Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Debian a quagga

Fórum s jednoduchými tipy na zlepšení každodenní řehole. Převážně pro Linux, macOS a RouterOS.
jendrys
Příspěvky: 10
Registrován: 16 years ago

Debian a quagga

Příspěvekod jendrys » 5 years ago

mel bych dotaz zejmena na ty kteri pouzivaji Debian a quaggu, OSPF

mam v routeru 4.9.0-8-amd64 #1 SMP Debian 4.9.110-3+deb9u4 a x sitovek , kdyz mi na jedne z nich ( ke klientum ) spadne na rozhrani link , quaaga prestane distribuovat dany interface ( staticky zadane routy) starsi verze to nedelala, resite to nejak ? po nahozeni link nabehne ale ne veskere routy jsou nacteny .. po restartu celeho stroje vse OK.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Implementace mikrotiku se chová stejně. Ono to má trochu i logiku - když tam tu síť nemám, tak nemám také co distribuovat.

Ale kus toho textu nechápu. Proč statické routy? Ty jsou potřeba fakt výjimečně ... já v 750 routách mám asi 4 (z toho 3 blackhole ...). A jak mám chápat "ne veškeré routy jsou načteny"? Není přeci co načítat - naběhne link a tato událost způsobí distribuci rout na tomto interface do zbytku sítě.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

jendrys
Příspěvky: 10
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod jendrys » 5 years ago

na rozhrani mam klienty na ap , jde spise o to ze nechci koncovym klientum poustet OSPF.

ip a a dev eth1 192.168.X.1/24 brd +

ip r a dev eth1 verejka/30 via 192.168.X.2

prave zejmena ty routy typu "via " to nenacte , ale restaruju cely stroj a vse bezi, proto resim kdyz technik omylem odpoji switch ( shodi link a je problem svete)

kdyz odeberu statickou routu rucne radek a zase ho pridam rucne tak to zacne fungovat .
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Aha, takhle to nepoužívám.

Zkus ty statické routy nepřidávat takto, ale v konfigu zebry.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 5 years ago

jendrys píše:na rozhrani mam klienty na ap , jde spise o to ze nechci koncovym klientum poustet OSPF.

ip a a dev eth1 192.168.X.1/24 brd +

ip r a dev eth1 verejka/30 via 192.168.X.2

prave zejmena ty routy typu "via " to nenacte , ale restaruju cely stroj a vse bezi, proto resim kdyz technik omylem odpoji switch ( shodi link a je problem svete)

kdyz odeberu statickou routu rucne radek a zase ho pridam rucne tak to zacne fungovat .


mozna tady jde spis o to, ze pri link down ty staticke routy nejaky systemovy skript vyhaze? MOzna je vyhaze ta quagga. Pouzivam quaggu uplne stejne (ale na RH klonech). Akorat technici omylem rozhodne neodpojuji linux gateway od switche :-) takze tenhle problem nemusim resit.

Misto restartu celeho stroje by mel IMHO stacit restart networkingu nebo lepe zavolat ifdown a ifup skript na konkretni interface. Debian pouzivam vyjimecne - nevim jak je to na nem presne udelane.
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 5 years ago

Ja mel obcas taky divne chovani s quaggou, tak nove pouzivam birda.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Prošel bych pečlivě všechny výpisy. Pokud ty routy byly přidány pomocí ip route add a přitom po linkdown/linkup interface nejsou ani v systémové routovací tabulce, je něco divně. Pokud jsou v systémové a nejsou v zebře, bude něco divně tam... Musíš přece takhle poměrně snadno najít místo "kde to mizí".
0 x