Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

80GHz 30cm siklu na 1,6km?

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

80GHz 30cm siklu na 1,6km?

Příspěvekod okoun » 6 years ago

zadal jsem do kalkulátoru siklu spoj na 1,6km a vychází to na nějakých -46 dB myslíte že dobré? v dešti mi stačí aby to podřadilo, každopádně ozpadnutí je nežádoucí :)
investici 20K za 1x 60cm anténu bych se chtěl vyhnout.... případně jestli tedy siklu nedělá nějaký 10dB model?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

Podle mně je to málo. Nejsem si jistý jakou má to Siklu citlivost, ale máš tam cca 18-20dB rezervu, což je sakra málo. Takový spoj v létě při každém větším dešti lehne.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

Nám lehnou siklu na cca 900m při stejných antenach cca 3x ročně na 1-10m ( co si vzpomenu ). Pokud je padání nežádoucí tak bych raději řešil něco jiného. Jižní Morava ....
1 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

1,6 km, jen 30 cm antény a rozpad spoje při dešti nežádoucí? To chce jiné pásmo, zauvažuj nad tou 24 GHz mimózou. ;) Jako bonus nemusíš spoj registrovat na ČTÚ, jak je to povinné s 80 GHz.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

hmm siklu stejné co mám na 1km jako nebyl problém nikdy... každopádně asi tedy koupím tu 60cm krávu. mimosa je trochu mimo ta také nemá 60cm anténu že?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Také máme několik Siklu a není žádný problém, ale na 1,6 km to prostě chce větší antény nebo jiné pásmo, tedy pokud to má jet legálně.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 6 years ago

okoun píše:hmm siklu stejné co mám na 1km jako nebyl problém nikdy... každopádně asi tedy koupím tu 60cm krávu. mimosa je trochu mimo ta také nemá 60cm anténu že?


Mimosa je 24Ghz, antény cca 30cm, cena příznivá, 2km by to mělo dát s rezervou pro déšť.
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

na 1,6 jsme to nikdy nemeli, ale na 1,9 to padalo vic nez zdravo. V lete pri velkych destich, v zime kdyz to omrzlo. Ani sprejik moc nepomahal. Ted davame siklu 30cm na 1km max a je to v poho, prakticky bez vypadku nebo treba 1x za rok na par minut.

2km ale dava prekvapive alcoma lp, i kdyz podle datasheetu uz je to za hranici. Rok a pul bez jedinyho vypadku nebo podladeni. Mozna uz to nebude tak velkej rozdil v cene nez siklu se 60cm parabolama. Navic siklu nema zaruku.
Naposledy upravil(a) hol dne 24 Mar 2018 07:37, celkem upraveno 3 x.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

svestka píše:
okoun píše:hmm siklu stejné co mám na 1km jako nebyl problém nikdy... každopádně asi tedy koupím tu 60cm krávu. mimosa je trochu mimo ta také nemá 60cm anténu že?


Mimosa je 24Ghz, antény cca 30cm, cena příznivá, 2km by to mělo dát s rezervou pro déšť.


2km to da ked das tx power mimo limit, co daju vsetci, inak sa to neoplati kupovat pokial by si bol poctivec :D Ved to ma 26cm anteny.
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 6 years ago

Nasadil jsem EH700 omylem na 1,2km a jede tam od léta, zatím nespadlo ani jednou :)
Nezměřil jsem si vzdálenost, většinou mám restanslačky po dědině tak do 600m, tak si říkám v pohodě. No, a jak sem to ladil, nemohl sem se dostat pod -51, tak si říkám kurník co je tam za problém. Pak sem si změřil trasu, a bylo to jasné ;)
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

nezkouseli jste zda ta 700tx,resp 710tx funguje proti parabole 1200tx? Jde nam hlavne o zalozni jednotku, kterou mame 1200,zda by sla pouzit?
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 6 years ago

Gemb píše:
svestka píše:
okoun píše:hmm siklu stejné co mám na 1km jako nebyl problém nikdy... každopádně asi tedy koupím tu 60cm krávu. mimosa je trochu mimo ta také nemá 60cm anténu že?


Mimosa je 24Ghz, antény cca 30cm, cena příznivá, 2km by to mělo dát s rezervou pro déšť.


2km to da ked das tx power mimo limit, co daju vsetci, inak sa to neoplati kupovat pokial by si bol poctivec :D Ved to ma 26cm anteny.


chce to jen na 1,6km, a neni problem podradit. pak by limit nemusel prekracovat moc. nevim, nepocital jsem to. zalezi jakou potrebuje kapacitu, samozrejme.
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 6 years ago

okoun: 1,6km je na hraně, měli jsme jeden spoj na tuhle vzdálenost, ale už to padá v dešti moc, doporučuju max 1,3km, když dáš 60/30 tak 1,8km max
hol: jo TX je kompatibilní s TX, máme nasazeno 1200TX proti 700TX na 15+ místech..

btw: co se týče záruky, máme 170 jednotek nasazených, prošlo nám rukama 250+ jednotek a zatím chcíply dvě, mnohem častěji umírá POE, my dáváme pouze dvoulinky, tak no problem
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Mohl by sem někdo pro moji informovanost, výpočet toho spoje a co ti umí a neumí?
Vím že siklu má nízký TX a malé antény ale nějak mi to nejde do hlavy že ani 1,6km je špatný.
Když z hlavy S počítám jiný spoj tam je tam při 250MHz kanálu rezerva 48dBi a to nepočítám snížení šířky kanálu které by tak ještě 5dBi k dobru přidalo.
Což 50dBi na 1,6km mi přijde jako dost slušná rezerva. Samozřejmě tím pádem místo giga při 250MHz to padne na 300M.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

nechtěl by se někdo zbavit té 65cm paraboly, koupil bych?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...