Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

UBNT vs Mikrotik 2017

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Příspěvekod hapi » 6 years ago

packetmaster píše:Tak mě se třeba zrovna dvakrát do migrace na jinou značku nechce, ale přijde mi že je člověk tak trochu nucenej..človek by pochopil že se v mk třeba vykašlou na dude, ale co to nv2 vs airmax ? To je přece zásadní ne ?


a co je s nv2 vs airmaxem? co je tam zásadní? obojí chodí na jistých místech na houby. Na některých místech chodí obojí super. Na některých místech je nv2 a airmax nutný vypnout protože vůbec nechodí. Nevidim mezi tim rozdíl. Jedinej rozdíl je že MK useři se podělí o to jak něco nefugnuje, UBNT useři mlží. Divil by si se kolik sektorů u jednoho velkýho ispíka běží bez airmaxu protože to prostě běží líp. Jenomže to on ti neřekne. Je to dost nepoměr, komunikuju s ISPíkama na MK i na UBNT a ty dvě skupiny jsou totálně odlišný.

Jaký máš ty názor na nv2 a airmax že si to tak vytahnul?

Jako ubnt má spousty výhod, nemáš možnosti detailně nastavovat. Všechno je přímočarý, nemáš moc možností posrat konfiguraci. Ono ostatně toho moc nepotřebuješ, buď to jede a nebo změníš kanál. Maji pěkný antény. Něco teda je hodně posraný ale většina věcí ok.

MK má jinou cestu, tam hraje prim software. Hardware nicméně až na prism je stejnej a výhoda zase je možnost si APčka udělat jak chceš. Ono když zabrousíme třeba do SOHO jako APčka domu na stůl tak tam zase UBNT nemá nic. Ty dva chudý bazmeky na stůj jsou hrozný.
Naposledy upravil(a) hapi dne 20 Oct 2017 14:04, celkem upraveno 1 x.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 6 years ago

Hele,
dám jedno srovnání:

spoj na 3.3km, z okraje města na okraj vesnice, scan ukazoval na straně vesnice cca 56 sítí, na straně města cca 33
původně tam byl 922ka v kovovým boxu a 24 jirousi z límcem
rychlost na 20MHz nstreme (zkoušeno nv2, 802.11) byla cca 50-60Mbit na 1 TCP (testováno z CCRek za tím)
vyměnil sem za PowerBeamy s límcem (ne AC), stejnej kanál, stejná šířka pásma, najednou 95Mbit an 1 TCP.. a za skoro třetinový investice oproti řešení od MK

a takových spojů bylo víc. Tohle je praktický srovnání.

UBNT je o třídu výš v rádiový části než MK. Ten posun je tam za 2-3 roky strašně znát.
My jsme kompeltně přešli z ptp spojů na 5Ghz od MK k UBNT. Na sektory a klienty máme dál MK + horny. A pokud stejně dobře jedou i PTMP od UBNT, je to otázka času kdy přejdeme i v týhle oblasti.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

packetmaster
Příspěvky: 49
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod packetmaster » 6 years ago

Mě prostě připadá, že to nv2 chodí dost mizerně.. ono nám to třeba nějak funguje, klienti celkem držej, ale propustnosti (třeba i proti 802.11) dost spatny a velmi velmi kolisavy.. s airmaxem zkušenost nemám, proto nad tím spekuluju...jak jsem již psal, podstatný problém wifin vidím ve vzájemném ovlivňování klientů na sektoru a potřebe funkčního TDMA..což mi přijde že nv2 nenabízí...
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

nepostnul si sem jedinej screen klientů. Jestli tam uvidim signál -60dB tak běž jinam.

Zaměřuješ se na jeden sektor nebo ti tak fungujou všechny?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

sub_zero píše:Hele,
dám jedno srovnání:



jasně, a určitě si použíl 400 verzi ubnt? ta má totiž o 2dB větší zisk než jirouska. Při započítání obou stran to je 4dB k dobru. Dál nepočítám koaxy u jirousky a celou délku vlnovodu kterou prostě ubnt nemá což jsou další decibelíky a to jsem ještě nezapočítal dva konektory. No a máme tady rozdíl že. Radiově v hw je tenhle power beam stejnej jako třeba disc lite5 protože to je stejná řada chipu. I datasheet říká stejný parametry, nevidim tam rozdíl kromě zisku celí trasy. V radiu to opravdu neni. Je to v anténě.


