Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Spoje na 4 a 7km

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Re: Spoje na 4 a 7km

Příspěvekod okoun » 4 years ago

trochu blbé :) ona ta 80tka dokáže hupsnout prakticky na každém spoji když je mordor s vodní stěnou, tedy kdo to má bez zálohy a počítá to na 100% dostupnost tak to nemá v hlavě v pořádku :D
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 4 years ago

pcwifi píše:no jo jenze voperatori nemaji jen jeden link v 80tce na hodne KM na ten ci onen sajt, vesmes provazano na dalsi okolni sajty jinym pasmem, takze kdyz exne ta 80tka, furt to odnekud jede... proste jina liga.


No tak to teda rozhodne maji. :-) Jsem tech e-bandu postavil za minulej rok pro TMo asi 150 a stavi se to jako nahrada licencu do 5 kilometru uplne bez zalohy, bezne na koncovy i agregacni sajty. Bezne stavime linky okolo 7 kilometru, ktery jsou postaveny v bondingu s nejakym licencem. To se dela kvuli LTE upgradum, kdy se pocita cca 99% dostupnost a zaloha je prave tim licencem. A jelikoz se dneska vsechno jede po synchro ethernetu L2, malokterej sajt je nejak zakruhovanej, jak pises. OSPF je na siti nasazeny jenom pro DCN (dohledova sit) jinak ani tuk ... :-)
0 x

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 4 years ago

CrazyApe píše:
Leeonek píše:Ceragon HP 4km, minulý rok v pohodě, padl dejme tomu 2-3x, vždy na 2-3 minuty. Letos to bylo podstatně horší, padl komplet asi 4-5x, z toho poslední bylo na 18 minut. S tím posledním výpadkem mi došla trpělivost, takže ho zrovna sundáváme, dáváme tam licenci.


To jsem si presne myslel, ze to tak nejak bude ... :/ vim co nam delaji siklu na 600m ... tak jsem neveril ze par db v TX power bude na 4km neoc resit.


Ericsson ti bude na 4 kilometry s HP licenci chodi v gigabitu spolehlive. Kdyz nahodis adaptivni modulaci a sirku kanalu, tak bych si vsadil, ze uplnej rozpad bude v jednotkach minut rocne. Umi to nejenom pridat na vykonu, ale v pripade potreby podradit modulaci soucasne se zmenou sirky kanalu, takze propustnost sice klesne, ale spoj nelehne. Samozrejme je to hodne zavisly od toho, o jaky se bavime lokalite. Stavel jsem linku z Klinovce na Bozi Dar napriklad a ta je uplne nepouzitelna pres zimu. Takze se tam vracelo zpatky normalni radio. Na jiny lokalite je to pri stejny vzdalenosti link na 4 devitky dostupnosti.
1 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

okoun píše:a ty mas jako tak důležitý site na který jde taková kapacita bez zálohy jinou cestou?


Samozdřejmě a ne jeden. Neprijde mi na tom nic divného... ze bych jako stavel zálohu pro sajt, kam sice tece gigabit v licenci ale je za tim 99% domacich linek a 3 linky firemni s SLA 98% ? Asi težko. Znam lepsi cesty jak utratit penize...Já řeším jak tam dostat gigabit a pul, nebo dva. Problem je vzdalenost. Okruh by byl idealni ale neprichazi v uvahu, neni od koho ... Zvažujem ze ten xpic ceragon dame tam, kde je treba to gigo to je v licenci a ze poridime jiny spoj misto nej a nějak jsem se zkratka zasekl co tam dat.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

okruh jde dnes prakticky skoro všade :D stačí se ptát
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

thomas_more píše:
CrazyApe píše:
Leeonek píše:Ceragon HP 4km, minulý rok v pohodě, padl dejme tomu 2-3x, vždy na 2-3 minuty. Letos to bylo podstatně horší, padl komplet asi 4-5x, z toho poslední bylo na 18 minut. S tím posledním výpadkem mi došla trpělivost, takže ho zrovna sundáváme, dáváme tam licenci.


To jsem si presne myslel, ze to tak nejak bude ... :/ vim co nam delaji siklu na 600m ... tak jsem neveril ze par db v TX power bude na 4km neoc resit.


Ericsson ti bude na 4 kilometry s HP licenci chodi v gigabitu spolehlive. Kdyz nahodis adaptivni modulaci a sirku kanalu, tak bych si vsadil, ze uplnej rozpad bude v jednotkach minut rocne. Umi to nejenom pridat na vykonu, ale v pripade potreby podradit modulaci soucasne se zmenou sirky kanalu, takze propustnost sice klesne, ale spoj nelehne. Samozrejme je to hodne zavisly od toho, o jaky se bavime lokalite. Stavel jsem linku z Klinovce na Bozi Dar napriklad a ta je uplne nepouzitelna pres zimu. Takze se tam vracelo zpatky normalni radio. Na jiny lokalite je to pri stejny vzdalenosti link na 4 devitky dostupnosti.


Máte ho nekde nasazený osobně a vyzkoušený? Tuto moźnost zvazujeme na firme prezto, ze me osobne to prijde unreal a jak to tak sleduju tak je to tak pul tabora pro a půl proti... Ještě mě dost odrazuje jedna vec a to ze na jedne straně mám stožár 76mm silnostěnný ale je cca 3m nad střechu a nejaký víkyv taky má. Každá trubka se ohýba ... Sice by to šlo uplně dolů k patě ale ...
0 x

Panda410
Příspěvky: 80
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Panda410 » 4 years ago

thomas_more píše:
CrazyApe píše:
Leeonek píše:Ceragon HP 4km, minulý rok v pohodě, padl dejme tomu 2-3x, vždy na 2-3 minuty. Letos to bylo podstatně horší, padl komplet asi 4-5x, z toho poslední bylo na 18 minut. S tím posledním výpadkem mi došla trpělivost, takže ho zrovna sundáváme, dáváme tam licenci.


To jsem si presne myslel, ze to tak nejak bude ... :/ vim co nam delaji siklu na 600m ... tak jsem neveril ze par db v TX power bude na 4km neoc resit.


Ericsson ti bude na 4 kilometry s HP licenci chodi v gigabitu spolehlive. Kdyz nahodis adaptivni modulaci a sirku kanalu, tak bych si vsadil, ze uplnej rozpad bude v jednotkach minut rocne. Umi to nejenom pridat na vykonu, ale v pripade potreby podradit modulaci soucasne se zmenou sirky kanalu, takze propustnost sice klesne, ale spoj nelehne. Samozrejme je to hodne zavisly od toho, o jaky se bavime lokalite. Stavel jsem linku z Klinovce na Bozi Dar napriklad a ta je uplne nepouzitelna pres zimu. Takze se tam vracelo zpatky normalni radio. Na jiny lokalite je to pri stejny vzdalenosti link na 4 devitky dostupnosti.


Můžu se zeptat, kde se dá nastavit adaptivní šířka kanálu? Používáme Minilink 6352 a nikde jsem to nenašel .... Jinak máme zatím max 3,5km a úplně v pohodě. Chystáme se na 4km.
0 x