Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

SIAE problemy?

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
FairyTale
Příspěvky: 36
Registrován: 7 years ago

SIAE problemy?

Příspěvekod FairyTale » 6 years ago

Zdravím, už ve více vláknech jsem se dočetl o problémech se SIAE a jak je to komplikované a nejde nastavit(mně teda nepřijde) a nefunguje a Kazi se. Obvykle pri porovnávání s ray, alcoma atd. Ale nikde nic konkrétního. Zkoušel jsem i hledat tady na fóru a velice nic.Nicméně ze zvědavosti bych se chtěl zeptat jaké problémy s touto značkou (spoji) teda jsou? Máme nasazených asi 6-8 spojů 17 a 24G a zatím problému presne 0. Spis mám takový pocit ze tuto značku tady proste nemáte rádi z nějakého důvodu (který asi nechápu). Jen z toho teď úplně nemám fajn pocit ze jich bereme :) Dekuju za každý názor.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Mame 1x SIAE Alfo 17Ghz, druhe caka zabalene v krabici. Nastavenie bez problemu, interface cez web je taky obycajny nic extra. Nasadene presne rok, bez problemu.

+ cena
+ 1024qam (oproti ray2 ktore vie len 256qam)
+ sfp standartne
+ vysoky tx aj na freeband (pri lejaku si to ma kam pridat)

- web interface je menej prehladne ako pri ray ale da sa
- dlho bootuje
- rssi na voltmeter maju cez svoj konektor a napajanie tiez, treba si spravit redukciu
- ludia to zneuzivaju pri freebande na 15km spoje lebo velky tx
- je to take ine oproti oproti alcome ci rayu. Uz podla datasheetu je to vidiet.

Ludia to podla mna kupuju hlavne kvoli pomeru cena, kapacita a tx power taky ako nikde ine :D
0 x

cerva
Příspěvky: 254
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod cerva » 6 years ago

Když už je SIAE nastavené, namontované a běží, je to radost. Jakmile ho mám vybalit z krabice, nastavit, namontovat a nasměrovat, raději bych to přenechal jiným s pevnějšími nervy.

Co si myslím, že Italové nedomysleli:
1) Spoj bootuje 5 minut. Zatím jsem nepotkal jiný spoj, který by startoval takhle dlouho (ať už CZ nebo i světového výrobce). Jasně, nemusí to vadit, v ideálním světě spoj bootuje jen jednou při montáži a zbytek života jede nejhůř z baterek, ale tak tomu vždy bohužel není.
2) Celé webové UI je v javascriptu. Na horších linkách se na pozadí rozbíjí asynchronní spojení a rozhraní částečně nebo vůbec nejede.
3) Zaměřovat se dá jen pomocí web UI, které na horších linkách (== slabé mobilním připojení + VPN) funguje blbě nebo vůbec, refresh rate signálu je navíc pár sekund), nebo pomocí voltmetru, pro který si ale musíš vyrobit kabel. OK, to by nevadilo, ale vadí, že má společný konektor s napájením. Takže buď máš finální napájecí konektor nebo napájecí konektor + ladění. Po naladění tedy restart a čekání, viz bod 1.
4) Nepřehledné a nelogické UI. Na čelní straně vidím RX/TX signál a modulaci. Supr. Kde je SNR / MSE? Schované v menu. Zkus si změnit IP adresu jednotky - nelze v jednom kroku změnit IP adresu a default gateway. Nastavení ATPC je dost nestandardní a nepřehledné.
5) Pouze jedna kombinace kanálů při 56 MHz šířce, Ray je na tom líp.
6) Žádný pořádný manuál a specifikace. Ani při fakt pečlivém hledání jsem nebyl schopen najít v manuálu/specifikaci základní věci jako zisk antény nebo způsob nastavení SNMP. SNMP jsem vyřešil, přesný zisk antény ani po letech provozu neznám, zná ho někdo? Pokud by distributor nedával ke spoji krátký pokec, tak podle oficiálního manuálu spoj asi nikdy nenastavím. Opět porovnejme třeba s Racomem, který má dokonalou dokumentaci včetně doporučeného způsobu motánže, zemnění atp. : -)
7) Celkem vysoká spotřeba na freeband

