Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ericsson MINI-LINK PT 6352

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Re: Ericsson MINI-LINK PT 6352

Příspěvekod hapi » 6 years ago

to je právě to co mě na pojítku moc nezajímá.

- chci pojítko s 10Gbit portem (nevim co bych dělal s 2.5Gbit modulem, koupil cisco/brocade za x desítek tisíc jenom pro konverzi na 10Gbit? blbost, to je rozdíl v ceně pojítka)
- chci ACM pro případ nouze (nezajímá mě jestli to zúží kanál nebo ne, prostě ať změní modulaci aby vydrželo na živu)
- chci ATPC pro případ nouze (za větší výkon zaplatim, tady problém nevidim)
- chci klasický dohled v hlavním toku bez vlanu (u operátorů vlany chápu, nejsme národní operátor) ale pokud za to mám zaplatit 5k5 na víc tak to radši na nejbližší router přidám vlanu a koupim radši licenci na větší rychlost. Je s podivem že ostatní výrobci maji radši nastavenej outband na solo portu a ericsson radši inband ve vlanu.

Předpokládám že si rozumíme co je inband a outband. Podle mě to je dohled pojítka který může být dostupný i před hlavní datový porty (inband) a ne jenom na solo portu (outband) a už je jedno jestli to je vlana nebo ne. Stejně to má třeba AF24 (in/out band na master/solo portu).

Jako ericsson na papíře resp. na těch cárech co sem našel na netu vypadá relativně dobře ale čim víc o tom zjišťuju, tim víc ho začínám nesnášet. Počkám si až vanco pošle dokumentaci pojítka. Už jenom tohle mě štve, že dokumentace neni dostupná. Vlezu na alcomu a stahnu si o pojítku vše. U ericssona nic. Evidentně mi to prodat nechtěji.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

hapi píše:to je právě to co mě na pojítku moc nezajímá.

- chci pojítko s 10Gbit portem (nevim co bych dělal s 2.5Gbit modulem, koupil cisco/brocade za x desítek tisíc jenom pro konverzi na 10Gbit? blbost, to je rozdíl v ceně pojítka)
- chci ACM pro případ nouze (nezajímá mě jestli to zúží kanál nebo ne, prostě ať změní modulaci aby vydrželo na živu)
- chci ATPC pro případ nouze (za větší výkon zaplatim, tady problém nevidim)
- chci klasický dohled v hlavním toku bez vlanu (u operátorů vlany chápu, nejsme národní operátor) ale pokud za to mám zaplatit 5k5 na víc tak to radši na nejbližší router přidám vlanu a koupim radši licenci na větší rychlost. Je s podivem že ostatní výrobci maji radši nastavenej outband na solo portu a ericsson radši inband ve vlanu.

Předpokládám že si rozumíme co je inband a outband. Podle mě to je dohled pojítka který může být dostupný i před hlavní datový porty (inband) a ne jenom na solo portu (outband) a už je jedno jestli to je vlana nebo ne. Stejně to má třeba AF24 (in/out band na master/solo portu).

Jako ericsson na papíře resp. na těch cárech co sem našel na netu vypadá relativně dobře ale čim víc o tom zjišťuju, tim víc ho začínám nesnášet. Počkám si až vanco pošle dokumentaci pojítka. Už jenom tohle mě štve, že dokumentace neni dostupná. Vlezu na alcomu a stahnu si o pojítku vše. U ericssona nic. Evidentně mi to prodat nechtěji.

On umi co umi AF, managment na solo ethernet portu nebo managment datovem (sfp)portu ale zde bezi na jine vlane nez provoz, to je v zakladu.
ATPC umi v zakladu.
ACM umi v zakladu.
Za toto se nepriplaci.10G port je za pripatek to je trosku blby.
Manual to klidne poslu.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

manual pošly.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Mohl bych také poprosit o ten manuál?
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

pavelsiman
Příspěvky: 213
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pavelsiman » 6 years ago

Vedel by mi niekto napisat približnu cenu ? aspon orientačnú .
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

pavelsiman píše:Vedel by mi niekto napisat približnu cenu ? aspon orientačnú .

100kkč
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

pavelsiman píše:Vedel by mi niekto napisat približnu cenu ? aspon orientačnú .

viewtopic.php?f=28&t=24534

Cena je asi taka, ze vzhladom na moznosti upgradu kapacity nema zmysel kupovat inu 80G pokial dobuducna budes potrebovat taku kapacitu.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

Taky mne tenhle spoj zajímá. Co se dokumentace týče, no Erik, prostě není česká firma a prodávat menším firmám se teprve učí, protože mu nic jiného nezbývá. Je to primárně pro operátory. Jinak nechápu, proč je stále problém ve většině rádidíí 10Gbit SFP, snad to nestojí víc ,když to mají dnes základní switche. Možná se musí předělat koncepce rádia. Co se týče českých výrobců, zatím nikdo nemá 10Gbit rozhraní, SFP+ pokud se nepletu. Pokud s tím nepřijde Racom, tak asi nikdo jiný jen tak ne v českých končinách a nebude to mít nějaké opodstatnění.
Já osobně doufám, že SFP+ bude mít brzo Ceragon i když nebude mít asi takovou kapacitu, bude mít lepší cenu a je to víc přívětivější zařízení pro malé ISP. Teď jsem si vzpoměl, že vlastně jeden český výrobce má SFP+ ale na split řešení. (ATH System) a neprodávají v ČR a nevím jestli mají 80Ghz asi ne.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

tak proč by češi měli SFP+ když radio přes gigo nedá. Ceragon má SFP+ ale ne ten IP20E ale tušim IP20G nebo tak nějak.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

Právě že by mohlo dát, alespoň na 80Ghz, možná i se stejným modemem, nebo jiným, ale prostě to nemá cenu něco takového vyvýjet a investovat do toho. V případě Ceragonu IP20C, ten taky bude umět přenášet cca 2Gbit, už se to rozhraní vyplatí, ale zatím ho taky nemá. I summit myslím slibuje, už 2Gbit přenos, ale po portech 2x1Gbit, totéž má ceragon. Jinak co mám info, tak se někdy u Eriku, čeká půl roku na reklamaci, což je šílený, ale asi to je max. doba.

hapi píše:tak proč by češi měli SFP+ když radio přes gigo nedá. Ceragon má SFP+ ale ne ten IP20E ale tušim IP20G nebo tak nějak.
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

whef píše:Právě že by mohlo dát, alespoň na 80Ghz, možná i se stejným modemem, nebo jiným, ale prostě to nemá cenu něco takového vyvýjet a investovat do toho. V případě Ceragonu IP20C, ten taky bude umět přenášet cca 2Gbit, už se to rozhraní vyplatí, ale zatím ho taky nemá. I summit myslím slibuje, už 2Gbit přenos, ale po portech 2x1Gbit, totéž má ceragon. Jinak co mám info, tak se někdy u Eriku, čeká půl roku na reklamaci, což je šílený, ale asi to je max. doba.

hapi píše:tak proč by češi měli SFP+ když radio přes gigo nedá. Ceragon má SFP+ ale ne ten IP20E ale tušim IP20G nebo tak nějak.

Proto mas u dodavatele rezevrni kus v ramci sla nebo ho mas (spoj) v rezerve doma.
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 6 years ago

whef píše:Právě že by mohlo dát, alespoň na 80Ghz, možná i se stejným modemem, nebo jiným, ale prostě to nemá cenu něco takového vyvýjet a investovat do toho. V případě Ceragonu IP20C, ten taky bude umět přenášet cca 2Gbit, už se to rozhraní vyplatí, ale zatím ho taky nemá. I summit myslím slibuje, už 2Gbit přenos, ale po portech 2x1Gbit, totéž má ceragon. Jinak co mám info, tak se někdy u Eriku, čeká půl roku na reklamaci, což je šílený, ale asi to je max. doba.



Je to o prioritách. Ericsson jsou špičková rádia, která mají obrovský náskok před lokálními výrobci. ALE nejsi pro ne zákazník, nebudou s tebou nic řešit a maximálně te pošlou dealerovi, který taky moc nepomůže. Podobne jsou na tom záruky.


Česky výrobce je o dost pozadu, ale zase nabídne bezkonkurenční servis a luxusní přístup k zákazníkovi.


Takže ve výsledku záleží hlavně na konkrétní situaci.
0 x
Lukas Kristek

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

JJ to určitě, tak to taky beru. Proto jsem si naposled nekoupil ceragon, ale českého výrobce a SLA už jsme taky využily a máme v síti jen "české" výrobce na páteřích. Jinak mne to zas tolik netrápí, stejně bude docházet v dalších letech k velké konsolidaci "ISP". Postoje Eriku se taky mění, ale jen postupně, protože velkým až na vyjímky dodává Hua. Jinak i když u nás mají firmy třeba peníze na vývoj a expanzi, tak bohužel podle mne nejsou lidi na vývoj. Je to škoda, protože potenciál je tu veliký. Podle mne se to ve všem zjednoduší a smrskne a budou se víc nasazovat SDN, to ale odbočuju od rádií.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

tohle je opravdu hezká debata ale když člověk potřebuje 2Gbit vzduchem na 1500m tak českej výrobce nedostačuje. Jo jasně, můžu si vzít AL80ky v 2+0... cena astronomická a furt ty krámy to neumí spojit na L1 takže nakoupit další switche pro spojení gigových portů... cena totálně mimo. Takže jediný co je na trhu je alfoplus80dhx který cenou rozhodně neoslňuje a nebo erik 6352 kde prostě do ted nemám datasheet nebo manual ale vanco píše že servis tomu dělá takže asi neni co řešit.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

Bez dokumentace je to spíš si nechat udělat ptp na klíč od Vanca a pak si zaplatit sla. Když to nebude chodit postavíš se k racku a řekneš tady to nejede, snaž se. Když už je tu diskuze o 80GHz pojítku, chtěl bych se zeptat místních co mají víc osumdesátek a věší je na více místech. Jaká je zkušenost s komíny, nevadí těm 80tkám přirozený výkyv vě větru? Přecejen když je to 50m komín a fouká hodně, tak to člověk postřehne. To samé příhradové kostrukce nad 10m. Jaké s tím máte zkušenosti? Viděl jsem nějaké fotky 80tek z komínů, viděl jsem že operátoři si to občas použijí na nějakej ten jejich tubus, ale předpokládám že mají zálohu. Co mám zkušenost s 80tkama já, tak s 60cm anténou je to už sakra ostré a tuhost výložníku je nutná, natož konstrukce. Má někdo odvahu a zkušenost to montovat na klasickej komouškej STA? Takové to 100mm trubka skrz střechu, nebo na paneláku. To se kejve i když to chytím přes céčko hned u napojení širší trubky na tu 100mm cca 50cm nad hřebenem. Četl jsem že Ceragon někomu chyboval v silněm větru, přikládám to právě tomu držáku. Nám totiž nic nedělaj, ale je to vždy extrémně tuhá konstrukce. S 30cm antéou by to nemuselo bejt tak strašné, ale jaké zkušenosti máte vy? Potřeboval bych dát jednu jednotku na příhradu teplárenského komínu 25m vysokou, která se sama nehejbe, ale člověk ji rozkejve snadno. V 17tce to problém není, ale chtěli bychom upgradovat na 80tku a navím zda to bude ok. Prosím podělte se o zkušenosti, případně i fotky, díky.
0 x