Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

80GHz 30cm siklu na 1,6km?

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
rseb
Příspěvky: 101
Registrován: 11 years ago

Re: 80GHz 30cm siklu na 1,6km?

Příspěvekod rseb » 6 years ago

okoun píše:6dB to bude tak -38 na Rx takže dobré... každopádně ty informace jsou z radiokonference?


pokud se dá telefonickému rozhovoru říkat radiokonference, tak ano :D
0 x

rseb
Příspěvky: 101
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod rseb » 6 years ago

whef píše:Taky by mne zajímalo, něco z té konference, akorát kromě snížený cen, aby to bylo cenově konkurenceschopný tam asi nebylo, to SFP se dá uživatelsky měnit a je tam nějaká klec, místo vývodky, nebo jak to je řešeno ? Jinak co jsem koukal tak HP verze má mít výkon od 0 do teoterických 20dbm LP má natvrdo +2dBm, takže lepší určitě ta HP verze, pokud to člověk chce stěhovat třeba na delší skok a před spojením si zregulovat výkon. Jediný proč o tom uvažovat je cena, že chybí koncový stupeň, který se dá doplnit.


sfp by mělo fungovat jako u dalších spojů. klec v průchodce. takže uživatelský vyměnitelné.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Sice je to trochu off ale teď jsem posledního půl roku až rok dělal celkový upgrade sítě. A tam kde teče do 100MBit přišly 360MBit spoje. A tam kde teče nad 100MBit se umístily ebandy.
Ve většině případů je aktuálně naddimenzovano téměř 10x aktuální vytíženosti.
Po upgradu se zvedly prenosovky protože se upgradovaly i sektory. Takže to vzrostlo tak cca o jednou tolik. Budou se zvyšovat tarify takže to poleze možná tak ještě jednou tolik. Tzn během roku se to vyticzi na 30% aktuální prenosovky.
Takze vím že na dva roky bude klid, možná i tři. (doufám že i 4)

Na 100MBit datovéj tok už tam musíš mít 100ppl+ a ti lidi ti přece zaplatí ten spoj do půl roku i po odečtení nákladů tak co řešíš. Maximálně. Rok. A spoj tam bude na 2+
Ano ve srovnání s pětku to je diametrálně dražší. Ale s tím se přece počítá.
Osobně sem siklu taky zvažoval ale nakonec žádný neporidil. Jelikož ty ebandy co jsou tam teď jsem schopen upgradovat do 3G oproti siklu. Takže tím životnost spoje prodlužují na 5+.
A tím pádem mi klesne náklad na spoj na delší časově období.
Teď to byl velký náklad ale vydrží dlouhou dobu. Takže na to chce prostě pohlížet z pohledu dlouhodobé strategie.
Kdyby tě eband nestal skoro 2x to co ray2 a nezral 3x víc také dám všude do 5km... :-D
Ale to bude aktuální až v další fázi, doufám že až tak za 3-5let.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

je vidět že seš z jinýho kraje.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

hapi píše:je vidět že seš z jinýho kraje.

?
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

Cheprer píše:Sice je to trochu off ale teď jsem posledního půl roku až rok dělal celkový upgrade sítě. A tam kde teče do 100MBit přišly 360MBit spoje. A tam kde teče nad 100MBit se umístily ebandy.
Ve většině případů je aktuálně naddimenzovano téměř 10x aktuální vytíženosti.
Po upgradu se zvedly prenosovky protože se upgradovaly i sektory. Takže to vzrostlo tak cca o jednou tolik. Budou se zvyšovat tarify takže to poleze možná tak ještě jednou tolik. Tzn během roku se to vyticzi na 30% aktuální prenosovky.
Takze vím že na dva roky bude klid, možná i tři. (doufám že i 4)

Na 100MBit datovéj tok už tam musíš mít 100ppl+ a ti lidi ti přece zaplatí ten spoj do půl roku i po odečtení nákladů tak co řešíš. Maximálně. Rok. A spoj tam bude na 2+
Ano ve srovnání s pětku to je diametrálně dražší. Ale s tím se přece počítá.
Osobně sem siklu taky zvažoval ale nakonec žádný neporidil. Jelikož ty ebandy co jsou tam teď jsem schopen upgradovat do 3G oproti siklu. Takže tím životnost spoje prodlužují na 5+.
A tím pádem mi klesne náklad na spoj na delší časově období.
Teď to byl velký náklad ale vydrží dlouhou dobu. Takže na to chce prostě pohlížet z pohledu dlouhodobé strategie.
Kdyby tě eband nestal skoro 2x to co ray2 a nezral 3x víc také dám všude do 5km... :-D
Ale to bude aktuální až v další fázi, doufám že až tak za 3-5let.