Velmi sympatický je poměr cena/přenosovka, ale mnohem více v oblibě mám třeba Ray2 kvůli jejich uživatelské přívětivosti, poloviční spotřebě, záruce a vůbec. Uznávám, že výše popsané často není primárně chyba, je to dané původní cílovou skupinou - velcí TELCO operátoři, kteří těch spojů mají stovky a spravujou, dohledujou je trochu jinak než my.
1 x

Ispič
Příspěvky: 186
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Ispič » 6 years ago

cerva: líp bych to nenapsal. Ještě bych přidal informaci, že u jednoho ze 3 spojů které máme, se u jedné jednotky podělal firmware, a ani prodejce si s tím nevěděl asi týden rady. Pak ho napadlo přepnout na druhý fw, a najednou se spoj rozjel.
Taky důležitá informace, je potřeba silnějšího zdroje, s většinou klasických 48-60V zdojů co mám doma (od 0,5A do 0,75A) spoj padá do nějakého safe módu, nebo prostě nabíhá jak se mu chce, jednou ano, jednou ne. To trochu mate, protože netušíte co se děje. Chápu že tohle je prostě můj problém, ale než jsem na to přišel :)
I přes všechny tyto neduhy a větší spotřebu než je u domácích výrobců, spoj po nasazení a zaměření funguje. Nejdelší spoj co mám, je na 2,2km (24Ghz)
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Dodam este jeden poznatok.

Oproti ostatnym vyrobcom, SIAE vo freebande vyuziva len jednu polarizaciu a nie cross ako ostatne spoje. Alcoma ci ray zabije dve polarizacie na jednom spoji, kazda strana si vysiela v inej polarizacii. SIAE bezi pekne v jednej tak ako bezne spoje v licenciach.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

Base Band >> DCN >> MNGT Port Configuration

tady je zakopaná změna ip adresy a právě koukám že tam ip adresa a gw je ale je fakt že u jinýho modelu asi neni. Teď pro změnu hledám kde je flow control.

Polarizace mě netrápí, co mě trápí je že dneska už všechno nemá xpic.
Naposledy upravil(a) hapi dne 25 Feb 2018 19:00, celkem upraveno 1 x.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

FairyTale
Příspěvky: 36
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod FairyTale » 6 years ago

No přijde mi to jako trochu srovnávat ubnt a mikrotik. Spadly fw v databanku1 asi není úplně fajn nicméně nám vyřešit tento problém trvalo asi 2 minuty. Taky se mi to stalo pro montáži po odpojení od stavy. Jinak krom dlouhého bootu nevidim žádný problém. Zatím. Já myslel ze se někomu ty spoje vyloženě sypou nebo něco. Jinak co se týká 56MHz tak ray má myslím taky jen jeden kanál ne? Máme taky par rayu a nevsim sem si ze by tam bylo při 56MHz víc kanánalu než jeden.
0 x

FairyTale
Příspěvky: 36
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod FairyTale » 6 years ago

Takže zatím
-voltmetr
-boot
-problémy s fw v databancich

Někdo něco dalšího?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

ray2 v 10GHz s 56MHz kanálem má 2 páry.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

FairyTale píše:Takže zatím
-voltmetr
-boot
-problémy s fw v databancich

Někdo něco dalšího?


no třeba před chvílí jsem na jednom spojil aktivoval ATPC a hle, ono se zaplo i na druhý straně ale v rozhraní druhý strany je stále vypnutý.

