Stránka 1 z 7

UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 15:12
od packetmaster
Zdravim, mohl by mi prosím někdo napsat reál zkušenosti s novými (ac) rádii od ubnt ? Už nějakou dobu se mi zdá, že mikrotik je čímdál víc oproti ubnt pozadu a navíc nás trápí některé nenduhy z provozu. Hlavně se mi jedná o to, jak se chovají ubnt sektory při větším počtu klientů (cca 10+) ? U mikrotiku pozoruji, že i přes poměrně slušný signál klesá rapidně max kapacita jakmile se přípojí např víc jak 4-5klientů nebo že se na různých místech rádia chovají různě při použití různých wireless protokolů a pod. Poslední dobou už mi to s mikrotikem přijde spíš duchařina a neustálé laborování mě přestává bavit. A jelikož budeme asi upgradovat značnou část klientů na 802.11ac uvažuji jestli nezačít nasazovat raději ubnt.. zvlášť, když mikrotik uvede jako novinku LHG, které je trapně 802.11n only..o 100mbit portu ani nemluvě..

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 16:01
od 3com
Každý normální používá šířku pásma 20MHz takže nějaké 802.11ac je úplně k ničemu... A to, že to zvládne 256qam místo 64qam u 802.11n je taky úplně k ničemu, protože v prostředí jaké teď ve vzduchu na 90% místech je to na tu plnou modulaci prostě nepojede. Takže není sebemenší důvod, krom více pořizovacích nákladů jak na straně ap tak u klienta do toho jít.. tak maximálně marketing.... Jo máme ac nejnovější normu a konkurence ne.. A 1gbit port na klientské jednotce je už úplně k ničemu na to pásmo 5GHz není...

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 17:23
od packetmaster
Při 20mhz kanálu pozoruji o cca 20mbit lepší propustnost s sxtac vs obyč n. Takže imho ac mi nepřijde uplně o ničem.Jede to překvapivě docela slušně přes 100mbit, takže i gbit eth se nezdá zbytečný. A hlavně (to ovšem ale ještě nemám ověřeno) jsem očekával, že u 802.11ac bude lépe pořešeno rozdělování rychlosti mezi klienty na sektoru a vůbec řízení provozu při více klientech, což je věc která mě momentálně docela zajímá,, jelikož je hezký že dá btest na klienta přes 100m, ale když je na sektoru byť jen drobnej provoz, rychlost jde uplně do háje.. Co ten airprism a gps sync u ubnt ? Funguje to nějak nebo jen marketing ?

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 18:43
od whef
Taky by mě to zajímalo, jak to kdo má. Zatím co jsem zkoušel vždy UBNT, tak mne to nepřesvědčilo, acéčko jsem ještě nezkoušel, protože tu je to mrtě zarušený a na tiku mi připadá, že nefunguje ani N-ko. No ale na tik, zas nejsou viry, tedy zatím ne. Jinak vždy když mám něco nastavovat na UBNT, tak to je nadávek, že to neumí to co chci. U tiku to je laborování s verzemi a dalšími věcmi. Jinak Tik, je pozadu pár let, co se návrhu antén týče. Kovové či nějaké plné antény se asi nedočkáme to co má je úlet, tak někam do zapadákova. Cena dobrá, ale jinak moc nie.

packetmaster píše:Při 20mhz kanálu pozoruji o cca 20mbit lepší propustnost s sxtac vs obyč n. Takže imho ac mi nepřijde uplně o ničem.Jede to překvapivě docela slušně přes 100mbit, takže i gbit eth se nezdá zbytečný. A hlavně (to ovšem ale ještě nemám ověřeno) jsem očekával, že u 802.11ac bude lépe pořešeno rozdělování rychlosti mezi klienty na sektoru a vůbec řízení provozu při více klientech, což je věc která mě momentálně docela zajímá,, jelikož je hezký že dá btest na klienta přes 100m, ale když je na sektoru byť jen drobnej provoz, rychlost jde uplně do háje.. Co ten airprism a gps sync u ubnt ? Funguje to nějak nebo jen marketing ?

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 19:09
od packetmaster
Tak predpokladam ze od dob nanostationu trochu pokrocili..jde o to jak moc ;) Narozdil od veletrapnyho duda to vypada ze maj velmi schopnej sw, kterej se snad postara o aktualizaci klientu tak aby je zadnej vir nenapadl.. hlavne by me asi zajimalo jak jede v realu to tdma..pac u tika se mi nv2 zda dost nahouby..

