Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Problém Racom Ray1 17GHz+10GHz, Ray2 24GHz

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Re: Problém Racom Ray1 17GHz+10GHz, Ray2 24GHz

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

whef píše:Taky teď řeším switche na spojích. Jinak jsem koukal, třeba tento TP-Link má 4 MB buffer https://www.tp-link.com/cz/business-net ... ifications
u ostatních jsem tuto položku nenašel.

Pozor na jednotky ve specifikaci - píše se tam 4Mb, ne 4MB
4Mb=512kB
Je poměrně běžné, že se ve specifikaci uvádí buffer v Mb.
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

rsaf píše:
whef píše:Taky teď řeším switche na spojích. Jinak jsem koukal, třeba tento TP-Link má 4 MB buffer https://www.tp-link.com/cz/business-net ... ifications
u ostatních jsem tuto položku nenašel.

Pozor na jednotky ve specifikaci - píše se tam 4Mb, ne 4MB
4Mb=512kB
Je poměrně běžné, že se ve specifikaci uvádí buffer v Mb.


ty jo, tak to bych necekal.. to jsou ku*vy
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 4 years ago

Tak toho jsem si fakt nevšiml, většinou to neuvádějí vůbec. Můžete mi napsat tip na nějaký cenově dostupný switch s těmi MB Bufferem, Hua v síti, ale nechceme. Vím, že nějaké drahé HP-čka mají ještě větší paměť, ale potřeboval bych v naší firmě něco trošku cenově více friendy.

rsaf píše:
whef píše:Taky teď řeším switche na spojích. Jinak jsem koukal, třeba tento TP-Link má 4 MB buffer https://www.tp-link.com/cz/business-net ... ifications
u ostatních jsem tuto položku nenašel.

Pozor na jednotky ve specifikaci - píše se tam 4Mb, ne 4MB
4Mb=512kB
Je poměrně běžné, že se ve specifikaci uvádí buffer v Mb.
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

whef píše:Tak toho jsem si fakt nevšiml, většinou to neuvádějí vůbec. Můžete mi napsat tip na nějaký cenově dostupný switch s těmi MB Bufferem, Hua v síti, ale nechceme. Vím, že nějaké drahé HP-čka mají ještě větší paměť, ale potřeboval bych v naší firmě něco trošku cenově více friendy.

rsaf píše:
whef píše:Taky teď řeším switche na spojích. Jinak jsem koukal, třeba tento TP-Link má 4 MB buffer https://www.tp-link.com/cz/business-net ... ifications
u ostatních jsem tuto položku nenašel.

Pozor na jednotky ve specifikaci - píše se tam 4Mb, ne 4MB
4Mb=512kB
Je poměrně běžné, že se ve specifikaci uvádí buffer v Mb.


v celé síti (cca 130ks) používáme Aruba 2530-48G Switch (J9775A) https://www.arubanetworks.com/assets/ds ... Series.pdf - nakup cca 12 bez dane, dozivotni zaruka. 3MB buffer dynamicky alokovanej. Rock stable.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Jen ty zálohy sajtu s 230V je trochu utopie. V DC to je už HP 5130 a to jsme bratru na třech pětkách, ale taky se to ještě dá na sajt kde je víc jak 1G uplink.
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

dagus píše:Jen ty zálohy sajtu s 230V je trochu utopie. V DC to je už HP 5130 a to jsme bratru na třech pětkách, ale taky se to ještě dá na sajt kde je víc jak 1G uplink.


Problem to neni zadnej. Staci menic ze 48V na 12V, krizak, kus dvoulinky, dve dutinky a svorkovnice. Odpojis integrovanej 12V zdroj, pripojis menic, vyvedes M6 dirou na PE. Za 5 min hotovo.
1 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 4 years ago

Mne by většinou stačilo 8 portů max, nebo když se rošoupnu tak 16 portů, ale nenašel jsem velikost bufferu těchto verzí v té řadě.

sub_zero píše:
whef píše:Tak toho jsem si fakt nevšiml, většinou to neuvádějí vůbec. Můžete mi napsat tip na nějaký cenově dostupný switch s těmi MB Bufferem, Hua v síti, ale nechceme. Vím, že nějaké drahé HP-čka mají ještě větší paměť, ale potřeboval bych v naší firmě něco trošku cenově více friendy.
rsaf píše:Pozor na jednotky ve specifikaci - píše se tam 4Mb, ne 4MB
4Mb=512kB
Je poměrně běžné, že se ve specifikaci uvádí buffer v Mb.


v celé síti (cca 130ks) používáme Aruba 2530-48G Switch (J9775A) https://www.arubanetworks.com/assets/ds ... Series.pdf - nakup cca 12 bez dane, dozivotni zaruka. 3MB buffer dynamicky alokovanej. Rock stable.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

neřešíte trochu kraviny? překopávat půlku sítě kvůli potencionálně většímu bufferu? Ten buffer ti bude na prd když nemáš zapnutý flow control takže switch to rovnou odešle do portu a je mu jedno že to pojítko za tím nestihne po radiu odeslat protože se to nedozví. No ale původní tazatel neodpovídá na otázky takže zase k prdu.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

hapi píše:neřešíte trochu kraviny? překopávat půlku sítě kvůli potencionálně většímu bufferu? Ten buffer ti bude na prd když nemáš zapnutý flow control takže switch to rovnou odešle do portu a je mu jedno že to pojítko za tím nestihne po radiu odeslat protože se to nedozví. No ale původní tazatel neodpovídá na otázky takže zase k prdu.


hele, flow je dvousečná zbraň. Já to mám zapnutý fakt jen tam, kde:
1) mám přechod 1Gbit->100Mbit (bez rozdílu, co na tom stomegabitu sedí za krabici, prostě zapnoutu)
2) mám dvě zařízení na stejný rychlosti a na jednom z nich se v counteru objevují stop nebo discard packety

Jinak všude vypnutý. Pokud máte možnost si vyčítat RMON statistiky, je to ideální volba. Nebo to chce zapátrat a projet countery.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

On to sice pomocí flow control řekne dál ... ale co s tím má dělat switch? Buď musí mít větší buffer, nebo to musí eskalovat dál. Jenže co v situaci, kdy ten switch má dostatečný uplink, ale už ne buffery? Pause frame srazí přenos po celé trase ...
1 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

to se přece dá řešit. Zapneš FC jenom na vybraných portech. To co říkáš je sice hezký ale bez FC to prakticky jde tak jak se píše v prvním příspěvku. A jak už jsem poznamenal. Pokud nemáš FC na portu do pojítka a v pojítku tak switch nemá moc důvodů bufferovat když neví že pojítko je plný a pause rámce vesele ignoruje.

Když dojdou buffery tak smůla no, s tím se už nic dělat nedá. Ale zatím nikdo neříkal jak moc jsou buffery plný. To že na portech lítaji discard pakety a stop pakety je přece ok když se něco valí na hranici. Pozoruju tu už asi měsíc pár switchů a není problém udělat 500 paketů za minutu rx control co pojítku posílá switch a stejnej počet i drop paketů což je evidentně souhrný součet všech dropů a je to drop protože to nejsou data k forwardu. Což mě sice štve ale zatím nepozoruji nějaký problém v přenosovce. Když tam FC vypnu tak si je po přenosovce.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

A pak jsou hezké UBNT věci. Člověk si toho nevšimne, dokud nenasadí netonix switche. V nich se pak dozví o pause frame stormu ...

Jasně, smysl to má. Jen je potřeba myslet na souvislosti.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

hapi píše:neřešíte trochu kraviny? překopávat půlku sítě kvůli potencionálně většímu bufferu? Ten buffer ti bude na prd když nemáš zapnutý flow control takže switch to rovnou odešle do portu a je mu jedno že to pojítko za tím nestihne po radiu odeslat protože se to nedozví. No ale původní tazatel neodpovídá na otázky takže zase k prdu.


Myslim, ze jsem na vsechny odpovedel jen se chystam zapnout jeste ten FC jeslti to nepomuze a bohuzel sem se k tomu jeste nedostal. Dam vedet jak to prehodim a otestuju.
0 x