Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Eband na 4,5km

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Re: Eband na 4,5km

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

JirkaK píše:Opradu se nenajde nikdo s dlouhodobejsi zkusenosti s trasnou 4-5km? Asi i to ze nikdo takovy neni je odpoved.
O spojich na 2,5km neni treba diskutovat To proste funguje (nedostupnost v radu desitek sekund rocne sedi s vypocty).
J.


Hlavně záleží na náklonu antén a nadmořské výšce.
Protože pokud je velké převýšení tak parabola nahnuta k nebi je jako lapač sněhu atd...
Pokud je to věž, je potřeba počítat i s odchylkou věže i komínu.
Moc málo informací.
Ale prez 4km mi přijde už moc.
1 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

simog72
Příspěvky: 31
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod simog72 » 5 years ago

E-Band used with 0.6m antennas mounted on a standard pipe/pole can experience a movement in antenna main lobe ​pointing , due to thermal differential during day night or sun(over) or shadow.... lobe are very ripid..you loose a lot of dB even with minimal movement
I use ALFOplus80HD(2gbps) and ​ALFOplusHDX(10Gbps) we were suggested to check this aspect from SIAE Microelettronica experts , when >30cm antennas used---they were right!

if you want go 18Ghz they proposed me 110Mhz/4096QAM 18GHz ODU ASNK
0 x

misif
Příspěvky: 20
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod misif » 5 years ago

Máme 4.5km od léta, BT80, sundal to jeden příval na 7min, jinak nikdy ani vteřina. Co máme zkušenosti na kratší vzdálenosti, tak příval to sundá alespoň na pár vteřin pravidelně. Zásadní problém je břečka, ta když se nalepí na anténu, byť jenom pár milimetrů, tak je to v háji a musíš vylézt k anténě a otřít to, nechápu proč výrobci neupraví tvar antén tak, aby se to nestávalo, mohli by se inspirovat od UBNT PB AC ISO.

M.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

určitě v manualu je zmínka o pravidelném ošetřování radomu. Máme ten na erikovy nános ledu asi na půl radomu a spravilo to automatický přidání 5dB na výkonu a jede se dál.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 5 years ago

Nevim jaky s tim ma kdo zkusenosti tady, ale postavil jem za posledni pul rok asi 90 eBandu v T-Mobilu a zkusenosti a strategie vystavby je nasledujici:

- eBand se stavi do do cca. 4.5 kilometru bez zalohy dostupnost je spocitana na tridu X3, to jeste do 17 minut rocne, kdy se to uplne rozpadne. Jedna vec je samozrejme vypocet, druha vec je realita. Ale neni to od sebe moc vzdaleny. :-)

- nad 5 kilometru se to vzdycky stavi jako bonding s necim dalsi, typicky jako linka na TrafficNodu s MMU3A modemama a nebo CN510R2 na konci, kdy se na zalohu pouziva RSTP protokol. Dostupnosto je opet spocitana na X3, maximalni delka hopu je do 8 kilometru na eBandu.

Za dobu co to stavim jsem zazil parkrat, ze nam zacaly padat z nebe sracky pri stavbe, ale uz po nasmerovani spoje a zrovna kdyz jsem stahoval screenshoty a tudiz jsem videl co to udela. Zazil jsem asi dvakrat, ze to uplne lehlo, ale pokazdy tak maximalne na minutu nebo na dve. Podle zkusenosti od kluku z mikrovln to opravdu vypadne za rok tak maximalne na 20 minut, pokud je to do 4 kilometru a cca na 60 minut, pokud je to do tech 5 kilometru. Ja bych se toho na 4.5 kilometru nebal. Je to samozrejme hodne o technologii, kterou by jsi pouzil. Ja osobne bych zvolil Ericsson ML6352 na 60 cm parabolach a veril by tomu s klidem v dusi. Mam zkusenosti s Ericssonem, NECem, Ceragonem, Siklu, Summitem i Alcomou, ale jednoznacne bych volil Ericsson. Nic lepsiho na trhu aktualne neni. Pokud bych chtel mit jistotu, nakombinoval bych to s normalnim spojem. Na tuhle vzdalenost bych klidne osadil i klasickou 10.5 Ghz, pokud je v pasmu volno. Neni problem ji poridit od Ericssona za par korun dneska. Samozrejme jde udelat reseni s dualni antenou, kde do jedny anteny svitis treba v 80 a 18 Ghz, ale je to pomerne draha sranda a ty anteny nejsou nejak moc super. Pokud mas misto na dve 60ky nad sebou, pouzil bych klasicky split reseni.
1 x

houdeka
Příspěvky: 2
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod houdeka » 5 years ago