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 19:25
od Gemb
Moj pocit je, ze pri UBNT je na tom TDMA lepsie. Na ac je este vyhoda silnejsieho CPU pri zariadeniach, vyuzitelnosti 256qam je mala ale pri dodrzani urcitych podmienok sa da 256qam mat aj v meste ;) Nemam nejak ako porovnavat jednotlive UBNT produkty nakolko pouzivame na AP len rocket prism a prism gen2. U klientov litebeam ac alebo powerbeam ac. Nepripajat na 3km cez mesto, nepripajat cez prekazky a podobne srance. Vteda to ma sancu este chodit. Konkurencia tu veselo pripajat skrz strechy s nanobridge m5 a pod...jasne ze to nejde. Z mikrotik wirelessu som uz vyrastol, neustale laborovanie, skladacky typu RB9xx do boxu potom na antenu to nabastlit, skladat si jirous pre klienta...ubnt ma funkcne hotove produkty. Mikrotik az teraz dodal LHG ci disc. Vyhoda pri MK je cena. CO sa tyka priepustnosti tak co mame nove sektory (rozumej do 10 klientov) tak sa da vytiahnut 140Mbit+

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 19:31
od whef
LHG a Disk se nedá moc v zarušeném prostředí použít, narozdíl od UBNT, i když to stojí polovinu. Jirou zas stojí s hlíkovým bosem několikrát tolik a nehledě milionu času k tomu. Dude od MK je tragedie, UBNT ucrm, nebo jak se to jmenuje vypadá dobře. Stále má většina lidí na routování tiky a proto je pro mne jednoduší mít všude TIK i na domácích apéčkách. Winbox je z tohoto pohledu super.

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 19:50
od Gemb
Presne tak, ono taky Jirous s boxom a RB neni zly, kvalitou je ta antena zase niekde inde nez UBNT ale cena+cas to je problem, UBNT je poskladane behom chvilky, Jirous je specificky :grin:

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 20:12
od honzam
Nevím proč v zarušeném prostředí se disc5 nedá použít? My právě do zarušených míst disc dáváme a jede to dobře.
Mě osobně jako největší nevýhoda v tuto chvíli přijde že mikrotik neumí spectralscan na AC boardech

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 20:21
od whef
Tak ono záleží, jak zarušených, máme místa kde je pět vysílačů vedle sebe cca v rozestupu 50m a tam pomalu ani tráva neroste cca 70 spojů a sektrů a některé firmy tam mají i 90cm antény na 5Ghz no prostě na houby. Nevím, jak by tam fungovalo UBNT. To tam je nedaleko na nějaké propojení budov a sestřeluje to vysílače ještě víc.

honzam píše:Nevím proč v zarušeném prostředí se disc5 nedá použít? My právě do zarušených míst disc dáváme a jede to dobře.
Mě osobně jako největší nevýhoda v tuto chvíli přijde že mikrotik neumí spectralscan na AC boardech

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 20:23
od packetmaster
honzam píše:Nevím proč v zarušeném prostředí se disc5 nedá použít? My právě do zarušených míst disc dáváme a jede to dobře.
Mě osobně jako největší nevýhoda v tuto chvíli přijde že mikrotik neumí spectralscan na AC boardech


Me zas přijde hlavní a zásadní problém podivně fungující wireless protokoly a tedy přiliš velká degradace propustnosti s rostoucim počtem klientů..nebo že ani po letech nevidim cenový ekvivalent k powerbeam ac..

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 20:24
od packetmaster
Gemb píše:Moj pocit je, ze pri UBNT je na tom TDMA lepsie. Na ac je este vyhoda silnejsieho CPU pri zariadeniach, vyuzitelnosti 256qam je mala ale pri dodrzani urcitych podmienok sa da 256qam mat aj v meste ;) Nemam nejak ako porovnavat jednotlive UBNT produkty nakolko pouzivame na AP len rocket prism a prism gen2. U klientov litebeam ac alebo powerbeam ac. Nepripajat na 3km cez mesto, nepripajat cez prekazky a podobne srance. Vteda to ma sancu este chodit. Konkurencia tu veselo pripajat skrz strechy s nanobridge m5 a pod...jasne ze to nejde. Z mikrotik wirelessu som uz vyrastol, neustale laborovanie, skladacky typu RB9xx do boxu potom na antenu to nabastlit, skladat si jirous pre klienta...ubnt ma funkcne hotove produkty. Mikrotik az teraz dodal LHG ci disc. Vyhoda pri MK je cena. CO sa tyka priepustnosti tak co mame nove sektory (rozumej do 10 klientov) tak sa da vytiahnut 140Mbit+


140Mbit+ Při jaké šířce kanálu ? Co ta gpska , chodí to aspoň trochu jak uvádějí :-) ?