Jako bys mi to vyrval z ust.Jedu presne tu samou strategii.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

Cheprer píše:Sice je to trochu off ale teď jsem posledního půl roku až rok dělal celkový upgrade sítě. A tam kde teče do 100MBit přišly 360MBit spoje. A tam kde teče nad 100MBit se umístily ebandy.
Ve většině případů je aktuálně naddimenzovano téměř 10x aktuální vytíženosti.
Po upgradu se zvedly prenosovky protože se upgradovaly i sektory. Takže to vzrostlo tak cca o jednou tolik. Budou se zvyšovat tarify takže to poleze možná tak ještě jednou tolik. Tzn během roku se to vyticzi na 30% aktuální prenosovky.
Takze vím že na dva roky bude klid, možná i tři. (doufám že i 4)

Na 100MBit datovéj tok už tam musíš mít 100ppl+ a ti lidi ti přece zaplatí ten spoj do půl roku i po odečtení nákladů tak co řešíš. Maximálně. Rok. A spoj tam bude na 2+
Ano ve srovnání s pětku to je diametrálně dražší. Ale s tím se přece počítá.
Osobně sem siklu taky zvažoval ale nakonec žádný neporidil. Jelikož ty ebandy co jsou tam teď jsem schopen upgradovat do 3G oproti siklu. Takže tím životnost spoje prodlužují na 5+.
A tím pádem mi klesne náklad na spoj na delší časově období.
Teď to byl velký náklad ale vydrží dlouhou dobu. Takže na to chce prostě pohlížet z pohledu dlouhodobé strategie.
Kdyby tě eband nestal skoro 2x to co ray2 a nezral 3x víc také dám všude do 5km... :-D
Ale to bude aktuální až v další fázi, doufám že až tak za 3-5let.


hmm já bych to spíše viděl na to koupit spoj jen na pár let a potom ho přemístit na jiné místo dle potřeby protože kupovat hodně nabušenej spoj jen proto abych na to nemusel hodně dlouho šahat se malému isp vůbec nemůže vyplatit...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

Myslím, že to je taky podle vzdálenosti. E-band se nedá dát všude. Jinak za tu cenu, co se to teď prodává, není podle mne co řešit, pokud tam chce člověk dát nějaký profi spoj. Tak 80Ghz vzhledem ke kapacitě je dobrá volba, spotřeba taky není tak velká, pokud to nejede na max vzdálenost. Jinak já zvažuju tu Alcomu, jen kvůli servisu, i když i ceragony dobudoucna v síti mít budeme. Viděl bych to Racom, Alcoma freeband a Ceragon licence. Chci mít v síti taky co nejméně výrobců a nějak rozumně řešit problémy a záruky.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

A proboha proč starej hw alcomy? Nechápu dnes je už 1gbit pojítko málo. Jediné na co je alcoma dobrá je vzdálenost kterou dokáže skočit v 80GHz.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

hmm jenže problém je v tom že stačí deštíček a jste zase na 1Gb a jste rádi takže nějaké honění marketingu (10Gb a více po rádiu) nechme stranou....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

dagus píše:A proboha proč starej hw alcomy? Nechápu dnes je už 1gbit pojítko málo. Jediné na co je alcoma dobrá je vzdálenost kterou dokáže skočit v 80GHz.

Tak jaké jsou alternativy za podobnou cenu ?
Ceragon ano, umí 2,5Gbit. Nemá zatím ale SFP+, snad se to brzo změní, na 2xGbit portech to není nic moc.
Erik jo umí až 10Gbit, ale ta cena, objednávání special kabelu a servis je peklo, po záruce se možná nevyplatí oprava.
Pak nějaké NEC spoje a podobné, čeho je v ČR co by na prstech spočítal a pak ta podpora.
Ted mne napadlo přirovnání spojů k armádě to by možná sedělo Česká versus Izraelská armáda. Kdo by při stejném počtu vyhrál je jasné. :)
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

hapi píše:třeba co.. hlavně neříkej siklu.

Siklu nie, mas tu hromadu vyrobcov ktory robia 80Ghz porovnaj si ceny a porovnaj alkomu. Nieviem ale vela ludi tu honi na alkome, je to vidiet hlavne pri predaji nejakej starej haraburdy kedy sa nestacim divit vyslednej cene :D Casto by chybalo naozaj kusok ku kupe noveho spoja so zarukov len od ineho vyrobcu :D Na nejaky longrange spoj v 80Ghz moze byt dobra len kvoli TX poweru a nizkej modulacii.
0 x