Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jaké zapojení používáte u Racom Ray3

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Jaké zapojení používáte u Racom Ray3

Příspěvekod basty » 4 years ago

V jaké kombinací zapojení (napájení + data) používáte Ray3?

Na sitech kde budou máme zálohováno 24V 155W delta + baterky.

Díky
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

S deltou provozujeme dc poe po všech párech. Jen po dvou to nejelo. Jinak jedeme spíš 48V, to je jistota.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

dagus píše:S deltou provozujeme dc poe po všech párech. Jen po dvou to nejelo. Jinak jedeme spíš 48V, to je jistota.
taky bych to tak udělal, ale bojím se trochu když budou docházet baterky. Máš to vyzkoušeno? Diky
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Výrobce udává jasně od 20V. Mě baterky vypínají nejdéle při 21V. Jen to nemám na 40m cat5 ftp, ale na 10m cat6 ftp. Max dát dvoulinku a redukci a je klid. Na stole si to přece můžeš vyzkoušet sníženým napětím pomocí toho trimru a není co řešit ne?
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

https://www.discomp.cz/delta-spinany-zd ... word=delta
Tuto deltu ze?
Coz tedy se to bude chovat stejne...Pokud je to tech 21, tak asi cajk. Jde mi i o to, ze se takto da udelat redundatni data, kdyby se optika podelala z nejakyho duvodu.
Otazka je i co zima, jestli si treba nebude nejak pritapet apod... kdyz je to trochu hranicni napeti.

Ještě, který to poe pouzivas? Tohle mi prislo sikovny. https://www.wifi-shop.cz/tycon-tp-dcdc- ... d7602.html, ale je to raketa...

edit: 6 nebo 6a?
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Poe staci toto https://tyconsystems.com/products/tycon ... j-1000-din, napajame cez to airfiber 24 ktory zere dvojnasobok toho co ray. Napaja vsetky pary. Do 20m FTPcka by som to neriesil, dlhsiu vzdialenost skorej na dvojlinke ak to chces na 24V (21-27V) Ked tam das dvojlinku potrebujes tu redukciu na ethernet. Ak chces data cez ethernet tak potom jedine SFP RJ45 modul.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

Jde mi o to, ze data primarne pujdou optikou a napajeni idealne tim poe, kde budu mit i druhy port na data jako zalohu...
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Neviem aky vyznam ma mat dve spojenia k radiu...stejne ti skorej to radio zamrzne nez sa pokazi niektore rozhranie.....
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

no pokud mam tu moznost tak at mam 2 spojeni, to chleba nezere :)
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

Jake dalsi poe pouzivate? Jedna se mi o co nejspolehlivejsi reseni ideálně i s prepetovkou...Ideálně pasivku 24V.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

basty píše:Jake dalsi poe pouzivate? Jedna se mi o co nejspolehlivejsi reseni ideálně i s prepetovkou...Ideálně pasivku 24V.

Myslim, ze to zbytocne moc prezivas....ray ma ochranu aj v sebe rovnako aj ine radia. Taktiez je mu jedno ci je napajanie izolovane alebo ci je to + alebo - na kostre.
Moznosti mas hodne.
Poe 48V 2 pary, 48V 4 pary, 24V detto len s kratsim kablom. Potom zase dvojlinka. Aky poe injektor pouzijes je uplne jedno. Na 4 pary odporucam ten tycon co som pisal, na 2 pary hocico...kludne aj mikrotiky gbit biele poe. Na par miestach pouzivam mikrotik gbit poe k napajaniu siae alfo ktore ma spotrebu vyssiu. Niekde mame aj gbit pasivnu kocku od maxlinku (z discompu) len bolo treba vyletovat prec 650mA elektronicku poistku. Proste s hocicim to ide.
0 x

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 4 years ago

Optika pro data, napájení přes DC 27V, BKE/Delta/Meanwell za baterkama a no problém...

A jinak mimo 14dní zpět vyšla nová verza FW 1.0.16.0. Ale tu nasazenu nemáme nikde všude jedem 1.0.14.0
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Tak to nasaď. Nam se 1.0.14 rozlinkovala po rádiu a konečná. Naštěstí se přes pětku dalo dostat z druhý strany. Reboot a jelo se dál. Ticket dotaz a odpověď byla, vše řeší nový fw.
Jinak nikdo nepoužívá sp-eth poe od eliatelu? Má to přepěťovou ochranu, má to i verzi na 8x vedle sebe do 1U. Každej modul vlastní pojistku na 1.5A. Má to i držák na dinku. Nic lepšího neznám a nikdy za 6let se nic neseklo, nepodělalo. Mikrotik poe na 48V taky dostačuje, ale nevyhovuje mi nutnost další přepěťovky(vypadá stejně jako eliatel poe) a ten fous je většinou moc krátkej do switche. Kdo má switche za 300Kč, tak asi porty neřeší, ale já ze switche za 30 nechci mít cedník na portech kvůli pár stovkám a navíc když chci core poe.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

basty píše:no pokud mam tu moznost tak at mam 2 spojeni, to chleba nezere :)

Když už k rádiu tahám optiku, tak hlavně kvůli přepětí. Medává moc smysl tam tahat optiku + UTP a při bouřce nechat vyhořet ty metalické porty.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

basty píše:Jake dalsi poe pouzivate? Jedna se mi o co nejspolehlivejsi reseni ideálně i s prepetovkou...Ideálně pasivku 24V.


k posledním rayům jsme daly 80W ubnt poe s napájením po všech párech. Polarity souhlasí s AFkama. Na fiber připojení jsme se zatím vykašlaly. Aktuálně je s tím víc práce než užitku a tolik sfp portů na routerech zase nemáme případně jsou nechutně dražší s pochybnou výdrží a funkčností (CCR) a zase problém že když už to má hodně sfp tak zase neni metalika a musí se použít sfp-eth.. zase na ho*no. Metalika do jednotky vede tak po ní vedou i data. Hotovo. Až budou vyrábět např. RB4011 kde půlka portů bude SFP tak o tom budu přemejšlet.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků