Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

upgrade 17GHz na 18GHz

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

upgrade 17GHz na 18GHz

Příspěvekod okoun » 6 years ago

přestává nám stačit rychlost na 17GHz (vyšší modulace by vyžadalovala více Tx a to by bylo již mimo normu) a potřeboval bych jít do licence 18GHz která mi přijde nejvýhodnější na 7,5 km máte nějakou zkušenost jak se to chová v dešti? má to stejný útlum jak 17GHz nebo menší, větší? v 18GHz při 1024qam 55Mhz 10dB (1600 Kč/měsíc) mi vychází 13,5dB rezerva na unik při 90cm a bez deště na trase.

prosím o vaše zkušenosti, díky
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

thomas_more
Příspěvky: 76
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod thomas_more » 6 years ago

13.5 dB je strasne malo ... Kazdej vetsi destik ti to podradi na nizsi modulaci. Dokonce i trosku hustejsi mlha. Pokud to neni nejaka zakaznicka last mile, pocitej tam na 8 kilometru rezervu minimalne tak 20 - 23 dB. Kdyby to stavel mobilni operator, bude tam klidne okolo 30 dB. Jinak se to chova prakticky stejne oproti 17 Ghz.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Osobne bych chvíli ještě počkal jestli uvolní ten 56MHz kanál pro 13GHz. Jelikož by jsi měl větší odolnost proti hydrometeorologii
Ale pokud to bereš že stránky finanční a antény tam už máš. Tak chápu volbu 18G kvůli tomu že tam nemusíš nic dělat a antenama jenom prohodis odu.
Rezerva 13,5dBi mi taky přijde dost na hraně aby se ti to pravé neprepinalo na nižší modulace mno.
Pokud to je ve fázi že antény zůstávají tak bych si připlatit ještě 10dBi pro dobrý spani.
Pokud při tom upgradu menis i antény tak bych dal větší. A nepriplacel bych.
Rozdíl je 9,5tis za rok.
Za 5let to je 50tis. To je cena lehce nad 2x120cm.
Otazka zda tam chceš větší antény. Zda není lepší menší kvůli obsazenosti mít pohodlnější i na montáž menší antény.
Hele musíš nám zelí více parametrů co tam máš teď. Potom bych si to spočítal a zhodnotil co je lepší. Pokud by rozdíl byl do deseti tisíc tak bych uvažoval i o menších anténa h kvůli pohodlnosti montáže a serviaovatelnosti a raději si zaplatil vyšší výkon. Vše je to hodně i o úhlu pohledu. Já osobně bych šel do nižšího pásma.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

antény měnit nechci pač větší nedovolej, nevím jak je to u té Alcomy jestli lze použít stejný ozařovák co byl u 17GHz? Jinak pokud to přeladí na menší modulaci vůbec mi to nevadí, jde hlavně o to aby se nerozpojilo, ono když počítám třeba s 32qam tak už ta rezerva na unik je 25dB. Když byl ted velkej déšt tak už ta 17Ghz lehla na pár sec úplně což se mi nelíbilo a to bych chtěl tou 18Ghz vyřešit.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Jo tak člověče u alcomy nevím. Ale konstrukčně ozarovac bude stejný a pochybuji že by dělaly jinou přírubu na odu kvůli pár MHz rozdílu. Raději si to ověř.
Ale v tom případě pokud ti nevadí rozdíl propustnosti 1024qam vs 32qam, nemůžeš dát větší antény, nechceš měnit stávající tak prostě jdi do té 18G s tím 10dBi výkonem. :)
Máš tam do budoucna možnost 110MHz kanálu nebo xpic takže propustnost je o tom kolik si zaplatíš takže špatnou volbu neudelas.

Jenom taková osobní otázka proč jste použily 17G na tak dlouhou vzdálenost? Já osobně 17G používám na skoky 1-5km. A těn 5km je pouze z důvodu toho že 10 možná nebyla kvůli rušení. Je to tam už hromadu let (ray1) a je to full odu protože IDU tam nechci kvůli tomu že opozice je RD. Teď tam vyměním ještě jednotky za ray2 asi 18G abych se taky vyhnul výměně všeho a větší antény nevazmozno ani vyšší spotřeba nehrozí.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

Ne na 18Ghz Alcomu je úplně jiný ozařovák a jednotka je na klipsy, má to hluboký chladič. Jinak Alca, nemá super citlivost. ČTU to ani nepovolý, pokud tam nebude velká rezerva na výkon, nevím jak u tohoto pásma, ale minimálně to bude 20 dBm. Bych šel už osobně jen do Ceragonu IP20C 56Mhz Xpic

okoun píše:antény měnit nechci pač větší nedovolej, nevím jak je to u té Alcomy jestli lze použít stejný ozařovák co byl u 17GHz? Jinak pokud to přeladí na menší modulaci vůbec mi to nevadí, jde hlavně o to aby se nerozpojilo, ono když počítám třeba s 32qam tak už ta rezerva na unik je 25dB. Když byl ted velkej déšt tak už ta 17Ghz lehla na pár sec úplně což se mi nelíbilo a to bych chtěl tou 18Ghz vyřešit.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

Hmm to bych se divil ze by MP600poe delali jinou kastli na 18 GHz a jinou treba na 17 GHz...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Ispič
Příspěvky: 186
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Ispič » 6 years ago

Kastli ne, zářič se přece přidělává na jednotku a ta se pak nacpe do paraboly, ne? Alespoň já to tak u 2 Alcom mám.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

Kastle je stejna, ma to jen vysi chladic, jako 80 Ghz a jsou tam klipy na pridelani. Zaric se montuje srouby na antenu za 5 min to prehodis. Je delsi a tlustsi kvuli tomu chladici.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Ispič píše:Kastli ne, zářič se přece přidělává na jednotku a ta se pak nacpe do paraboly, ne? Alespoň já to tak u 2 Alcom mám.


Tak to měly ty starší, teď je zářič našroubovaný v anténě a až pak k tomu přimontuješ jednotku. Což je super, protože kvůli změně pásma musíš sundat radom/plachtu (podle velikosti antény). Zase ty novější antény mají podle mého názoru lepší držák.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Ispič
Příspěvky: 186
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Ispič » 6 years ago

Jo, už je to nějaký pátek co to máme :)
Ono to je na 60cm parabolách. Jednou jsem musel sundat jednotku a nemohl jsem ji dát zpět, protože nevycházel mi tam 1 šroub o kousíček. Takže jsem musel povolit držák antény, nasadit jednotku a znova doladit. To řešení co mám je fakt blbě řešené. Navíc u nikoho jiného jsem zářič na jednotce neviděl.
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 6 years ago

Otázka zní jaké antény tam ted máš. Jednotky na 18 GHz alcomu jsou doopravdy na klipsy a jsou vyšší o vyšší chladič. Nejde sundat jednotku z 17 a nasadit 18.

http://www.alcoma.cz/media/document/cze-antenna-uni12-rs-160408.pdf

Viz strana 3 viz obrázek vpravo nahoře díly A3 a A6.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

A potom mi tady referujte jak jsou alcomy super.
Zlatý Ray. Upgrade 10>11 nebo 17>18
U Jiroušek nic a u arkivatoru taky vpoho.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

Alcoma antény 35,65 cm s jemným laděním jsou dobrý, velký antény jsou průšvih a kde se měli nasadit, tak jsem radši dal Arkivátory a RAY, jsem zvědav jestli se letos konečně dočkáme RAY3 i v 18 Ghz, mohlo by to být dobrý, neříkám třeba Ceragony jsou lepší a jiná liga, ale zas český servis a podpora se taky hodí, když člověk nemá víc spojů. Já se snažím, abychom měli řešení co nejvíce unifikované a neměli každé rádio od jiného výrobce. Antény s plachtou opravdu nechci a nikam je už dávat nebudu.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

hmm anténa je to tato: http://www.cloud.matejov.org/odklad/alc/alc.JPG bohužel si nepamatuji označení, má to jemné lazení.
jinak pokud je to takový problém tak tedy zvolit jiné pásmo? jinak neplival bych tu na nějakou značku každá má svoje mouchy a bez práce to asi nepůjde upgradovat :)
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...