Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

UBNT vs Mikrotik 2017

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Příspěvekod 3com » 6 years ago

Jenya píše:A pak je tu zase Mikrotik, ktery v jedne verzi malem strhne stovkovy port a v nejake dalsi jen cumim, proc to proboha jede jen 60Mbps. Laboruji, zkousim ruzne protokoly a nevymacku z toho vic.
Uznavam, ze s vyse popsanymi UBNT problemy jsem se setkal, ale obecne, pokud neni prilis zaruseno, tak UBNT AC ISO spoje jedou paradne, i po dvou letech, co je pouzivam.
A nemam prime srovnani, kde bych menil MK za UBNT, ale mam pocit, ze se zvysujicim se poctem klientskych zarizeni, u UBNT AC neklesa tak rapidne propustnost.

Ale zase :) snad zadne UBNT zarizeni neumi vyvinout tak brutalni TX power jako HP verze Mikrotiku a to se obcas hodi. Ty MK ala SXT vohuleny sektory chytam i treba ze 6+km se signalem, ktery je jak z moji protejsi 28dBi paraboly.


To neznáte pravidlo, že co šlape jak má na to se nesahá? :sunglasses: I na školení Racomu říkají: když máte RAy2 a x let šlape bez problému, tak že se o něm neví i na stařičkém FW tak do toho nešahat a radši neprovádět upgrade stejně to v rámci přenosovky nic jiného neudělá.. Maximálně se stane to že upgrade nemusí dopadnout dobře a pak hurá pro novou jednotku do Olomouce :grin:
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 6 years ago

toho pravidla se držím, a tak jsem nedávno ze sítě vyhodil RB532 s verzí 2.9.27 :kissing_smiling_eyes:

jinak mám všechny PTP spoje v které jsou ještě v 5G postavené na PB AC 400 ISO a nějaké problémy s tím nemám, ano, občas se některé rebootly, ale opravil to další FW

tento týden jsem dokončil výměnu HW na AP, všude se daly Prism rockety, ano, leze to krutě do peněz, ale to jak to maká, to za to stojí
0 x

packetmaster
Příspěvky: 49
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod packetmaster » 6 years ago

Dík za komentáře, díky některým mě celkem přešla chuť to ubnt vůbec začít testovat :-) Co jsem tak postřehl tak to vypádá, že počet klientů degraduje sektory i s airmaxem a ty popisované bugy bych tedy možná čekal u deset let starého loca a ne u nových výrobků :-D ;) Jinak po výměně sxtac jako ap za horn s 911gHPac ukázal btest na sxtacklienta docela slušné výsledky (slušně i přes 120mbit :-). Sice to stále kolísá při souběžném trafficu na ostatní ale to do značné míry přičítám šrotu (711) který tam na sektoru ještě je..takže zkusíme vymenit za sxtac a uvidíme.. :-)
1 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 6 years ago

A další level je, kdyz k tomu hornu pripojis, nebo teď už i nacvaknes Rocket Prism :-)
1 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Skor je to cele o tom, ze niekto ma rad mikrotik a niekto UBNT. Skusit to druhe nechce uz len z principu a co i len jeden bug znamena, ze je to cele zle. Ked si zoberem svoje okolie tak je to v pomere 70% UBNT 30% Mikrotik co tu pouzivaju ISP na wirelesse. Buggy su podobne a opakuju sa. Vadne radia u RB711 = vadne resp problemove pri prvych UBNT AC. SW buggy maju obaja vyrobcovia. Random reboot = obaja vyrobcovia. Zasekavanie alebo mrznutie wlan = obaja vyrobcovia atd atd.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

packetmaster píše:Dík za komentáře, díky některým mě celkem přešla chuť to ubnt vůbec začít testovat :-) Co jsem tak postřehl tak to vypádá, že počet klientů degraduje sektory i s airmaxem a ty popisované bugy bych tedy možná čekal u deset let starého loca a ne u nových výrobků :-D ;) Jinak po výměně sxtac jako ap za horn s 911gHPac ukázal btest na sxtacklienta docela slušné výsledky (slušně i přes 120mbit :-). Sice to stále kolísá při souběžném trafficu na ostatní ale to do značné míry přičítám šrotu (711) který tam na sektoru ještě je..takže zkusíme vymenit za sxtac a uvidíme.. :-)


20MHz? to asi ne.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

hapi píše:20MHz? to asi ne.

Preco by nie ? Nepovedal co to bol za test, ci udp alebo tcp. Na udp ti aj obycajna sxt lite5 na Nku da UDP 110Mbit ked mas normalny signal a ccq. Ak mal AC tak je to realne - pri 20Mhz.
Mam taky pocit hapi, ze vsetko co je inak nez mas ty je zle :)
0 x

packetmaster
Příspěvky: 49
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod packetmaster » 6 years ago

hapi píše:
packetmaster píše:Dík za komentáře, díky některým mě celkem přešla chuť to ubnt vůbec začít testovat :-) Co jsem tak postřehl tak to vypádá, že počet klientů degraduje sektory i s airmaxem a ty popisované bugy bych tedy možná čekal u deset let starého loca a ne u nových výrobků :-D ;) Jinak po výměně sxtac jako ap za horn s 911gHPac ukázal btest na sxtacklienta docela slušné výsledky (slušně i přes 120mbit :-). Sice to stále kolísá při souběžném trafficu na ostatní ale to do značné míry přičítám šrotu (711) který tam na sektoru ještě je..takže zkusíme vymenit za sxtac a uvidíme.. :-)


20MHz? to asi ne.


20mhz, 3spojeni, tcp
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

Gemb píše:
hapi píše:20MHz? to asi ne.

Preco by nie ? Nepovedal co to bol za test, ci udp alebo tcp. Na udp ti aj obycajna sxt lite5 na Nku da UDP 110Mbit ked mas normalny signal a ccq. Ak mal AC tak je to realne - pri 20Mhz.
Mam taky pocit hapi, ze vsetko co je inak nez mas ty je zle :)


ne, jenom sem si nevšim že to celí je v AC. Na Nku to jde jenom v určitých případech.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

packetmaster píše:
hapi píše:
packetmaster píše:Dík za komentáře, díky některým mě celkem přešla chuť to ubnt vůbec začít testovat :-) Co jsem tak postřehl tak to vypádá, že počet klientů degraduje sektory i s airmaxem a ty popisované bugy bych tedy možná čekal u deset let starého loca a ne u nových výrobků :-D ;) Jinak po výměně sxtac jako ap za horn s 911gHPac ukázal btest na sxtacklienta docela slušné výsledky (slušně i přes 120mbit :-). Sice to stále kolísá při souběžném trafficu na ostatní ale to do značné míry přičítám šrotu (711) který tam na sektoru ještě je..takže zkusíme vymenit za sxtac a uvidíme.. :-)


20MHz? to asi ne.


20mhz, 3spojeni, tcp


a kdy nám konečně řekneš detaily jako jak je klient daleko, co tam je za hornu, jak moc to kolísá atd... řešíš problém a vůbec nic neřekneš.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

packetmaster
Příspěvky: 49
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod packetmaster » 6 years ago

hapi píše:
packetmaster píše:
hapi píše:
20MHz? to asi ne.


20mhz, 3spojeni, tcp


a kdy nám konečně řekneš detaily jako jak je klient daleko, co tam je za hornu, jak moc to kolísá atd... řešíš problém a vůbec nic neřekneš.


Je tam horna 90° a klient je na pár metrů.. kolísá to jak kdy,ale zatím to kolísá fakt hodně (třeba na cca 50mbit).. ale jak jsem psal,, zkusíme upravit zbytek a uvidíme..
0 x

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 6 years ago

Chtělo by to RF elements Sektorovou anténu 15°... Ten nejvíc úzký co mají 30° je furt moc.. Už jsou místa, kde v tom úhlu odbavujeme více jak 35 klientů a pokud by proběhlo navýšení rychlostí už to nezvládne odbavit... Když je krize řěší se to přidáním směrovky JRC-24EX na ty klienty, kteří mají problém a v té přimce vyzařování se přepojí i zbytek, ale nic moc to není když ma JRC-24EX úhel jenom 9°...
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Ved maju aj 15 stupnovy ultra horn. UltraHornTM TP 5-24, az na to, ze to bude velke jak krava :d
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

bude to menší jak 60cm arkivator anténa, takže bych to nehrotil...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

rado3105
Příspěvky: 2288
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod rado3105 » 6 years ago

Ano je pravda ze Mikrotik ma podstatne vacsiu zivotnost, minimum zariadeni odislo na sieti...podstatne viac UBNT. Siet mame rozdelenu pol na pol..istota, keby bol este treti takyto vyrobca ideme do toho...co sa tyka priepustnosti tu sa Mikrotik na UBNT nechyta...ani tie vypadky v pripade ubnt nie su ako sa tu popisuje...ked tam clovek da zly firmware (niektore stable boli chybove) tak to moze robit tieto problemy...

poslednu dobu pozorujem ze NSTREME ide v zarusenom prostredi na PtMP lepsie a NV2...pouzivate nstreme na ptmp?
0 x