Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Racom Ray3

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
blax
Příspěvky: 395
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Re: Racom Ray3

Příspěvekod blax » 5 years ago

po lognuti na discompu
Erik v 1gbs s 30cm antenama
Celkem bez DPH: 85 886 Kč

Jinak kolegove tedka kupovali Eriky a kupovali je tusim nekde okolo 84k bez DPH
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 5 years ago

Sam jsem zvedavy, jestli ten design bude takto vypadat.
Ty konektory fakt nechapu.
Asi to bude:
- 1x SFP (eth nebo optika)
- 1x napajeni
- 1x mereni a USB (v tom konektoru na cele)
Takto by slo lehce udelat nahradu za stavajici RAy2, protoze kdyz mam optiku s napajenim v jednom kabelu, bylo by to logicke a pekne vedle sebe, jinak pokud ne, musim menit i kabely a to fakt ne!!!
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Mohl jsi si přečíst jak to asi je a věřil bych tomu.
- 1xSFP
- 1xETH s POE, při zapojení SFP, je tam redukce na napájení.
- z vrchu bych to pak viděl, že pod průhlednou průchodkou jsou diagnostické led, svorky pro měření napětí a směrování a případně USB, kde se dá zapíchnout wifi a směrovat na mobilu.
Alespoň na to jsem přišel já.

Ladik píše:Sam jsem zvedavy, jestli ten design bude takto vypadat.
Ty konektory fakt nechapu.
Asi to bude:
- 1x SFP (eth nebo optika)
- 1x napajeni
- 1x mereni a USB (v tom konektoru na cele)
Takto by slo lehce udelat nahradu za stavajici RAy2, protoze kdyz mam optiku s napajenim v jednom kabelu, bylo by to logicke a pekne vedle sebe, jinak pokud ne, musim menit i kabely a to fakt ne!!!
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 5 years ago

whef píše:- 1xETH s POE, při zapojení SFP, je tam redukce na napájení.

[/quote]

Pokud to bude takto, tak to pak uplne postrada ochranu eth portu a je po nem pri prepeti, ikdyz to budu jen pres redukci napajet :-(
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Nepřipadá mi to zase tak tragické. Když připojuji UTPčkem, použiji PoE, když optikou tak dám redukci a použiji dvojlinku. Měřící konektor+LEDky na zadní straně budou lépe přístupné než na staré verzi.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 5 years ago

rsaf píše:Nepřipadá mi to zase tak tragické. Když připojuji UTPčkem, použiji PoE, když optikou tak dám redukci a použiji dvojlinku. Měřící konektor+LEDky na zadní straně budou lépe přístupné než na staré verzi.


Ahoj,

když už jsem založil toto vlákno, tak bych měl asi taky přidat svůj názor.

- ergonomie, asi se všichni bojíme, aby nedošlo je snížení ergonomie, která je asi u Ray2 dotažena skoro k dokonalosti (alespoň pro mě), nicméně přikláním se k názoru "rsaf" podle mě nejsou v Racomu takoví blázni, aby si toho nebyli vědomi, ale čas ukáže

- MW parametry, z toho mála co je známo to vypadá, že se Racomu podaří vytěžit ze 17/24GHz pásma absolutní maximum (z pásem o šířce 200-250MHz) a to i díky proklamované asymetričnosti kanálu a předpokládanému malému nutnému frekvenčnímu odstupu RX/TX.
Prostě víc se moc z těchto pásem vytěžit nedá 100-112MHz = 1Gbps, jedině co by se dalo ještě přidat je XPIC - ale do toho bych osobně ve volných pásmech nešel a tak se nedivím, že do toho nejde ani Racom.

- super je spotřeba 22W a s tím se pojící můj optimismus

- Stále doufám, že 80GHz v budoucnu bude, pokud modem zvládne 250-500MHz šířku pásma QAM 64-128 pak by se dalo SFP vyměnit za SFP+ a pokud by se spotřeba udržela pod 30W pak by se to stále dalo krmit po standardním POE.
- Problematické pro dosažení male spotřeby je asi i výkon co to dokáže při těch šířkách pásma a modulaci poslat, krásné by bylo asi cokoliv mezi 10-15dbm.
Ani by mě tak netrápila kapaxita, cokoliv mezi 1,5-3Gbps je podle mě OK.

