Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ericsson MINI-LINK PT 6352

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Re: Ericsson MINI-LINK PT 6352

Příspěvekod hol » 5 years ago

to ladění mi nepřišlo nic moc. Každý otočení šroubu je znát a jak se mi do antény opíral vítr, tak se mi za chvíli kousla matka na verikálním štelovacím šroubu. Debilní řešení nerez na nerez. Musel jsem vyměnit šroub a pak už to šlo lépe. Dobu trvalo než jsme na obou stranách chytli hlavní lalok a pak už je to o mm. Stačí dotáhnout horizontál a signál je z půlky pryč. Takže znova povolit o trochu a došteloval.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

je třeba si připustit že zaměřování 80GHz 1 hodinu je krátká doba. Není problém na tom vykysnout i 2-3 hodiny na každý straně.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

Co s tím tak dlouho chceš dělat? 10 minut na stranu a hotovo. Vezmu voltmetr, od oka trefim, přejedu si levá - pravá - levá, nahoru - dolů - nahoru. Naladím na kalkulačku a jdu od toho pryč.
1 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

jasně borče. Asi se na tebe přijdu podívat. Takových machrů tady na foru je hodně a pak kolem toho chodí a neví co s tím.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

hapi píše:jasně borče. Asi se na tebe přijdu podívat. Takových machrů tady na foru je hodně a pak kolem toho chodí a neví co s tím.

Asi tak,lepe to nelze napsat.
1 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

Přijeď, vem si s sebou libovolné rádio... mile rád ti to předvedu. Naladit 80ku je otázka 20-30 minut. Když budu počítat přejezdy, výlezy na střechy, tak do hodiny je naladěno. Stačí mít trochu cit a přemýšlet u dotahování kam se mi to pohne.

Edit: to že spousta z vás ladí na potřebný signál a pak teprve dotahuje je váš problém. Pak vám to trvá hodiny. Já ladím tak, že si najdu nejlepší signál na šroubech, vysleduju si kam mi cukne držák při dotahování, přejedu si zpět těsně před ideální směr a na přesno dojedu dotažením držáku. Hotovo, konce příběhu.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 5 years ago

podle mě to sám nedáš. Namířit 80 od oka tak, aby se spojila nejni prdel. Když to nějak chytíš, už to pak jde. V jednom člověku si to neumim představit. To bys taky moh půl dne jezdit sem a tam a chytal paprsek :).
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

Právě že to chytit od oka aby se to spojilo je základ to prostě umíme. Kolegovi se to dokonce mnohokrát povedlo od oka chytit pomalu tak, že jsme nemuseli už moc dolaďovat. A je jedno jestli je to 5ka, 10, 17 nebo 80. Jen je potřeba vědět přes co a jak koukat. Neříkám že to jde vždycky, ale naprostá většina jde úplně v pohodě. Nikdy, ale opravdu nikdy se nám nestalo, že bychom 80ku nespojili hned po montáži a zaměření na oko a museli bychom hledat "signál".
1 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

to zase ne, i první 80ka co sem ladil byla umístěná od oka než se začalo jemně ladit a signál byl jenom 10dB mimo. To je poměrně snadný. Jo dotahování tak aby při dotažení tam byl max signál je snad jasný ale najít ten hlavní lalok už fakt neni na 10 minut. Občas se to povede ale většinou ne.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

stealth
Příspěvky: 13
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stealth » 5 years ago

Petr Bačina píše:Právě že to chytit od oka aby se to spojilo je základ to prostě umíme. Kolegovi se to dokonce mnohokrát povedlo od oka chytit pomalu tak, že jsme nemuseli už moc dolaďovat. A je jedno jestli je to 5ka, 10, 17 nebo 80. Jen je potřeba vědět přes co a jak koukat. Neříkám že to jde vždycky, ale naprostá většina jde úplně v pohodě. Nikdy, ale opravdu nikdy se nám nestalo, že bychom 80ku nespojili hned po montáži a zaměření na oko a museli bychom hledat "signál".

Vidím, že máte bohaté zkušenosti s mnoha spoji. jak se Vám ve 80Ghz chová signál, pokud přeladíte frekvenci ?
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

Záleží na anténách a spojích. Rozptyl možná 1-2dB max. Například antény k SUB10 spojům mají rozdíl HI-LO(10GHz od sebe) od 3-5dB na anténách. K Ceragonům (myslím že to jsou Comhat?) je to trochu lepší.
1 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 5 years ago

hol píše:podle mě to sám nedáš. Namířit 80 od oka tak, aby se spojila nejni prdel. Když to nějak chytíš, už to pak jde. V jednom člověku si to neumim představit. To bys taky moh půl dne jezdit sem a tam a chytal paprsek :).


Jsi jen zhýčkaný, že k tomu potřebuješ někoho dalšího. Všechny spoje dělám v jednom člověku. Když člověk není slepý, tak to od oka trefí, a pak už jen jemně dolaďuje. Desítkové spoje většinou okem trefuju na signál o 2 dB nižší, než je pak výsledná hodnota po doladění. U 80ky to aspoň trefím tak, že se to vždycky spojí a opět jen dolaďuju na nejlepší signál. Nevím, co na tom hledáš za vědu.
1 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

to se dá v jednom v klidu. Sice občas jedeš na obě místa 2x ale dáš to i na první spojení od oka.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Abych se tu Petra zastal když to něho tak sypete hlavně hapi :-)
Hele je to jenom o rukách. Taky nemám problém v jednom člověku stavět ebandy, taky sem to dva roky stávek jenom sám. Prvních pár desítek jmspoju bylo jak psal hapi. Ale pak až člověk pochopí pochod signálu a toho co má v ruce je to opravdu otázka do půl hodiny ve dvou. Kolikrát ani ne. Pokud není velký převýšení a/b tak je to pakarna.
Ale viděl jsem to na rukách. Všichni zvyklý na nižší pásma. Ladily ladily volaly mi a já sem řekl jenom ladte. Kriplovaly. A dnes když už mají pár set spojů za sebou. Když je poslu na licenci klidné xpic na 10km tak to ladí 5min eband ve dvou do té půl hodky i s cigarem a telefonátem staré. Chce to jenom praxi pak je to pakarna. Pokud tazatel není schopen se dostat na signál a je to jeden z jeho prvních spojů nemá nasráno v rukach, prostě je to jiné a musí ladit a ladit.
Je to jako vsexhno, když je praxe je radost z práce. :)
1 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

tak ale o to jde ne? nejde mu to naladit protože nemá praxi nebo s tim kripluje jak píšeš což je častější. Proto sypu protože kdyby to tazatel uměl zaměřit tak to sem nepíše ne? místo toho se tu zase strhla lavina borců co to maji v malíku na což se vůbec neptal.

Nezkoušel sem měnit kanál 80GHz za chodu ale pochybuju že to poletí o 10dB jinam při přelazení na druhou stranu. Někdo kdo tu zkoušel ví?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků