Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ALCOMA AL80HP problém

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Re: ALCOMA AL80HP problém

Příspěvekod mrazek609 » 6 years ago

CrazyApe píše:Zkusil bych jednotky na stole jestli to nebude třeba rušením...

Sundávání jednotek jsem se chtěl pokud možno vyhnout. Ale říkám si, že když to dělá na všech dostupných frekvnecních, navíc 80GHz je tady jediný spoj.
A ASD nevykazuje žádnou chybovost (BER), signal quality 100% a ani se nehne.
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 6 years ago

Ještě doplnění:

Přes bTest na Mikrotiku jde send na cca 400kbit ve špičkách 13 Mbit, ale recieve je 0 a ztráta paketů v tu chvilku 98%. Tady někde bude problém.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

mrazek609 píše:
CrazyApe píše:Zkusil bych jednotky na stole jestli to nebude třeba rušením...

Sundávání jednotek jsem se chtěl pokud možno vyhnout. Ale říkám si, že když to dělá na všech dostupných frekvnecních, navíc 80GHz je tady jediný spoj.
A ASD nevykazuje žádnou chybovost (BER), signal quality 100% a ani se nehne.


No to ano ale stejně pokud s tím nic jiného teď očividně nejde tak stul->factory default->nový firmware-> znovu nastavit->servis
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 6 years ago

V historii je neco napsano? Teplota jednotky? Snizit modulaci? Nevim co 80 umi.
Divne ze to nedela warningy. Urcite reportovat na support alcomy :(.
Proc ATPC reguluje na max +20 dB kdyz podle tabulky je citlivost je -70 a signal je -35? Nastav vykon rucne na +10. Co to udela?
Nahraj posledni firmware 5.5.
Naposledy upravil(a) ef dne 27 May 2018 21:49, celkem upraveno 1 x.
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 6 years ago

ef píše:V historii je neco napsano? Teplota jednotky? Snizit modulaci? Nevim co 80 umi.
Divne ze to nedela warningy. Urcite reportovat na support alcomy :(.

V historii není nic, jen loginy do jednotky a potom co jsem dělal restarty a změny frekvencí. Teploty cca 30°C, modulace je tam teď nejnižší co jde 4QAM 250MHz. Chová se to divně, jako by úplně přestala přenášet data jedním směrem.

Do Alcomy dnes píšu a volám celý den, ale hotline není až tak hot. Tak snad se dovolám hned ráno.
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 6 years ago

Zkuz vypnout ATPC nelibi se mi ze ro vysila na max a nema k tomu duvod. Uz jsem neco podobneho resil u 13 GHz.
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 6 years ago

Mám ATPC nastavený pevně na -35dBm, tomu odpovídá výkon 10-11dBm. Právě jsem nechtěl aby jel naplno, ale při dešti si hezky přidá. Pokud by jel na 20dBm, tak má někde -18dBm.
Jinak změna z ATPC na manual nepomohla. Ten spoj jede takhle rok, a padl sám od sebe dnes ráno.

Firmware zatím nechci zkoušet, dokud to neuvidí z Alcomy. Nemám jistotu kde a jak přesně spoj chybuje, tak nechci riskovat rozpad SW.
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 6 years ago

Jj mas rech, jsem se spatne podival. Tak to potom jo pokud mas nastaveny limit na -35, tak je to jasne. V tom pripade je doopravdy vsechno tak jak ma byt. A mas to pripojene ethernetem, nebo po optice? Na switchi na portu to neco pise? Statistiky portu?
Diagram modulace vypada jak?
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 6 years ago

Jede po metalice, chyby na portu nejsou žádné. Normálně linkuje 1000, nic zvlášního.
Akorát teď při nejakých testech se objevilo něco v IDiscards, ale předtím taky čisté. Diagram u toho spoje není.
Přílohy
2.PNG
2.PNG (16.43 KiB) Zobrazeno 3568 x
1.PNG
1.PNG (15.94 KiB) Zobrazeno 3568 x
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 6 years ago

Zapni i na druhe strane flowcontrol, ale nepocitam ze to bude tento problem. Spis doporuceni at tam nejsou in discards ale at posila jednotka pausy kdyz nebude stihal. Ale pokud jsi tam mel puvodne kapacitu 1150 tak je to bezpredmetne, pokud by jednotka nemodulovala pri desti na nizsi kapacitu. To fakt rozlouskne asi az support. Pocitam ze ale pred 9 se nikoho nedovolas jak to znam.
Ten firmware nevadi ze se pri uploadu rospadne. Poustis update tolikrat, az dobehne do konce. Jen nesmis jednotku restartovat, pokud jsi s updatem uz zacal.
Ale jak jsi psal, pokud cekas na vyjadreni, tak to nech zatim tak. Jen at vis, ze neni potreba mit uplne strach.
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 6 years ago

Ok, díky za pomoc. Dnes už se do toho nebudu pouštět, hraju si s ním celou neděli a mám toho po krk :)

Tento spoj je prokletý už od začátku, od nasazení nešel vyladit, nejlepší signál byl -60 při 20dBm. Support Alcomy si myslel jaký jsme blbci, že to neumíme naladit až přijeli osobně a nešlo jim to taky :D
Nakonec zjistili, že omylem poslali ozařovače z 18GHz spoje, ale hlavně nás nechali desítky hodin ladit, rovnat stožáry o milimetry do vodováhy apod.

Dám vědět co zjistím, když by měl někdo podobný problém v budoucnu.
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 6 years ago

No jo no. Skladnici dokazou svoje, taky jsme si uzili s nekterymi baliky. Jiny spoj, a druhy klient mel nas. Svorkovnice 100Mb spoj Gigovy apod. Ozarovace na 18G misto 80G me neprekvapuji, nutno kontrolovat dukladne vse co posilaji :(.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Taky se mi stalo že poslali do 90tky antény ozařovač z 60tky... a taky jsme s tím strávili několik dní než se na to přišlo.
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 6 years ago

Asi by tu měl napsat někdo komu to nestalo... :sunglasses:

Nám poslali 17GHz spoj s 10 zářiči, jak jsem to s nimi řešil, tak se jim to stává jednou za 100 let.

Známý s nimi řešil že spoj přestal fungovat i když měl nahrané správné licenční klíče. Poslali nové licenční klíče a spoj se rozjel. Neměnil jsi tam licenční klíče, týden, 14 dnů zpátky?

Máš tam expiraci 28.6. co vím tak klíče posílaji na cca 30-40 dnů dopředu, podle toho jak je splatná faktura, nebo nastavený splátkový kalendář.

Nevíš kdy expirovaly ty předešlé klíče?
0 x

mladas
Příspěvky: 158
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod mladas » 6 years ago

nam poslali 17kove ozarovace do 120Cm anten o 3cm kratsi
po 65 hodinach kdy mi z toho hrabalo jse vytahl ozarovac z vedlejsi a ehle 3cm rozdil, a nejvetsi prca je ta ze to nebyl ani do 90ky , proste borec urezal tycku jak se mu zlibilo, tak neco mezi 90a 120 ;)
1 x