Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Kdo tu dodava 11GHz spoje a rychlejsi 10Ghz spoje?

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
ad.rock
Příspěvky: 35
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Re: Kdo tu dodava 11GHz spoje a rychlejsi 10Ghz spoje?

Příspěvekod ad.rock » 14 years ago

Ahoj, ja osobne bych ti doporucil HARRIS STRATEX, dela ho ORCAVE, cenove vychazi stejne cesky smudla ATH. Ono kdyz se podivas jaka je situace ceskych vyrobcu mimo main stream 10GHz, tak jasne uzris ze nekdo koupi ODU a udela svuji IDU (ATH), nekdo preprodava a vesele se tvari ze je to jeho (Alcoma), proste ty serie jsou maly a vyrobci to z ekonomickych duvodu ruzne resi (sem by se hodilo slovo bastli). 11 GHz uplne vlastni vyroby ma ORCAVE 2222, ty bych ti ale nedoporucil, ODU jsou dost poruchove. Ceragonu mame v siti 5-10, naprosta spokojenost, ale ta cena to je narez. Pamatuju si za prvni dva spoje pred 4mi lety jsme dali asi 1.5M. V soucasnosti samozrejme jinde. Vyhoda Ceragonu je XPIC, takze z kanalu 40Mhz v pasmu 11GHz vytahnes 560Mbit, pokud zazadas o sirsi kanal dostanes se temer na gigabit. Ceragony u nas dela VUMS Datacom. Ale ta cena.
HARRIS STRATEX je svetovy vyrobce jako Ceragon, tam bych se nebal. Nedavno jsem mnel nabidku na 360Mbit spoj v pasmu 11GHz za cca 180 tis., za nizsi kapacitu by jsi dal jeste mene, pozdeji SW upgradeovatelne. Je pravdou ze se jednalo asi o 20 spoju, takze tam byla projektova sleva. To uz je ale nekolik mesicu, dolar sel nahoru, mozna i zlevnili ...

Resil bych to nasledovne:
- Ceragon zvol v pripade maximalniho durazu na rychlost a to zrovna s antenami uzpusobenymi pro XPIC, druhy kanal pro XPIC muzes dokoupit pozdeji. Vhodne pokud mas antenu na objektu treti strany a trvde platis za kazdy cm prumeru (CRa)
- HARRIS STRATEX je asi optimalni volba, vykonove stejne jako Ceragon ale neumoznuje XPIC (alespon v te cenove rozumne verzi)
- za ostatni das stejne penize a vykon nizsi (ALCOMA tusim 210Mbit a stejne je to OEM preprodej) (ORCAVE 2222 sice levny ale pouze 100Mbit a poruchovy)

Jsou tu jeste dalsi aspekty, kdyztak mne doplnte. Diky.

Jo jeste, pokud by jsi nastinil tva ocekavani do budoucna od tohoto spoje - tj. kapacitu. Urcovat vyber bude vzdalenost a cenova hladina kterou platis za pronajem anteny na objektu.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 14 years ago

ceragon vychazi cca 60/90 100M IP10 180k upgrade na 200M cca 3000$
0 x

ad.rock
Příspěvky: 35
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod ad.rock » 14 years ago

Co se jste tyce Ceragonu, model IP10 ma vyvesenou vlajku jako ze 500Mbit. Je a neni to tak. Pouzivaji kompresi ethernet zahlavi a chlubi se tim optimalnim kompresnim pomerem. Ber to tak ze 380Mbit mas jistych za vsech okolnosti, vetsinou i o neco vic ale neda se na to spolehnout.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 14 years ago

baz píše:presne tak, myslim vyrobce s historii. nic proti racomu, ale ten s tema spojema zacal tedka, predtim delal nejaky radiomodemy na lode, pokud si spravne vzpominam z predvadecky 3/11 :)
proste je to vyrobce totalne bez historie v tomto oboru a jako takovy se musi snazit protlacit na nas trh - vetsinou se utoci cenou a to se jim nedari. aspon ja slusnou cenu nevidel. na predvadecce velky humbuk a po zverejneni ceny povzdech, ze jako teda nic moc...
kazdy vyrobce ma svoje nemoci, vzdycky se neco najde. ale u proverenych vyrobcu se ocekava, ze budou vedet jak problemy vyresit, u noveho vyrobce ocekavam potize, proste proto, ze ty zkusenosti v danem oboru nema, cili kdyz se neco vyskytne, bude mu reseni problemu trvat dele.
jsem ochoten riskovat novinku i od neprovereneho vyrobce (i kdyz to je myslim nejhorsi kombinace, zacatecnik a novy produkt), ale musi mi ten risk vyvazit adekvatni cenou, tot vse.

