Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Doporučení wifi AP pro Apple věci

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Doporučení wifi AP pro Apple věci

Příspěvekod DarkLogic » 6 years ago

Mám zákazníka, co má prakticky všechno od Applu (mobil, tablet, asi i Apple TV atd.). Má od nás wifi router (tuším, že asi obyčejný TP-Link TL-WR841N) a tvrdí, že s ním má problém - wifi se tváří v pohodě, ale stránky se nenačítají a vždy pomůže restart routeru. Přitom ze začátku s ním prý problém nebyl, ale zlobí poslední dobou. Jaké zařízení byste doporučili jako náhradu za ten TP-Link? Zvažoval jsem mu tam dát rovnou něco od Applu, ale ty ceny jsou astronomické za jejich AirPorty - nevím, možná by za to ty peníze dal, ale mně to přijde jako nesmysl vůbec něco takového nabízet. Navíc zařízení bude na půdě a ono to asi nemá ani žádné úchyty, jak to chytit na trám. Jako další možnost mě napadlo kulaté UniFi, ale k tomu je potřeba zase Controller a dohromady mi to už vychází skoro jako ten Apple AirPort. Další myšlenka padla na nějaký Mikrotik, ale tam bych se právě bál te kompatibility s Applem.

Do čeho byste šli vy? Já bych si představoval nějakou wifinu tak za 2.000 Kč, ale aby s ní nehrozil problém s Applem. Ještě dodám, že mi stačí, ať to dělá jen wifi APčko - nepotřebuju routování.
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 6 years ago

Btw. má někdo zkušenost s UBNT AirRouter HP (https://www.discomp.cz/ubnt-airrouter-h ... 37771.html)? Sice zamrzí, že to v sobě nemá zároveň taky 5 GHz, ale to by nemuselo vadit.
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 6 years ago

u znamych se sesla ted rodina na 14 dnu a to bylo hned 5 iPhonu a 2iPady v dome a vsecko slapalo jak z praku na obstaroznim Mikrotiku 411 + nejak CM9. Zadne routovani, jen holy Bridge. Smysluplnost toho UBNT mi nejak unika, je to HP, coz je kdejaky mikrotik taky, umi to neco malo vic nez nejaky TPlink, ale i tak ta cena je trosku mimo...
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 6 years ago

Cena není nejdůležitější kritérium. Smysluplnost by byla v tom, pokud by ten UBNT bezproblémově šlapal a zákazník měl klid, což se snažím zjistit, jak to je. Verzi HP jsem zmínil proto, že má externí anténu, kterou můžu na půdě natočit, jak potřebuju, ale taky to není zásadní. Je možné použít i třeba APčka dvě, pokud by výkon jednoho (třeba nějakého s integrovanou anténou) byl nedostatečný. V domě jsou kabelové rozvody, takže není problém strčit druhé AP tam, kde by byl signál slabý.
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 6 years ago

popravde, kdo ma na vsecko od Apple, verim ze rad vysoli ranec za Apple AP... natvrdo bych mu rekl vocogo a za kolik a uvidis ze kyvne, kdyz to polejes omackou typu : apple a apple si budou rozumet nejlip a mas po starostech.
1 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

net.work
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod net.work » 6 years ago

pokud vim, tak apple ukoncil podporu/vyrobu jejich wifin...
0 x
Jan Ptáček

barneby
Příspěvky: 165
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod barneby » 6 years ago

U nás doma máme taky všichni iPhone, pár iPadu a jeden MacBook. Další PC jsou win a všechno to bezproblému šlape na UniFi AC. Controller netřeba. Nainstalujes controller na PC nastavíš UniFi a pak už ho nemusíš používat.
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 6 years ago

net.work píše:pokud vim, tak apple ukoncil podporu/vyrobu jejich wifin...


Podle jejich webu to tak nevypadá:
https://www.apple.com/shop/mac/mac-acce ... networking
1 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 6 years ago

barneby píše:U nás doma máme taky všichni iPhone, pár iPadu a jeden MacBook. Další PC jsou win a všechno to bezproblému šlape na UniFi AC. Controller netřeba. Nainstalujes controller na PC nastavíš UniFi a pak už ho nemusíš používat.


To jsem si právě nebyl jistý, jestli je ten Controller nutný na provoz. Pokud není, jak tvrdíš, tak by to bylo zajímavé řešení.
0 x

net.work
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod net.work » 6 years ago

DarkLogic píše:
net.work píše:pokud vim, tak apple ukoncil podporu/vyrobu jejich wifin...


Podle jejich webu to tak nevypadá:
https://www.apple.com/shop/mac/mac-acce ... networking

http://appleinsider.com/articles/16/11/ ... of-airport

asi jen nebudou vychazet nove verze, nevim
0 x
Jan Ptáček

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 6 years ago

pcwifi píše:popravde, kdo ma na vsecko od Apple, verim ze rad vysoli ranec za Apple AP... natvrdo bych mu rekl vocogo a za kolik a uvidis ze kyvne, kdyz to polejes omackou typu : apple a apple si budou rozumet nejlip a mas po starostech.

Já jsem tu Apple Capsuli několikrát u lidí řešil a taky to není spása pro vše. Nelze na ní nic nastavit, jakmile je za NAT (klasicky zákazník na neveřejce, sice má vše od jabka ale připlácet za veřejku to ne..) už hlásí možný problém, nedejbože když je za dvěna NAT (IGW + mikrotik na střeše).
Nejblbější je, když má barák, Capsuli v rohu, všechno připojený na wifi od Iphone, Mbook, AppleTV a prudí, že mu to jede nahovno a když mu řeknu že má špatný signál z Capsule tak prý určitě neeee :upside_down:
0 x

tomasik
Příspěvky: 103
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod tomasik » 6 years ago

souhlas s UNIFI, tam kde kraví 841ka mix apple a android tam to vyresi UNIFI a je klid.... znam to od sebe z domu tak od zakazniku, kde když UNIFI nasadíme uz o nich nevime.. Tom

DarkLogic píše:
net.work píše:pokud vim, tak apple ukoncil podporu/vyrobu jejich wifin...


Podle jejich webu to tak nevypadá:
https://www.apple.com/shop/mac/mac-acce ... networking
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 6 years ago

Fajn, asi půjdu do toho UniFi AP AC LR. A ještě jeden doplňující dotaz - nastavujete na AP u zákazníků pro obě pásma stejné SSID (např. "Internet") nebo zvlášť pro každé pásmo (např. "Internet_2G" a "Internet_5G") a proč?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

hmm, takže levnej AirRouter ktere lze pohodlně nastavit bez kontroleru a lze ho postavit na stůl ne... ale unifi minimálně 2x dražší který na stůl postavit nejde a musí se nastavovat přes kontroler jo... nějak mi uniká smysl. Kromě toho že airrouter je jenom jednoanténkovej.

Jinak do rodiny applů jsme daly hAP AC (2.4GHz 3x3 + 5GHz 3x3) a dos si pochvalujou.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 6 years ago

hapi píše:Jinak do rodiny applů jsme daly hAP AC (2.4GHz 3x3 + 5GHz 3x3) a dos si pochvalujou.

Já mám doma hAP AC Lite, hodně Apple věcí a taky mi šlape vše v poho.
0 x