Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Spoj na 6Km - jaké pásmo

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Re: Spoj na 6Km - jaké pásmo

Příspěvekod dagus » 6 years ago

A problém je ''jen'' nedostupnej managment, nebo i přenášená data? Ten mng se pak rozjede? Aby to nebylo nasadíme a za 14dní přestane fungovat mng a nutno reboot aby chodil. To by mi vadilo.

Co na to Vanco? Je to vada, nebo běžné chování?
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

KoZLiCeK píše:
dagus píše:ETH u takových spojů používáme max na napájení a i to se snažím eliminovat. Umí erik SFP+ a 4096/XPIC 110MHZ? Viděl jsem to zatím jen u 80tky. Třeba PT2020 nic zázračnýho není. To dá i Ceragon za pár kaček.

Mluvim o PT6352 v 80ce. Vic qam nez 256 stejne v tomhle pasmu neni treba a napajet to po eth je ulet kdyz ty spoje maji extra moznost napajení.


Tj, ale třeba alcoma to nedoporučuje. Na dc svorkovnici není přepěťová ochrana. Ceragon jedeme dc.
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

dagus píše:
KoZLiCeK píše:
dagus píše:ETH u takových spojů používáme max na napájení a i to se snažím eliminovat. Umí erik SFP+ a 4096/XPIC 110MHZ? Viděl jsem to zatím jen u 80tky. Třeba PT2020 nic zázračnýho není. To dá i Ceragon za pár kaček.

Mluvim o PT6352 v 80ce. Vic qam nez 256 stejne v tomhle pasmu neni treba a napajet to po eth je ulet kdyz ty spoje maji extra moznost napajení.


Tj, ale třeba alcoma to nedoporučuje. Na dc svorkovnici není přepěťová ochrana. Ceragon jedeme dc.

To ze ALCOMA nema prepetovku na DC je jedna vec (chyba).Erik v podstate jinou moznost nema kdyz má jen SFP sachty.
0 x

jahpisin
Příspěvky: 248
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod jahpisin » 6 years ago

dagus píše:A problém je ''jen'' nedostupnej managment, nebo i přenášená data? Ten mng se pak rozjede? Aby to nebylo nasadíme a za 14dní přestane fungovat mng a nutno reboot aby chodil. To by mi vadilo.

Co na to Vanco? Je to vada, nebo běžné chování?


"jen" ten management...jinak to normos bezi...ono je to potreba i spravne nastavit aby nedelal neplechu...coz si prave myslim, ze ja tam mam nekde chybu....das treba login a jen se to toci nabehne radoby hlavni menu...ale je to jen v pozadi a stale se toci kolecko ...tak pak das znova login a uz jsi tam :)...my to odebirame od polaku....tak nemam plne CZ jazykovou podporu...takze jsme komunikovali pri prvotni konfiguraci klasicky anglicky coz neni problem...ale obcas se ta krasna cestina hodi :)
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

Data jedou dál. Trochu mě zarazilo že alfoplus2 nemá spektrák.... no... jako proč ne, je to pojítko do licence. Dál pokud člověk nechce zaměřovat anténu přes voltmetr tak rozhraní jaksi neumožňuje sledovat online signál. Musí se stupidně mačkat tlačítko refresh. Dozvědět se aktuální chybovost spoje nebo něco jinýho kromě TX a RX signálu je asi nemožný. Když si vemu co všechno ukazuje Orcave 1S10 a ukazuje to online bez nějakých vopiček kolem tak siae prakticky mlčí. Data z druhý jednotky jsou jaksi jenom v druhý jednotce, nevyměňují si je tak aby v jednom rozhraní byly vidět i údaje z druhý jednotky. Člověk ani neví třeba proč horní tabulka sem tam problikne žlutě. Je to kvůli signálu? nebo chybovosti? kde je ukázání aktuální chybovosti?

Nevim jako, pojítko se mi na papíře líbilo. Rozhraní to ale celí totálně zazdí. A to vůbec nemluvim o tom rozject pojítko po vybalení z krabice. Maji tam sice takovýho nějakýho průvodce pro vytvoření linku ale už dlouho sem neviděl takovou odfláknutou věc. Oni tam prostě nemůžou dát kolonku s frekvencí a šířkou kanálu a pak jestli xpic nebo ne. Pokud se správně neprojde tim průvodcem tak si člověk ani nevybere kanál protože mu to jednotka z nějakýho důvodu nedovolí a ten důvod neřekne. Nastavení ATPC je taky písnička sama o sobě. Neviděl sem horší systém pro nastavení ATPC. Oni tam prostě nemůžou dát jenom kolonku s úrovní signálu a kolonku pro max power kam až to může přitopit. Ne to by bylo moc jednoduchý. Oni tam museji dát nějakej rozsah kterej musí bejt minimálně 3dB širokej a v něm to nějak operuje zdá se podle nálady a výkon kterej max může použít tam sice je ale podtim je hned nějakej naprosto neintuitivní posuvník kterej si člověk musí odzkoušet aby zjistit že to je výkon kterej může od maximálního nejvíc ubrat.

