Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Racom Ray3

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Re: Racom Ray3

Příspěvekod okoun » 4 years ago

Ja mel za to ze mgmt je oddelen od Hw. Tedy kdyz padne mgmt tak radio by melo chodit ne? Neni to spise Hw problem?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

jstejskal
Příspěvky: 7
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod jstejskal » 4 years ago

Hezký den všem,

abychom předešli informačnímu šumu a případně i zjednodušili troubleshooting, zveřejňujeme stanovisko Racomu v ohledu zasekávajících se spojů RAy3.

Společnost RACOM uvedený problém eviduje a řeší ho s tou nejvyšší prioritou. Momentálně je prověřováno několik stop - veškerá vývojářská činnost je upnuta k jejímu nalezení.K zaseknutí dochází nepravidelně jednou za několik týdnů až měsíců, u většiny jednotek nebylo zaseknutí hlášeno vůbec. Zatím není nalezena žádná souvislost s datem výroby, verzí firmware nebo konfigurací jednotky. V případě zaseknutí provede jednotka tzv. interní opravný reboot, po třetím opravném rebootu jde jednotka do fail safe režimu. Po hodině v tomto fail safe režimu dojde k normálnímu rebootu a pak znova funguje.Dojde-li po prvním nebo druhém opravném rebootu k normálnímu rebootu, tak se začíná počítat od začátku.Vzhledem k tomu, že k rebootům dochází nepravidelně, někdy i po velmi dlouhé době, tak se důvod těžko hledá. Děláme však maximum pro to, abychom to co nejdříve vyřešili.

Aktuálně je připravován nový FW, kde bude eliminováno riziko celkového zakousnutí na naprosté minimum - jednotka případně provede pouze interní opravný reboot. Zveřejnění tohoto FW je plánováno na příští týden. Paralelně s tím pracujeme na definitivním vyřešení problému tak, aby spoje RAy3 pracovali zcela bezchybně.

V případě dotazů je vám technická podpora RACOM i VanCo.cz k dispozici.

Jan Stejskal
VanCo.cz
0 x
VanCo.cz

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 4 years ago

Tak to je pekny... Sem o nem uvazoval,ale tohle neee do produkcniho stavu,ale je hezke ze se snazi a davaji info.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

Maji jednotky nejakou moznost autorebootu v definovany cas? Ze by se to jednou za 2 tydny ve 4 rano restartovalo?
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

basty píše:Maji jednotky nejakou moznost autorebootu v definovany cas? Ze by se to jednou za 2 tydny ve 4 rano restartovalo?


Přidat tuto možnost tak to nastavim klidne každý den kolem 04:00 a tím je pro mě problém zazehnan. Ale aby se to reslo prez den kdyžtam potencionalne poteče půl gigabitu to se mi moc nelíbí... mám ten spoj stavět za par dnů a taky čekám co bude :/
0 x

draslik
Příspěvky: 6
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod draslik » 4 years ago

Také mám jeden spoj na stole. Bohužel jsem ho koupil jako náhradu problémového spoje od KPE a teď se ho bojím nasadit, aby to nebylo úplně stejné. :(
0 x

tomasegert
Příspěvky: 78
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod tomasegert » 4 years ago

draslik píše:Také mám jeden spoj na stole. Bohužel jsem ho koupil jako náhradu problémového spoje od KPE a teď se ho bojím nasadit, aby to nebylo úplně stejné. :(

Dobrý den,
vůbec se toho nemusíte bát, Ray3 mám nasazený cca rok a za celou dobu s ním žádné problémy nebyli a jak je výše uvedeno, výrobce vydá do týdne nový firmware, kde to bude opravené.
KPE a racom nelze srovnávat.
0 x

jstejskal
Příspěvky: 7
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod jstejskal » 4 years ago

Ohledně plánovaného rebootu je to zajímavý podnět - předáme výrobci. Resp. si to tu asi přečte sám, aktivně to tu sleduje :)

Jinak není třeba panikařit, rušit naplánované instalace a podobně - jen za VanCo jsme těchto spojů prodali již stovky a reportovaných záseků máme jen jednotky. A ani tyto jednotky spojů nevykazují záseky v řádu týdnů, ale spíše vyšších měsíců. Tzn. než to případně nastane, věřím, že už bude ze strany Racomu dávno vyřešeno.
0 x
VanCo.cz

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Tak jsem asi smolař, tři ze čtyř ray3 problém.:innocent: Dvakrát zásek, jednou vada z výroby. Ale jsem zatím celkem klidnej, firmwary zatím sypou rychle, tak snad se to pohne. Co mě znervóznělo je, že dva záseky a vždy se to zachovalo jinak. Jednou mngt šel a data a rádio ne a jednou nešlo vůbec nic. Tak teda nevím.
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 4 years ago

To jako vazne nekdo uvazje na implementaci rebootu v urcitou dobu? Co kdyz se na tom spoji spatne syncnou hodiny? To pujde na pusu a nikdo nebude vedet proc.
1 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

tomasegert píše:
draslik píše:výrobce vydá do týdne nový firmware, kde to bude opravené.

Sorry ale to čteš kde? Já tam čtu, že mají několik "teoreticky možná" co by to mohlo způsobovat a že v připravované aktualizaci budou nějaké pokusy o fix (čti: ošetřili místa, kde by se to teoreticky mohlo seknout ale nikdy by se to do nich nemělo dostat).
I tak bych se toho spoje ale nebál. Zásadní HW vada to nebude a v SW se to dříve nebo později poladí (nebo se alespoň upraví to rebootovadlo, aby to spoj fakt vždy opavilo).
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

Zkoušeli jste někdo nacpat ray3 do rozestupu mezi kanaly TX ia RX u siae tzn.
Siae tx 17100-17156 a rx 17244-17300 a do té mezery nacpat 28mhz Racom se tx 17160-17188 a RX 17212-17240? :grin: Řeším jak vymenit spoj ve stejnem směru s co nejmenším výpadkem...
1 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

CrazyApe píše:Zkoušeli jste někdo nacpat ray3 do rozestupu mezi kanaly TX ia RX u siae tzn.
Siae tx 17100-17156 a rx 17244-17300 a do té mezery nacpat 28mhz Racom se tx 17160-17188 a RX 17212-17240? :grin: Řeším jak vymenit spoj ve stejnem směru s co nejmenším výpadkem...

vsak si nastav na siae mensi kanal, napr 28MHz a uz sa vojdes.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

Gemb píše:
CrazyApe píše:Zkoušeli jste někdo nacpat ray3 do rozestupu mezi kanaly TX ia RX u siae tzn.
Siae tx 17100-17156 a rx 17244-17300 a do té mezery nacpat 28mhz Racom se tx 17160-17188 a RX 17212-17240? :grin: Řeším jak vymenit spoj ve stejnem směru s co nejmenším výpadkem...

vsak si nastav na siae mensi kanal, napr 28MHz a uz sa vojdes.


No to bych samozdrejme mohl, ale nerad vrtam do něčeho prez co jede 300+Mbps ... zatím jsem teda nasadil jednu stranu v konfiguraci jakou jsem psal a na modulaci na SIAE se to zatím neprojevilo... tak uvidím co udělá druhá strana :) ... pak to prepnu jen prohozením portu v bridge a v noci někdy prenastavim šířku kanálu a nikdo to víceméně nepozná...
0 x

jstejskal
Příspěvky: 7
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod jstejskal » 4 years ago

Hezký den, nová verze FW pro RAy3 byla právě zveřejněna - řeší problémy s trvalým zasekáváním jednotek. Na finálním řešení se intenzivně pracuje.

Stahujte zde: https://www.racom.eu/eng/products/micro ... l#download
0 x
VanCo.cz