Dynadish5, spoj z města 4.5km, na straně města 56 sítí, strana vesnice 42 sítí ačkoliv to neni podstatný. Záleží kolik jich je na kanále co používám. 20MHz AC, NV2, MKv6.41rc26, aktuální rychlost 115Mbit 1 TCP testovaný z jednotek.

No a víš jak, teď je teď, předtim bylo předtim, dneska použiješ dynadish a ne jirousku.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

packetmaster
Příspěvky: 49
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod packetmaster » 6 years ago

hapi píše:nepostnul si sem jedinej screen klientů. Jestli tam uvidim signál -60dB tak běž jinam.

Zaměřuješ se na jeden sektor nebo ti tak fungujou všechny?


Blbne to na více místech, jen jsem si toho nevšiml, protože bežně jsem nezkoušel btest ze dvou mist na dva ruzny klienty.. (na jednoho to jede vetšinou dobře) Právě se mění SXTac za horn s 911gHPac, takže případně můžu zkusit udělat dva screeny kde bude vidět i rozdíl na tom jednom sektoru. Signály jsou až na jednu zarostlou vyjimku (pri testovani odpojenou) lepší než -60, ale stejně to asi nebude o ničem vypovídající, možná jen že při ideálních podmínkách mk pojede v pohodě..no jo,, jenže jak víme, většinou ideální podmínky nemáme že.. :-) Teď plánuju v rámci upgradu sítě zkusit pustit z jednoho sajtu dva stejný sektory (nejspíš horny 30 nebo 60°) s rocketem ac prism (+klienty powerbeamy ac) a vedle 911gHPac s připojenými lgh a sxt.. to bude asi pro srovnání zajímavější :-)
0 x

lukic
Příspěvky: 63
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod lukic » 6 years ago

packetmaster píše:Mě prostě připadá, že to nv2 chodí dost mizerně.. ono nám to třeba nějak funguje, klienti celkem držej, ale propustnosti (třeba i proti 802.11) dost spatny a velmi velmi kolisavy.. s airmaxem zkušenost nemám, proto nad tím spekuluju...jak jsem již psal, podstatný problém wifin vidím ve vzájemném ovlivňování klientů na sektoru a potřebe funkčního TDMA..což mi přijde že nv2 nenabízí...


u nas presne opacne skusenosti.. UBNT na airmax posle ICMP s 1-2ms meskanim, ale realna TCP komunikacia ide s 300ms latenciou. Na NV2 to ide tak ako ma, t.j. ak mam problem, tak ho aj vidim. Naviac UBNT sa sekaju pri ruseni.. Kuknite si forum na ubnt.com. Co novsi SW, to "another disaster"..
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

lukic píše:Naviac UBNT sa sekaju pri ruseni.. Kuknite si forum na ubnt.com. Co novsi SW, to "another disaster"..

A já si říkal že jediněj UBNT AC spoj kterej máme na test se nedávno bez důvodu restartoval. Upgradoval jsem firmware na poslední tak uvidíme. Přenosovka nás taky nepřesvětšila
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

honzam píše:
lukic píše:Naviac UBNT sa sekaju pri ruseni.. Kuknite si forum na ubnt.com. Co novsi SW, to "another disaster"..

A já si říkal že jediněj UBNT AC spoj kterej máme na test se nedávno bez důvodu restartoval. Upgradoval jsem firmware na poslední tak uvidíme. Přenosovka nás taky nepřesvětšila


Aku mas verziu zariadenia ? Nemas to z tych prvych serii kde su nejake HW buggy ? Ved preto spravili aj GEN2...teraz sa uz nestretavam s random restartom ale prve ACcka s FW 7.x.x to robili, pripadne zostalo cpucku na 100% a nedostal si sa na vzdialenu stranu. Pomohol len restart na mieste a UBNT tiez nevedelo co s tym.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Právě že to je verze těsně před gen2. Asi 2měsíce stará
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Co je to za zariadenie a aky FW tam mas ? Posledne "gen1" by mali byt v pohode aj ked kto vie...
0 x

kure05
Příspěvky: 886
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod kure05 » 6 years ago

My taky NV2 nepoužíváme. Většinou to chodí hůř než klasická 802.11. Jen vyjímečně se stane, že to jede stejně nebo líp. A je poměrně jedno co je použitý na AP a u klientů. NV2 je prostě loterie . . .
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Gemb píše:Co je to za zariadenie a aky FW tam mas ? Posledne "gen1" by mali byt v pohode aj ked kto vie...

PowerBeam 5AC 400 ISO, firmware je tam nyní 8.4.1. Když se to samo restartovalo "bez důvodu" tak tam byl asi nějaký 7.x.x
0 x

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 6 years ago

Cca dva roky řeším dohled a servis +- 20ks instalovaných PTP spojů PowerBeam 5AC ISO. Kupované průběžně od počátku výroby až do poslední serie, ale teda nevím nejsem z nich nadšený... Co se týče čistého přenosu dat funguje to dobře i v zarušených oblastech.. mimo zarušené uplně na max.. Ale co to dělá za nepředvídatelné zhovadilosti... Prošel jsem postupně všema FW a furt ty stejné problémy a to nedělají nic jiného než čistý transparentní bridge... 2ks zničeho nic úplně klekli po roce.. Takže výměna nutná ihned a vždy v tu nejhorší dobu.. zákon schválnosti... (To se nikdy u žádného Mikrotiku nestalo ty zničila maximálně bouřka). Dva spoje třeba týden jedou bez výpadku a pak tři dny v kuse několikrát za den na minutu vypadnou a z logu problém zjistit nejde... Jiné se občas samy restartují ikdyž jsou za UPS a ani výměna zdrojů problém nevyřešila... Další dva se umí cca jednou za 4měsíce seknout tak, že pomůže jenom tvrdé odpojení napájení a pak hned naběhnou... Prostě problémy, které u Mikrotiku nejsou... Proto stále tvrdím, že Mikrotik je profi platforma a musí si s tím člověk umět vyhrát a zkoušet všemožné nastavení než dospějeje k tomu, které šlape jak má a zabere to hodně času a úsilí a stále zkoušet nové možnosti a být pro to zapálený... Možnosti nastavení MK spojů je nespočet a nikde přesný návod není co je opravdu nej, kdo ví co a jak a šlape mu to jak má tak k tomu došel dlouhou cestou testování nastavení a všeho... Samozřejmě to nikomu a nikde veřejně nebude psát/říkat... UBNT= hračka pro děti, která je sice pěkná ve všem, ale nastavení nula to zvládne každý i kdyby wifi problematice nerozumněl vůbec.. SSID,heslo,šířka pásma, kmitočet a jedeme.... žádné další možnosti lazení nastavení parametrů nejsou.... Prostě uděláno pro amatéry... A pak to tady vypadá jak vypadá, že si tyto hračky kupují ti co pak pálí v 30/40MHz atd...
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 6 years ago

A pak je tu zase Mikrotik, ktery v jedne verzi malem strhne stovkovy port a v nejake dalsi jen cumim, proc to proboha jede jen 60Mbps. Laboruji, zkousim ruzne protokoly a nevymacku z toho vic.
Uznavam, ze s vyse popsanymi UBNT problemy jsem se setkal, ale obecne, pokud neni prilis zaruseno, tak UBNT AC ISO spoje jedou paradne, i po dvou letech, co je pouzivam.
A nemam prime srovnani, kde bych menil MK za UBNT, ale mam pocit, ze se zvysujicim se poctem klientskych zarizeni, u UBNT AC neklesa tak rapidne propustnost.

Ale zase :) snad zadne UBNT zarizeni neumi vyvinout tak brutalni TX power jako HP verze Mikrotiku a to se obcas hodi. Ty MK ala SXT vohuleny sektory chytam i treba ze 6+km se signalem, ktery je jak z moji protejsi 28dBi paraboly.
0 x