Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Racom Ray3

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Re: Racom Ray3

Příspěvekod Ladik » 4 years ago

Díky všem za info, znovu jsem si celé vlákno přečetl a už mi to bylo hned jasné s tou šířkou kanálu, proto to ve 56MHz u RAy 2 nemusím extra řešit.
Takže asi budu muset jít do 24GHz sakryš.
0 x

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 4 years ago

len podotazka k tejto teme ze do akeho ray ist... 17 ghz anteny sa asi nedaju pouzit aj na 24 ghz ray3?

diki
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 4 years ago

Tak záleží jaké máš antény, měl by stačit vyměnit ozařovat u arkivátoru případně jirouse, ale nikdy jsem to u toho nedělal. Jinak než 24Ghz a pokud alespoň gigabit a je tam slušný stožár, šel bych radši do 80 Ghz spoje, pokud je rozumná vzdálenost. Jinak ještě k předchozímu příspěvku Ladika, jestli máš šest spojů, tak tam dej něco RAY3 v 17 tce a ve 24 ce jestli to máš do podobných směrů, nebo pak 80 Ghz. Na racom v tomhle pásmu si, ale budeme asi muset ještě nějaký ten pátek počkat. Cenově asi může vyjít ten Racom nejlépe.

pedro4444 píše:len podotazka k tejto teme ze do akeho ray ist... 17 ghz anteny sa asi nedaju pouzit aj na 24 ghz ray3?
diki
0 x

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 4 years ago

whef píše:Tak záleží jaké máš antény, měl by stačit vyměnit ozařovat u arkivátoru případně jirouse, ale nikdy jsem to u toho nedělal. Jinak než 24Ghz a pokud alespoň gigabit a je tam slušný stožár, šel bych radši do 80 Ghz spoje, pokud je rozumná vzdálenost. Jinak ještě k předchozímu příspěvku Ladika, jestli máš šest spojů, tak tam dej něco RAY3 v 17 tce a ve 24 ce jestli to máš do podobných směrů, nebo pak 80 Ghz. Na racom v tomhle pásmu si, ale budeme asi muset ještě nějaký ten pátek počkat. Cenově asi může vyjít ten Racom nejlépe.

pedro4444 píše:len podotazka k tejto teme ze do akeho ray ist... 17 ghz anteny sa asi nedaju pouzit aj na 24 ghz ray3?
diki


a 80 Ghz si do kolko km schopny dat tak aby bola dostupnost aj cez husty lejak...
0 x

Uživatelský avatar
Macek
Příspěvky: 130
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod Macek » 4 years ago

lacman píše:Stejný problém po cca 4-5 měs. S prvním fw, teď cca 4 měs. Poslední fw zatim klid. Ray3 24GHz první várka...
dnes opět jedna strana spoje zatuhla, pomohlo zas vypnout zapnout, je tam nahraný nejnovější firmware, nedá se na tento spoj spolehnout
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

Macek píše:
lacman píše:Stejný problém po cca 4-5 měs. S prvním fw, teď cca 4 měs. Poslední fw zatim klid. Ray3 24GHz první várka...
dnes opět jedna strana spoje zatuhla, pomohlo zas vypnout zapnout, je tam nahraný nejnovější firmware, nedá se na tento spoj spolehnout


Co na to Racom?
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

to jsou spatne zpravy.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

jaký tam máš zdroje?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
Macek
Příspěvky: 130
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod Macek » 4 years ago

hapi píše:jaký tam máš zdroje?
Tycon TP-POE-HP-48G
0 x

george.tu
Příspěvky: 117
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod george.tu » 4 years ago

Macek píše:
lacman píše:Stejný problém po cca 4-5 měs. S prvním fw, teď cca 4 měs. Poslední fw zatim klid. Ray3 24GHz první várka...
dnes opět jedna strana spoje zatuhla, pomohlo zas vypnout zapnout, je tam nahraný nejnovější firmware, nedá se na tento spoj spolehnout


podobné zkušenosti, mám 3 spoje ray3 24 GHz namotnované během posledního 1/2 roku a na 2 z toho už se jedna strana zasekla (nejhorší že vždycky jak za trest ta vzdálená). Vždy pomohlo ji restartovat, zatím jsem to nikomu nehlásil, nebyl tam poslední fw. Teď jsem tam zkusil do všech dát poslední fw 1.0.16. tak uvidíme. všechny spoje jsou napájeny zdroji BKE JSD-300
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

george.tu píše:
Macek píše:
lacman píše:Stejný problém po cca 4-5 měs. S prvním fw, teď cca 4 měs. Poslední fw zatim klid. Ray3 24GHz první várka...
dnes opět jedna strana spoje zatuhla, pomohlo zas vypnout zapnout, je tam nahraný nejnovější firmware, nedá se na tento spoj spolehnout


podobné zkušenosti, mám 3 spoje ray3 24 GHz namotnované během posledního 1/2 roku a na 2 z toho už se jedna strana zasekla (nejhorší že vždycky jak za trest ta vzdálená). Vždy pomohlo ji restartovat, zatím jsem to nikomu nehlásil, nebyl tam poslední fw. Teď jsem tam zkusil do všech dát poslední fw 1.0.16. tak uvidíme. všechny spoje jsou napájeny zdroji BKE JSD-300


To musí mít nějakého společného jmenovatele, sice těch spojů nemám moc 3-4 linky, ale nikdy mi nevypadnul za provozu žádný a to jsem testoval i beta verzi. Pravdou ale je, že nám po tom běží zcela obyčejný provoz, nikoliv Multicast telka, nikoliv 1000VLAN. Všude to mám napájené přes různé verze POE, nikde nemám 2linku, nebo optiku.
Jak vypadá provoz těch, co Vám to padá?