R
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Ahoj, souhlasím, že v pásmech 24GHz je to maximum, ten gigabit, ale k tomu by nemuseli být použité asymetrické kánály myslím, záleží jakou max šírku pásma to využije. Ten gigabit to možná dá symetricky, ale nevím. V 17Ghz je ještě o trochu méně místa, tak uvidíme, až ten spoj bude. Jinak použití XPIC, by šlo myslím, už jen těžko, protože spoj používá obě polarizace, jednu pro TX, druhou pro RX, aby se zvýšil více odstup signálů, je tam malý duplexní rozestup (17,24Ghz)

Julian píše:
rsaf píše:Nepřipadá mi to zase tak tragické. Když připojuji UTPčkem, použiji PoE, když optikou tak dám redukci a použiji dvojlinku. Měřící konektor+LEDky na zadní straně budou lépe přístupné než na staré verzi.

Ahoj,

když už jsem založil toto vlákno, tak bych měl asi taky přidat svůj názor.

- ergonomie, asi se všichni bojíme, aby nedošlo je snížení ergonomie, která je asi u Ray2 dotažena skoro k dokonalosti (alespoň pro mě), nicméně přikláním se k názoru "rsaf" podle mě nejsou v Racomu takoví blázni, aby si toho nebyli vědomi, ale čas ukáže

- MW parametry, z toho mála co je známo to vypadá, že se Racomu podaří vytěžit ze 17/24GHz pásma absolutní maximum (z pásem o šířce 200-250MHz) a to i díky proklamované asymetričnosti kanálu a předpokládanému malému nutnému frekvenčnímu odstupu RX/TX.
Prostě víc se moc z těchto pásem vytěžit nedá 100-112MHz = 1Gbps, jedině co by se dalo ještě přidat je XPIC - ale do toho bych osobně ve volných pásmech nešel a tak se nedivím, že do toho nejde ani Racom.

- super je spotřeba 22W a s tím se pojící můj optimismus

- Stále doufám, že 80GHz v budoucnu bude, pokud modem zvládne 250-500MHz šířku pásma QAM 64-128 pak by se dalo SFP vyměnit za SFP+ a pokud by se spotřeba udržela pod 30W pak by se to stále dalo krmit po standardním POE.
- Problematické pro dosažení male spotřeby je asi i výkon co to dokáže při těch šířkách pásma a modulaci poslat, krásné by bylo asi cokoliv mezi 10-15dbm.
Ani by mě tak netrápila kapaxita, cokoliv mezi 1,5-3Gbps je podle mě OK.

R
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

whef píše:Ahoj, souhlasím, že v pásmech 24GHz je to maximum, ten gigabit, ale k tomu by nemuseli být použité asymetrické kánály myslím, záleží jakou max šírku pásma to využije. Ten gigabit to možná dá symetricky, ale nevím. V 17Ghz je ještě o trochu méně místa, tak uvidíme, až ten spoj bude. Jinak použití XPIC, by šlo myslím, už jen těžko, protože spoj používá obě polarizace, jednu pro TX, druhou pro RX, aby se zvýšil více odstup signálů, je tam malý duplexní rozestup (17,24Ghz)

Julian píše:
rsaf píše:Nepřipadá mi to zase tak tragické. Když připojuji UTPčkem, použiji PoE, když optikou tak dám redukci a použiji dvojlinku. Měřící konektor+LEDky na zadní straně budou lépe přístupné než na staré verzi.

Ahoj,

když už jsem založil toto vlákno, tak bych měl asi taky přidat svůj názor.

- ergonomie, asi se všichni bojíme, aby nedošlo je snížení ergonomie, která je asi u Ray2 dotažena skoro k dokonalosti (alespoň pro mě), nicméně přikláním se k názoru "rsaf" podle mě nejsou v Racomu takoví blázni, aby si toho nebyli vědomi, ale čas ukáže

- MW parametry, z toho mála co je známo to vypadá, že se Racomu podaří vytěžit ze 17/24GHz pásma absolutní maximum (z pásem o šířce 200-250MHz) a to i díky proklamované asymetričnosti kanálu a předpokládanému malému nutnému frekvenčnímu odstupu RX/TX.
Prostě víc se moc z těchto pásem vytěžit nedá 100-112MHz = 1Gbps, jedině co by se dalo ještě přidat je XPIC - ale do toho bych osobně ve volných pásmech nešel a tak se nedivím, že do toho nejde ani Racom.

- super je spotřeba 22W a s tím se pojící můj optimismus

- Stále doufám, že 80GHz v budoucnu bude, pokud modem zvládne 250-500MHz šířku pásma QAM 64-128 pak by se dalo SFP vyměnit za SFP+ a pokud by se spotřeba udržela pod 30W pak by se to stále dalo krmit po standardním POE.
- Problematické pro dosažení male spotřeby je asi i výkon co to dokáže při těch šířkách pásma a modulaci poslat, krásné by bylo asi cokoliv mezi 10-15dbm.
Ani by mě tak netrápila kapaxita, cokoliv mezi 1,5-3Gbps je podle mě OK.

R


SIAE pouziva na 17 aj 24 len jednu polarizaciu a tiez neni XPIC. ALfo2 XPIC vie ale freeband nerobi. ASi je na to nejaky dovod.
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

ubnt airfiber pouziva obe polarizace soucasne a taky to jde. 16qam 500Mb/s, 64qam - 750Mb/s, 256qam 1000Mb/s. Co nechapu je proc uz davno airfiber neumi 256qam a proc to nechali jen pro HD verzi.

At se na to koukam jak chci, tak 24GHz ubnt prakticky dominuje...

Co by mohlo mit smysl by byl levny (a idealne all-in-one) xpic v 10GHz a licencich.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Matess píše:ubnt airfiber pouziva obe polarizace soucasne a taky to jde. 16qam 500Mb/s, 64qam - 750Mb/s, 256qam 1000Mb/s. Co nechapu je proc uz davno airfiber neumi 256qam a proc to nechali jen pro HD verzi.

At se na to koukam jak chci, tak 24GHz ubnt prakticky dominuje...

Co by mohlo mit smysl by byl levny (a idealne all-in-one) xpic v 10GHz a licencich.


airfiber urcite vie 256qam (myslim ten normalny) ale potom motorkovia v UBNT zistili, ved spravme dalsi airfiber s 256qam, a o 2dBi lepsou rx antenou a predavajme to za viac. Tak to aj je. Ved povodny airfber mal vediet 256qam po update FW. Nakoniec to nespravili a vie len 64qam. HW tam bude ten isty, AF a AF HD sa dokazu navzajom spojil ale len na 64qam. To iste je teraz aj s AF 5X HD. Uz pred realnym uvedenim ukazovali ako vie 4096qam a nakoniec ked si ho kupis tak vie len 1024qam a 4096 je az pre future FW :D kto vie ci dajaky future FW aj bude...zas oeb...
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

no jako musim rict ze firmware 24GHz verze to s casem posunul o dost dal... ale to jsme hodne offtopic.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Matess píše:no jako musim rict ze firmware 24GHz verze to s casem posunul o dost dal... ale to jsme hodne offtopic.


Jak?
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Sic me u nás, koukal jsem na tuhle referenci z Maďarska, http://www.racom.eu/cz/references/znet-hungary Kde ISP, nasazuje jak Racomy ve 24Ghz, Tak Airfibery, ale pro kvalitnější služby bych řekl, že Racomy a to ještě v RAY2. No sám Airfibery nepoužívám. Za ty peníze mi to prostě přijde drahý, kvalita zpracování a všechno je u RAY jinde. Jo na co by Airfiberu byla větším modulace, když to má gigový port ? Asymetrické kanály na Racomu, budou hlavně k dosažení vyzářeného výkonu, kdo to bude chtít mít OK. Bude stačit menší tx, tedy moje doměnka.
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

Cheprer píše:
Matess píše:no jako musim rict ze firmware 24GHz verze to s casem posunul o dost dal... ale to jsme hodne offtopic.


Jak?


kdyz byl airfiber novy, tak se to slinkovalo s rychlosti 700Mb/s, ale nad 500Mb/s to ztracelo pakety. Pozdejsi verze firmware tohle opravila a da se to hnat az do maxima. Rychlost se posunula ze 700Mb/s na skoro 770Mb/s. 700Mb/s rychlost to drzelo asi na 900 metru a s novým firmwarem to zvládá 2km. Výkon jsem měřil nějakým měřákem zapůjčeným z Vanca a výkon to dodržuje (měřeno stylem jsem 1 metr od alcomy mám tolik a když jsem 1 metr od airfiberu mam +-1dBm stejne). Pokud dodrzim vykon tak 500Mb/s na 3,3km jede jeste velmi spolehlive jen za velmi velkeho deste pada na 250Mb/s.

Od urcite verze Firmware ma take ATPC a na nejakou omezenou dobu umi zvednout vykon. Trosku mi ale vadi ze je to tupe a nikde to neukazuje (asi schvalne - co si budeme povidat ubnt management je hodne pro blbce)

Pokud tedy chci relativne levny spoj do 3km, tak 500Mb/s za neco lehce pres 50 tisic bez DPH.. podle me nic lepsiho na trhu neni. Pravda ze ted uz se da koupit eband relativne levne, ale pred intervenci koruny stal stejne a tehdy to byla uplna pecka.
1 x

Kart
Příspěvky: 246
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Kart » 5 years ago

Cheprer píše:...
A kdyby byla akce vymeny ray2 za ray 3 zase s doplatkem 20tis tak to by byl proste luxus :-]

Podobna akce nekdy byla?
0 x