Firmware vemu kde? a nandavá se jenom přes ftp server? hmmm

dál mi docela vadí i to ATPC. Je tam 3dB hysterze a dokud se to nepřekročí tak se to nehne což ostatní pojítka nedělají takže třeba i s ATPC je výkon 7dB a já to fixnu na manuál na 10dB a ono to stále sedí na 7dB a nehne se to dokud se nešla dozaměřit anténa a pak se to konečně uráčilo zvednout na 10dB.
Naposledy upravil(a) hapi dne 25 Feb 2018 19:10, celkem upraveno 1 x.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

cerva
Příspěvky: 254
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod cerva » 6 years ago

Gemb: Úplně bych křížovou polarizaci nenazval zabitím, jen se ti tím mění plánování kanálu na situ. SIAE má navíc pevně zadrátované upper/lower jednotky, nelze je v případě potřeby softwarově přepnout jako třeba u Racomu (bavíme se o 17/24 GHz)


hapi: Je to tak, starší ALFOplus má IP adresu v Main->Port config a default routu v Main->Routing table. Obojí vyžaduje Apply pro změnu :D

FairyTale: viz screenshot.
Přílohy
2018-02-25-190421_1680x1050_scrot.png
2018-02-25-190421_1680x1050_scrot.png (61.82 KiB) Zobrazeno 3550 x
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

cerva píše:Gemb: Úplně bych křížovou polarizaci nenazval zabitím, jen se ti tím mění plánování kanálu na situ.

Hej no, je to nieco za nieco...z tohoto sa mi najviac paci racom. To GUIko je velmi prehladne, neni s tym problem. Snad Ray3 vsetky tieto technicke zalezitosti dozene.
0 x

FairyTale
Příspěvky: 36
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod FairyTale » 6 years ago

cerva píše:Gemb: Úplně bych křížovou polarizaci nenazval zabitím, jen se ti tím mění plánování kanálu na situ. SIAE má navíc pevně zadrátované upper/lower jednotky, nelze je v případě potřeby softwarově přepnout jako třeba u Racomu (bavíme se o 17/24 GHz)


hapi: Je to tak, starší ALFOplus má IP adresu v Main->Port config a default routu v Main->Routing table. Obojí vyžaduje Apply pro změnu :D

FairyTale: viz screenshot.


To je sice moc pěkné tem screen ale nejvyssi kanál je 17269 a nejnižší 17213 co je presne 56MHz nepředpokládám ze naladění 17213 by znamenalo ze by to jelo 171185-17241 ... nicméně rad se nechám přesvědčit o opaku. Řešili sme spoj Racom+siae oba 56MHz ve stejném směru a proste se frekvenčně nevlezou. Jen při 28mhz. Řekli nám ze ani 2 racomy ne.
Naposledy upravil(a) FairyTale dne 25 Feb 2018 19:50, celkem upraveno 2 x.
0 x

nettle.m
Příspěvky: 2
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod nettle.m » 6 years ago

FairyTale píše:
cerva píše:Gemb: Úplně bych křížovou polarizaci nenazval zabitím, jen se ti tím mění plánování kanálu na situ. SIAE má navíc pevně zadrátované upper/lower jednotky, nelze je v případě potřeby softwarově přepnout jako třeba u Racomu (bavíme se o 17/24 GHz)


hapi: Je to tak, starší ALFOplus má IP adresu v Main->Port config a default routu v Main->Routing table. Obojí vyžaduje Apply pro změnu :D

FairyTale: viz screenshot.


To je sice moc pěkné tem screen ale nejvyssi kanál je 17269 a nejnižší 17213 co je presne 56MHz nepředpokládám ze naladění 17213 by znamenalo ze by to jelo 171185-17241 ...


sou to stredy kanalu takze pri 17213 to pojede 171185-17241
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

Gemb píše:
cerva píše:Gemb: Úplně bych křížovou polarizaci nenazval zabitím, jen se ti tím mění plánování kanálu na situ.

Hej no, je to nieco za nieco...z tohoto sa mi najviac paci racom. To GUIko je velmi prehladne, neni s tym problem. Snad Ray3 vsetky tieto technicke zalezitosti dozene.


nooo, ted sem se do racoma logoval 30 sekund a zobrazení statusu dalších 30 sekund.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků