Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Eband na 4,5km

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
JirkaK
Příspěvky: 90
Registrován: 8 years ago

Eband na 4,5km

Příspěvekod JirkaK » 5 years ago

Pokud nekdo dlouhodobeji porovozujete Eband na tuto vzdalenost, napiste realne zkusenosti s nedostupnosti takoveho spoje (tzn kdy ACM neni schopna spoj udrzet ani pri nejnizsi modulaci a nejuzsim kanale).
Pro realne zadani uvedu napr pouziti IP-20E v HP verzi s 60kama parabolama.

V podstate mne zajima jestli je realne dosahovat rocni nedostupnosti do 100minut. A tez jak byla v napr v uplynulych 2 letech tato nedostupnost rozlozena (cca kolik a jak dlouhych vypadku).

Resim pripojku na 4,5km a rozhoduji se mezi samotnym Ebandem, nebo Eband+10GHz, nebo licenci.

J.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Já řeším 3 km spoj na vysočině. Asi bude nakonec řešení 80Ghz + 18Ghz záloha od Erika. Dá ce to namontovat na jednu duální anténu, celkem pěkné řešení. :) Pokud to je důležitý spoj, šel bych do tohoto řešení.

JirkaK píše:Pokud nekdo dlouhodobeji porovozujete Eband na tuto vzdalenost, napiste realne zkusenosti s nedostupnosti takoveho spoje (tzn kdy ACM neni schopna spoj udrzet ani pri nejnizsi modulaci a nejuzsim kanale).
Pro realne zadani uvedu napr pouziti IP-20E v HP verzi s 60kama parabolama.

V podstate mne zajima jestli je realne dosahovat rocni nedostupnosti do 100minut. A tez jak byla v napr v uplynulych 2 letech tato nedostupnost rozlozena (cca kolik a jak dlouhych vypadku).

Resim pripojku na 4,5km a rozhoduji se mezi samotnym Ebandem, nebo Eband+10GHz, nebo licenci.

J.
0 x

JirkaK
Příspěvky: 90
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod JirkaK » 5 years ago

Ta myslenka neni uplne spatna, ale jelikoz potrebuju zachovat minimalni rychlost cca 200Mbps, budu na po muset pouzit 55MHz kanal. Pokud se nepletu, tak poplatek za 110MHz kanal v 18tce uz dnes neni tak zasadne drazsi nez za 55MHz. A v tom pripaje je jednodussi (pokud bude dostacovat 900MHz) pouzit samotnou 18tku s 110MHz kanalem a Eband do toho netahat. Nebo se pletu?
J.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Řeším 4,2km na Erikoj to mám spočítaný s rocni nedostupnosti do 100minut na propustnost 1,2Gbps. Reálné zkušenosti bohužel nemám.
0 x

milan.zelina
Příspěvky: 281
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod milan.zelina » 5 years ago

E-band je na tuhle vzdálenost už mimo rozumnou použitelnost.
200Mbit dnes = 1Gb za rok.

Když padaj intenzivně srágory, tak i několik stovek metrů je dost.
A šedesátka anténa to moc nespraví.
V téhle vzdálenosti bych šel do nějakého "dalekonosného" pásma 10,11,17 GHz se slušnou parabolou.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

10,11,18 ??
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 5 years ago

no pár stovek metrů .. 60/60 Ceragon IP20E HP verze, celý rok ani jeden výpadek na 2600m:-)
0 x

milan.zelina
Příspěvky: 281
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod milan.zelina » 5 years ago

Tak to je fajn,
asi máte dost tuhou konstrukci a umíte to hodně dobře nastavit.
U mě nad 800 m s 30-tama parabolama dostuprost 99.99%. Víc asi nedám.
V pondělí padaly takový srágory (jen pár minut) že mi to shodilo skoro všechny spoje na 1-2 minuty téměř všude a to mám i signál na -36 dB. A to nejsem na horách.
0 x

milan.zelina
Příspěvky: 281
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod milan.zelina » 5 years ago

2 helapc omluva: 18GHz nemám, protože již optika.
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 5 years ago

TTcko píše:no pár stovek metrů .. 60/60 Ceragon IP20E HP verze, celý rok ani jeden výpadek na 2600m:-)


My ceragon ip20e normalni verze se 60 na 2,4 bez vypadku a eric v te same konfiguraci na 2,6km opet bez vypadku
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

milan.zelinka: Mě přišlo, že jsi se v těch frekvencích uklik.
Docela by mě zajímalo jak běhá ten Erik přes 4km. Potřebuji propojit dvě optický přípojky do netu, když by jedna lehla, aby ji druhá zastoupila. Jedná dává ve špičkách do 2Gbps a druhá do 1Gbps. Momentálně tam je spoj 200Mbps, ale naštěstí to nepadá.
Byla by velká náhoda aby to spadlo a zároveň padali trakaře.
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 5 years ago

Ale 18g na 4km by mel dat 2GBit,

Meli jsme objednanyho erika 18G 2GBits, ale cekalo se na nej tak dlouho, ze se nakonec vzal okruh od CETINu
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Ono to dopadne na 18Ghz, jen mě lákala ta možnost jít v 80GHz až do 10Gbps. Bohužel to nevidím na tuhle vzdálenost reálně, proto se přidávám k dotazu jestli tu zkušenost někdo má.
0 x

JirkaK
Příspěvky: 90
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod JirkaK » 5 years ago

Opradu se nenajde nikdo s dlouhodobejsi zkusenosti s trasnou 4-5km? Asi i to ze nikdo takovy neni je odpoved.
O spojich na 2,5km neni treba diskutovat To proste funguje (nedostupnost v radu desitek sekund rocne sedi s vypocty).
J.
0 x

Ice_Mann
Příspěvky: 36
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Ice_Mann » 5 years ago

5,7 km Alcoma 60/60 výkon na max signál -31 ( chtělo by to trošku doladit ), během letošního roku párkrát down ( musely opravdu padat trakače), sem tam si podřadí, ale kumulovaně nebudeme ani na 100 minutách.
Pravdou je, že letos moc nepršelo :-) Přesnou statistiku nemám, nějak to zásadně neřeším.
0 x