Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

UBNT vs Mikrotik 2017

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Re: UBNT vs Mikrotik 2017

Příspěvekod forkman » 6 years ago

Musím, se přiklonit k tomu, že záleží hlavně na anténách. Když si někam na panelák dáte panelovou sektorovku (SXT, Nanostation) tak to prostě nepojede, stejně tak když tam bude PtP spoj a bude to v plastu. S kvalitními anténami od RF elements nemám problém s UBNT ani MK, ale UBNT má pro nás výhodu díky spektráku, protože ne všechno ve vzduchu je wifi, abyste si to oskenovali. UBNT nevidí NV2 a MK zase nevidí UBNT AC, takže bez spektráku to je jen střílení od boku. Nemáme problém i v centru města jet na 256QAM.
0 x

Uživatelský avatar
cz_ranger
Příspěvky: 180
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cz_ranger » 6 years ago

Pokud UBNT, tak je potřeba zmínit zařízení s technologií PRISM, což je jednoznačná pecka. Cena tomu taky odpovídá :(
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

- mikrotik umí pracovat s rate naprosto stejně jako ubnt, neni v tom rozdíl. Problém v mk je v tom že většina lidí si nastaví hw retries na 15 v domění že to je lepší ale ví vůbec někdo z vás co to je? ne? tak se nedivte že se snaží držet větší rate protože přesně tohle tahle hodnota dělá.

- nv2 rozhodně nemá větší latenci. Ta je větší pouze v případě že ti klienti jedou na houby. Vysoká latence na nv2 je známka toho že to je rušený jak prase protože jinak k tomu neni důvod. Rozhodně nemáme FD síť a i přes 4x nv2 skoky dáváme na bránu 50-60Mbit na 1 TCP. Problém je v flow control a taky občas v nějakym poškozenym zařízení. Samozřejmě taky musí bejt vysoký ccq ale to platí i u ubnt jenomže ubnt nemaji tcp test tak se na to tak lehce nepřijde a všechno vypadá ok.

- pouze nv2 dokáže chodit na velmi mizernym spoji ale k čemu to je.. k ničemu.

- odpojování klientů je prostě věc která tu je, jenomže si nemyslim s pozorování že to je vina kvality signálu ale spíš kvality konkrétního hardware. Většinou to dělaji starší věci a kolikrát si myslim že za to můžou načnutý zdroje.

- záleží co mysliš jako diagnostický nástroj. Spektrák? určitě problém ale dá se s tim žít. Dobře funguje freq. usage a řekl bych že funguje poslední dobou až moc dobře. Zrovna včera sem ho po delší době použil a zdánlivě prázdnej kanál byl z 1/3 využitej což se podepsalo i na rychlosti spoje a měl pravdu. To že to neumí za chodu... no všimni si co dělá ubnt co skenuje za chodu? ta průchodnost dat na pozadí dostává kurevsky na prdel. Doufám, že to skenuje jenom když jsem v rozhraní protože to je docela průser. A taky přesnost toho skenu stojí docela za prd. Ono ostatně až přeladíš na volný kanál tak ty určitě víš co tě u ubnt čeká. V mk je změna kanálu otázka za méně než 1 sekundu bez restartu, ubnt provede nějakej blíže nespecifikovanej restart takže to zase posere nefunkčností celýho ap. Ani jedno neni ideální. Ve všem ostatní MK jasně vede hlavně třeba v tom že nezobrazuje stále CCQ na 99% jak to s oblibou dělá do chvíle než tam začne něco týct. To je opravdu skvělá diagnostická funkce protože do toho kouknu a vidim že klienti jsou ok :-D no a ty barvičky a grafika a animace u posledních ubnt firmware.. jo na oko hezký, na obsluhu a dozvědět se z toho něco naprostá katastrofa.

Chytat ti to bude v tomhle případě všechno cokoliv. Sice ubereš zisk ale ubereš i signál od klientů. Tohle se dá vyřešit jenom přendáním apčka jinam. Proč myslíš že mobilkáři pokrejvaji z vejšek, protože si můžou nastavit sklonem antény její dosah. Chápu že to na plochých vesnicích nejde ale vesnice nejsou zase tak velký aby ti to výrazně někdo přebil z města resp. vždy se dá najít barák který je větší a nad to dát 2m trubku a na to posadit sektor a sklonit ho. Ideálně zády k městu. Aplikujeme to takhle a nemá to chybu. Ještě ideálnější je bokem k městu. Tyhle dolazovačky děláme s notebookem v ruce, najdu si klienta co je nejdál a podle toho reguluju sklon online na střeše. Prostě kvalita stojí čas.

Prism jsem možnost ladit měl a žádnej wow efekt se nekonal. Jelo to úplně stejně blbě. To že to jede v daný situaci líp je tím že k prismu nepřipojíte sračky antény protože sračky antény na koaxy prostě ubnt nemá a typicky to lidi mění místo klasických PB 5AC proti ktermý wow efekt je a musí bejt. Kovový boxy nepoužíváme, nějak v tom neni rozdíl, žádnej nevidíme. Typicky jirouska s plastem a štouračka v kovu... žádnej rozdíl, obojí jede stejně na stejnym místě. Už se někde i konala výměna za kovy a žádný problém to nevyřešilo. Problém je umístění na stožáru a na to každej sere a proto potřebuje nutně kovový boxy.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

no ale víte o čem všem to je? za plotem je tráva vždy zelenější a u ispka který jede na ubnt a moc se mu to nezdá tak kouká po mk a opačně. Spíš by měl koukat po tom proč mu to nejede ok na tom co má protože když jenom tak přejde na druhou stranu tak zázračně chodit nic nezačně.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

tady je ovšem problém, že ty jsi ubnt u sebe na síti nenasadil (možná jeden o ničem nevypovídající spoj) takže to vždy porovnáváš se zkušeností na jiné isp síti než máš ty což je dost zkreslenej pohled. já vím o čem mluvím, když antény zůstanou na místě kde jsou jen se vymění jednotka, to je prostě nespochybnitelnej fakt.
když porovnám s prismem je to toálně jinde to rádio, daleko lepší modulace, daleko lepší citlivost, ale jak píšu chce to nasadit a ne tu jen kecat... bohužel pro někoho je prism nepřekonatelná cena asi.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

packetmaster
Příspěvky: 49
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod packetmaster » 6 years ago

Takže jelikož čekám na naskladnění nových ubnt gen2 (doufám že nová řada nebude zkraje zabugovaná) zkusíme odpoledne zkušebně vyměnit sxtsa za horn a samozřemě očekávám zlepšení, ale jsem zvědav jak velké bude. Mě jako hlavní problém připadá typický wifi problém, že se výrazně navzájem ovlivňují klienti na sektoru a myslel jsem si (kdyžtak mne opravte) že by to mělo aspoň částečně řešit funkční TDMA (což vypádá, že mk v podání nv2 moc nemá) a proto mne láká airmax a jestli tady píšete že je ten prism pecka tak mi to přijde další dost podstatný důvod o ubnt uvažovat (když tedy pominu drobnosti jako třeba aircontrol který se mi na první pohled taky moc líbí)
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

Prism má výhodu právě v ostrosti masky, nebo jak bych to nazval. Je podstatně méně problémů mezi sousedícími kanály. I na spektráku (externím) to je vidět.
Kovové provedení sice nevyřeší všechny naše problémy, ale o negativním vlivu snad nikdo ani nepřemýšlí, ne?
AC jednotky UBNT (tedy nevím jak ty Lite ...) mají v podstatě dvě rádia. Druhé se používá právě pro skenování pásma. A to v reálném čase. To je killer feature UBNT ... ať si mikrotik tvrdí, co chce.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

tohle je všechno hezký ale jak to řeší tu hlavní situaci a zarušenýho kanálu? nijak. Druhý radio je sice fajn ale nečumim na spektrák od rána do včera takže využitelnost je tak v 0.0001% času životnosti toho radia.

Chci vidět reálný věci za provozu, ne věci pro "lazení". Zatim to pouze jeden postoval rychlost sektoru a to ještě ve 30MHz a kterej neoslnil. Teď se tu samozřejmě budou předvádět top čísti sití kde to funguje nelíp.
Naposledy upravil(a) hapi dne 20 Oct 2017 12:47, celkem upraveno 1 x.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

packetmaster
Příspěvky: 49
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod packetmaster » 6 years ago

hapi píše:tohle je všechno hezký ale jak to řeší tu hlavní situaci a zarušenýho pásma? nijak. Druhý radio je sice fajn ale nečumim na spektrák od rána do včera takže využitelnost je tak v 0.0001% času životnosti toho radia.


Jo, to je právě další věc (aircontrol) co se mi na ubnt dost líbí, že právě člověk nechce furt čumět a hlidat apcka jak to jede, jestli někdo nezarušil kanál nebo neni nějakej problém u klienta...aircontrol se zdá, že právě i takové věci hlídá a pokud je u klienta problém (zarušeno, vadný eth kabel etc.), pošle report (u mk to možná teoreticky jde taky.. ale jak.. jak krkolomě ? ).
0 x

Uživatelský avatar
cz_ranger
Příspěvky: 180
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cz_ranger » 6 years ago

hapi píše:tohle je všechno hezký ale jak to řeší tu hlavní situaci a zarušenýho kanálu? nijak. Druhý radio je sice fajn ale nečumim na spektrák od rána do včera takže využitelnost je tak v 0.0001% času životnosti toho radia.

Ty nečumíš, ale UBNT čumí. Říkají tomu airMagic, ale to není důležité. Důležité je to, že máš na jednom místě seskládané grafy využití frekvencí od APčka a všech klientů, což je prima nástroj.
1 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

packetmaster píše:
hapi píše:tohle je všechno hezký ale jak to řeší tu hlavní situaci a zarušenýho pásma? nijak. Druhý radio je sice fajn ale nečumim na spektrák od rána do včera takže využitelnost je tak v 0.0001% času životnosti toho radia.


Jo, to je právě další věc (aircontrol) co se mi na ubnt dost líbí, že právě člověk nechce furt čumět a hlidat apcka jak to jede, jestli někdo nezarušil kanál nebo neni nějakej problém u klienta...aircontrol se zdá, že právě i takové věci hlídá a pokud je u klienta problém (zarušeno, vadný eth kabel etc.), pošle report (u mk to možná teoreticky jde taky.. ale jak.. jak krkolomě ? ).


až ten aircontroler zkusíš tak tě to přejde. Zátěž jako prase, funkčnost nic moc atd. Už to tady někdo postoval. Ono jak poznáš z grafu že to jede ok? co když zrovna je dneska hezky a lidi nejsou doma a nesedeji všichni u netu? V MK si můžu dělat co chci, u nás si MKčka sami povídaji s našim serverem. Pravidelně si stahujou config, zpět posílaji různý statusy. Můžu jim říct aby provedly upgrade, zpět mi posílaji jakou maji verzi. Teď je třeba změnit všem globálně nastavení bridge v mkčkách ( ve v6.41 končí master port ) takže jsem jim řek aby si upgradly na v6.41rc26 a pak až to bylo hotový tak si upravili config bridge aby se zapnul offloading. Teď problém WPA2. Žádnej problém, za 2 hodiny jsou všechny domácí apčka upgradnutý. UBNT do dnes nevydalo ani opravný firmware pro starší věci aby je nenapadal vir. Super podpora, že?

Jako mk neni pro každýho, kdo ho umí využít, dokáže s nim hustý věci na který ubnt nemá. UBNT ti to nějak naservíruje a nic na víc nejde. MK ti nenaservíruje nic ale můžeš využít všechno. Neni to jenom otázka toho jestli wifi super funguje. U velkých sítí potřebujeme jiný věci.

Jenomže jak tě tak poslouchám tak pro tebe bude ubnt lepší.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

cz_ranger píše:
hapi píše:tohle je všechno hezký ale jak to řeší tu hlavní situaci a zarušenýho kanálu? nijak. Druhý radio je sice fajn ale nečumim na spektrák od rána do včera takže využitelnost je tak v 0.0001% času životnosti toho radia.

Ty nečumíš, ale UBNT čumí. Říkají tomu airMagic, ale to není důležité. Důležité je to, že máš na jednom místě seskládané grafy využití frekvencí od APčka a všech klientů, což je prima nástroj.


já vim co to je, obsluhuju tyhle věci. Jak tahle věc zlepší propustnost když neni kam se hnout?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

ať si každej používá co chce. Obojí používá 5GHz pásmo a obojí jede stejně na houby když neni čistej kanál. Je to jen otázka priorit, dohledu, konfigurace, potřeby, zkušeností a typu sítě.

Je to stejný jako hype u cambium pojítek. Kde jsou dneska? a to bylo haloo kolem toho jak to musí chodit. Nechodí to nikde když nejseš ochotnej podle situace přizpůsobit antény. Pokud namíříš sektor do středu města kde nemáš volnej kanál tak máš buď možnost to propálit nebo krátký vzdálenosti protože na všem skončíš. Stejně končí i canopky. Neni v tom rozdíl. Rušení je rušení, odstup signálu od rušení je prostě základ.

Jednu firmu si vyber a používej jí.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

packetmaster
Příspěvky: 49
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod packetmaster » 6 years ago

Tak mě se třeba zrovna dvakrát do migrace na jinou značku nechce, ale přijde mi že je člověk tak trochu nucenej..človek by pochopil že se v mk třeba vykašlou na dude, ale co to nv2 vs airmax ? To je přece zásadní ne ?
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 years ago

Zdravím,
v této diskuzi bych se přiklonil jednoznačně k názoru kolegy Hapiho. I když pominu vlastnosti elektroniky bezdrátů a antén, vychází mi jako jednoznačně lepší Mikrotik. V mnoha případech z historie jsem litoval, že jsem nasadil do sítě UBNT, stejně se to po čase ukázalo jako chyba a došlo k výměně, většinou právě z důvodu nemožnosti nastavit potřebné. Možnosti nastavení, konfigurace a automatizace sítě jsou nesrovnatelné. Přesně, jak je psáno výše.
mpcz, 20.oct.2017
0 x