Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ericsson MINI-LINK PT 6352

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Ispič
Příspěvky: 186
Registrován: 6 years ago

Re: Ericsson MINI-LINK PT 6352

Příspěvekod Ispič » 6 years ago

58W? Tak to seru na Ericson, a vemu to Siae, to bere míň jak 35W. Kdo to má zálohovat.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Ispič píše:58W? Tak to seru na Ericson, a vemu to Siae, to bere míň jak 35W. Kdo to má zálohovat.

Siae 80Ghz ma v datasheete udavanu spotrebu do 25W a kompatibilne s POE. Otazka ci je to pravda, zda sa mi to dost malo. Na druhu stranu erik pri 10Gbit a spotrebou 60W tiez neni zly.
0 x

Ispič
Příspěvky: 186
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Ispič » 6 years ago

Píšou <35W. S ostatníma spojema mám zkušenost že 35W zdroj při startu nestačí, nebo je dost na hraně. Pak se to uklidní kolem 32-34W (24Ghz). Záleží na nastaveném výkonu, když se nastaví minimum jede to kolem 30W
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

Ispič píše:58W? Tak to seru na Ericson, a vemu to Siae, to bere míň jak 35W. Kdo to má zálohovat.

verze siae HDX coz je stejna rada ,taky bere kolem 50W.Holt vykon neco potrebuje prikon....
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Ispič píše:58W? Tak to seru na Ericson, a vemu to Siae, to bere míň jak 35W. Kdo to má zálohovat.


Postav si to na mikrotiku nebo na vlakne.
Jako kdyz chces provozovat gigabit po bezdratu s co nejmensi spotrebou, a obhajit to cim to budes zalohovat, tak snad baterkama. A snad ten sajt kde to mas ma snad slusny baterky, nez 7Ah z ups :-D
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

U Ceragonu to máme taky mimo a fakt to je deset kliknutí v ROSu. Nechápu to haló. Má to nějakej MNG port kde je to dostupné bez VLAN? Ceragon má poslední port, kde je to vždy.
1 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

dagus píše:U Ceragonu to máme taky mimo a fakt to je deset kliknutí v ROSu. Nechápu to haló. Má to nějakej MNG port kde je to dostupné bez VLAN? Ceragon má poslední port, kde je to vždy.

ano. ma eth port na MNG bez Vlany.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Ano je úplně běžně u telco spojů ze mají buď na ódu nebo na Idu port NMS neboli network mngm.. Service. Ten slouží k dohledu. Někdo si řekne na co další kabel. Ale když třeba 80G provozujete běžně po vlákně tak tam stejně tahate utp na napájení. Tak si to můžete nastavit na ten port. A pokud tam jde dvoulinka tak je tam vlan, aby jste si nemychaly data s mng.
Ono je to celkem jednoduché a logicke. Nikdo v telco nepoužívá na datovém propojí mng. Proč taky. Využívají vyspělé qos na pririzaci důležitého provozu. Je to jednoduché i složité ale objasnim.
Telefonní hovory mají nejvyšší prioritu jako vlan data mobilní priorita dve, data zákazníci Luft priorita tri.
Zrovna u eband u kde se může stát že klesne modulace a šířka pásma kvůli nepřízni počasí způsoby pricpani trubky a qos zajistí aby priorita jedna vždy využila maximum nad ostatními prioritami. Tzn člověk se vždy dovolá a to že jede pomaleji facebook na mobilu není smrtelné dulezite. I když v dnešní době mi přístup lidí připadá téměř opačný, ale ne ze by na tom zalezelo

Starší ericssony měli přímo svůj komunikační kanál tzn 128kbit line aby bylo jisté že když spoj jde do kopru tak musí býti možné ho dohledovat a popřípadě diagnostikovat a opravit chybu pokud je to možné vzdáleně.
Napsal sem to velice zjednodušeně a snad všichni pochopí proč tam inband mng není běžně zakomponovány, protože to nikdo nepouziva.
Já to nepovažují za vadu, ale kopanec do zadku se vyvyjiet. Myslím že ty priority by větší isp měli dávno resit, třeba u blbe mc iptv. Je to qos na další úrovní.
2 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

no to je hezký ale další vlana = další konfigurace co mě nezajímá a to nejhorší je že za management bez vlany se musí připlatit. Nejsme telco operátoři. Obecně mngm ve vlaně skončí tak že na nejbližšim routeru se na vlanu přidá subnet kterej je pak přístupnej z celí sítě takže k čemu mi to je. Pokud uvážim případnou opravu na straně bez vlany tak je to na rozšlapání.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

VLANa optimální - máme MGMT vlanu po celé síti, samozřejmě je klientům nepřístupná. Stejně přes to rádio jde ve většině případů trunk. MGMT ve vlaně tam je ať je to Ericsson, Summit nebo UBNT 5G. Když potřebuju do rádia přímo na sajtu, vlezu tam přes switch (tam je mgmt vlana vytažená), při dosměrování apod. buď přes telefon nebo z mobilu přes LTE do dohledu.
Management na fyzicky odděleném portu není úplně výhra, když chci rádio připojit na vlákno co vede z core switche.
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

Cheprer píše:Ano je úplně běžně u telco spojů ze mají buď na ódu nebo na Idu port NMS neboli network mngm.. Service. Ten slouží k dohledu. Někdo si řekne na co další kabel. Ale když třeba 80G provozujete běžně po vlákně tak tam stejně tahate utp na napájení. Tak si to můžete nastavit na ten port. A pokud tam jde dvoulinka tak je tam vlan, aby jste si nemychaly data s mng.
Ono je to celkem jednoduché a logicke. Nikdo v telco nepoužívá na datovém propojí mng. Proč taky. Využívají vyspělé qos na pririzaci důležitého provozu. Je to jednoduché i složité ale objasnim.
Telefonní hovory mají nejvyšší prioritu jako vlan data mobilní priorita dve, data zákazníci Luft priorita tri.
Zrovna u eband u kde se může stát že klesne modulace a šířka pásma kvůli nepřízni počasí způsoby pricpani trubky a qos zajistí aby priorita jedna vždy využila maximum nad ostatními prioritami. Tzn člověk se vždy dovolá a to že jede pomaleji facebook na mobilu není smrtelné dulezite. I když v dnešní době mi přístup lidí připadá téměř opačný, ale ne ze by na tom zalezelo

Starší ericssony měli přímo svůj komunikační kanál tzn 128kbit line aby bylo jisté že když spoj jde do kopru tak musí býti možné ho dohledovat a popřípadě diagnostikovat a opravit chybu pokud je to možné vzdáleně.
Napsal sem to velice zjednodušeně a snad všichni pochopí proč tam inband mng není běžně zakomponovány, protože to nikdo nepouziva.
Já to nepovažují za vadu, ale kopanec do zadku se vyvyjiet. Myslím že ty priority by větší isp měli dávno resit, třeba u blbe mc iptv. Je to qos na další úrovní.

presne tak.
1 x

Ispič
Příspěvky: 186
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Ispič » 6 years ago

KoZLiCeK píše:
Ispič píše:58W? Tak to seru na Ericson, a vemu to Siae, to bere míň jak 35W. Kdo to má zálohovat.

verze siae HDX coz je stejna rada ,taky bere kolem 50W.Holt vykon neco potrebuje prikon....


Myslel jsem gigabitové (2,5Gbit) Siae Alfoplus HD, takové to obyč, ne HDX :)
0 x

nettle.m
Příspěvky: 2
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod nettle.m » 6 years ago

Ispič píše:
KoZLiCeK píše:
Ispič píše:58W? Tak to seru na Ericson, a vemu to Siae, to bere míň jak 35W. Kdo to má zálohovat.

verze siae HDX coz je stejna rada ,taky bere kolem 50W.Holt vykon neco potrebuje prikon....


Myslel jsem gigabitové (2,5Gbit) Siae Alfoplus HD, takové to obyč, ne HDX :)


to bere taky 50W
0 x

Ispič
Příspěvky: 186
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Ispič » 6 years ago

Cheprer píše:
Ispič píše:58W? Tak to seru na Ericson, a vemu to Siae, to bere míň jak 35W. Kdo to má zálohovat.


Postav si to na mikrotiku nebo na vlakne.
Jako kdyz chces provozovat gigabit po bezdratu s co nejmensi spotrebou, a obhajit to cim to budes zalohovat, tak snad baterkama. A snad ten sajt kde to mas ma snad slusny baterky, nez 7Ah z ups :-D


Mám tam 75AH baterku, a asi 5 spojů do dalších lokalit/míst. Vetší baterku tam nemůžu dát, protože tam není jaksi místo. Když si mám pak vybrat jestli přidat spoj s 35W nebo 58W, tak koukám samozřejmě po měnší spotřebě. Je to pro mě například delší doba chodu na baterii. Toto místo je dost specifické, majitel nemá moc pochopení pro jakékoli změny, tak hledám místo nejmenšího odporu ;)
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

Pánové a co zkušenosti s poruchovostí? Jsme tak nějak zvyklí, že se třeba Alcoma, Ceragon, Racom prostě nesere. Pokud je nějakej problém, tak to slavnostně zabalím a pozáručně mi to opraví, ale nemusím to po pěti letech hodit do kontejneru. Dokáže někdo porovnat značky Alcoma,SIAE,Ceragon,Ericsson,NEC, Siklu co do kvality návrhu a poruchovosti z dlouhodobého hlediska? UBNT 24ky už nějaké mrtvé jsou, siklu taky občas umře. Alcoma mám zkušenost vady od výroby zatečení (chybělo někde těsnení) a vadná eepromka. Jinak nikdy nic, Alcom asi 30Ks, stáří i 7let. Ceragony IP20S máme dva až tři roky, IP20E taky dva roky a zatím ok. Racomy máme jen RAY2 a zatím všechny bezporuchové cca 20ks. Předpokládám kvalitu Erica alespoň na úrovni Ceragonu, ale nevím zda si to myslím dobře.
0 x