realne rychlosti mozem ocakavat? Dakujem
0 x

_piggy_
Příspěvky: 57
Registrován: 5 years ago
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod _piggy_ » 5 years ago

janci11 píše:zdravim, ja ako zakaznik riesim PtP spoj na cca 1.8km , ake zariadenie by ste odporucili ? Pozeral som po PowerBeam AC gen2 (PBE-5AC-GEN2), rad by som sa zmestil do tych 250-300€, ake realne rychlosti mozem ocakavat? Dakujem


Co od spoje očekáváte? Co má přenášet? Jak je zarušené pásmo? Hlavní parametr je jakou rychlost je potřeba přenést.
0 x

janci11
Příspěvky: 15
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod janci11 » 5 years ago

na vyber mam od 50/10Mbit, 150/30Mbit, 300/60Mbit a 600/100Mbit tak podla toho kolko dokazem preniest si vyberiem, zarusenost moze byt toto? https://ctrlv.cz/AvZQ
0 x

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 5 years ago

Omg co je to za trapný dotaz... Zákazník přece nikdy neřěší jaký spoj použít... Dodavatel připojení musí určit co a jak dle situace na místě a zvoleném tarifu je třeba použít i s ohledem k použité technologii na AP straně...
0 x

janci11
Příspěvky: 15
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod janci11 » 5 years ago

Ja nechápem co je to za trapnu odpoveď, proste chcem poradiť tu od skúsených ľudí, nenapadla ťa taka možnosť ze tie 1.5km vzduchom býva kamarát a chcem si tu optiku pre seba "streliť" vzduchom? ISP mi ponúkne max 15/1 za 20e mesačne
0 x

_piggy_
Příspěvky: 57
Registrován: 5 years ago
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod _piggy_ » 5 years ago

janci11 píše:na vyber mam od 50/10Mbit, 150/30Mbit, 300/60Mbit a 600/100Mbit tak podla toho kolko dokazem preniest si vyberiem, zarusenost moze byt toto? https://ctrlv.cz/AvZQ

V 5Ghz bych v dnešní době víc jak 50/50 neřešil. Těch 300 nebo 600 na to už třeba něco jiného s cenovkou několikrát vyšší. A pokud má kamarád od někoho optiku, poskytovat připojení dále se většinou nesmí ne?
0 x

Uživatelský avatar
frito
Příspěvky: 338
Registrován: 15 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod frito » 5 years ago

Většinou se to nesmí ale pokud bydlíš na vesnici s pevnou linkou která dává 4/0,1Mbit a vidíš někam kde je optika tak není co řešit.
PowerBeam AC gen2 poslouží výborně.
0 x
Jsme malý ISP, ale snažíme se svou práci dělat co nejlépe to jde ;-)
http://www.lajsiNET.cz/ - Horní Slavkov
Jan Leisner e-mail: leisner@LajsiNET.cz

janci11
Příspěvky: 15
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod janci11 » 5 years ago

frito píše:Většinou se to nesmí ale pokud bydlíš na vesnici s pevnou linkou která dává 4/0,1Mbit a vidíš někam kde je optika tak není co řešit.
PowerBeam AC gen2 poslouží výborně.
konečne to niekto pochopil ďakujem, a reálne myslíš kolko by sa dalo preniesť v dobrých podmienkach na tú vzdialenosť?
0 x

psichac
Příspěvky: 66
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod psichac » 5 years ago

otázne je , ako definuješ dobré podmienky.
Ak máš volný kanál v pásme, bez rušenia, tak tých 100Mbit @ 20MHz určite dáš. Povedal by som že dnes sú to už len laboratórne podmienky, alebo nejaká samota za lesom. Na 40MHz podľa mňa nieje šanca niečo rozumné spraviť.
Pokiaľ chceš byť ako nemenovaná Rádiová sieť a vysielať mimo pásma, tak to môže dať aj viac (40MHz cez 200Mbit) ale nieje to s dobrými mravmi.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

PBE-5AC-500-ISO na 1,2 km dá 117 Mbps @ 20 MHz nebo 230 Mbps @ 40 MHz nebo 420 Mbps @ 80 MHz, provozované je to na 40 MHz. Ale je to opravdu "na samotě u lesa", z našich AP v okolních vsích to ani nenaskenuji (a tak tím 40 MHz kanálem nemám koho rušit). V obci, kde už rušení bude, bych to viděl na těch cca. 100 Mbps @ 20 MHz, širší kanály v podstatě nepoužitelné, a rozhodně použij verze ISO, optimálně tak jako já PBE-5AC-500-ISO, pokud si můžeš dovolit pověsit půlmetrovou anténu. Nejde jen o sílu signálu, ale i o omezení příjmu rušivých signálů z jiných směrů.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 5 years ago

Rychla otazka na profiky, jak se vlastne lisi
PB AC
od
PB AC Gen2?

Nasel jsem letmo, ze Gen2 ma podle datasheetu jen dedikovane radio, anebo ma jeste neco navic? U obou se pise (teoreticka) rychlost 450 Mbit

Rychlost mi stačí do 100/100 Mbit dle možností signálu, rychlejší není potřeba.

Diky...

Ps: do zaruseneho mesta radite ISO verzi?
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 5 years ago

joker píše:Rychla otazka na profiky, jak se vlastne lisi
PB AC
od
PB AC Gen2?

Nasel jsem letmo, ze Gen2 ma podle datasheetu jen dedikovane radio, anebo ma jeste neco navic? U obou se pise (teoreticka) rychlost 450 Mbit

Rychlost mi stačí do 100/100 Mbit dle možností signálu, rychlejší není potřeba.

Diky...

Ps: do zaruseneho mesta radite ISO verzi?



Pokud je to na 1,8km v zarusenem prostredi, tak ti radim to vubec nkupovat - skoda penez.

R

Koukam ze dal pises ze to 1,8km neni tak nevim co si vybrat. Je to jednoduche, cim lepsi antena tim vetsi sance na lepsi prenosovku. Ja bych do toho isa sel, mam s nim dobre zkusenosti.
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 5 years ago

Ne, moje otazka se tykala jine propojky na cca 600 metru.
Ale mesto bude takze bude rusneji... ptal jsem se hlavne na rozdil AC Gen2 jestli se vyplati nebo mi staci Gen1?

https://ibb.co/eLpXfU
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

Rozdíl mezi Gen1 a Gen2 je hlavně v tom, že v Gen2 je přidaná wifina, na kterou se můžeš připojit a nastavovat to mobilem, když to věšíš. Další rozdíly jsou spíše marginální a nemusíš je řešit. Pokud už něco budeš kupovat, kup rovnou ISO. Pokud je to na těch 1,8 km, tak kup tu 500 verzi, nižší vůbec. Pokud nemůžeš pověsit půlmetrovou anténu, tak si připlať na 10 GHz spoj (ideálně si to nech někým namontovat), nebo se na to vykašli.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 5 years ago

a) nejsem puvodni tazatel a moje vzdalenost je “jen” 600 metru ve meste - a to jeste nevim zda bude prima viditelnost zda tam nevyrostl strom ;-(
b) ze ma Gen2 druhe radio jsem psal, viz muj rychly dotaz pred 30 minutama, zajimaly me ale ty ostatni rozdily - marginality (jiny chipset a jiny software, jina mechanika?) protoze zaklad, tedy AC, bude asi stejny/podobny...
c) koukam ze 5ac gen1 se uz nevyrabi?

Ad b) druhe radio se mi zda zbytecne ale necham si poradit (nemuze to rusit pri provozu, nezvysuje to spotrebu?), kdyz stejne musim nejak napajet jednotku pri instalaci, tak to radsi pouziju U-installer, ne? Jasne, muzu si uz predem utpckem dotahnout napeti zespodu... zalezi kolik je narust ceny

Ad c) struktura tech modelu/vyrobku ubnt je pro mne docela neprehledna... proto doufam ze mi poradis, proste hledam optimalni spoj strecha strecha pro mesto na 600 metru s rychlosti 50-100Mbit

PBE-5AC-ISO-Gen2 25dBi 3020 Kc
PBE-5AC-Gen2 25dBi 3050 Kc
LBE-5AC-23-Gen2 23dBi 1600 Kc (vyprodano)

Ceny i4wifi
Spoj vyjde na 6000 to je docela dost, na 600 metru a 50 mbit by mi vlastne stacilo...

Edit: Pokud to chapu spravne tak PBE-5AC-ISO-Gen2 Nejlepsi a gen 1 se uz stejne nevyrabi...
0 x