Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

80Ghz na 4km

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Re: 80Ghz na 4km

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Už jsem to našel:

maximální ekvivalentní izotropicky vyzářený výkon (dále jen „e.i.r.p.“) stanice se ziskem antény Gi se stanoví výhradně podle vztahů:
1)e.i.r.p. ≤ +85 [dBm] pro Gi ≥ 55 dBi.
2)e.i.r.p. ≤ +85 – (55 – Gi) [dBm] pro 55 dBi > Gi ≥ 45 dBi.
3) e.i.r.p. ≤ +75 – 2 · (45 – Gi) [dBm] pro 45 dBi > Gi ≥ 38 dBi.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Pokud použiju 30cm anténu (43dBi) dle bodu 3) tak je maximální povolený výkon 28dB?
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

honzam píše:Pokud použiju 30cm anténu (43dBi) dle bodu 3) tak je maximální povolený výkon 28dB?

Proc to resis? stejne zadna 80ka nemá víc jak cca. 20dbm.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

KoZLiCeK píše:
honzam píše:Pokud použiju 30cm anténu (43dBi) dle bodu 3) tak je maximální povolený výkon 28dB?

Proc to resis? stejne zadna 80ka nemá víc jak cca. 20dbm.

No právě :) Jen ze zvědavosti mě to zajímalo
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 6 years ago

Tak jsem si dnes v dnešním mrazivě jarním počasíčku nainstaloval Ceragona IP20E na 620m (na tu vzdálenost nečekán výpadky způsobené povětrnostními vlivy)
Zkusil jsem si díký krátké vzdálenosti ty 30cm antény a je s nimi opravdu dobrá manipulace a i když je vydět, že se šetřilo na mechanice držáku, tak je prostě dostatečný (možná ještě vyměním to Cčko za něco lepšího až tam budu měnit optický kabel pro CSFP, ale díky parametrům trasy to tady moc nevadí).

A řekl si, že zkusím postavit v Praze i jeden delší skok na 4,46km (pop je z několika stran zálohován a relativně je jedno, že během nepříznivého počasí bude rychlost spoje kolísat mezi 180-1600Mbps), tak dám vědět jaké budou zkušenosti z provozu.
Skok počítám, že budu provozovat na Ceragonu IP20E v HP variantě na 250MHz kanále (aby byla lepší citlivost a větší maximální výstupní výkon).
Celkem jsem zvědavej jakou bude mít dynamiku ATPC/ACM.
Přílohy
CeragonIP20e30cm.jpg
CeragonIP20e30cm.jpg (128.19 KiB) Zobrazeno 3088 x
1 x

lyra
Příspěvky: 569
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lyra » 6 years ago

No na 620 m s 30 antenama nebude co řešit,ale ta Praha přes 4 Km bude pro mnohé zajímavá. Pokud to budeš dávat na žižkovskou věž přijdu Ti asistovat :-)
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 6 years ago

Julian píše:Tak jsem si dnes v dnešním mrazivě jarním počasíčku nainstaloval Ceragona IP20E na 620m (na tu vzdálenost nečekán výpadky způsobené povětrnostními vlivy)
Zkusil jsem si díký krátké vzdálenosti ty 30cm antény a je s nimi opravdu dobrá manipulace a i když je vydět, že se šetřilo na mechanice držáku, tak je prostě dostatečný (možná ještě vyměním to Cčko za něco lepšího až tam budu měnit optický kabel pro CSFP, ale díky parametrům trasy to tady moc nevadí).

A řekl si, že zkusím postavit v Praze i jeden delší skok na 4,46km (pop je z několika stran zálohován a relativně je jedno, že během nepříznivého počasí bude rychlost spoje kolísat mezi 180-1600Mbps), tak dám vědět jaké budou zkušenosti z provozu.
Skok počítám, že budu provozovat na Ceragonu IP20E v HP variantě na 250MHz kanále (aby byla lepší citlivost a větší maximální výstupní výkon).
Celkem jsem zvědavej jakou bude mít dynamiku ATPC/ACM.


