Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Racom Ray3

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Re: Racom Ray3

Příspěvekod dagus » 5 years ago

Trochu nechápu tu modulaci. 4096qam a až gigo při 112mhz a jedné polarizaci. Alcoma má 1024 a dá 900mbit. Ceragon 2048qam a na 56mhz dá 500mbit v xpicu 1gbit. Je k tomu někde tabulka citlivost/modulace/max výkon/rychlost uživatelská? Jaký je nárůst 1024qam vs. 4096qam v 56mhz? Zajímá mě to ne kvůli 24GHz, ale kvůli 11 a 18GHz, druhá věc je citlivost modemu.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

dagus píše:Trochu nechápu tu modulaci. 4096qam a až gigo při 112mhz a jedné polarizaci. Alcoma má 1024 a dá 900mbit. Ceragon 2048qam a na 56mhz dá 500mbit v xpicu 1gbit. Je k tomu někde tabulka citlivost/modulace/max výkon/rychlost uživatelská? Jaký je nárůst 1024qam vs. 4096qam v 56mhz? Zajímá mě to ne kvůli 24GHz, ale kvůli 11 a 18GHz, druhá věc je citlivost modemu.


Maju to tam troska tak speci... https://www.wifi-shop.cz/img.asp?attid=538125
4096qam to vie max po 56Mhz sirku kanalu, v 112Mhz to uz nevie. 1Gbit to vie len pri 2048qam a 112Mhz.
0 x

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 5 years ago

Osobně z té dnešní předvádečky mám velmi dobrý dojem. Hlavní nevýhody dříve zde zmiňované se obrátily ve výhody. S ray 2 jsme spokojení a ray 3 bude ještě o fous dál. Se sněhulákem netřeba srovnávat. Profi radio s ochranou proti přepětí s ACM, ATPC, spotřeba 22W a především SW modem s minimálním rozestupem Tx/Rx 18MHz. Škoda že budou až na podzim. :-(
0 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Tak je vidět, že dobře prezentované info, může zdánlivé nevýhody přeměnit ve výhody, ale víceméně souhlasím, už jsem to psal, ale pak jsem si říkal, že to nemá cenu zde řešit. Rádio s kytičkama byl zajímavej úlet :) To maskáčové bylo fain, ale taky zajímavý nápad. Jinak ty kroky směřují k co největší produkci, což je dobré, akorát ten case bych udělal trochu jiný.

thanui.linux píše:Osobně z té dnešní předvádečky mám velmi dobrý dojem. Hlavní nevýhody dříve zde zmiňované se obrátily ve výhody. S ray 2 jsme spokojení a ray 3 bude ještě o fous dál. Se sněhulákem netřeba srovnávat. Profi radio s ochranou proti přepětí s ACM, ATPC, spotřeba 22W a především SW modem s minimálním rozestupem Tx/Rx 18MHz. Škoda že budou až na podzim. :-(
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 5 years ago

Pro zajimavost, jakou dnes na futuretecu nabizeli cenu?
0 x

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 5 years ago

Jako hlavní nevýhoda bylo uváděna absence DC konektoru. A osobne opravdu nevidím moc důvod tahnout DC, když jedu po metalice. Na to mám POE. Nicméně uvedli i řešitelnou obezličku pro fajnšmekry - metalický SFP. A převodník DC to RJ45 vypadal ok a jak bylo uvedeno -> důsledkem je lepší ochrana proti přepětí. Tedy vlastně pozitivum. A pokud 95% uživatel jede metalika+POE nebo optika+DC - osobně jedu obojí a překlápíme do optiky - nevidím důvod to držet když to komplikuje něco někde jinde.