Nebo z jakýho důvodu si tam vybírám modulaci abych hned pod tím zvolil maximální a minimální modulaci znova?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

hapi píše:Data jedou dál. Trochu mě zarazilo že alfoplus2 nemá spektrák.... no... jako proč ne, je to pojítko do licence. Dál pokud člověk nechce zaměřovat anténu přes voltmetr tak rozhraní jaksi neumožňuje sledovat online signál. Musí se stupidně mačkat tlačítko refresh. Dozvědět se aktuální chybovost spoje nebo něco jinýho kromě TX a RX signálu je asi nemožný. Když si vemu co všechno ukazuje Orcave 1S10 a ukazuje to online bez nějakých vopiček kolem tak siae prakticky mlčí. Data z druhý jednotky jsou jaksi jenom v druhý jednotce, nevyměňují si je tak aby v jednom rozhraní byly vidět i údaje z druhý jednotky. Člověk ani neví třeba proč horní tabulka sem tam problikne žlutě. Je to kvůli signálu? nebo chybovosti? kde je ukázání aktuální chybovosti?

Nevim jako, pojítko se mi na papíře líbilo. Rozhraní to ale celí totálně zazdí. A to vůbec nemluvim o tom rozject pojítko po vybalení z krabice. Maji tam sice takovýho nějakýho průvodce pro vytvoření linku ale už dlouho sem neviděl takovou odfláknutou věc. Oni tam prostě nemůžou dát kolonku s frekvencí a šířkou kanálu a pak jestli xpic nebo ne. Pokud se správně neprojde tim průvodcem tak si člověk ani nevybere kanál protože mu to jednotka z nějakýho důvodu nedovolí a ten důvod neřekne. Nastavení ATPC je taky písnička sama o sobě. Neviděl sem horší systém pro nastavení ATPC. Oni tam prostě nemůžou dát jenom kolonku s úrovní signálu a kolonku pro max power kam až to může přitopit. Ne to by bylo moc jednoduchý. Oni tam museji dát nějakej rozsah kterej musí bejt minimálně 3dB širokej a v něm to nějak operuje zdá se podle nálady a výkon kterej max může použít tam sice je ale podtim je hned nějakej naprosto neintuitivní posuvník kterej si člověk musí odzkoušet aby zjistit že to je výkon kterej může od maximálního nejvíc ubrat.

Nebo z jakýho důvodu si tam vybírám modulaci abych hned pod tím zvolil maximální a minimální modulaci znova?

Ty kačo..... za takový prachy co za to chtěj je to docela hnus.....
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

ono neni nic růžový. Jak už tu někdo psal, pokud se u Alcomy MP600 nastaví full power a ATPC a následně přejde déšť tak se TXko reálně vytočí na max a poklesne modulace pokud je třeba. Což je ok jenomže když déšť odezní tak jednotka většinou neubere výkon protože dřív vyskočí nahoru modulace a max power co udává rozhraní jednotky neni dovolený pro max modulaci a dojde k chybovosti což ATPC bere jako pokyn ke zvýšení TX power což znamená že v tomhle loopu zůstane a jednotka vesele svítí na maximum s maximální modulaci a masivní ztrátovostí. Řešením je použít podle datasheetu max power takovej kterej zvládne největší používaná modulace. Pak to nezůstane v loopu a automatika zpět stahne tx power dolu. Tohle tu někdo postoval, měly jsme s tim problémy. Nechápu že tam nemaji závislost modulace/max tx power. Nebo ne nechápu, chápu to. Protože pak to zase nevysvětlíš lidem že to tak všude je a že s větší modulací si přišel o 4dB na tx power. Ono se udává 12dB ale ne na 1024QAM? No tak to se pujdu podívat po jiným výrobci co to dá :-D

Racom i to blbý siae prostě sami stahnou max power a je klid. Alcoma ne. Jako siae je po rádiový stránce v pohodě, stačí překousnout rozhraní což ale platí doslova u všech. Alcoma má pro změnu to debilní ASD. Kdyby místo tý aplikace pro androidy co teď vypustili udělaly radši webový rozhraní. Na všem se něco najde. Třeba Orcave 1S10 má podle mě nejpovedenější rozhraní protože je rychlý a vidim všechno na jedný stránce. Jo ale ta jednotka zase nemá takový featury jako ostatní ale ono to pro normální ISPíky neni ani třeba. Racom ray2 to má taky? no ale co ta doba refreshe? Tam člověk pomalu ani neví jestli se to vůbec refreshnulo.
2 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