Tak jednu stranu spoje mám již připravenou, dal jsem si celkem záležet na ukotvení - ta ocelová konstrukce ke které je to chycené, je klasická paneláková střešní "okrasa", ale je to ještě poctivé komunistické železo a nějakých 150+mm to má. Kamarádi teď připravují druhou stranu, celkem se bojím zaměřování - tu kombinaci ostrosti a vzdálenosti - uvidíme.

Richard

80.jpeg
80.jpeg (123.5 KiB) Zobrazeno 2735 x
1 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Jaká vzdálenost a jaké převýšení?
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 6 years ago

Cheprer píše:Jaká vzdálenost a jaké převýšení?


Ahoj, 4,46km po Praze prevyseni na tu vzdalenost do 20m tzn je to ploche. R
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Julian píše:
Cheprer píše:Jaká vzdálenost a jaké převýšení?


Ahoj, 4,46km po Praze prevyseni na tu vzdalenost do 20m tzn je to ploche. R

Do toho dvakrát kopnes a mas to.
Ale na 4,4 jsi docela odvazlivej.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 6 years ago

Cheprer píše:
Julian píše:
Cheprer píše:Jaká vzdálenost a jaké převýšení?


Ahoj, 4,46km po Praze prevyseni na tu vzdalenost do 20m tzn je to ploche. R

Do toho dvakrát kopnes a mas to.
Ale na 4,4 jsi docela odvazlivej.


Ahoj,

jak jsem psal na počátku - je to spoj do dobrého počasí s dostupností 99,99.
Tedy průměrně 50minut ročně to bude muset jet jinudy, 800 minut ročně to nepojede 1,6Gbps a 220 minut ročně pomaleji jak 1Gbps
Síť je na to připravena a jako takový je spoj stavěn, nicméně mě zajímá realita, výpočty jsou stavěny na základě nasbíraných dat +/-
- přestože existují srážkové "mapy", pak srážkový úhrn pro oblast "Praha Bohdalec" otestuje až tento spoj a rozdíl v dostupnosti mezi zonou H a E je cca dvojnásobný
(realita může být taková, že v suchém roce to nevypadne ani jednou a v deštivém, X dní za sebou)
- údaje od výrobce, je pěkné že je udávaná citlivost 250MHz, BPSK, -77 - ale dokáže tam dostatečně rychle Ceragon zklesat z QAM256, když se rozprší během 1s?
- oproti tomu se snažíme nezanedbat nic na straně montáže - tzn. abychom do toho "nanalili" ještě naše neznámé

Prostě kdo si hraje nezlobí....

Richard
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Na celé 4km trase se jistojistě silně nerozprší během 1s. Navíc čím delší trasa, tím menší šance že bude vydatně lít po celé délce (ty opravdu extrémní deště bývají dost "bodové")
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 6 years ago

rsaf píše:Na celé 4km trase se jistojistě silně nerozprší během 1s. Navíc čím delší trasa, tím menší šance že bude vydatně lít po celé délce (ty opravdu extrémní deště bývají dost "bodové")


Jj dalsi priklad mozneho chovani, ktere kalkulacka mozna predpoklada mozna ne. R
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

rsaf píše:Na celé 4km trase se jistojistě silně nerozprší během 1s. Navíc čím delší trasa, tím menší šance že bude vydatně lít po celé délce (ty opravdu extrémní deště bývají dost "bodové")


Ano a také bývají dost časté a řekl bych že s nimi kalkulačky vůbec nepočítají.. Hlavně nějaké srážková mapy dneska také nic moc neříkají, počasí prostě dělá co se mu líbí...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

A i u spoje spočítaného na 100% dostupnost se párkrát za jeho existenci může stát, že prostě liják neustojí. A nemusí to ani být 80GHz.
1 x