R
0 x

Uživatelský avatar
Macek
Příspěvky: 130
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod Macek » 4 years ago

george.tu píše:
Macek píše:
lacman píše:Stejný problém po cca 4-5 měs. S prvním fw, teď cca 4 měs. Poslední fw zatim klid. Ray3 24GHz první várka...
dnes opět jedna strana spoje zatuhla, pomohlo zas vypnout zapnout, je tam nahraný nejnovější firmware, nedá se na tento spoj spolehnout


podobné zkušenosti, mám 3 spoje ray3 24 GHz namotnované během posledního 1/2 roku a na 2 z toho už se jedna strana zasekla (nejhorší že vždycky jak za trest ta vzdálená). Vždy pomohlo ji restartovat, zatím jsem to nikomu nehlásil, nebyl tam poslední fw. Teď jsem tam zkusil do všech dát poslední fw 1.0.16. tak uvidíme. všechny spoje jsou napájeny zdroji BKE JSD-300
poslední fw jsem tam nahrával cca před měsícem, evidentně to nepomohlo, tak to budu muset hlásit na racom, ale jestli se k tomu nějak vyjádří uvidím.
0 x

Uživatelský avatar
Macek
Příspěvky: 130
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod Macek » 4 years ago

Julian píše:
george.tu píše:
Macek píše: dnes opět jedna strana spoje zatuhla, pomohlo zas vypnout zapnout, je tam nahraný nejnovější firmware, nedá se na tento spoj spolehnout


podobné zkušenosti, mám 3 spoje ray3 24 GHz namotnované během posledního 1/2 roku a na 2 z toho už se jedna strana zasekla (nejhorší že vždycky jak za trest ta vzdálená). Vždy pomohlo ji restartovat, zatím jsem to nikomu nehlásil, nebyl tam poslední fw. Teď jsem tam zkusil do všech dát poslední fw 1.0.16. tak uvidíme. všechny spoje jsou napájeny zdroji BKE JSD-300


To musí mít nějakého společného jmenovatele, sice těch spojů nemám moc 3-4 linky, ale nikdy mi nevypadnul za provozu žádný a to jsem testoval i beta verzi. Pravdou ale je, že nám po tom běží zcela obyčejný provoz, nikoliv Multicast telka, nikoliv 1000VLAN. Všude to mám napájené přes různé verze POE, nikde nemám 2linku, nebo optiku.
Jak vypadá provoz těch, co Vám to padá?

R
300 - 400 Mbit
0 x

OK1COM
Příspěvky: 24
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod OK1COM » 4 years ago

Máme stejný problém. Spoj z ničeho nic vytuhne a je potřeba ho restartovat. Děje se tak 2x za půl roku. Máme asi jeden z prvních spojů. Kupovali jsme ho v době, kdy v případě nastavení jiné než plné kapacity spoj ztrátoval a čekali jsme několik měsíců na nový FW, který to vyřešil. Nyní máme polední FW. Napájeno z Edgeswitchů.
Možná to, že spoj někomu tuhne a někomu ne, může být zůpsobeno zda ho používá v plné kapacitě nebo ne. My máme nastaveno maximum ACM na 32QAM (426 Mbps) a zapnuté ATPC. Je možný, že z spojů, které používají 2048QAM s větší výkon se to neděje. Souviselo by to asi pak s tou chybou, kdy spoj při nižších modulacích spoj ztrátoval.
0 x

Uživatelský avatar
Macek
Příspěvky: 130
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod Macek » 4 years ago

OK1COM píše:Máme stejný problém. Spoj z ničeho nic vytuhne a je potřeba ho restartovat. Děje se tak 2x za půl roku. Máme asi jeden z prvních spojů. Kupovali jsme ho v době, kdy v případě nastavení jiné než plné kapacity spoj ztrátoval a čekali jsme několik měsíců na nový FW, který to vyřešil. Nyní máme polední FW. Napájeno z Edgeswitchů.
Možná to, že spoj někomu tuhne a někomu ne, může být zůpsobeno zda ho používá v plné kapacitě nebo ne. My máme nastaveno maximum ACM na 32QAM (426 Mbps) a zapnuté ATPC. Je možný, že z spojů, které používají 2048QAM s větší výkon se to neděje. Souviselo by to asi pak s tou chybou, kdy spoj při nižších modulacích spoj ztrátoval.
ACM 2048QAM ATPC zapnuto a děje se to, takže tímto to určitě není
0 x