Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

PowerLine - stav techniky k 2019

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Chilli
Příspěvky: 60
Registrován: 5 years ago

Re: PowerLine - stav techniky k 2019

Příspěvekod Chilli » 5 years ago

Matess píše:Dnes jsem zakoupil tplink 600Mb/s kit. Zapojeno v rámci jednoho bytu, v celém bytu nová elektrika, délku kabelů odhaduji na 25 metrů - změřená rychlost 3,4Mb/s a 20% ping lost bez provozu. Takhle špatný výsledek jsem nečekal...

Není to zapojené v nějaké prodlužce?
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

Matess píše:Dnes jsem zakoupil tplink 600Mb/s kit. Zapojeno v rámci jednoho bytu, v celém bytu nová elektrika, délku kabelů odhaduji na 25 metrů - změřená rychlost 3,4Mb/s a 20% ping lost bez provozu. Takhle špatný výsledek jsem nečekal...


Tam musí být něco špatně v elektroinstalaci, nebo je v síti nějaký extra bordel. Běžně to frká 30Mb a víc.
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

na jedné straně to bylo ve 2 prodlužovačkách za sebou - zkoušel jsem je odpojit a jít přímo do zásuvky ale žádná změna a na straně druhé to bylo v takovém to rozbočovači co se dává přímo do zásuvky. Čekal jsem že to pojede 100Mb/s jak nic když je tam zánovní elektroinstalace v mědi. Byl jsem velice nemile překvapený.
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

100Mb je utopie u těchto modelů. Na to musíš pořídit ty nejvyšší verze.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Jsem v tom úplný amatér, zkušenosti minimální. Ale přesto doporučuji tento postup:
1/ Oba adaptéry dej do jedné několikazásuvky vedle sebe nebo do zásuvky v jednom pokoji na (ověřené) jedné fázi a otestuj rychlost, nejlépe btest v NB oproti třeba i RB750. V ostrém provozu nikdy ne na prodlužce. Myslím, že těsně pod 100Mbit dosáhneš i na starých modelech PL 500Mbit s LAN 100M.
Z toho si uděláš obrázek, co můžeš očekávat za maximum. V bytě vypoj všechny spínané zdroje, nejlépe vše, co jde.
2/ Ve vícezásuvce, kde je zapojený PL adaptér, nepoužívej žádné spotřebiče se spínaným nebo rušícím zdrojem. Pokud není vyhnutí, zapoj spotřebič do průchozí zásuvky v PL. To je proto, že v PL bývá VF filtr proti rušení (není tomu tak vždy).
3/ Pokud to jede na plánovanou dálku jen dýchavičně, ověř, zda jsou obě koncové zásuvky opravdu na jedné fázi, popř. jestli to nejde přes jeden, či dva jističe. V jističi bývají cívky (= indukčnost), což jak známo vyšším frekvencím neprospívá.
4/ Pokud nic nepomáhá, zvol metodu per partes = vzdaluj se po malých skocích (od zásuvky k zásuvce, pokud to lze) od první PL a měř rychlost. Očekával bych, že v určitém místě dojde ke skokovému snížení rychlosti a tam hledej příčinu. mpcz, 10apr2019
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

kupovat 500Mbit verzi je stejný jako kupovat u wifi 802.11g. Je to stejnej pokrok. Když si koupíš ty s normou AV1200 a vejš tak se můžeš těšit na něco podobnýho jako u wifi MIMO 2x2 po kabelech a generačně je to tak asi jako přirovnání k 802.11ac.