a 11GHz od ATH nebo alcoma al11f ? to prece nejsou nove spoje blaxi...
zna nekdo aspon orientacni ceny ceragonu v 11g? je to porad jeste tak cenove mimo, nedejboze drazsi nez alcoma? prece jen je to zaruka kvality ten ceragon.
dragon jsem ani neresil, tam ceny znam, havlove se posrali v kine kdyz sestavovali cenik...

btw blaxi - kdyz se mrknu na tvoje posty co ses tu regnutej - mam silnej pocit, ze jsi primo z racomu, protoze o nicem jinem nez rayi nepises. ty nejsi isp, ty jsi obchodak racomu, ze?
jestli jo, tak mi pres PM posli nabidku :)


Ahoj, považovat Racom za začatečníka v MW technologii je zásadní omyl, stači se podívat na výrobní program firmy a každý snad pochopí.
Například jako jednomu z mála výrobců věřím, že opravdu pojítko před uvedením na trh dlouhodobě testovali - i když i tak se při uvedení testovací serie, ještě mušky našly "ala Vlany".
Osobně jsem sice zvolil 1S10, ale Racom skončil u mne 2 v pořadí = uvidíme, jak dopadne 1S10 - možná na Racom dojde, nicméně bych si určitě připlatil za Arkivator anteny, ale to je každého volba.
Jinak souhlas HS je určitě srovnatelný s Ceragonem
0 x

RaZi
Příspěvky: 1
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod RaZi » 14 years ago

Jak funguje XPIC u Ceragonu?
V cem je jiny nez bezna polarizacni vyhybka?. Tzn 1 antena + polarizacni vyhybka + 2 ODU jednorky + jedna modularni IDU jednotka. Tahle o funguje treba u ALF11 od ALCOMy .

R
0 x

net.work
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod net.work » 14 years ago

kdyz uz tady jsou uvedeny ruzne spoje - narazil jsem ted na toto: [url]http://www.intelek.cz/cat_tree.jsp?bpath=WLAN\Kompletn%C3%AD+spoje\P%C3%A1smo+80+GHz[/url]

pracuje to v 80Ghz, dosah s 60cm parabolama 8km (coz je super) a cena za 1,2Gbit - 580tisic si myslim ze je relativne fakt dobra... jak to funguje v praxi netusim....
0 x
Jan Ptáček

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

ad.rock: diky, konecne dobra rada a relevantni info, zkusim proverit toho stratexe. kapacita i do budoucna staci 300mbs v pohode, jestli da stratex za cenu alcomy 360mbs, tim lip :)
ceragon fakt nezaplatim a prumery anten me nezajimaji, protoze za umisteni neplatim a mista mam dost. vetsi antena je akorat drazsi, ale zas staci mensi vyzareny vykon a usetri se za licenci, ne? nemam o tom jeste info, jak to presne funguje s licenci, ale tusim ze se plati nejen za sirku pasma, ale i za vyzareny vykon. tak nejak predpokladam, ze by dodavatel radia i vedel, jak vyplnit papiry pro testcom nebo ctu, kdo prideluje licence.

jde mi o dva spoje na vzdalenost 10 a 4 km, cili predpokladam, ze v 11g pasmu by stacily s rezervou anteny 60/60cm na ten 4km spoj a 60/90 na 10km spoj.
ten spoj na 10km musi byt v 11g pasmu, pac v desitce tim smerem nejsou kanaly.
spoj na 4km by v desitce klidne byt mohl, otazkou kdo mi doda tak rychly spoj v desitce :) navic cena hw bude uz podobna a licence v 11g stoji kolem 12000 rocne a clovek ma relativni jistotu, ze mu to nikdo nesestreli, takze je otazkou, zda vubec desitku resit.

alcoma AL11F jsem myslel ze je vyrobek alcomy, ne? jestli je to preprodej tak potes panbuh, aby to nebylo jak s ebandama v 80ghz :(

julian: nevim cim to je, ale pokazde, kdyz tu chce nekdo propagovat racom, vzdycky je to nekdo , kdo se cerstve jen kvuli tomu zaregistroval. nejdriv blax a ted ty. sorry, ale tim mene jsou vase informace duveryhodne. nicmene na vyrobni program firmy jsem se jeste jednou podival, nepribylo tam nic, opravdu delali pouze morse a radiomodemy, frekvence nad 1GHz to nevidelo. spoje zacali delat opravdu az ted, cili jsou to zelenaci v oboru a na tom trvam.

