Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ovplyvňovanie rýchlosti routru

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
wifi novic
Příspěvky: 4
Registrován: 6 years ago

ovplyvňovanie rýchlosti routru

Příspěvekod wifi novic » 6 years ago

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, že či by sa dalo nejakým spôsobom ovplyvňovať rýchlosť downloadu na routri, ako to robili automobilky s emisiami. Či by sa dal nastaviť router tak, že keď zistí, že tam beží test, pôjde na plné obrátky a za bežných okolností pôjde len tak, aby sa nepovedalo. Z toho môjho mám taký pocit, že práve takto funguje. Mám takýto router: https://mikrotik.com/product/RB941-2nD-TC
Nastavoval mi ho môj zriaďovateľ a ja k nemu nemám prístup, čo sa jedná o nastavenia atd. Vedel by mi to takto môj poskytovateľ takto riadiť na diaľku?

Vďaka
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

Může být nastavena vyšší priorita provozu na speedtesty, ale nemusí být přímo na routeru. Pokud něco takového poskytovatel má nastavené, tak pravděpodobně na centrálním shaperu("rozdělovači rychlosti").
0 x

wifi novic
Příspěvky: 4
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod wifi novic » 6 years ago

Dalo by sa to nejako zistiť, či je to nastavené ním, alebo je chyba niekde možno aj na mojej strane?
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 6 years ago

Proč si myslíš, že něco takového nastavil? Co nefunguje jak má?
0 x

wifi novic
Příspěvky: 4
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod wifi novic » 6 years ago

neviem, len tak ma to napadlo. Stalo sa mi totiž, že som si chcel zopár krát pozrieť film online, a akosi to nešlo ani v tej najslabšej kvalite.
Ohľadom na to, že mám optiku 60 Mbit, tak to by som fakt nečakal. Keď mi ten film nechcelo rozbehnúť ani po pol hodine, tak som skúsil speed test a nameral som nejaké 4-6 Mbit, čo je na optiku trochu málo.
Preto si myslím, či s tým nemôže manipulovať. O niečo neskôr, som už nameral na wifi okolo 20-25 Mbit.
Na druhý deň sa to opakovalo.
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 6 years ago

wifi novic píše:neviem, len tak ma to napadlo. Stalo sa mi totiž, že som si chcel zopár krát pozrieť film online, a akosi to nešlo ani v tej najslabšej kvalite.
Ohľadom na to, že mám optiku 60 Mbit, tak to by som fakt nečakal. Keď mi ten film nechcelo rozbehnúť ani po pol hodine, tak som skúsil speed test a nameral som nejaké 4-6 Mbit, čo je na optiku trochu málo.
Preto si myslím, či s tým nemôže manipulovať. O niečo neskôr, som už nameral na wifi okolo 20-25 Mbit.
Na druhý deň sa to opakovalo.

Záleží jestli to je optika, nebo jen optický tarif někde na bytovce, která je připojena přes wifi. Dost možná se spíš jedná o přetíženou sít poskytovatele - jsou tyhle propady v podvečerních/večerních hodinách?
0 x

jirson
Příspěvky: 68
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod jirson » 6 years ago

nejdřív si to zapoj kabelem do routeru a pak to změř. Můžeš mít zarušenou domácí wifi. Pokud neveříš speed testu tak si dej stáhnout větší soubor, třeba distribuci linuxu nebo nějaký sw ze stránek microsoftu na tom uvidíš jak je linka stabilní.
0 x
ucenej z nebe nespadl....

wifi novic
Příspěvky: 4
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod wifi novic » 6 years ago

Je to optika, kabel mam natiahnuty až do bytu. Keď som to meral káblom, tak mi to ukazovalo okolo 35-40 Mbit a to kábel ma tak do 10 m.
Krátko po tom, ako som kontaktoval poskytovateľa netu, že čo sa deje, ako zázrakom som bol na kábly schopný namerať 55-65 Mbit, takže trošku viac, ako má, ale to nevadí :-)
Na wifine som nameral tak okolo 30 Mbit+-, čo je na wifinu celkom fajn.
Skúšal som to merať aj večer a bolo to fajn aj vtedy, samozrejme až po telefonáte s ním.
Uvidím, ako sa to bude správať ďalej. Zatiaľ šľape, len neviem dokedy.
0 x