Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Spoje na 4 a 7km

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Spoje na 4 a 7km

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

Zdravím,
dotaz zní jednoduše a to:
- jak nejlevněji dostat gigabit na 4,1 km - spoj přez město takže rušení tam nějaké určitě je
- jak dostat na 6,5 km víc jak gigabit (aktuálně ceragon ip20c xpic v 16/18Ghz myslim strop by měl mít 900mbps fdx)

Mám nějaké své favority, ale mistrem v licencovaných pásmech že bych znal všechny možnosti určitě nejsem... a konec koncu ve free taky ne ..:smiley: co si budem vykládat pŕed 3 lety jsme si říkali, že vic jak giga vzduchem určitě řešit nebudeme když tam byla ještě misto ceragonu 10GHz 1S10 :)

Děkuji
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Na 7 siae 2gbit, na 4 erika 80ghz
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

dagus píše:Na 7 siae 2gbit, na 4 erika 80ghz


Mne ty 4km v 80Ghz přijde úplně unreal. Fakt to tak někde provozujete? Vím ze dle kalkulačky je to Ok ale realne?
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 4 years ago

CrazyApe píše:
dagus píše:Na 7 siae 2gbit, na 4 erika 80ghz


Mne ty 4km v 80Ghz přijde úplně unreal. Fakt to tak někde provozujete? Vím ze dle kalkulačky je to Ok ale realne?

trochu zaprsi je to dole.
0 x

zzam
Příspěvky: 115
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod zzam » 4 years ago

CrazyApe píše:
dagus píše:Na 7 siae 2gbit, na 4 erika 80ghz


Mne ty 4km v 80Ghz přijde úplně unreal. Fakt to tak někde provozujete? Vím ze dle kalkulačky je to Ok ale realne?



Pokud používáš třeba Erika, tak se není čeho bát na 4km. Spoj si v nepřízni počasí přidá na výkonu a podřadí modulaci. Nejdelší spoj v 80Ghz provozujeme skoro na 6 km.
1 x

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 4 years ago

Hele del jsme 4,1 s BT80 a padnul jednou za rok s Erikem vic jak 4,8 a nepadnul.
0 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 4 years ago

Nasadil by někdo Ericsson 80G vysoko do hor na 4km? Obchoďáci to samozřejmě doporučují, ale občas tam padá i 10GHz kvůli počasí. To se vážně bojim, abych 5 měsíců v roce fungoval na backup spoj.
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Matess » 4 years ago

no přiznám se že nevím co udělá vrstva sněhu a mráz, ale AL80HP máme na 4,6km a 20x do roka přijde takový déšť, že výkon jde na 20dBm, z toho 6x to neudrží gigabit, z toho 1x to spadne na 285Mb/s. Rozpad jsem viděl jednou asi na 2 minuty.

Alcoma je sice stará, ale stále dobrá na dlouhé skoky, nicméně zmíněný eric je na tom velice podobně. Má sice nižší výkon, ale zase lepší citlivost a to nemluvím o tom, že stojí přibližně stejně a jde upgradovat na 10Gb/s (samožřejmě ne na takovou vzdálenost)

Mám ještě zkušenost jednoho známého s gigabeamem (což je krám co se týká citlivostí, ale výkon má až 20dBm) a měli to před lety na 7,5km. Padalo to při každém větším dešti a řešili to 10GHz zálohou. I tak ale byla dostupnost přes 99%.
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 4 years ago

Ceragon HP 4km, minulý rok v pohodě, padl dejme tomu 2-3x, vždy na 2-3 minuty. Letos to bylo podstatně horší, padl komplet asi 4-5x, z toho poslední bylo na 18 minut. S tím posledním výpadkem mi došla trpělivost, takže ho zrovna sundáváme, dáváme tam licenci.
1 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

Leeonek píše:Ceragon HP 4km, minulý rok v pohodě, padl dejme tomu 2-3x, vždy na 2-3 minuty. Letos to bylo podstatně horší, padl komplet asi 4-5x, z toho poslední bylo na 18 minut. S tím posledním výpadkem mi došla trpělivost, takže ho zrovna sundáváme, dáváme tam licenci.


To jsem si presne myslel, ze to tak nejak bude ... :/ vim co nam delaji siklu na 600m ... tak jsem neveril ze par db v TX power bude na 4km neoc resit.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

CrazyApe píše:
dagus píše:Na 7 siae 2gbit, na 4 erika 80ghz


Mne ty 4km v 80Ghz přijde úplně unreal. Fakt to tak někde provozujete? Vím ze dle kalkulačky je to Ok ale realne?


podívej se do mapy 80GHz a zjistíš na kolik to staví operátoři :D 6km není problém :D
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

Leeonek píše:Ceragon HP 4km, minulý rok v pohodě, padl dejme tomu 2-3x, vždy na 2-3 minuty. Letos to bylo podstatně horší, padl komplet asi 4-5x, z toho poslední bylo na 18 minut. S tím posledním výpadkem mi došla trpělivost, takže ho zrovna sundáváme, dáváme tam licenci.


erík umí kombinaci licence a e bandu, do toho bych šel a nebo potom si zaplatit vokruh při takových kapacitách se to vyplatí....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 4 years ago

no jo jenze voperatori nemaji jen jeden link v 80tce na hodne KM na ten ci onen sajt, vesmes provazano na dalsi okolni sajty jinym pasmem, takze kdyz exne ta 80tka, furt to odnekud jede... proste jina liga.
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

a ty mas jako tak důležitý site na který jde taková kapacita bez zálohy jinou cestou?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 4 years ago

jen konstatovani :upside_down:
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))