net.work: je to klasicka 80ghz potvora, podobna jako gigabeam a eband preprodavanej alcomou. jen je od jineho vyrobce, taky mi ji ze star21 nabizeli, ted to tedy jeste prodava i intelek.
bude to trpet na pocasi a vzdalenost 8km mozna za hezkeho pocasi, v desti zapomen. ta cena 580k je nesmyslna, gigabeam i eband sezenes pod 450k v pohode.
mam namontovany v provozu celkem 4 spoje 80ghz - 3 ebandy /alcoma al80g/ a uz bych je rozhodne nedoporucil. gigabeam mam jen jeden spoj (zatim) a spokojenost, pravda je ze vetsi dest jeste nezazil.
http://www.ispforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=4803 tady v mem threadu se o tom muzes docist vic.
0 x

ad.rock
Příspěvky: 35
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod ad.rock » 14 years ago

XPIC je něco jiného. Podstatou řešení je, že obě jednotky (na jedné straně) vysílají na STEJNÉ frekvenci. Od těchto ODU jednotek vedou k anténě dva vlnovody, která má na sobě slučovač, který sloučí obě frekvence do jednoho vlnovodu který je v anténě - jednu jako horizontální a druhou jako vertikální polarizaci. Prostě polarizační výhybka, v tom nevidím s ALCOMOU zásadní rozdíl.

Rozdíl je v MW rádiích, která podporují XPIC. Pokud tomu tak je tak obě jednotky jedou na stejné frekvenci a prostě ty rádia si stím poradí. Detailní pricip jak je to možné nevím.

Pokud by jsi to udělal s ALCOMOU, tak i přesto ž V a H polarizace maji docela ucházející odstup, nebude toto možné použít pro služitější modulace QAM 16 a výš, kanály se budou navzájem rušit.

K tem 11GHz. Čim nižši výkon tim nizsi polatek. Ale u 11GHz pásma to ztrácí kouzlo, protože pokud si spočítáš kolik ušetřích na poplatcích a kolik dáš za vetší antény máš jasnou. V jiných pásmech to jsou poplatky vyšší a tam to má cenu - ikdyž ARKIVATORY nejsou drahy, tam by to melo cenu i tak, ale ANDREW 115cm k CERAGONU, ta by ti provetrala penezenku :D

http://www.carriercomm.com/oem_units.html , podobnost s ALCOMOU 11F ciste nahodna :D
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 14 years ago

baz píše:julian: nevim cim to je, ale pokazde, kdyz tu chce nekdo propagovat racom, vzdycky je to nekdo , kdo se cerstve jen kvuli tomu zaregistroval. nejdriv blax a ted ty. sorry, ale tim mene jsou vase informace duveryhodne. nicmene na vyrobni program firmy jsem se jeste jednou podival, nepribylo tam nic, opravdu delali pouze morse a radiomodemy, frekvence nad 1GHz to nevidelo. spoje zacali delat opravdu az ted, cili jsou to zelenaci v oboru a na tom trvam.


To snad pochopí každý Juliáne
0 x

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

juliane? :) tak toto jsem pro zmenu nepobral ja :)
0 x

RAket
Příspěvky: 267
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod RAket » 14 years ago

ad.rock píše:XPIC je něco jiného. Podstatou řešení je, že obě jednotky (na jedné straně) vysílají na STEJNÉ frekvenci. Od těchto ODU jednotek vedou k anténě dva vlnovody, která má na sobě slučovač, který sloučí obě frekvence do jednoho vlnovodu který je v anténě - jednu jako horizontální a druhou jako vertikální polarizaci. Prostě polarizační výhybka, v tom nevidím s ALCOMOU zásadní rozdíl.

Rozdíl je v MW rádiích, která podporují XPIC. Pokud tomu tak je tak obě jednotky jedou na stejné frekvenci a prostě ty rádia si stím poradí. Detailní pricip jak je to možné nevím.

Pokud by jsi to udělal s ALCOMOU, tak i přesto ž V a H polarizace maji docela ucházející odstup, nebude toto možné použít pro služitější modulace QAM 16 a výš, kanály se budou navzájem rušit.

K tem 11GHz. Čim nižši výkon tim nizsi polatek. Ale u 11GHz pásma to ztrácí kouzlo, protože pokud si spočítáš kolik ušetřích na poplatcích a kolik dáš za vetší antény máš jasnou. V jiných pásmech to jsou poplatky vyšší a tam to má cenu - ikdyž ARKIVATORY nejsou drahy, tam by to melo cenu i tak, ale ANDREW 115cm k CERAGONU, ta by ti provetrala penezenku :D

http://www.carriercomm.com/oem_units.html , podobnost s ALCOMOU 11F ciste nahodna :D


IDU je od CC, ale ODU pro AL11F jsou Alcomí rádia.

Ad Racom: Blax je člověk z komunitní sítě v Novém Městě, kde probíhalo první dlouhodobější testování toho spoje (Racom má sídlo v tomtéž městě). Nemám pochyby, že ten spoj bude dobře fungovat, ikdyž se prodává jen chvíli (reference ze sítí, kde to mají nebo měli mi připadají dostatečné). Než ATH začlo prodávat WaveformHS spoje, taky dlouho testovali než měli všechno odladěné.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 14 years ago

baz píše:juliane? :) tak toto jsem pro zmenu nepobral ja :)


Cus pro zajímavost v síti máme akt.
1x Peterkospoj 34mbps
5x Orcave 2222 a o víkendu nasazuji 1S10
2x Alcoma AL 10D (ale presne model navim)

= tzn. 0 Racom, to co jsem o Racomu napsal vycházlo ze zkušenosti lidí které znám a důvěřuji jejich úsudku a i díky tomu jak na mne působí projev Racomu jako firmy
tzn. spíše bych mohl být považován za zatvrzelého Miraclistu...., nicméně taky jím nejsem (mimochodem začínají nabízet 24tku a 80ku, ale zatím informací jako šafránu)

Julian
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 14 years ago

net.work píše:kdyz uz tady jsou uvedeny ruzne spoje - narazil jsem ted na toto: [url]http://www.intelek.cz/cat_tree.jsp?bpath=WLAN\Kompletn%C3%AD+spoje\P%C3%A1smo+80+GHz[/url]

pracuje to v 80Ghz, dosah s 60cm parabolama 8km (coz je super) a cena za 1,2Gbit - 580tisic si myslim ze je relativne fakt dobra... jak to funguje v praxi netusim....


JJ jak píše BAZ, nejlepší reference jsem slyšel na GB a osobně bych ho na linku na více jak 2km nenasazoval (možná na 2,3km pač tak daleko mam Sitel :D )

Julian
0 x

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

Juliane mam s tim osobni zkusenosti, celkem 4 spoje v 80G /3 Alcomy a 1 gigabeam/ a taky se mi Gbeam zda lepsi. I podporou. To se srovnat opravdu neda.
Ona mi totiz jedna strana spoje vytuhla. Dvakrat. Pokazde potrebovala tvrdy restart. Poslali mi novou a ja poslal po vymene zpet tu starou, tezko rict, co ji je a vubec me to nezajima. Vymenili ji a to je dulezite, ze nemusim hledat problem za chodu spoje, ale dostanu druhou jednotku a s vadnou at si dovozce laboruje jak chce.
S Alcomou mam spatne zkusenosti v desti, padaji. vsechny tri spoje naraz, tim se vylucuje chyba instalace nebo jednotky. a to nebyla zadna prutrz mracen. gigabeam je v desti odolnejsi, prestoze je na nejdelsi trase, skoro dvojnasobek proti nejdelsi alcome (3,6km proti 2,1km). ale jak rikam, poradny dest jeste ani jeden ten spoj nezazil, tak nevim, jak se bude gigabeam chovat.

nevim co tu furt mam s tou alcomou, kdyz to jenom preprodavaji, ani se to u nich neohralo.
je to americky e-band sakrys a alcomaci to prodavaji pod oznacenim AL80G, aby to vypadalo jako alcomí produkt.

a vubec - v tomto threadu jsme OT, kdyztak to prejdete resit do vlakna http://www.ispforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=4803 gigabitove wireless a laserove spoje - zkusenosti?
tam to patri.
0 x

baz
Příspěvky: 413
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod baz » 14 years ago

panove, tak jsem poptal i ceragon a prvni nastrel ceny nevypada zas tak spatne proti alcome a stratexu. je prvni, cili z toho predpokladam aspon 20-30% ceny dolu, vzhledem k tomu ze bych ty spoje vzal tri :)
budu informovat jak se to vyvine.

jak je to s temi licencemi pro 11GHz? Pri zadosti se udava typ zarizeni a anten. co kdyz do zadosti uvedu nejaky typ a pak si domluvim dodavku jineho, je to problem? resil uz nekdo zmenu? je potreba to na CTU vubec resit, nebo proste beru to, ze mam pridelenou dvojici kanalu a muzu pouzit i jine zarizeni schvalene pro provoz v CR, pokud splnuje normy?
Chci poslat zadost o prideleni kmitoctu, tak at vim, co tam napsat.
Muzou se pripadne do zadosti uvest treba tri ruzna zarizeni?
0 x