Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ceragon IP20e - nepřijímá pause rámce

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Ceragon IP20e - nepřijímá pause rámce

Příspěvekod Julian » 4 years ago

Ahoj,

před delším časem jsem v jiném svém příspěvku poukazoval na záhadné zatuhávání MW spojů Ceragon IP20E (v našem případě modelů se SFP+ portem).
Původně jsme problém připisovali zažízením za Ceragony, následně provozu tagovaných vlan přes spoje, (část těchto problémů vyřešily nové verze FW), až následně jsme zjistili pravou příčinu problému.

Problém je v tom, že Ceragon IP-20E přenese vzduchem maximálně 2,5Gbps a přitom má fyzické eth rozhraní o kapacirě 10Gbps, opakuje se tedy opět stejná písnička jako o minulé generace spojů s 1gbps ethernetem a kapacitou např 370Mbps, zde je tedy nutné buď omezovat provoz na routerech, nebo mít zapnut flow control, bohužel i když to v manuálech nebylo uvedeno, pak Ceragon nedokáže korektně reagovat na příchozí flow control pause rámce - tedy nedokáže je použít ke svému řízení, ale dokonce se bohužel prostě POKAZÍ, někdy dočasným nárůstem PL, někdy zastavením přenosu dat a někdy se sekne celý a je potřeba jeho fyzický reset... .

Řešení je tedy vypnout flow control, což nevadí na linkách kde nehrozí tak velký provoz, nebo mít za/před Ceragony pouze takový HW, který lze nastavit pouze na příjem flow control.
Problém bych uplně nepodceňoval, možná se Vám neprojevuje teď, ale s růstem provozu se i Vám může projevit a je tedy lepší o této vlastnosti vědět předem a upravit si předem topologii sítě.

níže přiládám vyjádření od Ceragonu.

Richard

Following the extended analysis on this matter, unlike suspected to be a software defect, we have now confirmed that it is in fact a restriction with the current system design.
Unfortunately, it was not sufficiently clarified in our technical documents and it allowed this problem to be observed.
To clarify this restriction, the IP-20E Technical Description (revision September 2019 | Rev A.02, CeraOS: 10.9 - attached) has been updated with the following note: To use the interface in 10G mode, the third-party switch must be running Pause Frame Flow Control, as defined in IEEE 802.3x. However, the flow control configuration should be configured for receive only; pause frames should not be transmitted from the switch to the IP-20E.
Under circumstances, the problem can be resolved by disabling Tx direction Flow Control on the external switch, ensuring that no pause frames are transmitted from the switch in the IP-20E direction. Please let us know should any further issues be observed with the recommended configuration.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Jednou jsem to řešil na ispa foru a bylo mi porazeno hooodně složitý (na mě) qos aby k zahlcení spoje nedošlo. Moudrý jsem z toho nebyl, zapl jsem shaping před a za a šel jsem od toho. Ideální to není, ale switche umí omezit propustnost portu ne? Je to bezeztrátové? Jak moc to zatěžuje cpu switche?
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

dagus píše:Jednou jsem to řešil na ispa foru a bylo mi porazeno hooodně složitý (na mě) qos aby k zahlcení spoje nedošlo. Moudrý jsem z toho nebyl, zapl jsem shaping před a za a šel jsem od toho. Ideální to není, ale switche umí omezit propustnost portu ne? Je to bezeztrátové? Jak moc to zatěžuje cpu switche?


Na většinu tvých otázek je odpověď jak který..., ale bavíme se zde o omezování provozu o mohutnosti 2,5GbpsFD, případně i o reakci na změnu šíře pásma v případě kdy si pojítko podřadí...

R
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Jestli s tím máš zkušenost, tak třeba nahoď něco co by to mělo šanci dát. Dala by to hp5500, nebo 5130? Nebo ekvivalent huawei, cisco?
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

dagus píše:Jestli s tím máš zkušenost, tak třeba nahoď něco co by to mělo šanci dát. Dala by to hp5500, nebo 5130? Nebo ekvivalent huawei, cisco?


Bohužel jsme na začátku cesty, začínáme hledat řešení, těch Ceragonů máme v síti víc. Většinu situací by vyřešili switche, co flow control pause rámce jen přijímají (tuším, že se nám tak chovala 2960ka).

R
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

vomlať to výrobci o hlavu. Takovej racom má svůj shaper podle rychlosti radia a má i funkční flow control a žádný tyhle kraviny se tam nestávají. Typicky 1Gbit ethernet, 360Mbit radio. Není problém to saturovat na plno a to že se zasekne celá komunikace... na to můžu jenom říct, *kurvenej ceragon. Kolik si ušetřil když sis nevybral erika? no tak to teď nastrkáš do switchů.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

hapi píše:vomlať to výrobci o hlavu. Takovej racom má svůj shaper podle rychlosti radia a má i funkční flow control a žádný tyhle kraviny se tam nestávají. Typicky 1Gbit ethernet, 360Mbit radio. Není problém to saturovat na plno a to že se zasekne celá komunikace... na to můžu jenom říct, *kurvenej ceragon. Kolik si ušetřil když sis nevybral erika? no tak to teď nastrkáš do switchů.


