Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Racom Ray3

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Racom Ray3

Příspěvekod Julian » 5 years ago

Jenya píše:Vzdalenost?

Krátká, viz obr., 24GHz není na dlouhé skoky.
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 5 years ago

Na tom obrazku jsem si vzdalnosti nevsiml a to, ze je kratka, podle signalu asi jo. Jen jsem chtel vedet udaj v metrech, aby bylo s cim porovnavat.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 5 years ago

Jenya píše:Na tom obrazku jsem si vzdalnosti nevsiml a to, ze je kratka, podle signalu asi jo. Jen jsem chtel vedet udaj v metrech, aby bylo s cim porovnavat.

1km, ale ma to narusenou F zonu, tak neodpovidaji urovne signalu.
0 x

lacman
Příspěvky: 142
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod lacman » 5 years ago

Julian píše:Dlouhodoběji testuji jednu linku a od nasazení s prastarým fw o ní nevím. (teď jsem koukal, že fw ještě na stránkách nemají).
Stejně tak se to chovalo při nasazení, celé to bylo až moc snadné na to, že v pásmu nejsme na lokalitách sami - tzn. vypadá to, že po rádiové stránce je to skvělé, limitem jsou fyzikální a legislativní vlastnosti použité freq..
Seč mé vyjednávací schopnosti stačí jsem se snažil v Racomu vysvětlit, že 80GHz je to pravé pásmo na jaké se mají soustředit, jsem sám zvědav zda se do toho / resp. kdy se do toho dají.

Richard

P.S.: mimo Ray3 se mi dost líbí i tyto LEAX/Arkivator anteny

Spoj mám na 5,1 km. Nastaveno -25 jede to plnou modulací jakš-takš v erip, na špatný počasí ATPC ještě to nemělo potřebu zatopit, antény arkivator 90...
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 5 years ago

Ta reklama na antene - to je nějaký nástřik? Jako řezaná nálepka to nevypadá a zajímalo by mě, jak je to udělané.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 5 years ago

DarkLogic píše:Ta reklama na antene - to je nějaký nástřik? Jako řezaná nálepka to nevypadá a zajímalo by mě, jak je to udělané.


Je to přesně to, na co to nevypadá, nevím čím to je, ale oproti nálepkám Vanca apod. to na těch anténách drží.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 5 years ago

lacman píše:
Julian píše:Dlouhodoběji testuji jednu linku a od nasazení s prastarým fw o ní nevím. (teď jsem koukal, že fw ještě na stránkách nemají).
Stejně tak se to chovalo při nasazení, celé to bylo až moc snadné na to, že v pásmu nejsme na lokalitách sami - tzn. vypadá to, že po rádiové stránce je to skvělé, limitem jsou fyzikální a legislativní vlastnosti použité freq..
Seč mé vyjednávací schopnosti stačí jsem se snažil v Racomu vysvětlit, že 80GHz je to pravé pásmo na jaké se mají soustředit, jsem sám zvědav zda se do toho / resp. kdy se do toho dají.

Richard

P.S.: mimo Ray3 se mi dost líbí i tyto LEAX/Arkivator anteny

Spoj mám na 5,1 km. Nastaveno -25 jede to plnou modulací jakš-takš v erip, na špatný počasí ATPC ještě to nemělo potřebu zatopit, antény arkivator 90...


Asi jsem nějak mimo, ale tohle mi objasni. TX -25 na 90cm anténě ok, ale na 5.1 plná modulace? Na plnou modulaci by jsi měl mít -52.5 minimálně. Dle EIRP a výpočtu trasy tam nemůžeš vidět víc jak -68, tak nějak nechápu kde se tam bere max modulace pokud nejedeš na 3.5MHz pásmu. Předpokládal jsem stejnou situaci jako Julian, tedy 112MHz.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Ved pisal, ze jaks taks v EIRP cize cez 15db bude jaks tak :D Co sa tu zas hrate....24GHz na 5km v limite na plnu modulaciu :D 5.1km na 2048qam a 112Mhz to ma do anteny tx -9, celkove eirp je 36dbm. Aby bol v limite musel by mat tx na -25 ale potom by mu chybalo skoro 16db signalu :D Na 2048qam, 112Mhz v limite eirp 20dbm s 90cm parabolami to mame spoj na krasnych 800m a nemas ani ziadnu rezervu, je to proste presne. Takze vsetko nad 800m ak ma ist plnou kapacitou je proste mimo limit. Este stale mi tu budeme hovorit rozpravky o dodrzani eirp a max kapacite? Na 800m si kupim LHG60....
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

16dB přes limit je jakž takž?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 5 years ago

Gemb píše:Ved pisal, ze jaks taks v EIRP cize cez 15db bude jaks tak :D Co sa tu zas hrate....24GHz na 5km v limite na plnu modulaciu :D 5.1km na 2048qam a 112Mhz to ma do anteny tx -9, celkove eirp je 36dbm. Aby bol v limite musel by mat tx na -25 ale potom by mu chybalo skoro 16db signalu :D Na 2048qam, 112Mhz v limite eirp 20dbm s 90cm parabolami to mame spoj na krasnych 800m a nemas ani ziadnu rezervu, je to proste presne. Takze vsetko nad 800m ak ma ist plnou kapacitou je proste mimo limit. Este stale mi tu budeme hovorit rozpravky o dodrzani eirp a max kapacite? Na 800m si kupim LHG60....


ale však on píše "Spoj mám na 5,1 km. Nastaveno -25 jede to plnou modulací jakš-takš v erip, na špatný počasí ATPC ještě to nemělo potřebu zatopit, antény arkivator 90...". Tedy -25 je jakš-takš, za mě košér. -9 je samo jinde, ale stejně to nechápu jak to kdo myslí. To je jako když tu někdo vykřikuje jak sněhulák dá 700Mbit na 3Km v normě. to je asi taky trochu jinak ne? Nebo mi něco uniká?
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

dagus píše:
Gemb píše:Ved pisal, ze jaks taks v EIRP cize cez 15db bude jaks tak :D Co sa tu zas hrate....24GHz na 5km v limite na plnu modulaciu :D 5.1km na 2048qam a 112Mhz to ma do anteny tx -9, celkove eirp je 36dbm. Aby bol v limite musel by mat tx na -25 ale potom by mu chybalo skoro 16db signalu :D Na 2048qam, 112Mhz v limite eirp 20dbm s 90cm parabolami to mame spoj na krasnych 800m a nemas ani ziadnu rezervu, je to proste presne. Takze vsetko nad 800m ak ma ist plnou kapacitou je proste mimo limit. Este stale mi tu budeme hovorit rozpravky o dodrzani eirp a max kapacite? Na 800m si kupim LHG60....


ale však on píše "Spoj mám na 5,1 km. Nastaveno -25 jede to plnou modulací jakš-takš v erip, na špatný počasí ATPC ještě to nemělo potřebu zatopit, antény arkivator 90...". Tedy -25 je jakš-takš, za mě košér. -9 je samo jinde, ale stejně to nechápu jak to kdo myslí. To je jako když tu někdo vykřikuje jak sněhulák dá 700Mbit na 3Km v normě. to je asi taky trochu jinak ne? Nebo mi něco uniká?


OMG...lenze jaksik nechapes, ze nemoze mat TX -25dBm, vzdialenost 5.1km a zaroven plnu modulaciu 2048qam ? Nechapes, ze to nieje mozne ci jako? Ak ma tx na -25dbm tak to ma proste signal -68 a na plnu palbu treba -52,5dbm...stale nechapeme ci jako? Ani 1024qam a 3,5MHz kanal neda pri -25dBm....ach jaj. Dajte si to do tej kalkulacky a zistite. AF 24 potrebuje na plnu palbu RX -66dBm, na 3km musis prepalit EIRP o 7dBm aby si sa k tomu dostal...
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 5 years ago

Ja to chápu, jen jsem nechápal jak to autor myslel.
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 5 years ago

hapi píše:16dB přes limit je jakž takž?

Napsal člověk, co všude píše jak neřeší maximální vyzářené výkony, snad na všech používaných frekvencích :D
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

no vidíš, a nejsem sám. Někdo to jenom nazývá jakž takž.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

dagus píše:
Gemb píše:Ved pisal, ze jaks taks v EIRP cize cez 15db bude jaks tak :D Co sa tu zas hrate....24GHz na 5km v limite na plnu modulaciu :D 5.1km na 2048qam a 112Mhz to ma do anteny tx -9, celkove eirp je 36dbm. Aby bol v limite musel by mat tx na -25 ale potom by mu chybalo skoro 16db signalu :D Na 2048qam, 112Mhz v limite eirp 20dbm s 90cm parabolami to mame spoj na krasnych 800m a nemas ani ziadnu rezervu, je to proste presne. Takze vsetko nad 800m ak ma ist plnou kapacitou je proste mimo limit. Este stale mi tu budeme hovorit rozpravky o dodrzani eirp a max kapacite? Na 800m si kupim LHG60....


ale však on píše "Spoj mám na 5,1 km. Nastaveno -25 jede to plnou modulací jakš-takš v erip, na špatný počasí ATPC ještě to nemělo potřebu zatopit, antény arkivator 90...". Tedy -25 je jakš-takš, za mě košér. -9 je samo jinde, ale stejně to nechápu jak to kdo myslí. To je jako když tu někdo vykřikuje jak sněhulák dá 700Mbit na 3Km v normě. to je asi taky trochu jinak ne? Nebo mi něco uniká?


sněhulák dá v normě 500Mb/s na 3,3km - používáme ho tak. On ten prokletej sněhulák je stále super, protože má xpic (nebo mimo?)

Jestli má nastaveno -25 na výkonu, tak si asi nevšiml že má zaplé ATPC a že si spoj sám přisvítil na 30ti násobek limitu....
0 x