Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

AP 60ghz

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Re: AP 60ghz

Příspěvekod Peyrak » 6 years ago

mám to nasazené na 89m mezi dvěma paneláky, od čtvrtka to tam je, teče tam špičkama 200M reálného provozu, když jsem to zatěžoval dostal jsem se na 750M což bylo maximum co v tom místě dokážu dostat, byl to reálný provoz z netu, žádný btest, už tu pršelo i slabě sněžilo a zatím to drží, mám to samozřejmě zálohované

ještě jsem chtěl zkoušet směrovost, ale nějak na to nedošlo
1 x

daffyx
Příspěvky: 16
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod daffyx » 6 years ago

Tak to je za ty prachy pekny. Proste pro pripojeni souseda vedle uplne idealni.. kdyz mu tam nechcete hned tahat optiku nebo kdyz nekomu vadi ono vlakno.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

My sousedy nepripojujem, připojujeme zákazníky.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

hapi píše:do půl roku se uvolní 60GHz pro pevný instalace, žádnej strach, čtu už to má v připomínkovacím řízení.

Můžeš hodit nějakej odkaz na to? Kéž by to bylo fakt brzy...
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

honzam píše:
hapi píše:do půl roku se uvolní 60GHz pro pevný instalace, žádnej strach, čtu už to má v připomínkovacím řízení.

Můžeš hodit nějakej odkaz na to? Kéž by to bylo fakt brzy...

https://www.ctu.cz/vyzva-k-uplatneni-pr ... 10xx2017-y

Pocitam ze do konce roku by to mohlo vyjit nove VOR
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

100mW ERIP. Použití pro bezdrátovou myš. Možná sluchátka. Nic víc.
Kromě toho v tom návrhu nemohu najít žádnou pro nás relevantní změnu.

Problémy způsobuje jiný papír ... VO-R/12
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Fakt tam je takto malý výkon. 61,0–61,5 GHz 100 mW e.i.r.p To je dost na nic
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Hovorite o tom, ako keby niekto tie vykony freebandu dodrzuje.......dalsia vec je, ze pri spoji PtP ma ten vykon ani nemusi trapit, pretoze pravdepodobnost, ze to niekto bude rusit je nulova podobne ako 80Ghz. Podstatne je aby niekto vyrobil zariadenie ktore vie vacsi vykon...nejake 20dBm EIRP ma vobec netrapi, nikto ho nedodrzuje...pri tomto pasme aj tak nikoho rusit nebudete, jedine, ak budete pouzivat wireless wire od MK a podobne srance ktore su skor sektorky nez spoje.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

Fakt vám nevadí VO-R/12/9.2010-12?
https://www.ctu.cz/vseobecne-opravneni- ... 2092010-12

Ještě by to chtělo nějakého lingvistu, aby nám vysvětlil, jaký je rozdíl mezi pevnou a stálou venkovní instalací. Troufám si tvrdit, že je to pro nás změna horší ... dřív bych to namontoval napevno, ale dočasně. Teď budu muset montovat nepevně, ale můžu napořád ...
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 6 years ago

okoun píše:hmm nechápu, profispoj se jako nezaplatí na pár metrů? jde přeci o využití kolik ho využívá platících lidí ne? pokud nemohu na 200m udělat optiku dám tam e-bend pokud potřebuji rychlosti okolo 500Mb tak se zaplatí ihned... někam na páteř kde budu potřebovat okolo 500+Mb je stejně TDD nevhodné to je jasný, takže nakonec stejně bude FDD.

Však já nepsal, že se nezaplatí kvůli vzdálenosti. Je to bytovka do který se nedá dostat kabelem a jen kousek od budovy s optikou - přesně to, co by se dalo využít pro 60Ghz (až bude povoleno a za předpokladu funkčnosti).
0 x

lemointernet
Příspěvky: 53
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod lemointernet » 6 years ago

KoZLiCeK píše:
honzam píše:
hapi píše:do půl roku se uvolní 60GHz pro pevný instalace, žádnej strach, čtu už to má v připomínkovacím řízení.

Můžeš hodit nějakej odkaz na to? Kéž by to bylo fakt brzy...

https://www.ctu.cz/vyzva-k-uplatneni-pr ... 10xx2017-y

Pocitam ze do konce roku by to mohlo vyjit nove VOR


v tom návrhu změn VOR ale žádné odstranění omezení pevných venkovních instalací u 60 GHz není. https://www.ctu.cz/sites/default/files/ ... rhdovk.pdf

Takže buďto hapi myslel jiné řízení a nebo je to celé nesmysl.
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

TEST na 220m: jednotky se to propojí jede to cca 100mbit/s ,ale je to nestabilní.Asi bych to v realu na vic jako 100-120m nedal.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

Hmm, tak se překvapení nekoná. Díky za výsledky.
0 x

Uživatelský avatar
Tomajko
Příspěvky: 11
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomajko » 6 years ago

Test na 180m: stabilně 500Mbps FD, MCS:6
Test 190-200m: nestabilní, MCS:4, neprocházely ani pingy.

Takže mé doporučení je stejné jako u Kozlicka (100-130m včetně nějaké rezervy). Jo a mam tam o něco lepší směrovější držáky: https://www.discomp.cz/maxlink-drzak-na-stozar-pro-mikrotik-wap-jednotky_d83409.html .
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

V lhg možná v pohodě 200-300m. Tedy ideální.
0 x