Ip20s taky nemá spekrák. Jestli je to zarušeno poznáš z parametrů spoje a pak už předáváš ČTÚ ať se smekaj, když už si to platíš. Což beru jako hotovou věc. Informace o spoji předpokládám jsou vyčítat alespoň skrze snmp ne? Tím pádem web rozhraní mě zajímá jednou. Jak je to s VLANama? Propouští je to skrz jako Alcoma bez změny, nebo je nutné definovat co půjde skrz?
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

Nezbývá než čekat na RAY3, který snad část problémů odstraní. Do alcomy jsem se zatím neodvážil nahrát nový fw, tedy neměl jsem na to čas, když se to prý musí dělat přes local a obě strany najednou. Co se managementu týče ta aplikace je v něčem dobrá opravdu v té rychlosti reakce atd. Co se webového plnohodnotného rozhraní týče, slyšel jsem, že nemá dostatečně rychlý procesor na to, aby to zvládla, snad při jiném návrhu. Pokud se pletu tak se omlouvám, určitě by to chtělo plnohodnotné webové rozhraní. Stejně tak jako sériový port mi připadá už trochu out, i když se stále všude možně používá. To je, ale o změně koncepce. Jinak já čekám možná, pokud to nebudu řešit na optice na ceragon IP10C, který bude mít SFP+ a alespoň 2Gbit kapacitu na 18Ghz 110 Mhz Xpic. Siae už to má, pokud se nepletu, tak by mohl mít i Ceragon. Izraelci to mají fakt dobrý a jsou dobrý na elektroniku a víme co dalšího ...

hapi píše:ono neni nic růžový. Jak už tu někdo psal, pokud se u Alcomy MP600 nastaví full power a ATPC a následně přejde déšť tak se TXko reálně vytočí na max a poklesne modulace pokud je třeba. Což je ok jenomže když déšť odezní tak jednotka většinou neubere výkon protože dřív vyskočí nahoru modulace a max power co udává rozhraní jednotky neni dovolený pro max modulaci a dojde k chybovosti což ATPC bere jako pokyn ke zvýšení TX power což znamená že v tomhle loopu zůstane a jednotka vesele svítí na maximum s maximální modulaci a masivní ztrátovostí. Řešením je použít podle datasheetu max power takovej kterej zvládne největší používaná modulace. Pak to nezůstane v loopu a automatika zpět stahne tx power dolu. Tohle tu někdo postoval, měly jsme s tim problémy. Nechápu že tam nemaji závislost modulace/max tx power. Nebo ne nechápu, chápu to. Protože pak to zase nevysvětlíš lidem že to tak všude je a že s větší modulací si přišel o 4dB na tx power. Ono se udává 12dB ale ne na 1024QAM? No tak to se pujdu podívat po jiným výrobci co to dá :-D

Racom i to blbý siae prostě sami stahnou max power a je klid. Alcoma ne. Jako siae je po rádiový stránce v pohodě, stačí překousnout rozhraní což ale platí doslova u všech. Alcoma má pro změnu to debilní ASD. Kdyby místo tý aplikace pro androidy co teď vypustili udělaly radši webový rozhraní. Na všem se něco najde. Třeba Orcave 1S10 má podle mě nejpovedenější rozhraní protože je rychlý a vidim všechno na jedný stránce. Jo ale ta jednotka zase nemá takový featury jako ostatní ale ono to pro normální ISPíky neni ani třeba. Racom ray2 to má taky? no ale co ta doba refreshe? Tam člověk pomalu ani neví jestli se to vůbec refreshnulo.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

hapi píše:...

Jako siae je po rádiový stránce v pohodě, stačí překousnout rozhraní což ale platí doslova u všech. Alcoma má pro změnu to debilní ASD. Kdyby místo tý aplikace pro androidy co teď vypustili udělaly radši webový rozhraní. Na všem se něco najde. Třeba Orcave 1S10 má podle mě nejpovedenější rozhraní protože je rychlý a vidim všechno na jedný stránce. Jo ale ta jednotka zase nemá takový featury jako ostatní ale ono to pro normální ISPíky neni ani třeba. Racom ray2 to má taky? no ale co ta doba refreshe? Tam člověk pomalu ani neví jestli se to vůbec refreshnulo.


Tak tak, ačkoliv 1S10 nemám zrovna extra, nikde jsem neviděl tak skvělé (po stránce použitelnosti) webové rozhraní. Ono by to té Alcomě na základní funkce bohatě postačilo, úplné ovládání si klidně můžou nechat v ASD. To by snad mohl zvládnout i ten procesůrek, co do toho dávají, když ten v Orcave 1S10 to evidentně dokáže.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Rajda
Příspěvky: 65
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Rajda » 6 years ago

a co takhle dát si saf :-))
SAF Integra-WS 18GHz, 883 Mbps,
SAF Integra-WS 17GHz, 883 Mbps,
0 x