Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Racom Ray3

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Racom Ray3

Příspěvekod Julian » 5 years ago

Matess píše:
dagus píše:
Gemb píše:Ved pisal, ze jaks taks v EIRP cize cez 15db bude jaks tak :D Co sa tu zas hrate....24GHz na 5km v limite na plnu modulaciu :D 5.1km na 2048qam a 112Mhz to ma do anteny tx -9, celkove eirp je 36dbm. Aby bol v limite musel by mat tx na -25 ale potom by mu chybalo skoro 16db signalu :D Na 2048qam, 112Mhz v limite eirp 20dbm s 90cm parabolami to mame spoj na krasnych 800m a nemas ani ziadnu rezervu, je to proste presne. Takze vsetko nad 800m ak ma ist plnou kapacitou je proste mimo limit. Este stale mi tu budeme hovorit rozpravky o dodrzani eirp a max kapacite? Na 800m si kupim LHG60....


ale však on píše "Spoj mám na 5,1 km. Nastaveno -25 jede to plnou modulací jakš-takš v erip, na špatný počasí ATPC ještě to nemělo potřebu zatopit, antény arkivator 90...". Tedy -25 je jakš-takš, za mě košér. -9 je samo jinde, ale stejně to nechápu jak to kdo myslí. To je jako když tu někdo vykřikuje jak sněhulák dá 700Mbit na 3Km v normě. to je asi taky trochu jinak ne? Nebo mi něco uniká?


sněhulák dá v normě 500Mb/s na 3,3km - používáme ho tak. On ten prokletej sněhulák je stále super, protože má xpic (nebo mimo?)

Jestli má nastaveno -25 na výkonu, tak si asi nevšiml že má zaplé ATPC a že si spoj sám přisvítil na 30ti násobek limitu....


Verejnym tajemstvim je ze si snehulaci blize neupresnenou technikou take za deste pritapeji... Ale jinak ano AF24 na svou dobu byla zazracna. Vyhoda toho Raye je ta ze potrebuje de facto 1/2 pasma (zabere to jen 1 polarizaci). Obecne je skoda ze ubnt od te doby neprovedla zadnou modernizaci.
1 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

To se pleteš, RAY3 ve 24Ghz využívá křížovou polarihaci, pro lepší oddělení signálů, proto zabírá obě polarizace, jinak parametrově i cenou nejlepší 24 Ghz spoj. Jinak nechápu moc nikoho kdo do 24 Ghz dá víc jak 60 cm antény. Já mám na stole dva spoje s 35 cm anténami, protože víc mi připadá jako nesmysl, když chce člověk dodržet EIRP. No víc bych to nerozebíral. Doufám, že racom udělá ještě 17 Ghz a lepší 10Ghz by se taky hodila. pak už nebude pomalu důvod mít v síti jiné dodavatele . Ještě tam od Erika 80 Ghz :)

Verejnym tajemstvim je ze si snehulaci blize neupresnenou technikou take za deste pritapeji... Ale jinak ano AF24 na svou dobu byla zazracna. Vyhoda toho Raye je ta ze potrebuje de facto 1/2 pasma (zabere to jen 1 polarizaci). Obecne je skoda ze ubnt od te doby neprovedla zadnou modernizaci.[/quote]
1 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

Julian píše:
Matess píše:
dagus píše:
ale však on píše "Spoj mám na 5,1 km. Nastaveno -25 jede to plnou modulací jakš-takš v erip, na špatný počasí ATPC ještě to nemělo potřebu zatopit, antény arkivator 90...". Tedy -25 je jakš-takš, za mě košér. -9 je samo jinde, ale stejně to nechápu jak to kdo myslí. To je jako když tu někdo vykřikuje jak sněhulák dá 700Mbit na 3Km v normě. to je asi taky trochu jinak ne? Nebo mi něco uniká?


sněhulák dá v normě 500Mb/s na 3,3km - používáme ho tak. On ten prokletej sněhulák je stále super, protože má xpic (nebo mimo?)

Jestli má nastaveno -25 na výkonu, tak si asi nevšiml že má zaplé ATPC a že si spoj sám přisvítil na 30ti násobek limitu....


Verejnym tajemstvim je ze si snehulaci blize neupresnenou technikou take za deste pritapeji... Ale jinak ano AF24 na svou dobu byla zazracna. Vyhoda toho Raye je ta ze potrebuje de facto 1/2 pasma (zabere to jen 1 polarizaci). Obecne je skoda ze ubnt od te doby neprovedla zadnou modernizaci.


no tak na rovinu pouzivat 17/24 pasmo bez prisviceni v desti je uz podle me hodne hardcore... Ono totiz dalsi verejnym tajemstvim je ze CTU nebude merit tyto spoje za deste...
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 5 years ago

Nepletu, takto jsem to myslel, oproti AF24 zabere cca 1/2 pásma, jednak na 1MHz prenese více dat a druhak AF24 zabírá obousměrně obě polarizace, Ray1-3 vždy v daném směru jen jednu.

whef píše:To se pleteš, RAY3 ve 24Ghz využívá křížovou polarihaci, pro lepší oddělení signálů, proto zabírá obě polarizace, jinak parametrově i cenou nejlepší 24 Ghz spoj. Jinak nechápu moc nikoho kdo do 24 Ghz dá víc jak 60 cm antény. Já mám na stole dva spoje s 35 cm anténami, protože víc mi připadá jako nesmysl, když chce člověk dodržet EIRP. No víc bych to nerozebíral. Doufám, že racom udělá ještě 17 Ghz a lepší 10Ghz by se taky hodila. pak už nebude pomalu důvod mít v síti jiné dodavatele . Ještě tam od Erika 80 Ghz :)

Verejnym tajemstvim je ze si snehulaci blize neupresnenou technikou take za deste pritapeji... Ale jinak ano AF24 na svou dobu byla zazracna. Vyhoda toho Raye je ta ze potrebuje de facto 1/2 pasma (zabere to jen 1 polarizaci). Obecne je skoda ze ubnt od te doby neprovedla zadnou modernizaci.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Ok, to asi jo, však je to spoj jiné kategorie :) Nevím, ale jestli by šli použít dva spoje ve stejném směru na nejširší kanálu akorát otočené polarizace RX-TX. Myslím, že by tam byl malý odstup. Uričtě při užším kanálu se tam toho dá zkoordinovat více. Jinak Racomu fandím, snad bude brzo i RAY3 v 17 Ghz.

Julian píše:Nepletu, takto jsem to myslel, oproti AF24 zabere cca 1/2 pásma, jednak na 1MHz prenese více dat a druhak AF24 zabírá obousměrně obě polarizace, Ray1-3 vždy v daném směru jen jednu.
whef píše:To se pleteš, RAY3 ve 24Ghz využívá křížovou polarihaci, pro lepší oddělení signálů, proto zabírá obě polarizace, jinak parametrově i cenou nejlepší 24 Ghz spoj. Jinak nechápu moc nikoho kdo do 24 Ghz dá víc jak 60 cm antény. Já mám na stole dva spoje s 35 cm anténami, protože víc mi připadá jako nesmysl, když chce člověk dodržet EIRP. No víc bych to nerozebíral. Doufám, že racom udělá ještě 17 Ghz a lepší 10Ghz by se taky hodila. pak už nebude pomalu důvod mít v síti jiné dodavatele . Ještě tam od Erika 80 Ghz :)

Verejnym tajemstvim je ze si snehulaci blize neupresnenou technikou take za deste pritapeji... Ale jinak ano AF24 na svou dobu byla zazracna. Vyhoda toho Raye je ta ze potrebuje de facto 1/2 pasma (zabere to jen 1 polarizaci). Obecne je skoda ze ubnt od te doby neprovedla zadnou modernizaci.
1 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

whef píše:To se pleteš, RAY3 ve 24Ghz využívá křížovou polarihaci, pro lepší oddělení signálů, proto zabírá obě polarizace, jinak parametrově i cenou nejlepší 24 Ghz spoj. Jinak nechápu moc nikoho kdo do 24 Ghz dá víc jak 60 cm antény. Já mám na stole dva spoje s 35 cm anténami, protože víc mi připadá jako nesmysl, když chce člověk dodržet EIRP. No víc bych to nerozebíral. Doufám, že racom udělá ještě 17 Ghz a lepší 10Ghz by se taky hodila. pak už nebude pomalu důvod mít v síti jiné dodavatele . Ještě tam od Erika 80 Ghz :)

Verejnym tajemstvim je ze si snehulaci blize neupresnenou technikou take za deste pritapeji... Ale jinak ano AF24 na svou dobu byla zazracna. Vyhoda toho Raye je ta ze potrebuje de facto 1/2 pasma (zabere to jen 1 polarizaci). Obecne je skoda ze ubnt od te doby neprovedla zadnou modernizaci.
[/quote]

To som nepochopil, ved so ziskovejsou parabolou dostrelis "zadarmo" dalej aj s nizsim vykonom tx - tj EIRP bude rovnake.
Pocitam s tymito parametrami EIRP 20dBm, 112MHz, 128qam, obe strany rovnake anten
Leax 30cm - dostrelis 1 km - rezerva 0dB
Leax 60cm - dostrelis 2,1 km - rezerva 0dB
Leax 90cm - dostrelis 3.2km - rezerva 0dB
Leax 120cm - dostrelis 4.1km - rezerva 0dB

Takze EIRP rovnake = dodrzane, antena ziskovejsia a "zadarmo" dostrelis dalej. Zadarmo myslene, bez nutnosti pridavat TX power, nie z pohladu ceny za antenu.

Rovnakym smerom 2 spoje v 17 a 24GHz su nemozne...neni tam dostatocny odstup signalu, za predpokladu, ze chcete najsirsi kanal, z uzsim to pojde. Polarizacie a freq len menia logiku planovania. AF24 pouziva pre TX aj RX 2x slant polarizaciu. Racom pouziva krizovu polarizaciu ale pre jeden smer len jednu. SIAE pouziva jednu polarizaciu pre oba smery. Pri 56Mhz kanale ma myslim, ray aj alcoma 2 kanaly ale siae ma len jeden kanal :D Proste ina logika
1 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 5 years ago

whef píše:To se pleteš, RAY3 ve 24Ghz využívá křížovou polarihaci, pro lepší oddělení signálů, proto zabírá obě polarizace, jinak parametrově i cenou nejlepší 24 Ghz spoj. Jinak nechápu moc nikoho kdo do 24 Ghz dá víc jak 60 cm antény. Já mám na stole dva spoje s 35 cm anténami, protože víc mi připadá jako nesmysl, když chce člověk dodržet EIRP. No víc bych to nerozebíral. Doufám, že racom udělá ještě 17 Ghz a lepší 10Ghz by se taky hodila. pak už nebude pomalu důvod mít v síti jiné dodavatele . Ještě tam od Erika 80 Ghz :)

Verejnym tajemstvim je ze si snehulaci blize neupresnenou technikou take za deste pritapeji... Ale jinak ano AF24 na svou dobu byla zazracna. Vyhoda toho Raye je ta ze potrebuje de facto 1/2 pasma (zabere to jen 1 polarizaci). Obecne je skoda ze ubnt od te doby neprovedla zadnou modernizaci.


Gemb píše:To som nepochopil, ved so ziskovejsou parabolou dostrelis "zadarmo" dalej aj s nizsim vykonom tx - tj EIRP bude rovnake.
Pocitam s tymito parametrami EIRP 20dBm, 112MHz, 128qam, obe strany rovnake anten
Leax 30cm - dostrelis 1 km - rezerva 0dB
Leax 60cm - dostrelis 2,1 km - rezerva 0dB
Leax 90cm - dostrelis 3.2km - rezerva 0dB
Leax 120cm - dostrelis 4.1km - rezerva 0dB

Takze EIRP rovnake = dodrzane, antena ziskovejsia a "zadarmo" dostrelis dalej. Zadarmo myslene, bez nutnosti pridavat TX power, nie z pohladu ceny za antenu.

Rovnakym smerom 2 spoje v 17 a 24GHz su nemozne...neni tam dostatocny odstup signalu, za predpokladu, ze chcete najsirsi kanal, z uzsim to pojde. Polarizacie a freq len menia logiku planovania. AF24 pouziva pre TX aj RX 2x slant polarizaciu. Racom pouziva krizovu polarizaciu ale pre jeden smer len jednu. SIAE pouziva jednu polarizaciu pre oba smery. Pri 56Mhz kanale ma myslim, ray aj alcoma 2 kanaly ale siae ma len jeden kanal :D Proste ina logika



Je to krasna tabulka. Pokud ma byt EIRP vzdy 20dBm, tak se zvysovanim velikosti/zisku anteny musis snizovat vystupni vykon. Takze nula od nuly pojde. Ale take mam lepsi pocit z vetsich anten. Urcite vsak bude lepsi odolnost vuci ruseni.
SIAE sice pouziva stejnou polarizaci pro oba smery, ale pochopitelne kazda strana je na jinych frekvencich, uplne stejne jako ostatni, byť si treba pomahaji opacnou polarizaci.
Naposledy upravil(a) Jenya dne 20 Dec 2018 23:16, celkem upraveno 2 x.
1 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 5 years ago

whef píše:To se pleteš, RAY3 ve 24Ghz využívá křížovou polarihaci, pro lepší oddělení signálů, proto zabírá obě polarizace

To ses dočetl kde? Pokud dobře počítám, 56Mhz 4096QAM - 540Mbit. 112Mhz 2048QAM -1Gbit. Pokud by uměl xpic, musel by mít 2Gbity, což nemá.
Naposledy upravil(a) Leeonek dne 20 Dec 2018 22:56, celkem upraveno 1 x.
0 x

cerva
Příspěvky: 254
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod cerva » 5 years ago

Jenya píše:
Gemb píše:
whef píše:Je to krasna tabulka, ale asi te hochu zklamu. Pokud ma byt EIRP vzdy 20dBm, tak se zvysovanim velikosti/zisku anteny musis snizovat vystupni vykon. Takze nula od nuly pojde. Ale take mam lepsi pocit z vetsich anten :)



Ale nepojde, jen se ti každý dBi zisku projeví pouze jako jeden dBm na příjmu k dobru. U pásem bez regulace EIRP se dBi zisku projeví dvakrát - díky zvýšení EIRP na Tx straně a zároveň zisku na Rx straně.
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 5 years ago

Leeonek píše:
whef píše:To se pleteš, RAY3 ve 24Ghz využívá křížovou polarihaci, pro lepší oddělení signálů, proto zabírá obě polarizace

To ses dočetl kde? Pokud dobře počítám, 56Mhz 4096QAM - 540Mbit. 112Mhz 4096QAM -1080Mbit. Pokud by uměl xpic, musel by mít maximálku přes 2Gbity, což nemá.


U Ray3 Kazda strana spoje vysila na opacne polarizaci. Tim podle meho laickeho nazoru zmensuji nachylnost ruseni RX (prijmace) TX(vysilacem).
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 5 years ago

cerva píše:
Jenya píše:
Gemb píše:



Ale nepojde, jen se ti každý dBi zisku projeví pouze jako jeden dBm na příjmu k dobru. U pásem bez regulace EIRP se dBi zisku projeví dvakrát - díky zvýšení EIRP na Tx straně a zároveň zisku na Rx straně.


Ano sorry, mas pravdu.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

takže když je tedy při max šířce kanálu už ten směr nepoužitelný ani v jedný polarizaci tak je snad jedno že AFko zabírá obě polarizace na jednou... ne? no to já jenom tak aby odpůrci AFek taky měly nějaký námět na přemejšlení.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Odpůrci AFek mají většinou jiné argumenty: je to velký, žere to jak malá lokomotiva a je to trochu neefektivní. A dát jich víc na jeden stožár je skoro nemožné, na rozdíl od jiných výrobců.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

kure05
Příspěvky: 886
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod kure05 » 5 years ago

Jednu dobu jsme měli dokonce 3 kousky na jednom stožáru a vše chodilo bez problémů. Ta spotřeba je už horší no...
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

hmm, na 5 let starý pojítko stále slušný a to stále i cenou. 80k s DPH včetně antén na 700Mbit FDX kdežto doborý Ray2 pouze 360Mbit. Ray3 ho překonal až teď což je 5 let. Pokud započítám AF24HD který včetně antén stojí 140k s DPH a který se proti ray3 může směle postavit (stejná rychlost) tak ray3 ho cenovkou docela dobře dostal. Dostane ho ale i dostupností spoje? přeci jenom 2048QAM bude pro ray3 těžší držet než 256QAM pro AF24HD. A to vůbec nemluvím o tom že ray3 potřebuje pro full rychlost -52dBm kdežto AF24HD stačí -60dB což je docela velkej rozdíl. Když si započtu zisky AFka a zisky 60cm leaxů a nastavím stejný EIRP tak je energetika +- stejná takže... chápete jo? pokud jde o dostupnost tak ray3 prohraje o 8dBm když počítám stejný EIRP. Jediný co ho zachrání je výkon kterej AFko nemá a každej to vopálí a pak pojede protože ray má o cca +25dBm na tx power navíc. Čistě teoretickej spoj na 1300m kde AFko na max má cca -53dBm tak Ray3 může mít -24dBm. Síla.

ludvik: nevim co je na AFku velký. noHD verze je jenom o 5cm vyšší než 60cm leax anténa u raye. HD verze o 15cm za to je o poznání užší tak jaký velký?

Samozřejmě dneska bych už koupil ray3. Ostatní výrobce už ani moc neuvažuju pokud se budu držet do 1Gbit.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků