Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Doporučení wifi AP pro Apple věci

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Re: Doporučení wifi AP pro Apple věci

Příspěvekod DarkLogic » 6 years ago

hapi píše:hmm, takže levnej AirRouter ktere lze pohodlně nastavit bez kontroleru a lze ho postavit na stůl ne... ale unifi minimálně 2x dražší který na stůl postavit nejde a musí se nastavovat přes kontroler jo... nějak mi uniká smysl. Kromě toho že airrouter je jenom jednoanténkovej.



K AirRouteru se nikdo nevyjadril, jake s nim ma zkusenosti. U nikoho jsem ho taky nikdy nevidel, takze o nem nic nevim. UniFi je drazsi, ale umi AC a je dualni. Na stul ho nepotrebuju...AP bude na tramu na pude.
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 6 years ago

hapi píše:Jinak do rodiny applů jsme daly hAP AC (2.4GHz 3x3 + 5GHz 3x3) a dos si pochvalujou.


Je potreba u neho ve wifi konfiguraci nastavovat neco navic, aby to kamaradilo s Applem, nebo stacilo nastavit SSID a kanal a hotovo?
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 6 years ago

V kanclu máme RB2011, pár iphonů se tu připojuje a bez problémů. Plošně používáme zyxely a nikdo s applem si zatím nestěžoval.
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 6 years ago

hapi píše: hmm, takže levnej AirRouter ktere lze pohodlně nastavit bez kontroleru a lze ho postavit na stůl ne... ale unifi minimálně 2x dražší který na stůl postavit nejde a musí se nastavovat přes kontroler jo... nějak mi uniká smysl. Kromě toho že airrouter je jenom jednoanténkovej.K AirRouteru se nikdo nevyjadril, jake s nim ma zkusenosti. U nikoho jsem ho taky nikdy nevidel, takze o nem nic nevim. UniFi je drazsi, ale umi AC a je dualni. Na stul ho nepotrebuju...AP bude na tramu na pude.


AirRouter je málo muziky za hodně peněz. Verze bez HP má mizerné antény a slabý dosah. Navíc se starší verzí firmwaru docela často zamrzali klienti.

Naproti tomu unifi chodí. Stačí to jednou nastavit přes kontrolér a pro VIP klienty OK. Otázka je, nakolik je efekt v tom, že když už za to někdo dá tolik peněz, tak už to pořádně namontuje pod strop a díky volnému prostoru kolem to má opravdu dosah.

Na půdě může být zásadní problém pokud je ve stropě nějaká pohliníkovaná fólie nebo rabicka, tak to nikdy pořádně chodit nebude.
1 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 6 years ago

Tak on je to prizemni bungalov, takze naopak diky volnemu prostoru na pude signal nemusi prekonavat tolik prekazek. Akorat je fakt, ze nevim, co je ve strope, ale i dosud prochazel signal dobre...problem je proste mrznouci wifina.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

DarkLogic píše:
hapi píše:Jinak do rodiny applů jsme daly hAP AC (2.4GHz 3x3 + 5GHz 3x3) a dos si pochvalujou.


Je potreba u neho ve wifi konfiguraci nastavovat neco navic, aby to kamaradilo s Applem, nebo stacilo nastavit SSID a kanal a hotovo?


Hlavně nesmí být v Mikrotiku v DHCP krátký čas přidělení IP. Pak to dělá Iphonům problém. Chce to mít alespoň 10tky hodin nebo dny
1 x

tomasik
Příspěvky: 103
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod tomasik » 6 years ago

LRko od UNIFI sviti vic nez obyc (proste je to prepalene ubnt) a to oni chteji, mit signal i na zachode, hAP tam mel méně carek bohužel :-( na tom same miste mel LRko vic carek, takze vic addidas, jinak spolehlivost u obou samosebou stejna, udelej dirku stropem na UTP a dej to jako stropni svetlo idelane na stred domu/chodby a udelas nejlíp jak muzes, každý strop se pocita, pokud teda muzes vrtat, pokud ne, nech to na pude. S LRkem budes mit signal i na terase a zahrade. Je to sice cenove jinde, ale je to taky znát. Na začátek jim dej klidne hAP AC taky to bude fajn, ale jednou si UNIFI LR kup domu a uvidíš sam proc to stoji vic dolaru... Tom
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 6 years ago

honzam píše:
DarkLogic píše:
hapi píše:Jinak do rodiny applů jsme daly hAP AC (2.4GHz 3x3 + 5GHz 3x3) a dos si pochvalujou.


Je potreba u neho ve wifi konfiguraci nastavovat neco navic, aby to kamaradilo s Applem, nebo stacilo nastavit SSID a kanal a hotovo?


