Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Sektorove antény MIMO 40-50-60 stupňů

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Sektorove antény MIMO 40-50-60 stupňů

Příspěvekod CrazyApe » 5 years ago

Zdravím,
nemáte prosim někdo typ na nejaké cenově dostupné sektorky kolem 40-60 stupňů ? Většinou startujeme AP na 3x 120 a pak časem je třeba něco rozdělit na 2x60 a těch možností moc není. Buď horn, který aktuálně vychází na cca 6000,- což se mi zdá trochu dost kdy kolikrát nejde ani tak o nějaké brutálně zarušené místa a nebo jsem zkoušel jirousy 60 stupňové s JC200 boxem( cca 3000,- ),ale ty mi zase paradoxně 2x60 cca po 10 klientech fungovaly hůř než na stejném místě 120tka malá ubnt na které bylo 24 lidí a to jsem za ni mel 0,5m koaxy a basebox5 a za jirousama hned na pigtailu mmcx 922uags. Predstavoval bych si tak něco mezi :)

Diky
1 x

cerva
Příspěvky: 254
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod cerva » 5 years ago

Jirousí sektor 60° (-3 dB) resp 90° (-6 dB) je JSC-16-60 (http://cz.jirous.com/anteny-5ghz-panel- ... -16-60mimo), zkušenosti s tím mám dost pozitivní (subjektivně, žádná prokazatelná měření jsem nedělal :D )
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 5 years ago

Jo Todle presne jsou ty o kterých jsem mluvil.
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

pouzivame na sektory skalarni sektory ss-60 - mame jich hromadu z drivejska a ted je zase zaciname nasazovat kdyz je treba... Co budu delat az nebudou to nevim.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 5 years ago

Matess píše:pouzivame na sektory skalarni sektory ss-60 - mame jich hromadu z drivejska a ted je zase zaciname nasazovat kdyz je treba... Co budu delat az nebudou to nevim.


Ja na konec objednal na zkoušku jednu Raytru 68 stupňů tak jsem zvedavý jeslti bude lepší jak ty jirousky. Jsem si na to vzpomnel až po napsání sem :)
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Duální panelky používáme:
Raytra má 38stupnu (což se dá použít jako 40)

a pak myslím 77stupnu. Obě verze používáme. Prodává Petr Stříbrný dost často zde v inzerci
0 x

fiestak
Příspěvky: 47
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod fiestak » 5 years ago

cerva píše:Jirousí sektor 60° (-3 dB) resp 90° (-6 dB) je JSC-16-60 (http://cz.jirous.com/anteny-5ghz-panel- ... -16-60mimo), zkušenosti s tím mám dost pozitivní (subjektivně, žádná prokazatelná měření jsem nedělal :D )

My jsme s těmahle teda měli špatné zkušenosti, na AP to jelo mizerně. Ty 30° single Jirousky byly super, ta 60°MIMO oproti tomu naprd, všechny šly dolů.. lepší byly fakt ty ozařovače (NN60 nebo jak se to jmenovalo). Dnes spíš horny od RF, ale ta cena :-(
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 5 years ago

fiestak píše:
cerva píše:Jirousí sektor 60° (-3 dB) resp 90° (-6 dB) je JSC-16-60 (http://cz.jirous.com/anteny-5ghz-panel- ... -16-60mimo), zkušenosti s tím mám dost pozitivní (subjektivně, žádná prokazatelná měření jsem nedělal :D )

My jsme s těmahle teda měli špatné zkušenosti, na AP to jelo mizerně. Ty 30° single Jirousky byly super, ta 60°MIMO oproti tomu naprd, všechny šly dolů.. lepší byly fakt ty ozařovače (NN60 nebo jak se to jmenovalo). Dnes spíš horny od RF, ale ta cena :-(


Prave s tema jirousíma 60 st mam stejnou zkusenost. Dal jsem je 2ks na sajt misto jedne 120 ubnt malé sektorky a jelo to hůř nez ta 120. A o dost.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Používáme Raytry většinou ty 40 stupňové, 70 stupňové taky a za tu cenu jsou OKI. Někde kde je těžší přístup, nebo z historických důvodů dáváme ještě panelky s koaxy, i když koaxy nemám rád. http://wifi.sampro.cz/antena_sektor_mim ... S5M16.html cena je dobrá. do nějakých kotěhulek OKI. Parametrově je na tom anténa celkem dobře.
0 x

Kmotrik
Příspěvky: 124
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Kmotrik » 5 years ago

Udelali jsme rekonstrukci bodu s 6 * 40° raytrama, pomerne hodne silne zaruseni.
Vse byli nove 922ac a po cca 5 mesicich jsme vsechny vymenili za RF horny s alu twistportem.
Raytra i pres alu kryt na bord zari za sebe. Horny jsou vedle sebe a slysi se o 20dB min nez raytry na stejnem miste.
Horn sice stoji ale funguje. Rayter ted mame pomerne dost na sklade a hoorko tezko se jich zbavujeme ve vesnicich na konci sveta.
0 x

Mario
Příspěvky: 135
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mario » 5 years ago

Kmotrik píše:Udelali jsme rekonstrukci bodu s 6 * 40° raytrama, pomerne hodne silne zaruseni.
Vse byli nove 922ac a po cca 5 mesicich jsme vsechny vymenili za RF horny s alu twistportem.
Raytra i pres alu kryt na bord zari za sebe. Horny jsou vedle sebe a slysi se o 20dB min nez raytry na stejnem miste.
Horn sice stoji ale funguje. Rayter ted mame pomerne dost na sklade a hoorko tezko se jich zbavujeme ve vesnicich na konci sveta.


Jak moc vadí že září za sebe? Stejnou frekvenci na vysílači stejně mít nebudeme.
Rozhodujeme se jestli RAYTRU 40° nebo HORN 40° a na jednom bodě s 6 anténama je to rozdíl cca 6000,-
Na vyzařování dopředu je snad asi jedno kterou.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Jestli to vadí záleží především na prostředí a úrovni rušení. Ona totiž nejel pálí někam dozadu a bolem, ale samozřejmě z těch směrů bere i rušení. A většinou tam nejsi sám.
Představ si, že jsou dva poskytovatelé na střechách paneláků kousek od sebe. Pokud oba budou mít horn 60st. horn mířící o 90st jinam ale na stejném kanále, nejspíše to bude OK. Pokud bude jeden mít horn tak sice nebude tolik rušený na příjmu, ale jeho klienti budou rušení tou obyč. anténou od konkurence, která sice míří úplně jinam, ale svítí všude kolem sebe. Pokud budou mít obyč. anténu oba, budou to do sebe šít rovnou ty jejich APčka...
0 x