Hapi, problém je, že Racom konečně už 80ku vyvíjí, ale to bude za dlouho a ruku na srdce, všechna tato "profi zahraniční" řešení byla vyvíjena pro uplně jiný segment trhu, tedy myslím si, že žádný z těchto velkých výrobců nepřemýšlel, že tato MW pojítka budou nasazována v segmentu malých ISP... a tedy se pro naše druhy nasazení prostě netestovalo.
Jinak já jsem až tak podle ceny nekupoval, spíš podle vlastností, spotřeby atd..., Ceragon vidím jako rozumný kompromis, ani u minulých generací IP10 jsem neměl problém a dobré reference jsem měl i od velkých firem z minulosti.
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 4 years ago

No tak to je peknej shit.
0 x

Kaja
Příspěvky: 371
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Kaja » 4 years ago

Moc mne nenapadá proč by switch s 10G portem posílal 2,5Gbit radiu pause ramec aby mu posílalo pomaleji.
To že pause rámce posílá pomalejší rádio na switch, který mu valí data rychleji než je schopno rádio přenést je normální a dle vyjádření Ceragonu, tohle funguje korektně.
V čem je tedy problém?

Pokud by IP20e zásadně vadil (že se celý sekne,jak uvádíte) jeden jediný omylem přijatý pause rámec, problém to už bude. V tom případě předpokládám, že takovouto chybu by už měl Ceragon co nejdříve vyřesit novým firmwarem.
Do té doby by bylo užitečné mít ověřený seznam switchů, které umožňují nakonfigurovat zapnutý flowcontrol na RX, ale vypnutý na TX.
Napište typy switchů, které používáte a toto podporují.

K.
1 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

Kaja píše:Moc mne nenapadá proč by switch s 10G portem posílal 2,5Gbit radiu pause ramec aby mu posílalo pomaleji.
To že pause rámce posílá pomalejší rádio na switch, který mu valí data rychleji než je schopno rádio přenést je normální a dle vyjádření Ceragonu, tohle funguje korektně.
V čem je tedy problém?

Pokud by IP20e zásadně vadil (že se celý sekne,jak uvádíte) jeden jediný omylem přijatý pause rámec, problém to už bude. V tom případě předpokládám, že takovouto chybu by už měl Ceragon co nejdříve vyřesit novým firmwarem.
Do té doby by bylo užitečné mít ověřený seznam switchů, které umožňují nakonfigurovat zapnutý flowcontrol na RX, ale vypnutý na TX.
Napište typy switchů, které používáte a toto podporují.

K.


Odpoved od Ceragonu jsme obdrzeli v patek, nemame jeste provedene dalsi testy a nerozhodli jsme se pro konkretni reseni, postnul jsem, aby jini neresili podobny problem a nemuseli laborovat tak jako jsme museli u nas.
Kolik pause ramcu musi Ceragon dostat, aby zazmatkoval presne nevim, standardne lze problem navodit, kdyz se jedna o "soho prepinac" (napriklad edgeswitch s 10G uplink porty (zapojen Ceragon) a kdyz cast provozu jde z/do 1G portu - napriklad separatni VLAN). Zde proste Ceragonem protece spicka vetsi rychlosti jak 1Gbps, tento provoz ucpe byt jen na okamzik ten 1Gbps port na switchi a switch Ceragonu posle pause ramec/e... .
Dokazi si ale predstavit dalsi prípady, kdy lze toto chovani v praxi ocekavat. Az vyzkoumame vic, dam vedet.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

Ahoj,

tak v Ceragonu se nakonec chytli za nos a připravují "opravu", kdy MW jednotka bude flow control pause rámce zahazovat:
"implementace této opravy, bude uvedena v následujícím CeraOS 10.9.5 jako příkaz CLI s možnostmi povolení / zakázání. Očekáváme dodání nového CeraOS v polovině listopadu"

R
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Souhlasím s Kaja - rádio by mělo posílat pause rámce switchi v okamžiku, kdy se do něj sype víc provozu než je schopno přenést a nevleze to do bufferu.
Switch, který posílá rádiu pause je buďto shit (malý buffer) nebo z něj ten traffic odtéká po (téměř) saturovaném 1Gbps portu.

Každopádně je to ale chyba - rádio by mělo pause přijmout, pokud nemá dost bufferů tak by mělo poslat pauzu rádiu na druhé straně a pokud to ani tohle neubufferuje, měla by pauza propadnout na switch. Můj tip je, že to nemá vůbec tu pauzu na bezdrátu v protokolu.

Je vůbec známa velikost bufferů v rádiu? Nejde tomu pomoct konfigurací QoS na rádiu?

Některé cisco switche mají už tak malý buffer napevno rozsekaný třeba na 4 části pro jednotlivé queue, na uživatelské cos/dscp ale kašleme (by si někdo mohl prioritizovat třeba torrent) a prakticky vše (kromě mcast iptv) tak jde do jedné queue. Switch tak k dispozici prakticky jen 1/4 bufferu, pokud se to nenastaví správně...
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

Ahoj,

testujeme novou verzi fw, oprava je nakonec standardní funkcionalitou - není potřeba ji aktivovat.
Po krátkodobém testování vypadá zatím vše OK, jakmile bude fw 10.9.5. běžně dostupný doporučuji jeho aplikaci napříč IP20 jednotkami.

R
0 x