Cena v akci 69900 bez DPH s full licenci a 30kama.
0 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 5 years ago

A co RAy3 a další pásma? Nebyla řeč jestli příjde také 10GHz/17GHz? Dříve na školeních, když se ještě nic víc nevědělo se tvrdilo, že při vývoji se bude dbát na stejné uchycení jednotky a vše tak aby šly aktuální trasy na RAy2 jednoduše upgradovat výměnou jednotek.
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 5 years ago

Někdo je prostě zvyklý tahat napájení sólo. Nemusíš například pak řešit přechod přes poe, další věc navíc, která se může pokazit. Teď jsem například teď instaloval Ceragona s xpicem, spotřeba 60W. Mám tam zálohovanou 48V větev, proč řešit poečko co zvládne 60W, když to můžu vytáhnout kabelem až k jednotce? Mám například povícero starších siklu EH1200L, nevím jak ty nové verze, ale staré bez sólo napájení nejsou spolehlivé.
Je to věc názoru, kde mám možnost dotáhnout napájení sólo, tam to dělám.
Ano, 80Ghz Ceragona, nové EH7xx Siklu, staré Ray1, staré Summity, to všechno musím napájet po poe, s tím nic nenadělám.
0 x

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 5 years ago

Mechanicky to bude kompatibilní. Spoj kombinujici Ray 2 a Ray3 nelze. Z dalších pásem bude asi v pořadí 17, 18, 80, 10. Aspoň takový pocit jsem měl z improvizované ankety.
0 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 5 years ago

Leeonek píše:Někdo je prostě zvyklý tahat napájení sólo. Nemusíš například pak řešit přechod přes poe, další věc navíc, která se může pokazit. Teď jsem například teď instaloval Ceragona s xpicem, spotřeba 60W. Mám tam zálohovanou 48V větev, proč řešit poečko co zvládne 60W, když to můžu vytáhnout kabelem až k jednotce? Mám například povícero starších siklu EH1200L, nevím jak ty nové verze, ale staré bez sólo napájení nejsou spolehlivé.
Je to věc názoru, kde mám možnost dotáhnout napájení sólo, tam to dělám.
Ano, 80Ghz Ceragona, nové EH7xx Siklu, staré Ray1, staré Summity, to všechno musím napájet po poe, s tím nic nenadělám.

K tomu tam zmiňovali nějaký "bazmek" - vyrobíš POE přímu u jednotky - a šup s tím do ní. Z hlavy nepamatuju.
0 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Tak to se všeobecně ví, někdo má ale problém s tím, že chce DC napájení (ne POE) a zároveň mít spoj připojený metalikou. Potom nezbývá nic jiného než osadit metalické SFP protože napájecí redukce zabere metalický port.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

Něco jako UBNT FiberPoE? :D
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

blax
Příspěvky: 395
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod blax » 5 years ago

0 x

simog72
Příspěvky: 31
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod simog72 » 5 years ago

about 4096QAM/2048QAM modulations... is very improbable they can support it also in large channels 56/80/112MHz
I m not native in CZ language ..during video they told if 2048QAM/4096QAM is available in all the channels ?
they told something about ROADMAP ? ..when Ray3 is commercially available?
I miss some reference in RSL and PTX.
I also miss the point about Rj45/VDC adaptor

someone kindly can help me?


FRESH UPDATE
I saw datasheet now:
- jumping down from each modulation (eg. from 512 to 256QAM ) the system gain 3-4dB this quite normal, but no reason to 7dB gain jumping from 16QAM to QPSK---this is not possible
and also it is not possible to gain 3db in RSL jumping from QPSK to QPSKs (FEC variation, maybe only if you complete remove correctors ..and that is not smart thing to do)
- seems it is a TDD that is able to behave as a FDD in some condition
-confirmed 4096QAM non available exept 56Mhzchannels (56MHZ channel it is the only one capable to support 4096QAM
-small channels just supports 1024QAM
price level it is interesting 3.3Keuro for a link, also power consumption is quite good 23W
0 x

Mario
Příspěvky: 135
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mario » 5 years ago

Jenya píše:Pro zajimavost, jakou dnes na futuretecu nabizeli cenu?


69 900,-
0 x