Samozřejmě manual by tě měl upozornit na to že to máš strkat přímo do zásuvky ve zdi a ne do prodlužovačky. To je jeden z důvodů proč kupujeme ty s průchozí zásuvkou.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Z technického hlediska má kolega Hapi určitě pravdu. Ale život bývá pestřejší, než naše představy. Např. pokud klientovi nedosáhne domácí wifina a chce po nás řešení, někdy kabel rezolutně odmítne. Pak nastoupí PL a ta se mu líbit bude, až na ... cenu. Pokud se dozví o investici 3.000 Kč, někdy si myslí, že jsme se zbláznili. Takže - pokud to zatáhneme sami, bude rád, pokud ne, nastoupí úvaha, zda např. při lince pro babičku 20Mbit neudělá stejnou službu i PL do 1.000,- Kč. Pak je tu ta dlouhodobá spolehlivost - to vyřešila firma DEVOLO za nás. Odzkoušel jsem na dvou místech DEVOLO 550M z výprodeje za 500,- pár, jede to po 1 fázi 100Mbit, (možná i víc, LAN je 100M), takže těch 20M u babičky to zvládá s přehledem. Babička je spokojená a to je důležité, protože se často stává, že pokud babička usoudí, že to nejsme schopni vyřešit, vnuk zavolá jinam, ti jí slíbí hory doly, pak to sice skončí úplně stejně, ale my už zákazníka nemáme.
V tomto konkrétním případě už pan kolega Matess PL má, takže pokud někdo ví, jak mu pomoci, s tím, co už má, nechť to udělá. Při svých skromných zkušenostech si také myslím, že ty jeho PL svou službu udělají, spíš je někde něco hodně špatně v rozvodech. Taky by nebylo špatné, aby napsal, co od toho očekává, může to být od psaní emailů až po HD přenosy z několika PC současně, že ... mpcz, 11apr2019
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Myslím si, že toho padlo už dost - prodlužováky pryč, bordel můžou dělat shit spínané zdroje, podobné krámy zapojené někde blízko... Že by se to dalo nějak "optimalizovat" si moc nemyslím. Jako ISP mám ve skladu zkušební sadu, zákazníkovi ji nabídnu na otestování/krátkodobé zapůjčení a ať si potom koupí svoje.
Neservisuju to, nedržím za to zodpovědnost, když je kabel realizovatelný ale zákazník nechce, je to jeho problém, jeho náklady.
Než bych měl 4x ročně řešit blba co mu pořád něco nejde (protože bába pustila mixér) a ještě bych v něm měl utopit 3 litry za PowerLine, to ať si ho vezme někdo jiný.

Jinak rada zákazníkovi je poměrně jednoduchá: Já prodávám tohle za tolik, pokud se vám to nelíbí tak si kupte co chcete, kde chcete - ideálně ze shopu, kde to můžete do 14ti dnů vrátit.
1 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Rada sice jednoduchá, ale kolega už PL má a v jeho případě (pouze odhaduji) změna modelu asi nepomůže, protože tam bude nějaký jiný, zásadní problém. Možná by nebylo špatné, kdyby se taky podělil o poznatky z jeho výzkumu. Nějaké rady tady dostal, míček je na jeho straně. mpcz, 12apr2019
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 5 years ago

Kde nakupujete Devolo? Našel jsem CZC, Alza a Conrad.

Díky
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

nebudu tam laborovat,... natáhneme FTP...
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 5 years ago

Kabel je samozřejmě to nejlepší řešení po technické a provozní stránce. Má jistotu, že o tomto problému tady už neuslyší. Já bych přesto pár pokusů udělal, když už ty PL koupil. Dle mého odhadu je to na 10 minut práce. Už jen pro vlastní zkušenost, protože každý se s tímto problémem dřív nebo později potká a dobré je předem vědět. mpcz, 14apr2019
0 x

disk
Příspěvky: 323
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod disk » 5 years ago

Testoval uz nekdo pl7411-2nd?
Pripojeni pergoly mimo dum.
Dekuji
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

Cau, resim pro klienta powerlinu. Vybiram z tohoto:
https://www.discomp.cz/lan-site-powerli ... tockiqud=&

Presmyslim, jestli vzit zakladni model bez wifi a dat k tomu wifi router, nebo rovnou vzit drazsi model s wifinou.

Mate nekdo zkusenosti s temi wifi s techto powerlinach?
Ktery model je z tohoto vyberu rekneme nejlepsi pomer cena/vykon?
Zkusenosti s nimi v realnem provozu?

Je mozne to provozovat jako multipoint? Klient by mel jednu jednotku u ONT a pak 2 nebo 3 na ruznych mistech domu?

Diky
0 x