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 20:38
od Gemb
30Mhz. GPSka chodi ale len na 20Mhz, cakame na dalsi FW ktory riesi aj 30Mhz. GPSka je urcena na opakovanie kanalov pokial mas take AP kde su sektory chrbtom k sebe a klienti nevidia opacny sektor s podobnym signalom, pokial mas sektory napr 60 stupnov od seba tazko to pouzijes a pri nezarusenych lokalitach sa to neoplati pouzivat kvolivyssiemu pingu. Pingom sa clovek dostane niekde na uroven NV2 cca 15ms pri nastavenych 5ms a pri 8ms realne cez 20ms. Ekvivalent k PBE AC by mal byt DynaDish5 nie ? Cenovo vsak asi nie :D
Aby samozrejme niekto nemal prehnane ocakavania tak v taktomto prostredi to dalo zo sektoru na klienta PBE AC max 75Mbit pri 30Mhz na vsetkych freq +- rovnako.(sektor 3 klienti, cize prazdny) Proste prvych 40 sieti je do -55 dbm...rovnaky sektor mame o 100m na inom baraku namontovany na stene a tam to hravo dalo cez 100mbit...proste rusenie...
https://ispforum.cz/download/file.php?id=6166

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 21:30
od hapi
packetmaster píše:Zdravim, mohl by mi prosím někdo napsat reál zkušenosti s novými (ac) rádii od ubnt ? Už nějakou dobu se mi zdá, že mikrotik je čímdál víc oproti ubnt pozadu a navíc nás trápí některé nenduhy z provozu. Hlavně se mi jedná o to, jak se chovají ubnt sektory při větším počtu klientů (cca 10+) ? U mikrotiku pozoruji, že i přes poměrně slušný signál klesá rapidně max kapacita jakmile se přípojí např víc jak 4-5klientů nebo že se na různých místech rádia chovají různě při použití různých wireless protokolů a pod. Poslední dobou už mi to s mikrotikem přijde spíš duchařina a neustálé laborování mě přestává bavit. A jelikož budeme asi upgradovat značnou část klientů na 802.11ac uvažuji jestli nezačít nasazovat raději ubnt.. zvlášť, když mikrotik uvede jako novinku LHG, které je trapně 802.11n only..o 100mbit portu ani nemluvě..


chtěl jsem napsat dalekosáhlý monolog nicméně to omezim. Kolik ti je a kolik lidí máš připojeních?

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Napsal: 18 Oct 2017 21:30
od hapi
Gemb píše:30Mhz. GPSka chodi ale len na 20Mhz, cakame na dalsi FW ktory riesi aj 30Mhz. GPSka je urcena na opakovanie kanalov pokial mas take AP kde su sektory chrbtom k sebe a klienti nevidia opacny sektor s podobnym signalom, pokial mas sektory napr 60 stupnov od seba tazko to pouzijes a pri nezarusenych lokalitach sa to neoplati pouzivat kvolivyssiemu pingu. Pingom sa clovek dostane niekde na uroven NV2 cca 15ms pri nastavenych 5ms a pri 8ms realne cez 20ms. Ekvivalent k PBE AC by mal byt DynaDish5 nie ? Cenovo vsak asi nie :D
Aby samozrejme niekto nemal prehnane ocakavania tak v taktomto prostredi to dalo zo sektoru na klienta PBE AC max 75Mbit pri 30Mhz na vsetkych freq +- rovnako.(sektor 3 klienti, cize prazdny) Proste prvych 40 sieti je do -55 dbm...rovnaky sektor mame o 100m na inom baraku namontovany na stene a tam to hravo dalo cez 100mbit...proste rusenie...
https://ispforum.cz/download/file.php?id=6166


v udp testu co. udp test si strč za klobouk.