Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Více AP jedním směrem

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Více AP jedním směrem

Příspěvekod mrazek609 » 6 years ago

Prosím o radu s jedním problémem.

Mám 5 AP (RF Horn 30st. + RB922) a míří všechny přes údolí stejným směrem na zástavbu, kde je koncentrace cca 150 klientů (1km daleko od AP) a ještě mohu přibývat. Problém začíná být s rychlostí protože mám skoro 30 klientů na 1 AP a celkově to začíná být problematické. Hlavní problém je v tom, že majitel objektu mi již nedovolí přidat další antény, vlastně už ani není kam. Jinak je to luxusní místo, na které vidí každý dům z protější stráně.

Otázka zní jak to posílit bez přidaní dalších antén? Neexistuje možnost jak na jednu anténu připojit více RB přes nějaký duplexer nebo jak se to jmenuje?

Díky za rady
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Klienti 1km od AP jsou relativně daleko. Snažil bych se vybrat místo pro další AP, ideálně uprostřed cílové oblasti a postavil bych tam nějaký slušný spoj.
Anebo bych zvážil místo hornů nějaké směrovější antény (klidně paraboly)
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 6 years ago

O tom jsem uvažoval, ale je to špatné místo. Domy jsou mimo jiné ve stráni kaskádovitě a pro vykrytí všech bych musel mít nejméně 10 převaděčů, které mezi sebou většinou nejsou přímo vidět. Takže bych musel mít hodně spojů a zase z té protější stráně, kde je málo místa. A směrovější paraboly jsou zase větší než RF Horn, takže také nelze.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

No s tím prostě asi nic nevykouzlíš. U UBNT bych uvažoval o GPS synchronizaci, ale asi ani to by nebyl žádný zázrak.
Neříkám, že musíš přepojit 100% klientů na místní AP, ale pokud najdeš dvě místa a na každé uvidí třeba 30 lidí, máš to dva spoje a na ten hlavní bod o 60 lidí méně...
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 6 years ago

Asi to tak dopadne, abych přepojil alespon 50 klientů jinam. Jinak to mám na MikroTiku a zkoušel jsem ten nv2-sync, ale propustnost a stabilita byla potom horší.
0 x

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 6 years ago

Tak aspon nakreslit jaká je situace AP-Klienti na mapě... Z příspěvku nejde poznat ten nejdůležitější údaj pro volbu antén a to jaký úhel (pro klienty) ap pokrývá zleva-doprava(nahoru-dolu).... Jinak 50 na anténu není problém :sunglasses:
Staci.jpg
Staci.jpg (213.75 KiB) Zobrazeno 3518 x
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

to je šílený v dnešní době takovejch lidí na sektoru :(
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

coolerman1
Příspěvky: 326
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod coolerman1 » 6 years ago

802.11 ? Inak parada
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 6 years ago

Z pohledu AP se všichni klienti vejdou do 30° V a H. Právě, že všechny AP míří na úplně stejný místo.
A mě se zdálo 30 lidí na sektor hodně :) Pouštím jim 25 Mbit, stačí mi 1 stahovač na AP a zbytek je na poloviční rychlosti.
0 x

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 6 years ago

No tak tam nemá Horn 30° co dělat když míří všichni stejně... Jedině JRC-24EX se stíněným boxem pro RB hned za anténou... Ty mají 9° tak už to jde líp odsměrovat každá trochu jinak a výkon směřuje jenom jedním směrem. A silněji.. A hlavně ubrat na výkonu aby klienti neměli signály silnější než cca -47dB
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 6 years ago

Ano, souhlasím že tam Horn není úplně ideální a Jirous by byl lepší. Problémem je místo, JRC-24EX bych dal tak 3-4 AP a víc už by se nevešlo a rozšiřovat majitel objektu nedovolí. A tím bych měl ještě více lidí na jedné anténě.
Naposledy upravil(a) mrazek609 dne 20 Apr 2018 08:31, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

proč by tam nemohl bejt? prostě namiř na stejnou oblast 3 horny.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

3com
Kolik ti na ten sektor teče ve špičku a co jim nabízíš?
Při takovem množství by mě zajímalo jak to jede.
Já když vidím ze u mých ap mi běhá s přehledem 30-50MB na sektor pro 10klientech.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

neverhappy
Příspěvky: 565
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod neverhappy » 6 years ago

Nejdou nektere baraky pospojovat optikou, treba radovky, apod a udelat paterni linku a odlechcit tem sektorum?
1 x

Grul
Příspěvky: 56
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Grul » 6 years ago

:-D
odborník od stránetu by vám poradil, osypej to sxtčkama :-D :-D
muhehe


pokud máš v pásmu čisto, tak ty horny stejným směrem dostatečně od sebe kanálama je asi nejmenší zlo.
nebo kup louku vedle souseda a udělej příhradu :-)
0 x