Na 4,5 km provozujeme v eBand spoj cca deset let. Nejdřív GigaBeam teď nově Siklu. 100 minut ročně je reálných. Pokud nevadí, že to bude třeba ve dvou třech bouřkách. Máme k němu zálohu z jiného bodu, protože si nemůžeme dovolit tak dlouhý výpadek. Dříve to byl 1gbps full duplex teď je to 10gbps. Samotného mě překvapilo, že to většinu času jede plnou rychlostí.
1 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Mohl by jsi mi prosím napsat víc co je za problém v těch anténách kombinovaných 80/18 Ghz ? Je mi jasné, že universální věci moc nefungujou, zajímalo by mne více. Nevíš jestli erik chystá nějaké spoje co bude umět 112 Mhz XPic ideál 18 Ghz v jedné jednotce ? jinak by mi dvě antény vyhovovali více, ale na tom situ kam to chceme chtějí o dost více peněz za druhou anténu. Siae a podobným firmám bych se radši vyhnul, u té 80 Ghz je největší potenciál v růstu kapacity a 18 Ghz to vždy podrží, když se jedná o důležitý konekt. Já to mám sice jen 3 km, ale i tak si to bez zálohy asi netroufnu.

- eBand se stavi do do cca. 4.5 kilometru bez zalohy dostupnost je spocitana na tridu X3, to jeste do 17 minut rocne, kdy se to uplne rozpadne. Jedna vec je samozrejme vypocet, druha vec je realita. Ale neni to od sebe moc vzdaleny. :-)

- nad 5 kilometru se to vzdycky stavi jako bonding s necim dalsi, typicky jako linka na TrafficNodu s MMU3A modemama a nebo CN510R2 na konci, kdy se na zalohu pouziva RSTP protokol. Dostupnosto je opet spocitana na X3, maximalni delka hopu je do 8 kilometru na eBandu.

Za dobu co to stavim jsem zazil parkrat, ze nam zacaly padat z nebe sracky pri stavbe, ale uz po nasmerovani spoje a zrovna kdyz jsem stahoval screenshoty a tudiz jsem videl co to udela. Zazil jsem asi dvakrat, ze to uplne lehlo, ale pokazdy tak maximalne na minutu nebo na dve. Podle zkusenosti od kluku z mikrovln to opravdu vypadne za rok tak maximalne na 20 minut, pokud je to do 4 kilometru a cca na 60 minut, pokud je to do tech 5 kilometru. Ja bych se toho na 4.5 kilometru nebal. Je to samozrejme hodne o technologii, kterou by jsi pouzil. Ja osobne bych zvolil Ericsson ML6352 na 60 cm parabolach a veril by tomu s klidem v dusi. Mam zkusenosti s Ericssonem, NECem, Ceragonem, Siklu, Summitem i Alcomou, ale jednoznacne bych volil Ericsson. Nic lepsiho na trhu aktualne neni. Pokud bych chtel mit jistotu, nakombinoval bych to s normalnim spojem. Na tuhle vzdalenost bych klidne osadil i klasickou 10.5 Ghz, pokud je v pasmu volno. Neni problem ji poridit od Ericssona za par korun dneska. Samozrejme jde udelat reseni s dualni antenou, kde do jedny anteny svitis treba v 80 a 18 Ghz, ale je to pomerne draha sranda a ty anteny nejsou nejak moc super. Pokud mas misto na dve 60ky nad sebou, pouzil bych klasicky split reseni.[/quote]
1 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 5 years ago

milan.zelina píše:Tak to je fajn,
asi máte dost tuhou konstrukci a umíte to hodně dobře nastavit.
U mě nad 800 m s 30-tama parabolama dostuprost 99.99%. Víc asi nedám.
V pondělí padaly takový srágory (jen pár minut) že mi to shodilo skoro všechny spoje na 1-2 minuty téměř všude a to mám i signál na -36 dB. A to nejsem na horách.


Ahoj a to máš jako 80GHz technologii? / tam musí být něco špatně (pokud tedy nejde o nějaké starší Siklu).
0 x

Chilli
Příspěvky: 60
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Chilli » 5 years ago

misif píše:Máme 4.5km od léta, BT80, sundal to jeden příval na 7min, jinak nikdy ani vteřina. Co máme zkušenosti na kratší vzdálenosti, tak příval to sundá alespoň na pár vteřin pravidelně. Zásadní problém je břečka, ta když se nalepí na anténu, byť jenom pár milimetrů, tak je to v háji a musíš vylézt k anténě a otřít to, nechápu proč výrobci neupraví tvar antén tak, aby se to nestávalo, mohli by se inspirovat od UBNT PB AC ISO.

M.


Pamatuji si ještě pár let zpět když jsem u jedné sítě řešil výpadek gigabeamu v zimě. Venku sněžilo celkem dost a tak po telefonu jsem je naváděl aby se dostali fyzicky k anténě, že na 90% stačí omést sníh. Odpověď byla ve stylu že není na anténě viditelně sníh. Když jsem tam přijel, otřel malou vrstvu sněhu a bylo opraveno. Bylo to pokud si vzpomínám na 600m. Ometat sníh potom byly ještě 3x :D
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 5 years ago

JirkaK píše:Opradu se nenajde nikdo s dlouhodobejsi zkusenosti s trasnou 4-5km? Asi i to ze nikdo takovy neni je odpoved.
O spojich na 2,5km neni treba diskutovat To proste funguje (nedostupnost v radu desitek sekund rocne sedi s vypocty).
J.


Ahoj,

mé zksušenosti s Ceragonem IP20E HP na 4,5km jsou částečně zde:
viewtopic.php?f=10&t=24749&start=120&hilit=80GHz
a do současné doby jsou velmi dobre ale nevím jaký by byl rozdíl jej nasadit s 500MHz kanálem, pro lepší dostupnost to provozujem v 250MHz kanále (tedy 1,6Gb/sFD).

Problém odpovědí na tvoji otázku je ta "dlouhodobější", vývoj jde neúprosně vpřed a i v rámci těch Ceragonů IP20e dost pořešily nové FW, Erik má stále nové a nové verze atd...
Prostě doba Gigabemu je dávno pryč.

Má odp. je tedy ta, že pokud máš OK lokality (pevné), OK uchycení a koupíš moderní pojítko, pešlivě ho nasadíš a nic neošidíš, tak budeš spokojen (nicméně u nás máme všechno v kruhu, tedy já nežádoucí dopady těch pár minut v roce kdy to padne neznám).
Tu zálohu k tomu můžeš dát vždy, protože na to podle mě mají hodně vliv i místní podmínky (někde leje hůž. někde míň, někde skoro furt po směru spoje atd...)

R
Naposledy upravil(a) Julian dne 14 Dec 2018 15:47, celkem upraveno 1 x.
0 x

milan.zelina
Příspěvky: 281
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod milan.zelina » 5 years ago

2 Julian:
Jo, takže přesně: 72-76 GHz, vzdálenosti krátký od 240 do 800m, RSSI -30 dB až -50db, CINR 23-18, dost dobrý, modulace naplno dle lic.-rychlost max.
Modely různý, 6x starší 1200L, 4x nová1200TX. Celej rok vše OK, nic nevypadne ani za hustýho deště.
V létě vadili jen natěrači na střechách. Fresnelka tak tak, nedá se stavět moc vysoko = výkyv.
Krátké stožáry 48mm - dám to až dolu, 76-80mm o něco výše, sem tam příhrada.
Ovšem 10.12.t.r extrém, spadl dekl sr*gor a vše se na krátkou dobu náhodně vždy
rozpadalo. Trvalo to jen sekundy a zlobilo tak v průběhu 2 minut.
Všude pravidelně očištěno lihem a ošetřeno nástřikem hydrofobního prostředku.
Jinak celkem naprostá spokojenost, ovšem na 4km+ to je jíná liga.....
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

helapc píše:milan.zelinka: Mě přišlo, že jsi se v těch frekvencích uklik.
Docela by mě zajímalo jak běhá ten Erik přes 4km. Potřebuji propojit dvě optický přípojky do netu, když by jedna lehla, aby ji druhá zastoupila. Jedná dává ve špičkách do 2Gbps a druhá do 1Gbps. Momentálně tam je spoj 200Mbps, ale naštěstí to nepadá.
Byla by velká náhoda aby to spadlo a zároveň padali trakaře.

Pokud je to backup a dáš co největší antény tak v pohodě. Zkusím to prověřit ale vím o běžícím spoji cca 5,2km na anténách 30+60.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

je dobré si uvědomit že jsou místa kde prší více a kde méně statisticky za rok, to je naprosto normální, takže že někde jede spoj na 5km s menšíma výpadkama a někde bude mít problém spoj na 3,5 km
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 5 years ago

No a někde skoro sníh neznají a jinde ho maj celou zimu vkuse.
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

máme jeden takový spoj (al80hp) a déšť ani sníh ho zatím nesundal. Sundal ho silný vítr... je uchycený na 60mm tlustostěnném stožáru vysokém 1,4m zhruba 40cm pod vrcholem... foukalo tak, že trubka kmitala skoro 2cm do stran. Signál byl tak nestálý, že ATPC nemělo šanci reagovat. Zafixováním výkonu na max a rychlosti na minimum to bylo schopné přečkat tento nečas....
0 x