Hlavně nesmí být v Mikrotiku v DHCP krátký čas přidělení IP. Pak to dělá Iphonům problém. Chce to mít alespoň 10tky hodin nebo dny


My máme doma 2x iPhone, 1x iPad, čas přidělení IP mám 2 hodiny a nikdy nebyl problém. Ani když přijde návštěva s iPhone
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

Na pokrývání domů teď používám od TP-Linku EAP 115 v cluster modu, škoda, že jiný TP-linky z té řady už ten mod neumí a pak mají řadu s HW kontrolerem. Za ty peníze je to bezkonkurenční. S Apple zařízeníma zatím není problém, nebo o něm nevím. Taky se dá jednoduše vypnout signalizační led, má to celkem rozumný desing.
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 6 years ago

Vzal jsem nakonec UniFi AP AC, právě to nastavuju, ale nemůžu přijít na jednu věc - rád bych pro 5 GHz síť použil automatickou volbu frekvence vysílání, ale zdá se, že by si to pak mohlo samo vybírat i z frekvencí pro outdoor, což nechci, protože by to mohlo při blbém výběru zvolit frekvenci, na které je přivedena konektivita do baráku. Hledal jsem, kde zvolit, že chci používat jen indoor frekvence, případně kde by byl nějaký channel list, ve kterém bych to navolil, ale nic nevidím. Fakt to nejde nějak omezit?

(Samozřejmě můžu zvolit jednu frekvenci napevno, ale automatický výběr z indoor kanálů by se mi líbil)
0 x

barneby
Příspěvky: 165
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod barneby » 6 years ago

DarkLogic píše:Vzal jsem nakonec UniFi AP AC, právě to nastavuju, ale nemůžu přijít na jednu věc - rád bych pro 5 GHz síť použil automatickou volbu frekvence vysílání, ale zdá se, že by si to pak mohlo samo vybírat i z frekvencí pro outdoor, což nechci, protože by to mohlo při blbém výběru zvolit frekvenci, na které je přivedena konektivita do baráku. Hledal jsem, kde zvolit, že chci používat jen indoor frekvence, případně kde by byl nějaký channel list, ve kterém bych to navolil, ale nic nevidím. Fakt to nejde nějak omezit?

(Samozřejmě můžu zvolit jednu frekvenci napevno, ale automatický výběr z indoor kanálů by se mi líbil)

Co vím tak to do outdoor pásma neleze.
Přílohy
Snímek obrazovky 2018-01-09 v 13.24.47.png
Snímek obrazovky 2018-01-09 v 13.24.47.png (176.27 KiB) Zobrazeno 2989 x
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 6 years ago

Odkazovaný screenshot mluví o opačné situaci - zakazuje použití indoor kanálů. Já naopak potřebuju zakázat outdoor kanály. A když vidím spektrum nabízených frekvencí, tak se zdá, že by to do outdooru klidně vlezlo.
0 x

jahpisin
Příspěvky: 248
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod jahpisin » 6 years ago

za me bych tam nechal kanal na pevno, setkal jsem se stim, ze urcity kanal nektere zarizeni proste nevidelo ac byl indoor (nemyslim tim stejne zarizeni ze by jedno ano a druhe ne)
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

honzam píše:
DarkLogic píše:
hapi píše:Jinak do rodiny applů jsme daly hAP AC (2.4GHz 3x3 + 5GHz 3x3) a dos si pochvalujou.


Je potreba u neho ve wifi konfiguraci nastavovat neco navic, aby to kamaradilo s Applem, nebo stacilo nastavit SSID a kanal a hotovo?


Hlavně nesmí být v Mikrotiku v DHCP krátký čas přidělení IP. Pak to dělá Iphonům problém. Chce to mít alespoň 10tky hodin nebo dny


asi si taky četl nedávný post na mk foru. Já sem z toho nedokázal vyvodit závěr kromě toho že u každýho to funguje jinak a povětšinou šlo o group key u wpa a tam jednomu fungoval extrémně krátkej a druhýmu extrémně dlouhej takže zase nic.

Jako mikrotik obecně mě dost na domácích apčkách sere. V domácnosti odešel tp-link, klasika wpa2 aes. Vemu hap lite ac, opíšu konfiguraci, nechám stejný ssid, klíč, typ šifry a jeden starší notebook se nepřipojí... paráda, v logi nic, jako by nebyl ani požadavek od notebooku, hodina laborování a skončilo to tak že se přeplo jenom na wpa a notebook se připojil. No, za tejden zapnuly bezdrátovou tiskárnu, ta zase umí jenom wpa2 aes takže zpět na wpa2 a vytvoření virtuálního ap s wpa jenom pro notebook. Fakt super když s tplinkem běží všechno a s mkčkem si to vymejšlí. Jako je fakt že book je starej kepl nicméně s tplinkem to chodí a teď něco vysvětluj zákazníkovy proč to nejde když to šlo a bezdrát je prostě bezdrát.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

hapi píše:asi si taky četl nedávný post na mk foru.

Jo četl. Radil to přímo někdo z Mikrotiku. Tak aspoň že jsi to vyřešil pomocí virtual AP. Na jiným APčku by sis takhle neporadil.
Horší je že mikrotik začíná zastarávat na wireless části. Kernel 3.0 je znát a hodne lidí začíná nadávat. Problém je v tom že když připojíš nějaký china mobil s broadcom čipem tak se ti na TX nespojí víc jak 54Mbit. Rx v pohodě. Takže v podstatě download mobilu seš omezenej do 20Mbit a upload klidně 100ky Mbit. Řešení žádné. Vzájemná nekompatibilita. Mikrotik o tom ví, ale má to prý nízkou (čili žádnou) přioritu řešení...
1 x